Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o model centali telefonicznej

Shaddow 27 Mar 2010 23:46 20606 31
 • #1 27 Mar 2010 23:46
  Shaddow
  Poziom 9  

  Witam.
  Mam pytanie, czy ktoś wie co za łącznica? I czy ewentualnie posiada ktoś jej schemat? Jeśli tak, to byłbym bardzo wdzięczny za udostępnienie jego, ponieważ niedawno dostałem tą łącznicę i próbuję do doprowadzić do stanu użyteczności, lecz ktoś zbyt namieszał w jej okablowaniu. Z góry dzięki za pomoc!
  Pzdr
  Pytanie o model centali telefonicznej

 • #2 28 Mar 2010 01:34
  radekkorsak
  Poziom 11  

  Wiesz, mam bardzo podobną, gdybyś dostał odpowiedź od kogoś, lub sam znalazł to podziel się proszę, również szukam

 • #3 28 Mar 2010 12:51
  telwisalfa
  Poziom 21  

  Witam.
  Jest to łącznica ręczna MB-10.
  Może uda mi się znaleźć do niej schemat.
  Pozdrawiam.

 • #5 28 Mar 2010 15:02
  telwisalfa
  Poziom 21  

  zybex napisał:
  Podobna centralka CB-10 była tu omawiana.

  Podobna, ale systemowo inna. Zasadnicza różnica to zasilanie... a zatem aparaty współpracującej też inne.

 • #7 29 Mar 2010 10:37
  telwisalfa
  Poziom 21  

  Witam.
  W załączeniu schemat łącznicy MB może nie precyzyjnie tej jaką pokazuje nam Autor wątku, ale na bazie tego schematu można odtworzyć okablowanie łącznicy.
  Pozdrawiam.

 • #8 29 Mar 2010 10:59
  irekr
  Moderator

  Kiedyś miałem książkę z takimi centralami. Wg mnie to jest MB10-4, na
  "oko" produkcja z lat 1955-1965, wersja specjalna, prawdopodobnie dla potrzeb kolejowych, wojskowych lub milicyjnych. Ten model nie współpracuje nawet w ograniczonej formie z centralami CB.
  Można prosić zbliżenie tabliczki znamionowej? Prawdopodobnie produkcja zakładów z Poznania, ale nie Teletry a jeszcze wcześniejszych, które mieściły się w budynku na Kościuszki.

 • #9 29 Mar 2010 17:21
  Shaddow
  Poziom 9  

  Właściwie to wiem, że część okablowania działa, ponieważ po podłączeniu telefonu polowego do centali i próbie zadzwonienia odpada klapka. Ale na tym się kończy, ponieważ nic innego nie da się zrobić :)
  No i sprawdziłem, że nie jest to wina słuchawki, ponieważ sama działa jak ją podłączyłem do telefonu kablami. Chwilowo nie zauważyłem na niej tabliczki znamionowej, ale fakt, że aż tak dokładnie jej nie szukałem. Ale możliwe, że jej tam nie ma. Chyba, że znasz jakieś jakieś miejsce :)

 • #10 29 Mar 2010 20:13
  telwisalfa
  Poziom 21  

  Shaddow napisał:
  Chwilowo nie zauważyłem na niej tabliczki znamionowej, ale fakt, że aż tak dokładnie jej nie szukałem. Ale możliwe, że jej tam nie ma. Chyba, że znasz jakieś jakieś miejsce :)


  Tabliczka widoczna jest na zdjęciu, między listwą gniezdników i sznurami na środku ramki drzwiczek, ale nie jest czytelna.

 • #11 29 Mar 2010 20:30
  Shaddow
  Poziom 9  

  Heh, fakt :D Najciemniej pod latarnią, oglądałem boki i środek ale do dołu przodu jakoś nie przywiązałem większej uwagi. Jutro wrzucę zdjęcie, ponieważ nie mam jej w domu.

