Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak i czym wzmocnić sygnał sieci WiFi

izykboy 29 Mar 2010 10:28 8818 17
    izykboy
    Level 10  
    Witam

1) Chcę wzmocnić sygnał wifi od routera do laptopa. Router z ADSL (TP-Link TD-W8910G) pod neostradę.
    Do routera zamontowałem dodatkową antenę Senao SAG-2408 8dBi.
    Laptop ma wbudowaną kartę wifi i jest oddalony od anteny routera o 2 stropy w górę (piętra) i 2 ściany w bok. Obecnie sygnał jest słaby (1 kreska w pasku systemowym laptopa), dodam iż kanał częstotliwości pracy ustawiłem ten sam.
    Chcę wzmocnić sygnał dokładając w "połowie drogi" access pointa i teraz pytanie jaki access point?, czy to ma być urządzenie pracujące w trybie "Access point - client" czy WDS, ewentualnie inne rozwiązanie?
    Schemat wg mnie powinien wyglądać następująco: neostarada --> router --> access point --> laptop
    jeżeli się mylę proszę o korektę.

2) Czy posiadając liveboxa i przykładowo router opisany w przykładzie nr 1 jestem w stanie uzyskać rozwiązanie problemu opisane w przykładzie nr 1 ?

proszę o pomoc
    z góry dziękuje
    pozdrawiam
    EBC41
    Level 28  
    Ta antenka Senao którą ty zamontowałeś to o ile mnie pamięć nie myli typowe rozwiązanie outdoor. Ona ma bardzo mały kąt wiązki w pionie. Chyba coś koło 20 stopni. Zdecydowanie za mało jak na instalację do domu. Sprawę tym bardziej pogarsza fakt że ścian po drodze jest dość sporo. Generalnie nie widzę nadziei żeby bezboleśnie połączyć do bezprzewodowo, nawet jeżeli uda ci się znaleźć takie miejsce gdzie sygnał będzie zadowalający to z pewnością będzie to dużo poniżej wartości gwarantującej komfortową pracę. Ping będzie spory, a przepustowość takie połączenia dość mała. Jeżeli nie możesz poprowadzić kabla do docelowego mieszkania/pokoju. To przynajmniej podciąg go 2 piętra do góry i tam postaw AP. O ile te ściany nie są za grube to powinno być OK. Napisz też jakie to budownictwo. Płyta, cegła, pustaki czy może coś innego
    izykboy
    Level 10  
    Wybrałem antene Saneo ponieważ w jej specyfikacji było napisane że polaryzację pionowa mą 60 stopni.
    Jeżeli chodzi o budownictwo to są to 2 domy połączone np Bliźniak z tym że kondygnacje są na różnych poziomach, sciany z gazobetonu, strop tradycyjny (zaprawa cementowa).
    Dlatego zastanawiam się nad postawieniem AP-C w połowie drogi (generalnie laptop jest używany w 1 pokoju) i nie wiem czy takie rozwiązanie router --> AP-C (czy sam AP) --> laptop będzie w ogóle fizycznie możliwy do skonfigurowania, pytam czy takie rozwiązanie jest poprawne a efekt to się zobaczy
    P.S Mógłbym poprowadzić antenę od routera wyżej ale chcę uniknąć wiercenia.
    pozdrawiam
    EBC41
    Level 28  
    niee.. kabla od anteny nie przedłużaj, to jest najgorsze rozwiązanie... A nie możesz położyć po prostu kabla? Ten AP w środku (repeater) to też kiepskie wyjście
    izykboy
    Level 10  
    Repeater czyli AP-C, tak? czemu zły pomysł, postawił bym go w następnym pokoju gdyż nad nim jest ten pokój właściwy gdzie jest laptop.
    Stanley_P
    Level 27  
    izykboy wrote:
    Repeater czyli AP-C, tak? czemu zły pomysł, postawił bym go w następnym pokoju gdyż nad nim jest ten pokój właściwy gdzie jest laptop.

