Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogranicznik przepięć (odgromnik) Phoenix contact FLT 35/3

28 Mar 2010 11:29 17805 11
  • Poziom 9  
    Witam!
    Mam problem z podłączeniem u siebie w domu ogranicznika przepięć
    FLT 35/3 (układ 3-fazowy).
    Czy ktoś mógłby mnie poratować jakimś schematem podłączenia.

Link do strony producenta z tym ogranicznikiem:
    http://eshop.phoenixcontact.pl/phoenix/treeViewClick.do?action=assets&UID=2816881&cat=pdf

Firma Legrant w swoim katalogu przedstawia schemat w którym stosuje dodatkowy bezpiecznik o charakterystyce "C" 20A (nie rozumie celu jego stosowania). Czy taki układ mogę zastosować (oczywiście w wersji 3-fazowej) do mojego ogranicznika firmy Phoenix (ten bezpiecznik ma być- poco się go stosuje).
    Ogranicznik przepięć (odgromnik) Phoenix contact FLT 35/3
  • Poziom 29  
    Ograniczniki przepięć dobezpiecza się wtedy gdy prąd zabezpieczenia poprzedzającego jest większy niż prąd podany przez producenta ogranicznika.

Dla tego ogranicznika producent przewiduje:
    Potrzebny maks. poprzedzający bezpiecznik przy okablowaniu instalacji odgałęzienia 125 A (gL)

Sądzę, że przed wyłącznikiem masz mniejsze zabezpieczenie więc dobezpieczenie ochronników jest zbędne.

Jeśli o chodzi o sposób podłączenia, to zależy to od rodzaju sieci jaki posiadasz a my nic o nim nie wiemy.

Kto Ci dobrał ten ochronnik ?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Twój ochronnik wymaga zabezpieczenia tylko wtedy, jeżeli zabezpieczenie wcześniejsze (np to przed licznikiem) przekracza wartość 125A. Najprawdopodobniej to zabezpieczenie jest mniejsze (wynika z przydziału mocy, jego wartość jest na rachunku za prąd).
    W takim wypadku najlepiej gdybyś zainstalował wyłącznik główny (FR) dalej przewodami wszedł na zaciski tego ochronnika, i z tych samych zacisków wyszedł przewodami fazowymi i zerowym na resztę aparatów.
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    Kolega czesiu napisał:
    W takim wypadku najlepiej gdybyś zainstalował wyłącznik główny (FR) dalej przewodami wszedł na zaciski tego ochronnika, i z tych samych zacisków wyszedł przewodami fazowymi i zerowym na resztę aparatów.

A nie lepiej za FR zainstalować blok rozdzielczy ?
  • Specjalista elektryk
    Witam

Niestety Legrand do swoich pseudo-ograniczników potrzebuje takiego dobezpieczenia jak na rysunku, inaczej by się rozpadły. Zaś FLT 35/3 to bardzo przyzwoite urządzenie.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 29  
    Wszystko ładnie i pięknie tylko nie wiemy jaki rodzaj sieci ma autor tematu. Może okazać się że przewodu neutralnego (N) nie ma w swojej instalacji tylko ochronnoneutralny (PEN).
  • Poziom 9  
    Dla uzupełnienia: do domu przychodzi mi sieć 4-przewodowa L1, L2, L3 oraz PEN, dodatkowo mam wkopany uziom który mam doprowadzony przewodem do rozdzielki gdzie mam zamiar zastosować ten ogranicznik przepięć.
    a zatem który przewód mam podpiąć na zaciskach wyjściowych tego ogranicznika przepięć
    (na zaciskach ogranicznika widnieje oznaczenie: N/symbol uziemienia)
    Prawidłowo mam tam podłączyć:
    -przewód biegnący od uziomu
    -przewód neutralny (w moim przypadku PEN)
    -oba przewody

C.D.

Doprowadzenie mam linią napowietrzną (druty na słupach, pierwszy dom za transformatorem) , przyłącze znajduje się przy dachu na domu (jakieś 2m dalej bezpieczniki główne, kolejne 2m dalej licznik i za licznikiem chce zamontować ten ogranicznik przepięcia.

piorunochronu nie posiadam
  • Poziom 29  
    Skoro masz zasilanie z sieci TN-C to podłączasz L1, L2, L3 a od dołu wychodzisz na uziemioną szynę PEN.

Jeszcze byś podał jak przychodzi zasilanie do Twojego domu. Czy idzie w ziemi czy po słupach do przyłącza, czy przyłącze masz na płocie czy na domu, podaj odległości danych odcinków i przekrój kabla zasilającego rozdzielnicę.
    Czy masz odgromówkę ?
  • Poziom 12  
    FLT 35/3 oznacza 3-polowy ogranicznik, więc podłączasz fazy oraz przewód PEN. Najlepiej zainstalować to na wejściu do rozdzielni czyli zaraz za licznikiem. Musisz pamiętać aby przewody do ogranicznika były jak najkrótsze (max 50cm). Więcej informacji znajdziesz na stronach np.: DEHN, RST i innych producentów tergo typu urządzeń, znajdziesz tam też poradniki jak instalować ograniczniki.
  • Poziom 29  
    Jeśli jest to jedyna rozdzielnica, którą posiadasz to powinieneś zastosować ochronnik B+C twój to B.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Z linku, który podał autor wynika, że do zwykły iskrownik, czyli B.

Podaj kolego więcej informacji:
    - przyłącze kablowe, czy napowietrzne?
    - jaka odległość od ZK do RG, jeśli przyłącze kablowe?
    - jaki układ sieci?

Aparat z linku nadaje się do zamontowania w ZK, jeśli do RG jest min. 10m przyłącza ziemnego, potem w RG trzeba jeszcze przepięciówkę typu C. Dodatkowy bezpiecznik włączony szeregowo z aparatem, który posiadasz musi być zastosowany w przypadku zabezpieczenia przedlicznikowego 125A gL i większego.

Tak, czy inaczej potrzeba więcej danych na temat.

Pozdrawiam.
    Miwhoo.
  • Specjalista elektryk
    Bardzo dobry ogranicznik przepięć. Ale jak kolega stosuje do domku to szkoda, że nie jest to wersja CTRL0.9 z zapłonem elektronicznym.

Ochronniki Phoenix Contact stosuję tylko do zabezpieczania instalacji teletechnicznych (są w tym niemalże bezkonkurencyjne) więc trudno mi się wypowiadać o tych do zastosowań silnoprądowych (tu stosuję innych producentów). Na pewno to jest górna półka. Pozostaje tylko dobór odpowiedniego SPD do danego zastosowania. W tym przypadku (domek jednorodzinny) strzałem w 10tkę byłaby wersja CTRL0.9 tego SPD.

pzdr
    -DAREK-