Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podkowa, bojelr cuw, co - połączenie szeregowe z buforem bzw

horsky 29 Mar 2010 18:57 3973 5
  • #1 29 Mar 2010 18:57
    horsky
    Poziom 11  

Witam!

Mam murowany mały domek na wsi /ok.50m2/. Muszę "zrobić" w nim co i cwu. Chcę wykorzystać do tego istniejący komin i piec kaflowy z płyta do gotowania taki zastałem. Sam piec fajnie grzeje ale tylko w pomieszczeniu w którym się znajduje i przez ścianę nieco obok. Piec wymaga przekładki.

Zakupiłem do pieca podkowę - troszkę większą - rzecz można powiedzieć wsad stalowy z regulowaną wysokością rusztów 60x30x40. Pojemność płaszcza wsadu ok.30l. Ma zostać wstawiony w piec.

Po weryfikacjach kosztowych mam w dyspozycji
    1. wymiennik 200l z wężownicą 34kW
    2. zawór trójdrożny z silnikiem ale bez sterowania
    3. dwie pompy obiegowe
    4. grupa bezpieczeństwa
    5. zbiornik wyrównawczy 10l
    6. zbiornik przelewowy 20l

Miały być 2 zbiorniki ale koszty i miejsce.... został jeden który ma pracować jak bufor cieplny dla wsadu.
    Co wymyśliłem /wiem, pewnie głupie/ - otóż piec będzie zasilał w pierwszej kolejności zasobnik poprzez wężownicę, a gdy woda w zasobniku osiągnie zadaną temp. np 60 C to czujnik bimetalowy uruchomi silnik zaworu trójdrożnego w taki sposób że wężownica będzie w szeregu z grzejnikami /zawór na powrocie/. W ten sposób miałbym cwu i wyższą bezwładność cieplną układu. Układ otwarty.

Niby w głowie to działa. Jednak nie wiem jak wymusić sytuacją odwrotną - temp. w zasobniku spadła poniżej 35 C - wtedy kierunek pracy silnika musiałby być odwrotny i zamknąć obieg grzejnikowy.

Proszę o radę.

0 5
  • Relpol
  • #2 30 Mar 2010 10:32
    wodyn
    Poziom 18  

Czy budynek będzie zamieszkały także w zimie?Bo jeżeli nie,to wydaje mi się że trudno będzie zmontować instalację łatwą do odwodnienia z zastosowaniem wymienionych wynalazków.W tym dziale był też wątek o piecach i kuchniach kaflowych,ich remontach i przebudowie-warto poszukać i poczytać.Jeżeli w tym domu jest prąd ,to CW zrobiłbym z podgrzewacza objętościowego.Kafli bym nie ruszał.Na zasilenie CO nie mam pomysłu ,ale wydaje mi się ,że silne ciągłe palenie w trzonie kuchennym zamęczy użytkownika i szybko zniszczy trzon.

0
  • Relpol
  • #3 30 Mar 2010 20:01
    horsky
    Poziom 11  

Witam!

Otóż budynek będzie sporadycznie użytkowany w okresie grzewczym. Szeregowe połączenie wężownicy wymiennika ma za zadanie 1. podgrzać wodę cuw i przejąć okresowy nadmiar energii z wkładu. Wkład jest dość solidy z blachy 6mm i sprawdzony w wieloletnim użytkowaniu - moc szacuję na ok.6-8KW.

Chciałbym zastosować - dzięki zaworowi trójdrogowemu dwa obwody grzejne:
    1. piec - wymiennik
    2. piec - wymiennik - 6 grzejników AL 1,5kW

Znalazłem sterownik do silnika zaworu który dodatkowo może wyłączać pompę gdy temp. na wyjściu z pieca spadnie poniżej zadanej np 40C. Zawór 3-d będzie kluczowany temp. w zasobniku - gdy osiągnie 60C otworzy się obwód z grzejnikami.
    W ten sposób uniknę skoków temperatury w instalacji a zasobnik będzie dodatkowo buforem cieplnym gdy piec będzie wygasał.
    Układ - otwarty ze zbiornikiem 20dm3 - cały zrzut wodny obwodu szacuję na 75dm3 - więc z nadmiarem.

Mam tylko problem z powrotem zaworu - gdy temp. w zasobniku spadnie poniżej np. 40C. Więc regulacja dolna i górna.
    Jeszcze jedna rzecz - wszystko może hulać gdy pompa będzie przed zaworem 3-d - ale to nie wskazane - gdy będzie za trzeba zastosować 2 kluczujące - inwerter - pompy. Tego bym nie chciał - ma być prymitywnie i bezpiecznie choć może nie najsprawniej.

Układ rur piec zasobnik tak ułożony by gwarantował cyrkulacją grawitacyjną - więc rury 1" ze spadkami i odległość do zasobnika 5m.

Teoretycznie - nie powinno wybuchnąć??

Układ napełniony mieszaniną -10C

0
  • #5 31 Mar 2010 07:46
    wodyn
    Poziom 18  

Ja tylko tak z ciekawości poproszę o schemat tej instalacji ,dla celów edukacyjnych ,bo mi się już poplątały te zawory trójdrogowe z pompami na prostej instalacji grawitacyjnej.pozdr.

0
  • #6 31 Mar 2010 14:52
    horsky
    Poziom 11  

Witam!

Odpowiem po świętach.

Rzecz druga - chciałbym wykorzystać zawór 3-d i myślę że regler 2 położeniowy to nie jest jakaś sprytna sprawa - można nawet samemu zaprojektować - na 2 krzyżowych przekaźnikach. Nawet po przez poł. bezpośrednie - moc silnika to ok. 2VA.

Jednak po co otwierać drzwi które dawno są otwarte. Poszukuję reglera z 2 nastawami krańcowymi. Może być to proste urządzenie bez zbędnych kompensacji na jednym czujniku pomiarowym

Pozdrawiam i życzę Wszystkim Wesołych Świąt.
    KJN

0