Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofalówka Samsung M6245

16 Sty 2003 16:18 9090 18
  • Poziom 16  
    Czy spotkał się ktoś z takim objawem :
    kuchenka włacza się , kręci się talerz , dają sie włączac wszystkie funkcje ale nie grzeje , po dłuższej takiej pracy silnie grzeje się trafo w/n .
    Wszystkie bezpiecznik są sprawne , diodę HVR-1X3 pomierzyłem wydaje się byc sprawna ...
    Czy to może być magnetron czy jest jeszcze inna przyczyna która może obciązać w taki sposób trafo w/n ?
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 14  
    sprawdz magnetron czy nie ma na nim zwarcia.mozesz tez odłaczyc od trafa magnetron wlaczyc kuchenke niech pochodzi i zobaczyc czy sie trafo grzeje.moim zdaniem trafo dostalo i jest uszkodzone ale moze tez byc to wina magnetronu.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 16  
    odłączyłem magnetron i włączyłem kuchenkę na 3 min. - efekt trafo zimne , magnetron na miernik mierzy czystą przerwę
    włączyłem jeszcze raz na 3 min z podłączonym magnetronem i trafo zaczęło się robić ciepłe
    wykonałem jeszcze taki test z żarówką 100W włączoną w szereg z magnetronem - żarówka choć nie odrazu i nie równomiernie ale świeciła dosyć mocno,
    morze jeszcze podmienię diodę wn HVR-1X3 , jak nie ona to już chyba tylko magnetron. :cry:
  • Poziom 12  
    Jeżeli masz czyste zwarcie między stykami magnetronu to prawie na pewno jest to jego wina.Są dwie możliwości

1. Izolator styków na magnetronie ma przebicie do masy
    2. Magnetron ma wewnętrzne przebicie

Jeżeli nie chcesz kupować nowego magnetronu to zdemontuj pokrywe styków i podłącz kabelki bezpośrednio do dławików po uprzednim odcięciu ich od izolatora
  • Poziom 16  
    :arrow: duchovny magnetron na miernik mierzy czystą przerwę
    zastanawiam się natomiast nad diodą wn , czy może ona nie przebija ?

wykonałem jeszcze jeden test z żarówką w szereg i z odłączoną diodą - efekt żarówka zaczęła świecić dwa razy mocniej , po podłączeniu diody
    sytuacja wróciła do "normy". :?
  • Poziom 12  
    hmmmm..................
    Całkiem możliwe że to dioda ale nie sprawdzisz jej niestety zwykłym miernikiem,
    jedyny rozsądny sposób to podmianka.Możesz jeszcze sprawdzić kondensator.
  • Poziom 16  
    co z tego będzie najbardziej prawdopodobne jeśli kuchenka dostała wilgoci ? :lol:
    magnetron-jego styki ?
    czy po rozebraniu taki magnetron da sie jeszcze do kupy poskładać , tak żeby nikogo nie zabiło ? :?
  • Poziom 12  
    Po pierwsze nie radziłbym zabawy z magnetronem gdyż jak sama nazwa wskazuje generuje on fale magnetyczne o częstotliwościach z zakresu mikrofal a wież mi że przebywanie w zasięgu nadajnikówmikrofalowych źle działa na człowieka ( sam pracuje przy radioliniach itp.) tak więc gmeranie przy magnetronie może coś narobić przy jego niewłaściwym montażu.
    Po drugie wysokie napięcie które później mogłoby przebić na obudowe może komuś zrobić krzywde i nie daj boże jeżeli ten ktośma wade serca

Nigdy nie rozbierałem magnetronu gdyż nie znam jego doładnej zasady działania dla mnie zawsze był sprawny albo nie (ewentualnie regenerowany). Jednyną ingerencją jaką wykonywałem w magnetronie był obejście izolatorów

