Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

szukam czterokanałowy schemat sterujący nadajnik/odbiornik

cysiek4 28 Mar 2010 20:29 3931 8
  • #1 28 Mar 2010 20:29
    cysiek4
    Poziom 8  

Witam serdecznie!!!
    Jak w temacie poszukuję schematu nadajnika i odbiornika do sterowania
    autkiem.
    Moje wymagania to:
    -najważniejsze ok. 40-50m zasięgu.
    -4 kanały (przód-tył, lewo-prawo)
    -bak układów scalonych które wymagają własnego programowania..
    nie podaje oczekiwanego napięcia na wyjściu odbiornika na silniki.
    bo z tym sobie poradzę zrobię to na przekaźnikach. ale jak by się dało
    to 12 - 18V.

Proszę nie pisać że google nie gryzie bo pół dnia straciłem na szukaniu dobrego schematu. albo dobrych rad
    typu kup sobie chińskie autko na sterowanie za 30 zł
    i wyciągnij z niego układ. Jeśli ktoś nie chce albo nie umie pomóc proszę nie pisać i nie zaśmiecać forum.

Jeśli ktoś posiada taki dobry schemacik i chciałby się nim podzielić z resztą świata to z góry bardzo dziękuję.
    Obiecuję że postaram się wszystko związane z moim autkiem ładnie i przejrzyście opisać bym nie tylko ja mógł skorzystać, ale żeby ten temacik mógł też pomóc komuś innemu.

0 8
  • #2 28 Mar 2010 21:53
    exti
    Poziom 32  

Temat mnie zainteresował, bo też będę budował podobny układ. Myślałem nad czymś w rodzaju: http://www.edw.com.pl/pdf/k07/64_013.pdf.. To jest wprawdzie sterowanie na podczerwień, ale myślę, że dałoby się do zaadaptować do sterowania radiowego. Problem tylko w odpowiednim module nadajnika i odbiornika. Z mojego rozeznania wynika, że zdecydowana większość takich modułów (na 433 lub 868 MHz) wymaga sterowania z mikrokontrolera.

0
  • #3 28 Mar 2010 23:46
    Kolek
    Poziom 25  

Nie chcę Cię zniechęcać, ale biorąc pod uwagę to, że układy wysokiej częstotliwości to nie migająca dioda i nawet mając schemat, zaprojektowanie dobrze działającej płytki nie musi być proste, pozostaje jeszcze zestrojenie tego, a to bez posiadania sprzętu (oscyloskop, częstościomierz, analizator widma w.cz., generator w.cz.) to błądzenie po ciemku. Chyba że odbiornik ma odbierać i reagować na każde zakłócenie, a nadajnik ma zakłócać wszystko dookoła, to może i dałoby się zrobić. Z tej perspektywy zastosowanie "wnętrzności" chińskiej zabawki albo gotowych modułów jest rzeczywiście dobrą radą. W tym wypadku, startując od zera lub z niewielką wiedzą, wolałbym się nauczyć programować mikrokontrolery i obsługiwać moduły cyfrowe niż pakować w technikę w.cz. .

0
  • #4 30 Mar 2010 21:01
    cysiek4
    Poziom 8  

dziękuje bardzo za dobrą rade, ale miałem układ z chińskiej zabawki i on mi działał na ok 4-5m (tak po pokoju) gdy chciałem pobawić się na polu z moim monstrum :D bo po domu ciężko, to nie miałem za bardzo satysfakcji, nie mógł sobie człowiek siąść na kszśle albo schodku i pośmigać tylko trzebabyło co chwila latać za tym autem bo sie zasięg kończył (prawie tak jak bym miał to autko na kablu tylko wtedy było by o wiele silniejsze bo ciężar by się znacznie zmniejszył.
    A co do strojenia to chodzę do technikum elektronicznego, i mam zajebistą babkę od elektroniki wystarczy że wpadnę do niej na takiej dodatkowej lekcji gdzie się poprawia zaległe spr. itp. pokarze jej o co biega, ona sprzęt wyciągnie i mi spokojnie zrobi, i wytłumaczy. Chociaż nie wydaje mi się że będzie to aż tak strasznie trudne żebym musiał to niej latać bo to w ostateczności jeszcze brat mi może dużo pomóc i stary.
    Najważniejsze żebym miał dobry schemat, A i co to za satysfakcja żeby sobie kupić gotowy układ i polutować przecież największy frajer to potrafi. A mi nie o to chodzi zabawa bardziej polega na składaniu. a nie na samej jeździe.

