Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini TV i LCD z Sony Ericsson k550i

28 Mar 2010 17:31 12211 35
  • Poziom 19  
    Witam
    Chciałem sobie zbudować taki telewizorek,
    ale zamiast kineskopu chciał bym zastosować ekranik od SONY ERICSSON K550i.
    Widzi mi się to tak, że atmega8 odbierał by sygnał od przodów do cewki dla odchylenia pionowego i poziomego oraz kineskopu i w zależności od natężenia prądu w obwodach wygenerowała piksel na ekraniku.
    Czy to się da zrobić?
  • Poziom 24  
    Lepiej by zrobić na tunerach cyfrowych a nie na analogowych cewkach z tv kineskopów. Po drugie atmega8 nie wyrobi :D
  • Poziom 19  
    To co dać zamiast atemegi8?
  • Admin grupy audio
    Tego nie da się tak zrobić. Trzeba mieć odpowiedni dla sygnału wizyjnego przetwornik A/C, a następnie tak przetworzony sygnał video poddać obróbce w odpowiednim do tego celu DSP.
    Samo sterowanie wyświetlaczem to najmniejszy problem...
  • Poziom 19  
    Znalazłem schemat oscyloskopu na ekraniku od Siemensa S65.
    http://home.arcor.de/dirk.milewski/seite62.html
    Można było by go użyć do ustawiania odpowiedniego piksela na ekranie.
    Potrzebował bym jeszcze czegoś do mierzenia jasności piksela i wydzielenia synchronizacji pionowej, poziomej i pikseli z sygnału video.
    Mam już pomysł jak wyświetlić te piksel.
    Np. stworzyć amperomierz(Wydaje mi się, że jasność piksela zależy od natężenia prądu sygnału video.), który swój pomiar zapisze w postaci liczb do jakiejś zmiennej(np. x), a atmega wyświetli jeden piksel z tablicy(Zamierzam zrobić tablicę z 400 pikselami w różnych odcieniach szarości.) odpowiadający liczbom z pomiaru.
    Co o tym myślicie?

Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

Wie ktoś, jak rozdzielić od siebie synchronizacje i sygnał video?

Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

Znalazłem taki schemat:
    Rozdziela on sygnał video i synchronizacji.
    Teraz tylko potrzebuje czegoś, co zmieniało by ten sygnał na piksel odpowiedniego koloru żebym mógł wyświetlić go na ekraniku LCD.
    Ma ktoś jakiś pomysł?
  • Admin grupy audio
    Ile można pisać, że nie da się tego tak zrobić :(
    Rozumiesz to, że musisz mieć przetwornik A/C o odpowiednim paśmie dla video? Rozumiesz jak zbudowany jest sygnał wizyjny i jak działa LCD?
    Chyba nie - bo byś nie pisał takich rzeczy.
    Poczytaj o sygnale wizyjnym i o zasadzie działania LCD - dowiesz się, że LCD sterowane jest napięciem, a sygnał wizyjny to poziomy napięć, do tego dochodzi coś takiego jak system kodowania koloru (u nas PAL).

Synchronizacja to najmniejszy problem - największy jest taki, że LCD odświeża się przynajmniej 100x szybciej niż częstotliwość odświeżania w sygnale wizyjnym - 50Hz.
  • Poziom 19  
    Czyli ten sygnał video, który mam jest w analogu a ja mam go zamienić na cyfrowy i dopiero wtedy mogę go podać dalszej obróbce.
    Tak?
  • Poziom 19  
    OK.
    Przeczytałem.
    Z tego wynik, że sygnał video przenosi jednocześnie dwa kolory a jego częstotliwość odświeżania to 50Hz i 25 klatek na sekundę.
    Odświeżenia LCD nie znalazłem, ale ten, ale jeśli dobrze przeczytałem wszystko co znalazłem to tam pisali, że jest to około 90 klatek na sekundę(Duży odstęp.).
    Jeśli mój pomysł jest zły, to jakie ty masz pomysł?

P.S
    Kiedyś czytałem o PS2 pod monitorem komputerowy i tam też mieli problem z odświeżaniem.
    Rozwiązali go zastosowując jakiś układ(Niestety nie pamiętam jaki.).
    Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodano po 1 [godziny] 27 [minuty]:

markosik20-LCD od S65 + ATmega16 napisał:
    Pierwsze wyniki są obiecujące :).
    Atmega8 chodzi na 24Mhz (bo jak wiecej dostanie to sie automatycznie przełącza na wew. oscylator). Fakt, grzeje się ale jakoś wytrzymuje. Zapodany filmik to odczyt poszczególnych bmp z karty SD. Obsługa wymaga jeszcze udoskonalenia (małe zgaszone piksele :wink: ) ale narazie całe 10taktów zegara Atmega traci na zamianę 24bitowego koloru na 16bitowy dla każdego piksela więc można jeszcze to wszystko przyspieszyć (około 10-razy szybciej bo jeszcze dochodzi inny szybszy, sposób odczytu danych z karty).

