Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beretta Mynute 13/20 po odkręceiniu kranu spada ciśnienie

28 Mar 2010 00:38 3429 20
 • Poziom 9  
  Mam problem z piecem mianowicie
  Po odkręceniu ciepłej wody spada ciśnienie na monometrze umieszczonym na piecu do ok. 0,5 atm. Po zakręceniu kranu ciśnienie rośnie do końca zielnego pola na skale manometru. Podejrzewam uszkodzenie wymiennika CWU, chyba że nie zamyka się zawór napełniający.
  Może ktoś się spotkał z podobnym problemem? Jeżeli tak to proszę o info.
  Pozdrawiam i z góry dziękuję:D
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Twoje podejrzenie może być słuszne . Jednak trzeba by to dokładnie sprawdzić .
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Istnieje taka ewentualność , choć bardziej prawdopodobne wydaje się zanieczyszczenie wymiennika , filtrów , perlatorów albo rur...
 • Poziom 9  
  Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi, ale jak na razie w niczym mi nie pomogły...
  W obiegu C.O mam zainstalowany piec węglowy. Jeżeli otworzę zawory łączące kocioł z C.O to na manometrze zainstalowanym na piecu węglowym wzrasta ciśnienie. Wygląda na to że układ C.O jest napełniany poprzez kocioł gazowy. Ze schematu wynika, że może to być, albo nieszczelność zaworu napełniającego, albo przebicie w wymienniku CWU. Czy możliwe jest napełnianie C.O inną drogą?
  Sprawdziłem cały układ C.O i napełnianie jest możliwe tylko przez jakieś przejście w kotle gazowym.
  Pozdrawiam i czekam na kolejne odp.:D

  Dodano po 2 [minuty]:

  Zapomniałem jeszcze zapytać jak sprawdzić szczelność zaworu lub wymiennika CWU.
  Pozdrawiam:D
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  To nam troszkę namieszałeś . Zamieść schemat twego układu - dokładny - i najlepiej jakieś fotki . Wtedy będziemy mogli coś wydedukować .
 • Poziom 9  
  Niestety schematu nie posiadam ale postaram się to opisać.
  Kocioł gazowy dwu funkcyjny mam zainstalowany w łazience. Jest on odcinany dwoma zaworami od obiegu C.O (zasilanie i powrót). Piec węglowy zainstalowany w piwnicy podobnie posiada 2 zawory odcinające C.O. Do tej pory nie było żadnych problemów, w momencie gdy korzystałem z kotła gazowego odcinałem piec węglowy i odwrotnie. Przy przełączaniu układu z kotła gazowego na węglowy okazało się, że samoczynnie napełnił się układ do wartości blisko 2 atm. Przy otwartym co najmniej 1 zaworze na kotle gazowym nie możliwe jest obniżenie ciśnienia na piecu węglowym, gdyż natychmiast wraca do poprzedniego poziomu. Dopiero po zamknięciu obu zaworów na kotle gazowym możliwe jest obniżenie ciśnienia C.O poniżej 1 atm.
  Pozdrawiam.:D

 • Moderator na urlopie...
  abc599 napisał:
  Do tej pory nie było żadnych problemów, w momencie gdy korzystałem z kotła gazowego odcinałem piec węglowy i odwrotnie.


  To masz kupę szczęścia, że jeszcze żyjesz. Podejrzewam, że cieknie kocioł węglowy. Kropla za kroplą. Niedługo zrobi BUM. Lepiej, żeby nikogo z ludzi nie było w pobliżu.
 • Poziom 9  
  W instalacji nie ma żadnego wycieku. Problem jestem przekonany występuję w kotle gazowym. Dokonałem próby: odciąłem kocioł od układu C.O , odciąłem dopływ zimnej wody do kotła, a następnie odkręciłem kurek ciepłej wody w kranie. Wskazówka manometru w kotle spadła do zera, tzn. że poprzez ciepłą wodę opróżnił się układ C.O.
  Pozdrawiam.:D

 • Moderator na urlopie...
  Coś kadzisz. Nie ma takiej opcji, no chyba tylko jedna. Wodę użytkową masz z beczki, zamontowanej tuż nad kotłem.
  W innym wypadku woda użytkowa ma zawsze ciśnienie wyższe, niż woda grzewcza.
 • Poziom 9  
  mirrzo napisał:
  Coś kadzisz. Nie ma takiej opcji, no chyba tylko jedna. Wodę użytkową masz z beczki, zamontowanej tuż nad kotłem.
  W innym wypadku woda użytkowa ma zawsze ciśnienie wyższe, niż woda grzewcza.


