Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Beretta Mynute 13/20 po odkręceiniu kranu spada ciśnienie

abc599 28 Mar 2010 00:38 3816 20
 • #1
  abc599
  Level 10  
  Mam problem z piecem mianowicie
  Po odkręceniu ciepłej wody spada ciśnienie na monometrze umieszczonym na piecu do ok. 0,5 atm. Po zakręceniu kranu ciśnienie rośnie do końca zielnego pola na skale manometru. Podejrzewam uszkodzenie wymiennika CWU, chyba że nie zamyka się zawór napełniający.
  Może ktoś się spotkał z podobnym problemem? Jeżeli tak to proszę o info.
  Pozdrawiam i z góry dziękuję:D
 • #2
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Twoje podejrzenie może być słuszne . Jednak trzeba by to dokładnie sprawdzić .
 • #4
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Istnieje taka ewentualność , choć bardziej prawdopodobne wydaje się zanieczyszczenie wymiennika , filtrów , perlatorów albo rur...
 • #5
  abc599
  Level 10  
  Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi, ale jak na razie w niczym mi nie pomogły...
  W obiegu C.O mam zainstalowany piec węglowy. Jeżeli otworzę zawory łączące kocioł z C.O to na manometrze zainstalowanym na piecu węglowym wzrasta ciśnienie. Wygląda na to że układ C.O jest napełniany poprzez kocioł gazowy. Ze schematu wynika, że może to być, albo nieszczelność zaworu napełniającego, albo przebicie w wymienniku CWU. Czy możliwe jest napełnianie C.O inną drogą?
  Sprawdziłem cały układ C.O i napełnianie jest możliwe tylko przez jakieś przejście w kotle gazowym.
  Pozdrawiam i czekam na kolejne odp.:D

  Dodano po 2 [minuty]:

  Zapomniałem jeszcze zapytać jak sprawdzić szczelność zaworu lub wymiennika CWU.
  Pozdrawiam:D
 • #6
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  To nam troszkę namieszałeś . Zamieść schemat twego układu - dokładny - i najlepiej jakieś fotki . Wtedy będziemy mogli coś wydedukować .
 • #7
  abc599
  Level 10  
  Niestety schematu nie posiadam ale postaram się to opisać.
  Kocioł gazowy dwu funkcyjny mam zainstalowany w łazience. Jest on odcinany dwoma zaworami od obiegu C.O (zasilanie i powrót). Piec węglowy zainstalowany w piwnicy podobnie posiada 2 zawory odcinające C.O. Do tej pory nie było żadnych problemów, w momencie gdy korzystałem z kotła gazowego odcinałem piec węglowy i odwrotnie. Przy przełączaniu układu z kotła gazowego na węglowy okazało się, że samoczynnie napełnił się układ do wartości blisko 2 atm. Przy otwartym co najmniej 1 zaworze na kotle gazowym nie możliwe jest obniżenie ciśnienia na piecu węglowym, gdyż natychmiast wraca do poprzedniego poziomu. Dopiero po zamknięciu obu zaworów na kotle gazowym możliwe jest obniżenie ciśnienia C.O poniżej 1 atm.
  Pozdrawiam.:D
 • #8
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  abc599 wrote:
  Do tej pory nie było żadnych problemów, w momencie gdy korzystałem z kotła gazowego odcinałem piec węglowy i odwrotnie.


  To masz kupę szczęścia, że jeszcze żyjesz. Podejrzewam, że cieknie kocioł węglowy. Kropla za kroplą. Niedługo zrobi BUM. Lepiej, żeby nikogo z ludzi nie było w pobliżu.
 • #9
  abc599
  Level 10  
  W instalacji nie ma żadnego wycieku. Problem jestem przekonany występuję w kotle gazowym. Dokonałem próby: odciąłem kocioł od układu C.O , odciąłem dopływ zimnej wody do kotła, a następnie odkręciłem kurek ciepłej wody w kranie. Wskazówka manometru w kotle spadła do zera, tzn. że poprzez ciepłą wodę opróżnił się układ C.O.
  Pozdrawiam.:D
 • #10
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Coś kadzisz. Nie ma takiej opcji, no chyba tylko jedna. Wodę użytkową masz z beczki, zamontowanej tuż nad kotłem.
  W innym wypadku woda użytkowa ma zawsze ciśnienie wyższe, niż woda grzewcza.
 • #11
  abc599
  Level 10  
  mirrzo wrote:
  Coś kadzisz. Nie ma takiej opcji, no chyba tylko jedna. Wodę użytkową masz z beczki, zamontowanej tuż nad kotłem.
  W innym wypadku woda użytkowa ma zawsze ciśnienie wyższe, niż woda grzewcza.