Witam

Sam AP-c (AP-client) nie załatwi sprawy - w skrócie: tylko odbierze sygnał z Twojego routera. Musiałbyś do niego dołączyć drugie urządzenie, spełniające rolę AP, czyli "nadające wifi" w stronę laptopa.
    Moim zdaniem - powtarzam się raz jeszcze - jeżeli chcesz rozwiązać sprawę bez użycia kabli, szybko, prosto i skutecznie (mam nadzieję ;-)) - zainteresuj się Airlive G.DUO. Urządzenie posiada dwa niezależne radia, czyli każde może odbierać/nadawać na innym kanale. Posiada też kilka trybów pracy, w tym dwa można powiedzieć idealnie dedykowane do Twojej sytuacji: WISP+AP lub Client+AP (ten drugi to właśnie połączenie AP_client+AP w jednej obudowie). Jeszcze raz odsyłam do linku, który podałem wyżej (ad.1), wszystko ładnie widać na zrzutach ekranu, masz tam link do jeszcze innej recenzji, przepisu podstawowej konfiguracji.

Pozdrawiam -

Stanley

P.S. Dobrze by było ewentualnie znaleźć sklep/firmę, w której mógłbyś wyprobować sprzęt przed dokonaniem ostatecznego zakupu. Można też oczywiście nabyć w sklepie internetowym i wtedy mamy ustawowe 10 dni na zwrot bez podania przyczyny, lecz w takim przypadku należy się liczyć z dodatkowym kosztem odesłania towaru.
    izykboy
    Level 10  
    To w takim razie Ja czegoś nie rozumiem, skoro AP-C odbiera sygnał od routera to co dalej dzieje się z sygnałem? kto odbiera sygnał od AP-C ?
    Czytałem w necie i widziałem schematy gdzie laptop łączy się z AP-C a AP-C z routerem, a może mylę AP z AP-C, proszę o sprostowanie,
    dziękuje i pozdrawiam
    EBC41
    Level 28  
    Tak tylko laptop do APC (przyjęło się pisać to bez pauzy w środku), łączy się przez kabel. Jak sama nazwa wskazuje jest to Acces Point (in) Client (Mode). Co równie istotne, interfejs Ethernet i WiFi są zmostkowane w warstwie 2, działa to tak samo jak w switchu, z tym że zamiast jednego portu kablowego masz właśnie radio. To tak w dużym uproszczeniu, bo można by się tutaj wdawać w szczegóły techniczne które momentami są jednak istotne, ale nie tutaj. Przynajmniej mam nadzieje że nie będzie to konieczne. W twojej sytuacji byłby lepszy nie APC+AP ale WDS + AP. Przeczytaj sobie o maskowaniu adresów MAC w trybie Client i co z tego wynika
    Stanley_P
    Level 27  
    izykboy wrote:
    To w takim razie Ja czegoś nie rozumiem, skoro AP-C odbiera sygnał od routera to co dalej dzieje się z sygnałem? kto odbiera sygnał od AP-C ?
    Czytałem w necie i widziałem schematy gdzie laptop łączy się z AP-C a AP-C z routerem, a może mylę AP z AP-C, proszę o sprostowanie,
    dziękuje i pozdrawiam

Sygnał z AP-c wychodzi portem ethernetowym (LAN-em, kablem, skrętką) - do którego można podłączyć np. dowolny komputer z kartą sieciową. Ale Tobie chodzi, aby sygnał był dalej przekazany bezprzewodowo, więc do tego portu należy podłączyć AP (bez "c"), który roześle sygnał w eter. Oba urządzenia oczywiście należy odpowiednio skonfigurować. G.DUO rozwiązuje sprawę w jednym pudełku.
    Zresztą zobacz jeszcze raz na zrzut trybu Client+AP (czyli AP-c+AP):
    Wobraź sobie, że na schemacie nie ma Radio2 (niebieskie), czyli AP, lub jest wyłączone. Sygnał jest odbierany przez Radio1-Client (pomarańczowe), następnie trafia do portów LAN (G.DUO ma wbudowanego switcha, dlatego portów jest cztery). Do tego momentu masz, że tak napiszę klasyczny AP-c. No ale w rzeczywistości masz przecież do dyspozycji na Radio2 już podłączony, gotowy do pracy AP (można sobie wyobrazić, że wewnątrz do portu piątego) - wystarczy tylko to wszystko poustawiać, skonfigurować.