  Przeczytaj dokładnie co pisałem wcześniej...
  Jeżeli mam odcięty kocioł od instalacji C.O to w kotle nadal utrzymuje się ciśnienie w układzie C.O, natomiast woda użytkowa jest w oddzielnym obiegu. Jeżeli po zamknięciu dopływu wody użytkowej odkręcę kurek ciepłej wody to ciśnienie w części C.O powinno pozostać nie zmienione. Jeśli ciśnienie C.O na manometrze zainstalowanym na kotle spada do zera to może się opróżniać albo przez zawór albo przez wymiennik płytowy. Jak to sprawdzić i czy istnieje inna droga, którą mogłaby ta woda z C.O przechodzić do wody użytkowej..?
  Pozdrawiam.:D

 • Moderator na urlopie...
  abc599 napisał:

  Jeżeli mam odcięty kocioł od instalacji C.O to w kotle nadal utrzymuje się ciśnienie w układzie C.O, natomiast woda użytkowa jest w oddzielnym obiegu.

  Nic z tego nie rozumiem.

  Czytaj dalej ze zrozumieniem:
  ciśnienie wody wodociągowej jest wyższe, niż kotłowej, zatem nie może spadać, albo inaczej, po odkręceniu wszystkich zaworów kotłowych przez ten Twój wymiennik płytowy ciśnienie powinno rosnąć, aż do wyrzucenia wody poprzez zawór bezpieczeństwa w kotle gazowym (3 bary)
 • Poziom 9  
  Jak pisałem wcześniej (trzeba dokładnie czytać:wink:) zamknąłem dopływ wody użytkowej do kotła (zaworem z czarnym pokrętłem po prawej stronie u dołu kotła). Woda dopływająca do kotła ma ciśnienie 0 (nie dopływa), to dlaczego spada wskazanie manometru..?
  Pozdrawiam.:D

 • Moderator na urlopie...
  Bo masz DZIURĘ na instalacji

  A jak odkręcisz wodę dopływającą (użytkową), to ciśnienie rośnie i wywala przez zawór bezpieczeństwa w kotle gazowym ???
 • Poziom 9  
  Jak wcześniej pisałem instalacja C.O jest odcięta 2 zaworami na zasilaniu i na powrocie i nią nie będę się zajmował, ponieważ manometr na piecu węglowym stoi w miejscu. C.O wyeliminowałem. Po odkręceniu wody użytkowej nie wyrzuca wody przez zawór bezpieczeństwa, gdyż na wodociągu zainstalowany mam reduktor ciśnienia i ustawiony nieco ponad 2 atm. Wnioskuję, że jest przejście w kotle, albo na zaworze napełniającym, albo na wymienniku płytowym, tylko nie wiem jak sprawdzić co jest przyczyną.
  Pozdrawiam.:D
 • Poziom 9  
  Uważam, że zwiększenie ciśnienia jest niecelowe, gdyż po zakręceniu kurka ciepłej wody i odkręceniu zaworu zasilającego (tego po prawej stronie u dołu kotła) w wodę wskazanie manometru na kotle wraca do ok. 2 atm, tylko jak sprawdzić którędy ta woda się dobija..?
  Pozdrawiam.:D

 • Moderator na urlopie...
  Coraz jaśniej.
  Dobija tylko poprzez zawór dopuszczający, lub wymiennik płytowy.
  Dla zdiagnozowania musisz odkręcić ciepłą wodę, ale masz mieć zakręcony dopust zimnej. Jeżeli leci z ciepłej, masz walnięty wymiennik. Jeżeli nie - zawór dopuszczania.
 • Poziom 9  
  Rozumiem, że przy odkręconym zaworze ciepłej wody (kran) i zakręconym zaworze dopuszczającym wodę muszę jednocześnie otworzyć co najmniej jeden z zaworów odcinających kocioł od C.O.
  Pozdrawiam.:D
 • Poziom 9  
  Spróbowałem, leci z kranu ciepłej wody. Znaczy wymiennik. Dzięki za pomoc.
  Pozdrawiam.:D