Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podkowa, bojelr cuw, co - połączenie szeregowe z buforem bzw

29 Mar 2010 18:57 4096 5
 • Poziom 11  
  Witam!

  Mam murowany mały domek na wsi /ok.50m2/. Muszę "zrobić" w nim co i cwu. Chcę wykorzystać do tego istniejący komin i piec kaflowy z płyta do gotowania taki zastałem. Sam piec fajnie grzeje ale tylko w pomieszczeniu w którym się znajduje i przez ścianę nieco obok. Piec wymaga przekładki.

  Zakupiłem do pieca podkowę - troszkę większą - rzecz można powiedzieć wsad stalowy z regulowaną wysokością rusztów 60x30x40. Pojemność płaszcza wsadu ok.30l. Ma zostać wstawiony w piec.

  Po weryfikacjach kosztowych mam w dyspozycji
  1. wymiennik 200l z wężownicą 34kW
  2. zawór trójdrożny z silnikiem ale bez sterowania
  3. dwie pompy obiegowe
  4. grupa bezpieczeństwa
  5. zbiornik wyrównawczy 10l
  6. zbiornik przelewowy 20l

  Miały być 2 zbiorniki ale koszty i miejsce.... został jeden który ma pracować jak bufor cieplny dla wsadu.
  Co wymyśliłem /wiem, pewnie głupie/ - otóż piec będzie zasilał w pierwszej kolejności zasobnik poprzez wężownicę, a gdy woda w zasobniku osiągnie zadaną temp. np 60 C to czujnik bimetalowy uruchomi silnik zaworu trójdrożnego w taki sposób że wężownica będzie w szeregu z grzejnikami /zawór na powrocie/. W ten sposób miałbym cwu i wyższą bezwładność cieplną układu. Układ otwarty.

  Niby w głowie to działa. Jednak nie wiem jak wymusić sytuacją odwrotną - temp. w zasobniku spadła poniżej 35 C - wtedy kierunek pracy silnika musiałby być odwrotny i zamknąć obieg grzejnikowy.

  Proszę o radę.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 18  
  Czy budynek będzie zamieszkały także w zimie?Bo jeżeli nie,to wydaje mi się że trudno będzie zmontować instalację łatwą do odwodnienia z zastosowaniem wymienionych wynalazków.W tym dziale był też wątek o piecach i kuchniach kaflowych,ich remontach i przebudowie-warto poszukać i poczytać.Jeżeli w tym domu jest prąd ,to CW zrobiłbym z podgrzewacza objętościowego.Kafli bym nie ruszał.Na zasilenie CO nie mam pomysłu ,ale wydaje mi się ,że silne ciągłe palenie w trzonie kuchennym zamęczy użytkownika i szybko zniszczy trzon.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 11  
  Witam!

  Otóż budynek będzie sporadycznie użytkowany w okresie grzewczym. Szeregowe połączenie wężownicy wymiennika ma za zadanie 1. podgrzać wodę cuw i przejąć okresowy nadmiar energii z wkładu. Wkład jest dość solidy z blachy 6mm i sprawdzony w wieloletnim użytkowaniu - moc szacuję na ok.6-8KW.

  Chciałbym zastosować - dzięki zaworowi trójdrogowemu dwa obwody grzejne:
  1. piec - wymiennik
  2. piec - wymiennik - 6 grzejników AL 1,5kW

  Znalazłem sterownik do silnika zaworu który dodatkowo może wyłączać pompę gdy temp. na wyjściu z pieca spadnie poniżej zadanej np 40C. Zawór 3-d będzie kluczowany temp. w zasobniku - gdy osiągnie 60C otworzy się obwód z grzejnikami.
  W ten sposób uniknę skoków temperatury w instalacji a zasobnik będzie dodatkowo buforem cieplnym gdy piec będzie wygasał.
  Układ - otwarty ze zbiornikiem 20dm3 - cały zrzut wodny obwodu szacuję na 75dm3 - więc z nadmiarem.

  Mam tylko problem z powrotem zaworu - gdy temp. w zasobniku spadnie poniżej np. 40C. Więc regulacja dolna i górna.
  Jeszcze jedna rzecz - wszystko może hulać gdy pompa będzie przed zaworem 3-d - ale to nie wskazane - gdy będzie za trzeba zastosować 2 kluczujące - inwerter - pompy. Tego bym nie chciał - ma być prymitywnie i bezpiecznie choć może nie najsprawniej.

  Układ rur piec zasobnik tak ułożony by gwarantował cyrkulacją grawitacyjną - więc rury 1" ze spadkami i odległość do zasobnika 5m.

  Teoretycznie - nie powinno wybuchnąć??

  Układ napełniony mieszaniną -10C
 • Poziom 18  
  Ja tylko tak z ciekawości poproszę o schemat tej instalacji ,dla celów edukacyjnych ,bo mi się już poplątały te zawory trójdrogowe z pompami na prostej instalacji grawitacyjnej.pozdr.
 • Poziom 11  
  Witam!

  Odpowiem po świętach.

  Rzecz druga - chciałbym wykorzystać zawór 3-d i myślę że regler 2 położeniowy to nie jest jakaś sprytna sprawa - można nawet samemu zaprojektować - na 2 krzyżowych przekaźnikach. Nawet po przez poł. bezpośrednie - moc silnika to ok. 2VA.

  Jednak po co otwierać drzwi które dawno są otwarte. Poszukuję reglera z 2 nastawami krańcowymi. Może być to proste urządzenie bez zbędnych kompensacji na jednym czujniku pomiarowym

  Pozdrawiam i życzę Wszystkim Wesołych Świąt.
  KJN