Pozdrawiam -

Stanley
    EBC41
    Level 28  
    z tym że jest jedno bardzo ważne ale. Miałem o tym wcześniej napisać, ale się przemogłem. Protokół 802.11 jak i Ethernet zakłada że jako źródłowy adres sprzętowy można podać tylko i wyłącznie jedną wartość. Ponieważ za APC można podłączyć więcej niż jedną maszynę (w nowoczesnych urządzeniach tak jest, kiedyś nie do końca), ich adresy sprzętowe są tłumaczone na adres interfejsu radiowego i wysyłane do zdalnej stacji. W sytuacji gdy brama domyślna jest za APC może pojawić się problem braku dostępu do sieci zewnętrznej. Sam miałem kiedyś coś takiego. Ping na lini pomiędzy routerem a komputerem szedł w obie strony, ale mimo wszystko internetu nie było. Jak zamieniłem to na WDS, wszystko ruszyło. WDS oczywiście zachowuje oryginalne adresy MAC
    Stanley_P
    Level 27  
    EBC41: a czy bez wnikania w szczególy modelu OSI, ramek, pakietów, standardów, etc. - w domowym zastosowaniu nie byłoby najlepiej zacząć od trybu WISP+AP? (czyli prawie to samo co APc+AP, tyle, że po drodze mamy router z NAT - ewentualny problem z MAC zniknie?). Jedynie ze zwróceniem uwagi na ewentualny konflikt adresacji sieci 192.168.1.x, które opisałem w u.3 "szybkiej konfiguracji":
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7801052#7801052
    A jeżeli przyjdzie ochota i czas, można poeksperymentować także z trybami Client+AP lub WDS+AP - z tym, że ten ostatni zdaje się wymaga konfiguracji w obu urządzeniach, tzn. także w AP "nadrzędnym"? (tutaj: TP-Link TD-W8910G)
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Wireless_Distribution_System

Pozdrawiam -

Stanley
    EBC41
    Level 28  
    Ja bym od razu zrobił to jako WDS Repeater po stronie routera i jako WDS Bridge po stronie G.Duo. Dopiero jak to nie będzie działało to APc+AP a na końcu WISP+AP

A ja tylko opisuję to co mi się trafiło podczas mojej praktyki z sieciami
    Stanley_P
    Level 27  
    Hm, z kolei moja niezbyt duża praktyka z G.DUO, lecz przeprowadzona na kilku różnych routerach wifi klasy "domowej", czy też tam SOHO, wykazała, że nie było żadnych problemów w połączeniu i funkcjonowaniu w trybie WISP+AP (co oczywiście nie świadczy, że tak będzie w 100% przypadków ;-)). Kolejny raz potwierdził to także topic, do którego dałem link w ad.2 pierwszego mojego postu w tym wątku - okazało się, że G.DUO (WISP+AP) "nie otwierał stron" tylko dlatego, że po prostu w ogóle nie był podłączony do AP (w tym przypadku Liveboxa).

Tak czy siak trochę możliwości trybów pracy jest - WDS+AP również.

Pozdrawiam -

Stanley
    EBC41
    Level 28  
    Ja miałem na myśli potencjalne problemy przy pracy APC+AP. Przy WISP faktycznie nie powinno być żadnych problemów, wszak nie jest to ta sama fizyczna podsieć (czyli nie można użyć analogii ze switchem)
    izykboy
    Level 10  
    Stanley_P wrote:
    izykboy wrote:
    dziękuje i pozdrawiam

Sygnał z AP-c wychodzi portem ethernetowym (LAN-em, kablem, skrętką) - do którego można podłączyć np. dowolny komputer z kartą sieciową. Ale Tobie chodzi, aby sygnał był dalej przekazany bezprzewodowo, więc do tego portu należy podłączyć AP (bez "c"), który roześle sygnał w eter. Oba urządzenia oczywiście należy odpowiednio skonfigurować. G.DUO rozwiązuje sprawę w jednym pudełku.