Przez ten czas trwania "filmiku" (24s) jest wyświetlonych 94 obrazki wiec wychodzi jakieś 3,5klatki/sek ....a da się jeszcze szybciej :wink:

Wynika z tego że częstotliwość LCD nie ma tu nic do rzeczy.
  • Poziom 34  
    Ja to bym widział tak: najpierw analogowo wydzielamy sygnały synchronizacji pionowej i poziomej z sygnału composite video (tzw. zespolony sygnał wizjii). Sygnały synchronizacji trafiają oczywiście do procka. Composite video jest oczywiście próbkowany, kwantowany i kodowany - typowe przetwarzanie A/C. Jednak po konwersji A/C trzeba dokonać odpowiedniego przetwarzania DSP. Sygnał wizjii ma po stronie nadawczej zrobioną tzw. korekcję δ. Stosuje się ją w celu kompensacji nieliniowej ch-k kineskopu (zmiana jasności punktu nie jest liniową funkcją prądu katody). Ponadto trzeba wszystko właściwie uśrednić i wybrać odpowiednie próbki z bufora. Dopiero potem można próbować sterować LCD. Jeżeli to ma być kolorowy TV, to trzeba zrobić najpierw analogowy dekoder PAL.
  • Admin grupy audio
    Można prościej - wszystkie czynności o których piszesz śmiało może wykonać DSP. Nie widzę problemu, by DSP zajął się wydzieleniem synchro, dekodowaniem PAL i całą resztą.

Tylko, że to nie zadanie dla początkujących.
  • Poziom 34  
    A ja proponuje zastosować kompletny tor analogowy (jeden scalak np STV224X) i próbkować już sygnały RGB. Myślę, że ok 300 próbek na co drugą linie by wystarczyło. Rozdzielczość tak ok. 5-6 bit na kolor. Czyli daje nam głębię kolorów 15-18 bitów. W ten sposób powstałby prosty skaler. Danymi z A/C należałoby synchronicznie zapisywać kolejne komórki pamięci tworząc obraz linii oraz całych półobrazów. Następnie zawartość pamięci synchronicznie przesyłać zgodnie ze specyfiką danego LCD(jego kontrolera) na ekran. Ale tak jak Koledzy wyżej napisali nie jest to proste zadanie.
  • Poziom 19  
    maciej_333: To ma być B/W TV"

Czyli z tego, co min napisaliście, to by było tak:
    -rozdzielenie synchronizacji od obrazu(Mój schemat będzie się nadawała?),
    -wysłanie synchronizacji do procka,
    -przetwarzanie obrazu w konwerterze A/C(Możecie mi jakiś
    zasugerować?),
    -zapisywanie poszczególnych pikseli obrazu do bufora,
    -dopasowanie i zamiana piksela na kod zrozumiały dla LCD,
    -wyświetlanie obrazu na LCD.
    Oto wam chodziło?
  • Admin grupy audio
    Nie do końca tak - w buforze/pamięci musisz zapisać po kolei próbki z przetwornika A/C i jak już komórki pamięci będą zapełnione, a dane w nich będą przedstawiały obraz, to taką zawartość pamięci musisz przesłać do wyświetlacza LCD oczywiście we właściwej kolejności.
    Do tego dochodzi jeszcze problem półobrazów - linie w sygnale video nie są przesyłane po kolei. Najpierw linie nieparzyste, a potem linie parzyste. Musisz odebrać wszystkie 625 linii obrazu, ułożyć je w pamięci w kolejności, a nie pomieszane i dopiero potem wyświetlać.
    Poza tym - skąd chcesz wziąć głowicę i tor p.cz.?

Masz tu przykładowy schemat czarno-białego TV:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=668586#668586
    W drugim pliku masz "końcówkę" TV i kineskop. Ty musisz zbudować wszystko co jest przed tranzystorem T101 + do tego jeszcze to o czym mowa wyżej.
    Jesteś pewien, że rozumiesz schemat TV i jesteś w stanie go odtworzyć?
  • Poziom 19  
    Rozumiem że po torze p.cz mam już sygnał wideo. 1.Tak?
    Czyli mam zapisać wszystkie 625 linie do tablicy, a potem przetłumaczyć na język LCD. 2.Tak?
    A czy mógł bym wyświetlić najpierw jeden pół obraz, a potem drugi?
    Bo w jednej konsoli telewizyjnej było tak:
    gumisp-Gra Telewizyjna (rozdzielczość 240x256, 8 kolorów) napisał:

Układ graficzny w celu uproszczenia maluje jedynie nieparzyste linie, rozdzielczość pozioma 195...
  • Poziom 34  
    tomek_programista napisał:
    Rozumiem że po torze p.cz mam już sygnał wideo.