0
  • #5 08 Kwi 2010 23:10
    cysiek4
    Poziom 8  

Bo myślałem jeszcze nad jeną rzeczą. żeby kupić pluskwę albo zrobić taki nadajnik fal radiowych, oraz kupić małe chińskie radyjko. na przykład takie z "marsjanków".
    Do nadajnika w miejsce mikrofonu podpiąć 4 generatory dźwięku w postaci układów scalonych np. 500, 1000, 1500, 2000Hz a do radyjka 4 filtry częstotliwości adekwatne do generatorów i tam dalej. Pytanie moje jest czy mogło by to działać, oraz czy można, i jeśli można to gdzie mogę kupić takie generatory i filtry.

jeśli by było to możliwe to nie było by kłopotów z e strojeniem tylko tyle co na radyjku ustawić odbiór właściwego radia. Zasięg by miało nie mały i na pewno by to nie kosztowało co najmniej 100zł jak chodzą gotowe używane układy.

0
  • #6 09 Kwi 2010 08:53
    exti
    Poziom 32  

Jakie "radyjko" masz na myśli? Coś w rodzaju transmitera FM? To raczej kiepski pomysł, żeby to robić na paśmie 88-108 MHz, poza tym dźwięk z mikrofonu, zanim zostanie wysłany w eter przechodzi przez parę układów (modulator itd.) które mogą przeszkadzać przy sterowaniu. Polecałbym ci kupienie dzwonka bezprzewodowego (na Allegro chodzą już po kilkanaście złotych) i przerobienie go na zdalne sterowanie. Dobrze kombinujesz z tymi generatorami w nadajniku i detektorami częstotliwości w odbiorniku. Można to zrobić na timerach 555 jako nadajniki, każdy dla innej częstotliwości, a w odbiorniku układy NE567/LM567. Koszt tych 8 układów nie powinien przekroczyć 10zł.

0
  • #7 22 Kwi 2010 10:32
    januszbe
    Poziom 19  

Znajdź sklep modelarski . Mają tam gotowe radyjka i odbiorniki o zasięgu 100m
    Pozdrawiam

0
  • #8 19 Maj 2010 13:54
    elektryk101
    Warunkowo odblokowany

RX2-B

0
  • #9 25 Maj 2010 14:27
    exti
    Poziom 32  

Przedstawiam swój pomysł na wykonanie sterowania czterokanałowego. To część mojego skończonego już projektu na zaliczenie z układów cyfrowych. Docelowo robiłem go ze sterowaniem radiowym, wykorzystując nadajnik TX433N i odbiornik RX433N (niestety zakłócenia sprawiają, że układ wariuje), ale można je zastąpić nadajnikiem/odbiornikiem IR lub wprost połączyć przewodem.

Zasada działania:

Nadajnik:

Odbiornik:

Dekoder w odbiorniku tworzą dwa demultipleksery (4555) i cztery bramki AND (4081).
    Generatory zegarowe to timery 555 pracujące jako generatory astabilne o wyp. 50%.
    Kodowanie poszczególnych przycisków można zmieniać, podpinając do nich odpowiednie wejścia kodera 4532 (reszta do masy) i trzeba wtedy odpowiednio zmienić podłączenia wyjść demultiplekserów 4555 do wejść bramek AND z układu 4081.
    Odbiorniki, które chcemy sterować należy podpiąć w miejsce diod LED.

1