Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

szukam czterokanałowy schemat sterujący nadajnik/odbiornik

28 Mar 2010 20:29 4156 8
 • Poziom 9  
  Witam serdecznie!!!
  Jak w temacie poszukuję schematu nadajnika i odbiornika do sterowania
  autkiem.
  Moje wymagania to:
  -najważniejsze ok. 40-50m zasięgu.
  -4 kanały (przód-tył, lewo-prawo)
  -bak układów scalonych które wymagają własnego programowania..
  nie podaje oczekiwanego napięcia na wyjściu odbiornika na silniki.
  bo z tym sobie poradzę zrobię to na przekaźnikach. ale jak by się dało
  to 12 - 18V.

  Proszę nie pisać że google nie gryzie bo pół dnia straciłem na szukaniu dobrego schematu. albo dobrych rad
  typu kup sobie chińskie autko na sterowanie za 30 zł
  i wyciągnij z niego układ. Jeśli ktoś nie chce albo nie umie pomóc proszę nie pisać i nie zaśmiecać forum.

  Jeśli ktoś posiada taki dobry schemacik i chciałby się nim podzielić z resztą świata to z góry bardzo dziękuję.
  Obiecuję że postaram się wszystko związane z moim autkiem ładnie i przejrzyście opisać bym nie tylko ja mógł skorzystać, ale żeby ten temacik mógł też pomóc komuś innemu.
 • Poziom 32  
  Temat mnie zainteresował, bo też będę budował podobny układ. Myślałem nad czymś w rodzaju: http://www.edw.com.pl/pdf/k07/64_013.pdf. To jest wprawdzie sterowanie na podczerwień, ale myślę, że dałoby się do zaadaptować do sterowania radiowego. Problem tylko w odpowiednim module nadajnika i odbiornika. Z mojego rozeznania wynika, że zdecydowana większość takich modułów (na 433 lub 868 MHz) wymaga sterowania z mikrokontrolera.
 • Poziom 25  
  Nie chcę Cię zniechęcać, ale biorąc pod uwagę to, że układy wysokiej częstotliwości to nie migająca dioda i nawet mając schemat, zaprojektowanie dobrze działającej płytki nie musi być proste, pozostaje jeszcze zestrojenie tego, a to bez posiadania sprzętu (oscyloskop, częstościomierz, analizator widma w.cz., generator w.cz.) to błądzenie po ciemku. Chyba że odbiornik ma odbierać i reagować na każde zakłócenie, a nadajnik ma zakłócać wszystko dookoła, to może i dałoby się zrobić. Z tej perspektywy zastosowanie "wnętrzności" chińskiej zabawki albo gotowych modułów jest rzeczywiście dobrą radą. W tym wypadku, startując od zera lub z niewielką wiedzą, wolałbym się nauczyć programować mikrokontrolery i obsługiwać moduły cyfrowe niż pakować w technikę w.cz. .
 • Poziom 9  
  dziękuje bardzo za dobrą rade, ale miałem układ z chińskiej zabawki i on mi działał na ok 4-5m (tak po pokoju) gdy chciałem pobawić się na polu z moim monstrum :D bo po domu ciężko, to nie miałem za bardzo satysfakcji, nie mógł sobie człowiek siąść na kszśle albo schodku i pośmigać tylko trzebabyło co chwila latać za tym autem bo sie zasięg kończył (prawie tak jak bym miał to autko na kablu tylko wtedy było by o wiele silniejsze bo ciężar by się znacznie zmniejszył.
  A co do strojenia to chodzę do technikum elektronicznego, i mam zajebistą babkę od elektroniki wystarczy że wpadnę do niej na takiej dodatkowej lekcji gdzie się poprawia zaległe spr. itp. pokarze jej o co biega, ona sprzęt wyciągnie i mi spokojnie zrobi, i wytłumaczy. Chociaż nie wydaje mi się że będzie to aż tak strasznie trudne żebym musiał to niej latać bo to w ostateczności jeszcze brat mi może dużo pomóc i stary.
  Najważniejsze żebym miał dobry schemat, A i co to za satysfakcja żeby sobie kupić gotowy układ i polutować przecież największy frajer to potrafi. A mi nie o to chodzi zabawa bardziej polega na składaniu. a nie na samej jeździe.
 • Poziom 9  
  Bo myślałem jeszcze nad jeną rzeczą. żeby kupić pluskwę albo zrobić taki nadajnik fal radiowych, oraz kupić małe chińskie radyjko. na przykład takie z "marsjanków".
  Do nadajnika w miejsce mikrofonu podpiąć 4 generatory dźwięku w postaci układów scalonych np. 500, 1000, 1500, 2000Hz a do radyjka 4 filtry częstotliwości adekwatne do generatorów i tam dalej. Pytanie moje jest czy mogło by to działać, oraz czy można, i jeśli można to gdzie mogę kupić takie generatory i filtry.

  jeśli by było to możliwe to nie było by kłopotów z e strojeniem tylko tyle co na radyjku ustawić odbiór właściwego radia. Zasięg by miało nie mały i na pewno by to nie kosztowało co najmniej 100zł jak chodzą gotowe używane układy.
 • Poziom 32  
  Jakie "radyjko" masz na myśli? Coś w rodzaju transmitera FM? To raczej kiepski pomysł, żeby to robić na paśmie 88-108 MHz, poza tym dźwięk z mikrofonu, zanim zostanie wysłany w eter przechodzi przez parę układów (modulator itd.) które mogą przeszkadzać przy sterowaniu. Polecałbym ci kupienie dzwonka bezprzewodowego (na Allegro chodzą już po kilkanaście złotych) i przerobienie go na zdalne sterowanie. Dobrze kombinujesz z tymi generatorami w nadajniku i detektorami częstotliwości w odbiorniku. Można to zrobić na timerach 555 jako nadajniki, każdy dla innej częstotliwości, a w odbiorniku układy NE567/LM567. Koszt tych 8 układów nie powinien przekroczyć 10zł.
 • Poziom 19  
  Znajdź sklep modelarski . Mają tam gotowe radyjka i odbiorniki o zasięgu 100m
  Pozdrawiam
 • Warunkowo odblokowany
  RX2-B
 • Poziom 32  
  Przedstawiam swój pomysł na wykonanie sterowania czterokanałowego. To część mojego skończonego już projektu na zaliczenie z układów cyfrowych. Docelowo robiłem go ze sterowaniem radiowym, wykorzystując nadajnik TX433N i odbiornik RX433N (niestety zakłócenia sprawiają, że układ wariuje), ale można je zastąpić nadajnikiem/odbiornikiem IR lub wprost połączyć przewodem.

  Zasada działania:
  szukam czterokanałowy schemat sterujący nadajnik/odbiornik

  Nadajnik:
  szukam czterokanałowy schemat sterujący nadajnik/odbiornik

  Odbiornik:
  szukam czterokanałowy schemat sterujący nadajnik/odbiornik

  Dekoder w odbiorniku tworzą dwa demultipleksery (4555) i cztery bramki AND (4081).
  Generatory zegarowe to timery 555 pracujące jako generatory astabilne o wyp. 50%.
  Kodowanie poszczególnych przycisków można zmieniać, podpinając do nich odpowiednie wejścia kodera 4532 (reszta do masy) i trzeba wtedy odpowiednio zmienić podłączenia wyjść demultiplekserów 4555 do wejść bramek AND z układu 4081.
  Odbiorniki, które chcemy sterować należy podpiąć w miejsce diod LED.