Najlepiej zastosuj głowicę zintegrowaną już z p.cz. i wyjściami m.cz. np. z analogowej karty TV do PC, albo z jakiegoś TV LCD. Odpadnie wiele potencjalnych problemów.

A czy mógł bym wyświetlić najpierw jeden pół obraz, a potem drugi?
    Bo w jednej konsoli telewizyjnej było tak:

Tak. Mogłbyś bo tak to jest nadawane i wyświetlane w każdym TV.. Ty dla uproszczenie mógłbyś nawet ignorować co drugi półobraz dla ograniczenia danych i w tym czasie przesyłać poprzedni na ekran.
  • Poziom 19  
    Znalazłem taki konwerter A/C.
    Będzie się nadawał?
  • Poziom 34  
    Nadawać to ten przetwornik się nadaje. Jednak może być drogi i trudno dostępny. Do tego przetwornika potrzebny jest jeszcze jakiś generator taktujący. Można nawet zastosować gotową głowicę z p.cz. jak pisali koledzy wyżej. Sygnał wizji z takiej głowicy po ewentualnym przefiltrowaniu można podać odrazu na taki przetwornik. Jednak potrzebny jest bardzo szybki procek. Moim zdaniem potrzebny jest tu jakiś ARM ze sporą pamięcią RAM. Musisz zdążyć zapisywać kolejne próbki. Wszystkie operacje jak wydzielenie impulsów synchronizacji i dekodowanie PAL można robić za pomocą DSP (filtry cyfrowe itd).
  • Poziom 19  
    1.A mógł by mi ktoś powiedzieć na który pin mam dać sygnał wejściowy, a na który wyjściowy, bo nie mogę tego rozgryźć?
    2.A jakiś inny tańszy A/C?

Dodano po 20 [minuty]:

3.Znalazłem jeszcze coś takiego:
    Nada się?
  • Admin grupy audio
    Ech...

Kolego Tomaszu, zamiast zadawać takie pytania naprawdę sięgnij do podręczników i to na dodatek podstaw!
    Jak byk masz napisane na swoim schemacie "video inverter" - do czego chcesz to użyć? Ja Ci powiem do czego - do niczego!

A Twój przetwornik ma wyjście równoległe 8 bitowe - wyjściem jest 8 nóżek, a nie jedna i wiedziałbyś o tym gdybyś przeczytał kartę katalogową znalezionego przez siebie przetwornika, choć i bez czytania jest to oczywiste patrząc na oznaczenia wyprowadzeń układu scalonego - trzeba tylko pomyśleć chwilę i mieć minimum wiedzy z podstaw elektroniki cyfrowej.

Co Ci z tego że powiemy gdzie podać sygnał wejściowy i skąd go odebrać. Stawiam tu i teraz skrzynkę soku pomarańczowego, że nie będziesz co dalej z tym zrobić. Tego nie wystarczy podłączyć żeby działało...
  • Poziom 19  
    Jeśli dobrze cię zrozumiałem, to na wyjściach może się pojawić coś takiego:
    Tak?
  • Admin grupy audio
    Dobrze zrozumiałeś, tylko co z tego że coś takiego się pojawi? Całe słowo binarne, które otrzymasz na wyjściu przetwornika prawdopodobnie będzie przedstawiało wartość jednej próbki. Czas trwania informacji o obrazie zawartym jednej linii to 52us (64us-12us na synchro i inne teleteksty) i przez te 52us musisz zebrać przynajmniej 2x tyle próbek ile wynosi rozdzielczość pozioma Twojego wyświetlacza. Zastanów się z jaką częstotliwością będziesz musiał próbkować sygnał i jakiej wielkości pamięć musisz zastosować, by zapisać jeden półobraz, czyli ok. 300 linii obrazu.

Potrafisz napisać przynajmniej kawałek programu do obsługi pamięci i wyświetlacza?
    Poczytaj:
    http://www.videoaudio.pl/pdf/opisy_zwiazane_z_przeplotem/czym_jest_przeplot.pdf
  • Poziom 19  
    Narysowałem schemat.
    Mam nadzieje, że zadziała.
    Jeśli macie co do niego zastrzeżenia do schematu, to piszcie(Prócz tego że jest narysowany w programie Paint.).
    Teraz tylko program.
    Jak myślicie? Kwarc 20 MHZ wystarczy?
  • Admin grupy audio
    No świetny schemat, poza tym, że nie wiadomo co przedstawia :)
    Napisałem Ci wyżej - musisz mieć pamięć RAM i to wcale nie małą, gdzie masz na schemacie tą pamięć? Czy 20MHz wystarczy? Nie wiem, nie chce mi się liczyć za Ciebie. Gdzie masz taktowanie przetwornika A/C?