Na koniec jeszcze pytanko czy sprawdzałeś czy styki magnetronu nie mają przebicia do jego obudowy ???????
  • Poziom 14  
    teraz to juz zostaje tylko nowy magnetron kupic dioda jest dobra bo jesli by byla zwalona nie dawala by napiecia na magnetron i by nie bylo efektu takiego jak jest nie grzal by sie. I jeszcze jedno a sprawdzales kondensator moze tez miec przebicie??jesli jest dobry to tylko podmiana magnetronu Cie ratuje.Nie polecam naprawy i tak dlugo nie po dziala:(
  • Poziom 16  
    duchovny napisał:

Na koniec jeszcze pytanko czy sprawdzałeś czy styki magnetronu nie mają przebicia do jego obudowy ???????

Oczywiście że sprawdziłem ,jako jedną z pierwszych rzeczy- niestety na zakresie 20Mohm nic nie pokazuje , podobnie jak i dioda .
    Chyba faktycznie podmienię ten kondensator , dla świętego spokoju diode a na końcu zostanie chyba magnetron :cry:
  • Poziom 14  
    ja stawiam w dalszym ciagu na magnetron zamien jakis i sprawdz skoro kondensator jest dobry to nic innego jak tylko magnetron.
  • Poziom 16  
    Uszkodzeniu faktycznie uległ magnetron :( , podstawiłem drugi dobry i....po sprawie .
    Mam tylko takie pytanie do fachowców w branży AGD :
    czy magnetron mógł uszkodzić się na skutek wilgoci zewnętrznej przy zamkniętej obudowie i drzwiczkach , dodam że wewnątrz (a tymbardziej w samym magnetronie ) kuchenki nie było śladu wody ani wilgoci ???
  • Poziom 22  
    witam...
    diody nie da sie sprawdzic miernikiem cyfrowym, sprobuj sprawdzic ja miernikiem wskazowkowym... i wtedy zobacz....
    pozdrawiam...
  • Poziom 16  
    :arrow: brief99 nie wiem czemu piszesz o diodzie , przecież wyraznie tam stoi : "Uszkodzeniu uległ magnetron" więc dioda i cała reszta jest sprawna ...
    Moje pytanie do fachowców w tej branży brzmi:

czy magnetron mógł uszkodzić się na skutek wilgoci zewnętrznej przy zamkniętej obudowie i drzwiczkach , dodam że wewnątrz (a tymbardziej w samym magnetronie ) kuchenki nie było śladu wody ani wilgoci ???
  • Poziom 12  
    Ja mam taką teorie:

Panuje tam dość wysokie napięcie więc jdnorazowa dawka wilgoci mogła uszkodzić magnetron (jakieś przebicie) ale jest to taka część mikrofali która jest chyba najbardziej awaryjna i podatnma na zużycie więc nie zdiwiłbym się jeśli uszkodzenie powastałoby na skutek zużycia materiału.
  • Poziom 16  
    Dzięki za szybka odpowiedz , miałem obawy co do przyczyny uszkodzenia tego magnetronu ponieważ kuchenka ta jest własnością moich sąsiadów z dołu , których miałem wątpliwą przyjemność zalać kilka tygodni temu ... na skutek czego miałaby ulec uszkodzeniu między innymi właśnie ta kuchenka...
    Nie jestem specjalistą od AGD więc pozwoliłem sobie poprosić kolegów o waszą cenną opinię .
  • Poziom 16  
    Może ktoś z Szanownych Kolegów ma taki lub podobny używany magnetron ( oryginał :OM755(31) ) i chciałby go odsprzedać w miarę niedrogo... :roll:
  • Poziom 14  
    Nie wiem jak bardzo będzie przydatny ten link, Ja w swoim czasie sporo z niego korzystałem. Można zamówić CDROM ale sporo jest dostepnych informacji online.
    http://www.gallawa.com/microtech/dataselect.html

Jak ktoś sie pofatyguje, zobaczy i się spodoba to bedzie miło.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    witam, mam taką mikrofalówkę w której padł BUZZER (nie piszczy)
    może ma ktoś schemat? Pozdrawiam