  Przeczytaj dokładnie co pisałem wcześniej...
  Jeżeli mam odcięty kocioł od instalacji C.O to w kotle nadal utrzymuje się ciśnienie w układzie C.O, natomiast woda użytkowa jest w oddzielnym obiegu. Jeżeli po zamknięciu dopływu wody użytkowej odkręcę kurek ciepłej wody to ciśnienie w części C.O powinno pozostać nie zmienione. Jeśli ciśnienie C.O na manometrze zainstalowanym na kotle spada do zera to może się opróżniać albo przez zawór albo przez wymiennik płytowy. Jak to sprawdzić i czy istnieje inna droga, którą mogłaby ta woda z C.O przechodzić do wody użytkowej..?
  Pozdrawiam.:D
 • #12
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  abc599 wrote:

  Jeżeli mam odcięty kocioł od instalacji C.O to w kotle nadal utrzymuje się ciśnienie w układzie C.O, natomiast woda użytkowa jest w oddzielnym obiegu.

  Nic z tego nie rozumiem.

  Czytaj dalej ze zrozumieniem:
  ciśnienie wody wodociągowej jest wyższe, niż kotłowej, zatem nie może spadać, albo inaczej, po odkręceniu wszystkich zaworów kotłowych przez ten Twój wymiennik płytowy ciśnienie powinno rosnąć, aż do wyrzucenia wody poprzez zawór bezpieczeństwa w kotle gazowym (3 bary)
 • #13
  abc599
  Level 10  
  Jak pisałem wcześniej (trzeba dokładnie czytać:wink:) zamknąłem dopływ wody użytkowej do kotła (zaworem z czarnym pokrętłem po prawej stronie u dołu kotła). Woda dopływająca do kotła ma ciśnienie 0 (nie dopływa), to dlaczego spada wskazanie manometru..?
  Pozdrawiam.:D
 • #14
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Bo masz DZIURĘ na instalacji

  A jak odkręcisz wodę dopływającą (użytkową), to ciśnienie rośnie i wywala przez zawór bezpieczeństwa w kotle gazowym ???
 • #15
  abc599
  Level 10  
  Jak wcześniej pisałem instalacja C.O jest odcięta 2 zaworami na zasilaniu i na powrocie i nią nie będę się zajmował, ponieważ manometr na piecu węglowym stoi w miejscu. C.O wyeliminowałem. Po odkręceniu wody użytkowej nie wyrzuca wody przez zawór bezpieczeństwa, gdyż na wodociągu zainstalowany mam reduktor ciśnienia i ustawiony nieco ponad 2 atm. Wnioskuję, że jest przejście w kotle, albo na zaworze napełniającym, albo na wymienniku płytowym, tylko nie wiem jak sprawdzić co jest przyczyną.
  Pozdrawiam.:D
 • #17
  abc599
  Level 10  
  Uważam, że zwiększenie ciśnienia jest niecelowe, gdyż po zakręceniu kurka ciepłej wody i odkręceniu zaworu zasilającego (tego po prawej stronie u dołu kotła) w wodę wskazanie manometru na kotle wraca do ok. 2 atm, tylko jak sprawdzić którędy ta woda się dobija..?
  Pozdrawiam.:D
 • #18
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Coraz jaśniej.
  Dobija tylko poprzez zawór dopuszczający, lub wymiennik płytowy.
  Dla zdiagnozowania musisz odkręcić ciepłą wodę, ale masz mieć zakręcony dopust zimnej. Jeżeli leci z ciepłej, masz walnięty wymiennik. Jeżeli nie - zawór dopuszczania.
 • #19
  abc599
  Level 10  
  Rozumiem, że przy odkręconym zaworze ciepłej wody (kran) i zakręconym zaworze dopuszczającym wodę muszę jednocześnie otworzyć co najmniej jeden z zaworów odcinających kocioł od C.O.
  Pozdrawiam.:D
 • #21
  abc599
  Level 10  
  Spróbowałem, leci z kranu ciepłej wody. Znaczy wymiennik. Dzięki za pomoc.
  Pozdrawiam.:D