Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

laptop się co chwilę wyłącza

29 Mar 2010 11:15 6382 7
  • Poziom 9  
    Witam

Mój problem polega na tym że od jakiegoś czasu mój laptop chwilę poużytkował a po chwili się albo wyłączał samoistnie albo się resetował bez powodu.. potem było już tylko gorzej bo jak się wyłączał to przez dłuższy czas nie chciał się w ogóle włączać.. oddałem go do jednego serwisu tam niczego nie dokonali (i prawdopodobnie spalili mi kondesatory w płycie głównej) bo jak oddałem do innego porządniejszego serwisu to okazało się że cała płyta główna poszła do wymiany... Zapłaciłem prawie 500 zł i mam półroczną gwarancję...

Ale co się okazało? Nie rozwiązało to mojego problemu... wręcz przeciwnie jest jeszcze gorzej... teraz jak podłączam tą zewnętrzną baterię by laptop się naładował to nie reaguje w ogóle na to że jest podłączony do prądu... muszę go po kilka razy wciągać czasami nawet wbijać ten wtyk by laptop zareagował... a jak się już ładuje to nie godzinkę czy dwie a nawet 6-10 godzin i nadal nie jest naładowana bateria... jak próbuję przesunąć laptop to albo się znowu sam resetuje albo system się zawiesza albo ta "ładowarka" się odłącza i znowu muszę kręcić kablem by coś zareagowało co nie zawsze też jest ok... bo za mocno przekręcę nim i nie reaguje...

No i jeszcze zauważyłem pewną kwestie... po tym jak odstałem laptop z serwisu naprawiony to okazało się że jak przedtem ekran w laptopie przyciemniał się co oznaczało że "ładowarka" jest odłączona od laptopa tak teraz ekran cały czas jest jasny... jasny tzn. że podczas ładowania on zawsze obraz był jaśniejszy a po odłączeniu ładowarki był lekko ciemniejszy.

Czy to na pewno była wina płyty głównej czy jest to raczej wina wtyku gdzie podłącza się tę "ładowarkę"? Co robić z tym?

PS. i jeszcze mam prośbę do tych co mieszkają na śląsku mógłby ktoś polecić jakiś solidny serwis do naprawy laptopów?
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Proponuję oddać do prawdziwego serwisu (może koledzy podpowiedzą, ja nie mam doświadczenia w tym kierunku), ale wygląda na to że:
    1. Masz uszkodzone gniazdo ładowania.
    2. Uszkodzony może być zasilacz.

A czy uszkodzone były kondensatory na pł. głównej - ciężko powiedzieć, nie wiem czy były podpuchnięte, wysuszone itd..

Pozdrawiam,
    Marcin Woźniak
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Ad.3. Przyciemnianiem / rozjaśnianiem ekrany podczas pracy na baterii / ładowarce steruje zarządzanie zasilaniem. Do systemu na pewno powinieneś mieć sterowniki które rozwiążą ten problem.

Ad.2. Zewnętrzna bateria - chodzi ci o ładowarkę? Długie ładowanie baterii może być powodowane: niesprawną baterią (elektronika), Bateria wymaga kalibracji. Sprawność ładowarki pomijam, gdyż gdyby podawała zły prąd nie dało by się uruchomić w ogóle komputera. Majstrowanie kablem (wtyczką przy gniazdku) często to robisz? Może masz uszkodzone gniazdo zasilania lub końcówkę (wtyczkę) którą wkładasz do komputera. (wnioskuję to po Twoim stwierdzeniu "wbijać ten wtyk" ). Jak się tak nagina / wygina kable, to lubią się rozlecieć wewnątrz izolacji, a potem mają przewodność taką jak opisujesz. (To możesz sprawdzić miernikiem - wsadź końcówki i zobacz czy jest prąd.

Ad.1. Kondensatory się nie pają. Kondensatory wysychają, wybuchają, czasami dochodzi do przebicia kondensatora. Wystarczy je wymienić i usunąć problem dlaczego powstało uszkodzenie. Najczęściej jest to niewłaściwe zasilanie, lub złe warunki pracy aka wysoka temperatura. Czy wyłączenie laptopa na samym początku było poprzedzone pracą wentylatora? Dla mnie to coś się przegrzewało i tyle.

Teraz tak pomyślałem, że uszkodzony kabel ładowarki / gniazdo ładowania mógł właśnie zrobić to wszystko. Czyli wiele cykli ładowania. Różnica w napięciu mogła doprowadzić do wysuszenia kondensatora.
  • Poziom 9  
    co do tych kondensatorów to z tego co mi w drugim serwisie powiedzieli to ci z pierwszego mi przepalili te kondensatory dlatego płyta główna poszła do wymiany...

Co do tego majstrowania kablem to bardziej obracałem tym wtykiem by laptop wreszcie potrafił zareagować i zacząć ładować baterię

A co do tych serwisów to zna ktoś jakiś porządny serwis komputerowy na śląsku górnym? najlepiej gliwice zabrze katowice coś w tych okolicach :)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    vogelek a znasz moze taki? :)

No korzystam :D udałem się do tego serwisu gdzie mam tę gwarancję i okazuje się ze możliwe że to będzie wina zasilacza... jutro się dowiem :P
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    jak mniemam ten w sygnaturce jest godny polecenie? ;)