Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

programowanie firmware klawiatury laptopa

ardento 28 Mar 2010 10:29 2625 10
  • #1 28 Mar 2010 10:29
    ardento
    Poziom 9  

Witam wszystkich,
    mam laptopa z francuską klawiaturą, to starszy laptop i zakup klawiatury "qwerty" jest nieopłacalny. Szukam takiego programiku, który pozwoliłby mi przemapować klawisze na poziomie firmware. Nie proszę o sugestie o zmianie samych plastykowych klawiszy, to już zrobione i nic nie daje, nadal w trakcie pisania pojawiają się inne klawisze, zamiast klawisza 'q' jest 'a' i inne pomyłki. Kiedyś pracowałem w serwisie kas fiskalnych i widziałem taki programik co pozwalał to robić na klawiaturach PS/2 i DIN, no ale z racji czasu nie mam do niego dostępu.
    Może WY coś macie...

Pozdrawiam

0 10
  • #2 28 Mar 2010 12:05
    jurek1980
    Poziom 26  

To powinno być ustawiane na poziomie systemu operacyjnego i wyboru układu klawiatury. Podaj może dokładnie model i markę laptopa.

0
  • #3 28 Mar 2010 15:33
    ardento
    Poziom 9  

To jest Nec Versa Sx.

Zależy mi na ponownym remapowaniu klawiszy, bo:
    - strzałki są pozamieniane
    - nie ma przypisanych kilku klawiszy.
    Podejrzewam, że się aktualny firmware rozsypał i żaden program "nakladka" nie daje rady. Próbowałem pod Windoza i Linuxem.

0
  • #4 28 Mar 2010 16:56
    jurek1980
    Poziom 26  

Nie miałem akurat doczynienia z Nec, ale co mi się wydaje, że ta klawiatura jest poprostu uszkodzona. Może była zalana kiedyś? Co się dzieje na zewnętrznej klawiaturze? Czy na zewnętrzenej udaje Ci się uzyskać prawidłowy układ klawiatury?

0
  • #5 28 Mar 2010 17:01
    ardento
    Poziom 9  

Klawiatura na PS/2 działa dobrze. Nie mam pewności o uszkodzeniu. Nic nie widać wzrokowo. Chociaż wszystko jest możliwe.. jest uzywana. Jak kolega sądzi czy assemblerem mógłbym coś zdziałać?

0
  • Pomocny post
    #6 29 Mar 2010 00:15
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #7 29 Mar 2010 07:59
    jurek1980
    Poziom 26  

Jeśli na zewnętrznej klawiaturze działa prawidłowo to eliminujemy sprawy software. Zostaje klawiatura i jej kontroler. Najczęstsze uszkodzenia tego typu to uszkodzenia klawiatury.
    Kolega Vogelek23 wytłumaczył Ci już jak to działa. Ja mogę tylko dodać, że firmware kontorlera jest programowalny z zewnątrz, czasem programuje się wraz ze zmianą bios. Jednak w Twoim przypadku to nie tędy droga.

0
  • #8 29 Mar 2010 08:20
    olooo
    Poziom 15  

Zakładam, że korzystasz z XP więc wejdź w Panel Sterowania / Opcje Regionalne i Językowe > zakładka Języki > przycisk szczegóły i dodaj wymagany układ klawiatury. Masz 5 rodzajów klawiatur franuskopodobnych więc nawet metodą prób i błędów nie zajmie ci to zbyt wiele czasu. Od tego momentu wszystkie klawisze będą zgodne z tym co na nich napisano. Wada ? Nie będziesz miał polskich znaków diakrytycznych dlatego oprócz ustawionego typu klawiatury francuskiej zostaw w systemie klawiaturę polską programisty. Jak będziesz chciał polskie diakrytyki to się przełączysz pomiędzy klawiaturami (domyślnie lewy Szift + lewy Alt). To najtańsza metoda dopasowania.

Wydatkowania funduszy wymaga zakup naklejek/stickerów na portalu aukcyjnym - cena ok 10 zł. Naklejki są dostępne w różnych kolorach tła oraz z różnym kolorem liter więc na pewno dopasujesz. Użyjesz naklejek tylko dla tych klawiszy, które się nie zgadzają ze standardem czyli układem klawiatury polki programisty.

Możesz kupić na portalu za kilka złotych używaną i nie działającą klawiaturę jako dawcę klawiszy (lub same klawisze na sztuki) i podmienić poszczególne przyciski.

Wreszcie pozostaje wymiana całej klawiatury ale to najdroższa z opcji.

0
  • #9 29 Mar 2010 08:28
    Hucul
    Poziom 39  

Kolega olooo nie czytał wszystkich postów :?: Uszkodzona jest klawiatura lub kontroler .

0
  • #10 30 Mar 2010 09:29
    ardento
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedzi. Przychylam się do uszk. kontrolera, na klawiaturze nic nie widać, a zdejmowałem klawisze przy wymianie (z dwóch klaw. robiłem jedną).
    Ścieżki są OK. Jak rozumiem sprawa nie do wygrania, jeszcze ostatecznie dla świętego spokoju zrobię update firmware Bios. Dam znać czy pomogło...

0
  • #11 28 Lut 2013 22:07
    ardento
    Poziom 9  

uszkodzony mostek południowy...w przypadku tego laptopa naprawa nieopłacalna. zamykam temat. dziekuje za wypowiedzi.

0