 • #12 29 Mar 2010 21:13
  Radiowiec 2
  Poziom 31  

  Kolego Shadow 5 Aby zadzwonić z tej centralki potrzebne jest napięcie zasilania 24V. O ile pamiętam, po opadnięciu klapki bierzemy słuchawkę do ucha , sznur czerwony znajdujący sie pod klapką wkładamy do dziurki ( jak myślisz gdzie ? ) pod klapka i otwieramy klucz do góry. Odzywamy sie tradycyjnym " halo " i abonent a polówce powinien nas usłyszeć. Aby abonenta połączyć z innym abonentem pod jego klapką wkładamy sznur czarny od pary , opuszczamy klucz w dół i pokręcamy korbą induktora. Wysyłamy w ten sposób dzwonienie do wzywanego abonenta. Możliwa była też inna opcja w której abonent wzywający czyli proszący o połączenie" korbował" dalej drugi raz po uzyskaniu połączenia aż wzywany abonent odebrał. Tak było na większych tego typu centralach gdzie był duży ruch a budowa centrali uniemożliwiała zastosowanie transformatora dzwonienia jak na centralach CB. Dziewczynom ręce by odpadły :))Trzydzieści lat temu zaczynałem na podobnych centralkach karierę zawodową. Pozdrawiam ! :))

 • #13 29 Mar 2010 21:42
  telwisalfa
  Poziom 21  

  Radiowiec 2 napisał:
  ..... Aby zadzwonić z tej centralki potrzebne jest napięcie zasilania 24V. O ile pamiętam, po opadnięciu klapki bierzemy słuchawkę do ucha , sznur czerwony znajdujący sie pod klapką wkładamy do dziurki ( jak myślisz gdzie ? ) pod klapka i otwieramy klucz do góry. Odzywamy sie tradycyjnym " halo " i abonent a polówce powinien nas usłyszeć. Aby abonenta połączyć z innym abonentem pod jego klapką wkładamy sznur czarny od pary..... Tak było na większych tego typu centralach gdzie był duży ruch a budowa centrali uniemożliwiała zastosowanie transformatora dzwonienia jak na centralach CB. Dziewczynom ręce by odpadły :))Trzydzieści lat temu zaczynałem na podobnych centralkach karierę zawodową. Pozdrawiam ! :))


  No właśnie... Kol. Radiowiec 2 karierę zawodową zaczynał dawno i ma prawo nie pamiętać wszystkiego o tym sprzęcie... i myli się trochę jeśli chodzi o zasilanie tej centrali. Ja zaczynałem znacznie wcześniej... w szkole na tym sprzęcie, nawet miałem okazję robić do niej całe okablowanie wewnętrzne w ramach praktyki zawodowej więc pamiętam trochę. Zresztą nie ma tu żadnej filozofii, wystarczy spojrzeć na schemat to widać że zasilanie w tej łącznicy jest potrzebne jak w aparatach tel. MB, czyli 3 - 4,5V ( 2 albo 3 ogniwa suche do zasilania układu rozmównego łącznicy) do tego zasilenie dzwonka i jak ze schematu wynika możliwe było podłączenie źródła prądu dzwonienia tj. przetwornicy wahadłowej lub transformatora dzwonienia.

 • #14 30 Mar 2010 10:16
  irekr
  Moderator

  Jak możesz to zrób zdjęcie zacisków liniowych, które powinny być pod drewniana pokrywka na szczycie skrzynki. W innych wykonaniach tabliczka z zaciskami liniowymi była montowana wewnątrz centrali.
  Tak jak pisano powyżej: do centrali najczęściej podłączało się dwa lub trzy ogniwa suche 1,5V - może być nawet 6 V z baterii R20 i służyły one wyłącznie do zasilania mikrofonu. Jeżeli układ rozmówny jest zasilany i naciśnie się klapkę na słuchawce to w powinien być "przedmuch".
  Zaciski do podłączenia baterii mikrofonowej najczęściej były oznaczone jak BM lub B-Mik. Może być oznaczona biegunowość ale nie ma to znaczenia.
  W słuchawce powinny być dwie wkładki: słuchawkowa o oporności 150 lub 32 omów (starsze z lat 40tych i 50tych miały 32 omy) oraz wkładka mikrofonowa WĘGLOWA oznaczona jako MB. Wsadzenie wkładki CB powodowało ze cicho było "cielefonistkę" słychać. Można na stałe przerobić układ rozmówny na wkładkę CB (130 omów)_ ale wymaga to wymiany transformatora rozmównego. Nadaje się do tego trafo od starego aparatu CB49/CB59 lub starsze modele CB662.

 • #15 30 Mar 2010 17:42
  Shaddow
  Poziom 9  

  Wg tabliczki znamionowej (zdjęcia źle wychodziły, ponieważ jest trochę nieczytelna) jest to centrala MB-10 z roku 1957, typ 54, seria II, nr 29971. Może jeszcze dzisiaj uda mi się podskoczyć to zrobię zdjęcie zacisków, a jak nie to jutro wrzucę.