A w drugą stronę, czyli przewodowo Router --> APC , następnie bezprzewodowo APC --> laptop ?

Zresztą zobacz jeszcze raz na zrzut trybu Client+AP (czyli AP-c+AP):
    Wobraź sobie, że na schemacie nie ma Radio2 (niebieskie), czyli AP, lub jest wyłączone. Sygnał jest odbierany przez Radio1-Client (pomarańczowe), następnie trafia do portów LAN (G.DUO ma wbudowanego switcha, dlatego portów jest cztery). Do tego momentu masz, że tak napiszę klasyczny AP-c. No ale w rzeczywistości masz przecież do dyspozycji na Radio2 już podłączony, gotowy do pracy AP (można sobie wyobrazić, że wewnątrz do portu piątego) - wystarczy tylko to wszystko poustawiać, skonfigurować.

Pozdrawiam -

Stanley

Dodano po 4 [minuty]:

Na wstępie dzięki za wszystkie informacje (dużo mi dały, rozjaśniły)...
    Proszę jeszcze o łopatologiczne wyjaśnienie (pokazanie różnic) pomiędzy trybami pracy:

1) WISP +AP = ?
    2) Dual AP = ?
    3) Client +AP = ?
    4) Gateway +AP = ?
    5) WDS +AP = ?
    EBC41
    Level 28  
    1. Jedno radio pracuje jako WISP, czyli jest w trybie APC, plus do tego pomiędzy nim a pozostałymi jest realizowany NAT
    2. Obydwa radia pracują jako niezależne Access Pointy
    3. Jedno radio pracuje jako Client, drugie jako AP. Wszystkie razem z Ethernetem są zmostkowane
    4. Szczerze to nie wiem, ale podejrzewam że pierwsze jest zmostkowane z jednym portem LAN, a ten mostek ma translację adresów do innego portu (traktowanego jako WAN). A drugie radio działa niezależnie, połączone z pozostałymi portami
    5. Jedno radio pracuje w trybie mostu WDS a drugie jako AP
    Stanley_P
    Level 27  
    EBC41 wrote:
    <...>
    4. Szczerze to nie wiem, ale podejrzewam że pierwsze jest zmostkowane z jednym portem LAN, a ten mostek ma translację adresów do innego portu (traktowanego jako WAN). A drugie radio działa niezależnie, połączone z pozostałymi portami<...>

Tryb Gateway+AP jest to, że tak napiszę tryb "zwykłego" routera z ethernetowym portem WAN + NAT + AP.
    Spójrzmy na rysunek:
    Jeden z portów LAN staje się portem WAN. Za nim mamy NAT, a potem switch LAN (3 portowy, ponieważ jeden został przekształcony w WAN) oraz dwa AP (Radio1 i Radio2). Właściwie tryb powinien się nazywać Gateway + 2xAP ;-)

Innymi słowy, G.DUO można wpiąć portem WAN np. do wyjścia ethernetowego modemu (np. tv kablowej, ADSL) i wykorzystywać jak "zwykły router wifi", podobnie jak większość modeli Linksysów, DLinków, Netgearów, TP-linków, Belkinów, etc. Z tym, że do dyspozycji mamy dwa AP - możemy dzięki temu np. rozłożyć obciążenie (część stacji podłączyć do jednego AP, część do drugiego), stosownie do zamiarów i sytuacji do każdego AP przykręcić różne anteny (np. dookólną i kierunkową), lub jeden z AP w ogóle wyłączyć.

Pozdrawiam -

Stanley

Dodano po 11 [minuty]:

[EDIT]
    Polecam tę recenzję, w niej również pokrótce opisano przeznaczenie każdego z trybów:
    http://openlinksys.info/forum/viewthread.php?forum_id=54&thread_id=9928