Ja mam już dość tłumaczenia Tobie jak do tematu podejść, nie masz nawet podstawowej wiedzy w tym zakresie. W dodatku zamiast wiedzę zdobyć, to zaczynasz od tyłu i rysujesz schematy na pałę nie wiedząc czemu tak, a nie inaczej i co do czego.
    Może ktoś inny będzie miał więcej cierpliwości - ja się poddaję.

Sukcesów życzę.
  • Poziom 39  
    A po co się porywać z miejsca na RGB? Nie można na początek spróbować z wyświetlaniem obrazu monochromatycznego? Poza tym po co kompletować cały obraz 625 linii skoro będzie to wyświetlane na ekraniku 176x220? Nie widzę też z tego powodu podstaw do przejmowania się przeplotem.
  • Poziom 13  
    Witam,
    Z góry przepraszam za lekki offtop, ale...

Pamiętam dawne tematy tworzone przez autora tego tematu. Były to najczęściej pomysły nie do zrealizowania dla początkującego amatora, porywanie się z motyką na księżyc. Czasami posty tomka_programisty czytało się jakby z przymrużeniem oka, ale to było pewnie pisane na poważnie. Z drugiej strony niesamowicie jest przeczytać coś, co umysł nie skażony zaawansowaną wiedzą może stworzyć, do czego można dojść wyobraźnią. Na prawdę za każdym razem czytając Twoje posty, autorze , czuję coś dziwnego (pozytywnie), jakby odkrywanie świata na nowo, " po prostu", nie widząc poważnych barier w realizacji pomysłu, i jeszcze ten towarzyszący temu zapał do tworzenia (niekoniecznie poprawnych ;)) rzeczy, urządzeń, schematów... Pasja? Nie mam zamiaru ośmieszać/obrażać autora. Nie jest to też żart primaaprilisowy. Tak po prostu chciałem podzielić się lekkością i "dziwnością" odczuć ;)

Pozdrawiam!
  • Poziom 19  
    Witam
    Dzięki za słowa otuchy tomol.
    Właśnie rozwiązałem swój problem.
    Kiedyś na forum "DIY ZAGRANICA" był laptop comodore 64 z ekranikiem od PSX.(Szukam go, ale nie mogę znaleźć. Jeśli ktoś ma go w ulubione to bardzo proszę o link.).
    Tam był opis podłączenia tego ekraniku. Był tam sygnał RGB(Taki sam jak w EURO-złączu.)
    Wystarczy tylko jeden scalak rozczepiający sygnał video na rgb i po sprawie.
  • Admin grupy audio
    :arrow: tomol
    Masz całkowitą rację - ja przecież również nie miałem zamiaru nikogo ośmieszyć ani obrazić. Bardzo dobrze, że ktoś ma zapał do pracy - może kiedyś coś stworzy, odkryje coś nowego, jednak by cokolwiek takiego osiągnąć należy zacząć od nauki przynajmniej podstaw.

Ja sam elektroniką pasjonowałem się od zawsze, pamiętam siebie w wieku lat 10, czy 12 - również miałem wielkie pomysły i wszystko było dla mnie proste do zrobienia - tylko problem w tym, że to proste jakoś nie chciało działać z wiadomych powodów.

Tomku, nie zrażaj się, tylko naprawdę zacznij od nauki. Widać u Ciebie całe mnóstwo braków w wiedzy podstawowej, zacznij od prostych układów, nie porywaj się z motyką na słońce, bo nic nie osiągniesz.
    Zbudujesz samodzielnie (nie złożysz z kitów) kilka prostych układów, zdobędziesz pewne doświadczenie, czegoś się nauczysz i będziesz mógł brać się za bardziej skomplikowane sprawy.
  • Poziom 11  
    Kiedyś na forum "DIY ZAGRANICA" był laptop comodore 64 z ekranikiem od PSX.(Szukam go, ale nie mogę znaleźć. Jeśli ktoś ma go w ulubione to bardzo proszę o link.).
    Tam był opis podłączenia tego ekraniku. Był tam sygnał RGB(Taki sam jak w EURO-złączu.)
    Wystarczy tylko jeden scalak rozczepiający sygnał video na rgb i po sprawie.

Linki do tego laptopa:
    http://benheck.com/04-05-2009/commodore-64-original-hardware-laptop
    http://www.instructables.com/id/Commodore-64-Laptop/

i laptop z dtv - "Picodore"
    http://www.picobay.com/projects/2007/01/picodore-64-commodore-64-pda.html

pozdrawiam