Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fanuc 90-30 problem z temperaturą

Krisgorn 10 Aug 2004 23:02 2014 7
 • #1
  Krisgorn
  Level 19  
  Sprawa wygląda tak: GE Fanuc 90-30 pracuje od około 10 lat i od jakiegoś czasu (lato) zaczął się wieszać program wizualizacyjny na PC współpracujący z tym sterownikiem (błędy w komunikacji pomiędzy PLC a PC). Okazało się, że czynnikiem to powodującym jest temperatura. Przystawienie wentylatora przy sterowniku pomaga ale i tak czasami te same objawy. Co szanowni Panowie radzicie?
 • #2
  beatom
  Level 35  
  W tym wieku juz moga odzywac sie zimne luty chociaz wydaje mi sie to malo prawdopodobne ( tego typu urzadzenia sa dosc odporne na to - lepsze lutowie?). Mozna sprobowac zlokalizowac dokladniej miejsce najbardziej wrazliwe za pomoca suszarki do wlosow. Ewentualnie wiatrak na stale albo dwa - jeden ciagnie drugi wyciaga powietrze z obudowy. Moze modul Peltiera da sie zamontowac?
 • #3
  kursant
  Level 18  
  A jakie są odległości sterownika od boków od góry od dołu i od przodu dla zachowania wentylacji sterownika GE Fanuc dokładnie to określa - czy są zachowane?
  Lewa, prawa, góra i dół powinno być po 102 mm (4 cale) od czoła 142 mm - tak napisano prze GE Fanuc.
  Jest jeszcze wymóg w niektórych modułach np w wejściowych MDL655 może być 8 aktywnych wejść do temperatury 35 st C liczba ta maleje wraz ze wzrostem temperatury i dla 60 st C mogą być tylko 3 wejścia aktywne przy zasilaniu 30 V lub 4 przy 24 V w dokumentacji jest do tego stosowny nomogram dla każdego modułu.
  Z jakim programem SCAD'a współpracuje sterownik i czy posiada tylko jeden kanał transmisji, jakie są moduły komunikacyjne - może to sieć Ethernet na CPU364 lub CMM321?
  Nawet po zerwaniu łączności ze sterownikiem SCAD'a nie powinna się wieszać, jeśli są dwa kanały transmisji to driver komunikacyjny powinien przełączyś się na rezerwowy kanał o określonym czasie!
  Utrata łączności wcale nie musi być spowodowana złym działaniem PLC, są jeszcze inne możliwości bo i kable i złącza i sam PC't ze swoją kartą komunikacyjną jaka tam jest też jest potencjalnym źródłem Twoich kłopotów.
  A tak wogóle to jak temperatura panuje w sterowniku?
 • #4
  Krisgorn
  Level 19  
  Odległości są zgodne z zaleceniami.
  Jeśli chodzi o program SCADA to jest on pisany indywidualnie (nic z popularnych programów).
  Jest jeden kanał komunikacyjny. Wszystko leci po RS232 do PC. Przy sterowniku konwerter 485/232.
  Chyba źle się wyraziłem, że się "wiesza" po prostu wyrzuca błąd i nie chce się łączyć ze sterownikiem.
  To na pewno sterownik gdy odsunę od niego wiatrak to po jakimś czasie traci kontakt z PC.
  Nie wiem czy nie wymienić modułu zasilacza (tam jest wyprowadzony RS485).
 • #5
  kursant
  Level 18  
  Wymiana zasilacza może pomóc, ale uważaj nowe nie mają baterii dla podtrzymania pamięci programu więc jeśli program umieszczony jest w RAM'ie to można go bardzo szybko stracić.
  A jaki masz procesor bo te "wyższe" mają również port RS232.
  Dobrym jecz nieco kosztownym rozwiązaniem jest procesor CPU364 ma on dobre możliwości ale co ważniejsze ma zintegrowany moduł komunikacji dla sieci Ethernet i wtedy jego cena jest całkiem przyzwoita oferując niezły transfer, w PC'cie wystarcza zwykła karta sieciowa. Przy dużej ilości danych do wymiany pomiędzy PLC a SCADA rozwiązanie jak najbardziej godne polecenia.
  Można również zastosować moduł do komunikacji szeregowej CMM311 - do 192 kbit transfer.
 • #6
  Krisgorn
  Level 19  
  Procesor to CPU321.
  Bateria przecież jest zamontowana w module zasilacza. Chyba, że jest jeszcze jedna w jednostce centalnej.
  Czyli jak musiłabym postąpić, żeby nie stracić programu? Z Fanucami niewiele miałem do czynienia.
 • #7
  kursant
  Level 18  
  Możesz program przechowywać w EEPROM'ie, albo w RAM'ie ale wtedy nie możesz pozostawiać wyjętego modułu procesora na dłużej poza sterownikiem, czas zależy od jakości kondensatora podtrzymującego pamięć, nowe wytrzymują przynajmniej godzinę a w miarę upływu czas ten spada nawet do munuty - to w skrajności.
  Co do zasilacza to uczulałem Cię przy jego wymianie na nowy bo nowe GE Fanuc sprzedaje obecnie bez baterii nie tak jak dawniej gdzie każdy miał zamontowaną baterię!
  CPU nie posiada baterii do podtrzymania programu jest ona w module zasilacza PWR, CPU posiada tylko olbrzymi kondensator ale nie gabarytowo tylko pojemnościowo, nie pamiętam w tej chwili jego wartości, ale są one różne w różnych procesorach, mają również niejednakowe wyprowadzenia - osiowe, promieniowe co prawda można sobie poradzić podczas zamiany.
  Jeśli sterownik pozostaj cały czas pod napięciem to nie ma obawy o utratę zawartości programu.
 • #8
  botr
  Level 17  
  Moze bys sprobował zaistalowac LM90 na tym kompie i wtedy zgrasz program ( backup dobra rzecz ) i zagladniesz do bufora diagnostycznego i bedziesz wiedział czy to wina wieszajacego sie procesora w PLC czy cos sie dzieje w PC
  POzdrawiam