 • #16 30 Mar 2010 21:19
  Radiowiec 2
  Poziom 31  

  No może i Kolega ma rację. Już dawno takiej centralki nie widziałem to i mogłem sie pomylić. A było tego kilkanaście typów. Pamiętacie jeszcze centrale trasterowe?? Ostatnia wersja tego typu centralek. A konserwował ktoś z Was centralę typu ACO ? Automatyczna Centrala Okrętowa ACO 20/80. Miałem takie cacko na konserwacji. Wybitna konstrukcja - zwłaszcza jak miała jedno łącze i to CB z telefonistką ( nierozgarniętą technicznie ) Pewnych spraw za cholerę nie szło takiej wytłumaczyć. Aż w końcu kolega mój rżnął pięścią w stół i wrzasnął " Pani - to tak ma być!!! " Wreszcie baba zrozumiała :)) Sorry rozpisałem się ale miło sie wspomina. Pozdrawiam ! :))

 • #17 01 Kwi 2010 11:18
  Shaddow
  Poziom 9  

  Czy chodziło o te zaciski?
  Pytanie o model centali telefonicznej
  A tutaj dodatkowo tabliczka bo udało mi się ja trochę oczyścić ;)
  Pytanie o model centali telefonicznej

 • #18 01 Kwi 2010 11:38
  irekr
  Moderator

  To są zaciski do sznura od słuchawki, najwyraźniej wyrwany kawałek okablowania.
  Tabliczka wyjaśnia wszystko; Zakłady T-8 czyli kawałek TELFY Bydgoszcz, był tam zakład specjalny.
  Tabliczka z zaciskami liniowymi jest większa, to będzie około 30tu zacisków, najczęściej były na górze centrali pod deseczką.

 • #19 01 Kwi 2010 11:41
  Shaddow
  Poziom 9  

  A tamte zaciski to są te co się podłącza telefony, tak?

 • #20 01 Kwi 2010 11:44
  irekr
  Moderator

  Dokładnie, najczęściej sa opisane jako La/Lb i numery od 1 do 10....
  Jak jest taka tabliczka na górze to poprosimy o zdjęcia. wnętrze tez mile widziane....
  Ciekaw jestem czy induktor był od TAI czy od MB49.... było kilka wersji.

 • #21 01 Kwi 2010 11:51
  Shaddow
  Poziom 9  

  Ok, to jeszcze pójdę i porobię zdjęcia. Choć mi się wydaje, że była ona przerabiana bardziej na jakąś linię miejską- ale to zobaczycie jak wrzucę zdjęcia.

 • #22 01 Kwi 2010 11:53
  irekr
  Moderator

  Bo te centrale najczęściej przerabiano do współpracy z centralami CB.
  Jak pokażesz wnętrze to będzie wiadomo....

 • #23 01 Kwi 2010 12:52
  Shaddow
  Poziom 9  

  Ok, więc to są te złącza (nie były oznaczone tak jak wcześniej pisałeś i dlatego nie zrobiłem im od razu zdjęcia ;) ). Raczej nie były w tej centrali pierwotnie.
  Pytanie o model centali telefonicznej
  Tutaj jest zdjęcie induktora:
  Pytanie o model centali telefonicznej
  Mam również zdjęcie całego wnętrza (to trochę bałaganu to efekt pracy - rozkręciłem co nieco):
  Pytanie o model centali telefonicznej
  A właśnie, wiecie może do czego służył ten zaczep?
  Pytanie o model centali telefonicznej
  A to jako ciekawostka, bateria, która była podłączona do dzwonka jedną końcówką :D
  Pytanie o model centali telefonicznej

 • #24 01 Kwi 2010 13:39
  telwisalfa
  Poziom 21  

  Witam.
  Ze zdjęć wynika że łącznica przeszła modernizację. Okablowanie wewnętrzne (w izolacji bawełnianej ale chyba nieoryginalne) jest wyprowadzone na łączówkę kablową. Okablowanie jest też przygotowane do rozbudowy do 30NN.
  Na podstawie baterii wnioskuje że dzwonek, którego nie widzę też jest nieoryginalny. Zaczep o który pytasz służył do zatknięcia schematu i innych dokumentów łącznicy.
  Jeśli chodzi o współpracę z łącznicami CB (CBa) to na schemacie jest zaznaczone linią przerywana jakie jest potrzebne dodatkowe wyposażenie... czyli kondensator w obwodzie klapki zgłoszeniowej, klapki KR, tarcza numerowa i rezystor w przełączniku przechylnym.
  Pozdrawiam.

