Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacze graficzne

10 Sie 2004 20:56 6920 12
  • Poziom 16  
    Mam pytanie czy jest jakies ograniczenie dla AVR-ów (programowany z Bascom AVR) tyczace sie sterowania wyswitlaczy graficzny, chodzi mi kokretnie o maksymalna razdzielczosc wyświetlacza. Mam takrze pytanie czym sie róznia miedzy soba poszczególne sterowniki wyświetlaczy. Chciał bym sie takze dowiedziec cos na temat wyswietlacza DMF-605NE (480x234 chyba taka rozdzielczosc) firmy OPTREX, nic nie moge znalesc na jego temat no stronie producenta :( , chcial bym sie dowiedziec jak go podłaczyc do 90s8515.
  • Poziom 32  
    Takiego wyświetlacza nie podłączałem do AVR i nie znam jego uinterfejsu ale wzasadzie nie ma ograniczeń do wielkości wyświetlacza podpiętego do procka. Jedynie jego wydajność może okazać się za mała przy większej rożdzielczości. Dla obrazów statycznych i tak to nie ma znaczenia.
  • Poziom 12  
    jeżeli chcesz używać poleceń z bascoma-avr , to obsługiwane są dwa typy kontrolerów "sed" i jeszcze jeden ale niepamiętam typu.a jeżeli chodzi o wielkość to do 256*128. oczywiście możesz wysterowac grafa przez wstawkę asm. ale ja uważam to za nikłą przyjemność.
  • Poziom 42  
    Jedyne ogranicznie to wyświetlacz i jego typ, można w układzie napotkać kilka problemów
    1. sama "szybka": duża ilość pinów do obsłużenia przez procesor, cała pamięć obrazu w procesorze, generator znaków i obrazów w pamięci procesora, duża moc obliczeniowa procesora
    2. prosta logika: konieczność wysyłania strumienia bitów przez procesor, cała pamięć obrazu w procesorze, generator znaków i obrazów w pamięci procesora, duża moc obliczeniowa procesora
    3. logika z pamięcia: trzeba wysyłać bajt danych w których bit oznacza pixel, generator znaków i obrazków (ikonek) w pamięci procesora, np KS0107
    4. pamięc i generator znaków: wystarczy wysyłać rozkazy i dane, pamięc procesora na obrazy (ikonki), np TC6963C
    5. pełny kontroler graficzny, wystarczą mu rozkazy, ma funkcje wypełniania obrazów, operacji graficznych itp, komunikacja po magistrali szeregowej

Oczywiście im "wyższy numer" tym cena wzrasta, np numer 1 to cena rzędu 5-10zł a numer 5 ok 2tyś zł, rozwiązanie zawsze się dobiera do problemu.
  • Poziom 16  
    Dziekii za informacje, ale mam tez pytanie bo z bascoma mozna sterowac wyswietlaczami opartych na sterownikach SEDXXX i T6963C ( jakoś tak ), jaka jest miedzy nimi róznica ?
  • Poziom 42  
    Każdy sterownik można obsłużyć bo przecież z poziomu programu można wpływać na stan na pojedynczych pinach procesora. Wydaje mi się że jednak bascom ma wbudowane wsparcie do jakiś lcd graficznych.
  • Poziom 32  
    Co do sugestii elektryka to dublować pamięć wyświetlacza w procesorze jest to "trochę" kłopotliwe. Przykładowo ATmega8515 ma 1kb pamięci, podpinając wyświetlacza JM128x64 spowodowałoby zajęcie całej pamięci a gdzie jeszcze zmienne dla samego programu ? Ja używam pamięci tego wyświetlacza jak pamięci RAM podlegającą modyfikacji przez program.
  • Poziom 12  
    różnica t6963c posiada strone graficzną i tekstową i tryb do 240 na 128 i okna 6*8 lub 8*8 (wcześniej podałem 256 to pomyłka)
    sedxxx 128 na 64.
    ja osobiście używam tego pierwszego.
  • Poziom 20  
    cześć

dajcie mi jakieś wskazówki odnośnie obsługi wyświetlacza JM12864.
    kupiłem go niedawno ale nie znam procedur jego obsługi.
    bawie sie asemblerem na '51 i chciałbym na nim coś napisac i narysować :)
  • Poziom 42  
    MAREK74 napisał:
    dajcie mi jakieś wskazówki odnośnie obsługi wyświetlacza JM12864.
    kupiłem go niedawno ale nie znam procedur jego obsługi.
    Wpisz w google, znajdziesz specyfikacje, komunikacja podobna do HD44870, tyle że są dodatkowe linie do wyboru prawej/lewej części wyświetlacza, różnica polega na tym że do tekstowego się ładuje wartości znaków a do tego graficznego wartości 8bitowe gdzie każdy bit oznacza pixel.
  • Poziom 14  
    Jeśli już używam Basica i AVRa to kompilatora FastAvr, ma już wbudowaną obsługę wyświetlaczy zarówno tych droższych opartych na T6963c z generatorem znaków jak i tych najtańszych HD61202,KS0108B czyli większości dostępnych na rynku.Wyświetlacze kupuję w Maritex-ie - znośne ceny.