Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

podkowa, bojelr cuw, co - połączenie szeregowe z buforem bzw

horsky 29 Mar 2010 18:57 4330 5
    horsky
    Level 12  
    Witam!

Mam murowany mały domek na wsi /ok.50m2/. Muszę "zrobić" w nim co i cwu. Chcę wykorzystać do tego istniejący komin i piec kaflowy z płyta do gotowania taki zastałem. Sam piec fajnie grzeje ale tylko w pomieszczeniu w którym się znajduje i przez ścianę nieco obok. Piec wymaga przekładki.

Zakupiłem do pieca podkowę - troszkę większą - rzecz można powiedzieć wsad stalowy z regulowaną wysokością rusztów 60x30x40. Pojemność płaszcza wsadu ok.30l. Ma zostać wstawiony w piec.

Po weryfikacjach kosztowych mam w dyspozycji
    1. wymiennik 200l z wężownicą 34kW
    2. zawór trójdrożny z silnikiem ale bez sterowania
    3. dwie pompy obiegowe
    4. grupa bezpieczeństwa
    5. zbiornik wyrównawczy 10l
    6. zbiornik przelewowy 20l

Miały być 2 zbiorniki ale koszty i miejsce.... został jeden który ma pracować jak bufor cieplny dla wsadu.
    Co wymyśliłem /wiem, pewnie głupie/ - otóż piec będzie zasilał w pierwszej kolejności zasobnik poprzez wężownicę, a gdy woda w zasobniku osiągnie zadaną temp. np 60 C to czujnik bimetalowy uruchomi silnik zaworu trójdrożnego w taki sposób że wężownica będzie w szeregu z grzejnikami /zawór na powrocie/. W ten sposób miałbym cwu i wyższą bezwładność cieplną układu. Układ otwarty.

Niby w głowie to działa. Jednak nie wiem jak wymusić sytuacją odwrotną - temp. w zasobniku spadła poniżej 35 C - wtedy kierunek pracy silnika musiałby być odwrotny i zamknąć obieg grzejnikowy.

Proszę o radę.
    wodyn
    Level 18  
    Czy budynek będzie zamieszkały także w zimie?Bo jeżeli nie,to wydaje mi się że trudno będzie zmontować instalację łatwą do odwodnienia z zastosowaniem wymienionych wynalazków.W tym dziale był też wątek o piecach i kuchniach kaflowych,ich remontach i przebudowie-warto poszukać i poczytać.Jeżeli w tym domu jest prąd ,to CW zrobiłbym z podgrzewacza objętościowego.Kafli bym nie ruszał.Na zasilenie CO nie mam pomysłu ,ale wydaje mi się ,że silne ciągłe palenie w trzonie kuchennym zamęczy użytkownika i szybko zniszczy trzon.
    horsky
    Level 12  
    Witam!

Otóż budynek będzie sporadycznie użytkowany w okresie grzewczym. Szeregowe połączenie wężownicy wymiennika ma za zadanie 1. podgrzać wodę cuw i przejąć okresowy nadmiar energii z wkładu. Wkład jest dość solidy z blachy 6mm i sprawdzony w wieloletnim użytkowaniu - moc szacuję na ok.6-8KW.

Chciałbym zastosować - dzięki zaworowi trójdrogowemu dwa obwody grzejne:
    1. piec - wymiennik
    2. piec - wymiennik - 6 grzejników AL 1,5kW

Znalazłem sterownik do silnika zaworu który dodatkowo może wyłączać pompę gdy temp. na wyjściu z pieca spadnie poniżej zadanej np 40C. Zawór 3-d będzie kluczowany temp. w zasobniku - gdy osiągnie 60C otworzy się obwód z grzejnikami.
    W ten sposób uniknę skoków temperatury w instalacji a zasobnik będzie dodatkowo buforem cieplnym gdy piec będzie wygasał.
    Układ - otwarty ze zbiornikiem 20dm3 - cały zrzut wodny obwodu szacuję na 75dm3 - więc z nadmiarem.

Mam tylko problem z powrotem zaworu - gdy temp. w zasobniku spadnie poniżej np. 40C. Więc regulacja dolna i górna.
    Jeszcze jedna rzecz - wszystko może hulać gdy pompa będzie przed zaworem 3-d - ale to nie wskazane - gdy będzie za trzeba zastosować 2 kluczujące - inwerter - pompy. Tego bym nie chciał - ma być prymitywnie i bezpiecznie choć może nie najsprawniej.

Układ rur piec zasobnik tak ułożony by gwarantował cyrkulacją grawitacyjną - więc rury 1" ze spadkami i odległość do zasobnika 5m.

Teoretycznie - nie powinno wybuchnąć??

Układ napełniony mieszaniną -10C
    wodyn
    Level 18  
    Ja tylko tak z ciekawości poproszę o schemat tej instalacji ,dla celów edukacyjnych ,bo mi się już poplątały te zawory trójdrogowe z pompami na prostej instalacji grawitacyjnej.pozdr.
    horsky
    Level 12  
    Witam!

Odpowiem po świętach.

Rzecz druga - chciałbym wykorzystać zawór 3-d i myślę że regler 2 położeniowy to nie jest jakaś sprytna sprawa - można nawet samemu zaprojektować - na 2 krzyżowych przekaźnikach. Nawet po przez poł. bezpośrednie - moc silnika to ok. 2VA.

Jednak po co otwierać drzwi które dawno są otwarte. Poszukuję reglera z 2 nastawami krańcowymi. Może być to proste urządzenie bez zbędnych kompensacji na jednym czujniku pomiarowym

Pozdrawiam i życzę Wszystkim Wesołych Świąt.
    KJN