 • #25 01 Kwi 2010 14:18
  irekr
  Moderator

  Bateria służyła zapewne jako zasilanie dla aparatu telefonicznego CB który było podłączony jako jeden z numerów. dzwonek często był wykorzystywany jako dławik obwodów rozmównych.
  Zresztą bateria była stosowana i produkowana wyłącznie dla sprzętu wojskowego, widać centrala tez tam pracowała.
  Bateria do zasilania mikrofonu jest jeszcze wetknięta w lewym dolnym rogu.
  Widać że okablowanie na drzwiach jest oryginalne, natomiast po stronie skrzyni było przerabiane.
  Fabrycznie dzwonek robił za sygnalizator spadania klapki. Najczęściej był wyłączany i demontowany.
  Induktor jest z produkcji woskowej TAI/AP48. Induktory w MB49/59 były nieco inne i miały inne mocowania.

  Wesołego jajka...

 • #26 01 Kwi 2010 20:34
  Radiowiec 2
  Poziom 31  

  Ten aparat był integralną częścią centralki , zabudowany w środku i słuchawka na wieszaczku. Czyli tzw. awizo :)) Oj napsuły dziewczyny sznurów w tych centralkach, a i wkładek nie policzę tych mikrofonowych oczywiście. Jak było źle słychać wystarczyło położyć wkładkę na piecu i wysuszyć. potem lekko puknąć o coś twardego i wracała do formy ( przeważnie na krótko) Pozdrawiam ! wesołych Świąt! :))

 • #27 02 Lip 2013 10:19
  Tomkii
  Poziom 12  

  Poszukuję schematu albo rozpiski złączek w centralce MB-10 z lat '70.
  W środku jest łączówka 22 pozycje a b c d.
  Centralka ma okablowanie na 30 numerów, tarczę (co by wskazywało na możliwość współpracy z centralami CB?). Liniowe okablowanie zlokalizowałem. Pozostaje kwestia ostatnich łączówek (od pozycji 12 c i d). Prawdopodobnie jest tam wejście na zasilanie, zewnętrzny sygnał dzwonienia itp. W środku brak jakichkolwiek baterii i innych łączówek do ich podłączenia (chociażby dla zasilenia obwodu mikrofonowego). I właśnie tych danych mi brakuje. Czy ktoś mógłby pomóc?

 • #28 02 Lip 2013 12:58
  irekr
  Moderator

  Zrób zdjęcie tej centrali z przodu, od góry i tabliczki znamionowej.
  Tej łączówki w środku także.
  Były robione centrale MB/CB w różnych konfiguracjach.

 • #29 02 Lip 2013 18:18
  Tomkii
  Poziom 12  

  Gdańskie Zakłady Teleelekroniczne TELMOR, MB-10, rok produkcji 1978.
  Pierwsze dwie klapki czerwone, reszta czarna.
  Pytanie o model centali telefonicznej Pytanie o model centali telefonicznej

  DZ - włączenie sygnalizacji dzwonkiem (spadnięcia klapki),
  TD - podanie prądu dzwonienia z zewnątrz,
  WD - wskaźnik dzwonienia,
  R - rozmowa z abonentem,
  W - wywołanie abonenta,
  nie wiem niestety do czego służy K, WZ.
  No i ta nieszczęsna łączówka...
  Pytanie o model centali telefonicznej
  Dolne dwa rzędy od lewej to linie abonenckie (czerwone, niebieskie) 20x. Potem górne dwa rzędy x10 (białe, zielone) to prawdopodobnie ostatnia 30-tka linii (chociaż nie zgadzają mi się trochę kolory z tym co widać w okablowaniu?).
  Zagadką jest ostatnie 11 łączówek górnych.

 • #30 08 Lip 2013 11:04
  Tomkii
  Poziom 12  

  Otrzymałem odpowiedź od firmy Telmor że niestety nie dysponują już dokumentacją.
  Może ktoś chociaż wie do czego służy przełacznik "K", "WZ"??
  Jego przeznaczenie jest mi trudno ustalić ponieważ większość jego styków jest wyprowadzona na łączówkę :(
  Z resztą sobie poradzę.

  Szukaj w 5mln produktów