Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator stk200-poprawność schematu.

29 Mar 2010 19:22 4140 24
  • Poziom 14  
    Witam
    Czytałem już bardzo sporo na forum i dalej to samo.
    Złożyłem programator stk200 według tego opisu: http://www.ajd.czest.pl/~pawel.borkowski/wyklady/avrisp/budo_pro.html

Według tego schematu:
    Programator stk200-poprawność schematu. i niestety programator nie działa.
    Myślałem, że popełniłem gdzieś błąd i sprawdziłem wszystko jeszcze raz i nic.
    Wczoraj się dowiedziałem, że pewien użytkownik elektrody poskładał programator według tego schematu i nie udało mu się go uruchomić (więc kupił na allegro gotowca na LPT i już mu działa, co świadczy że LPT miał sprawne)
    Ja również mam sprawne LPT (podłączam sterownik urządzeń 230V i działa, diody to samo).Używam Windows 98SE i program PonyProg jak i ISP Programmer Adama Dybkowskiego (konfiguruję je dobrze) mimo to programator nie działa, ale już wiem że nie jestem pierwszy więc może to wina schematu?
    Składał już ktoś programator według powyższego schematu?
    Ciekawostką jest to że próbowałem programować za pomocą programatora tam przedstawionego: http://projekty.qrz.pl/index.php?option=com_c...nie-mikroprocesora&catid=6:projekty&Itemid=10 z komputera i poszło od razu, ale teraz nie mam już tego komputera, i został mi laptop, próbowałem też na laptopie kolegi to samo czyli: muszę kilka razy próbować wykryć procesor i uda się to za którymś razem ale nie umiem go wyczyścić, bo znów go tarci i znajduje za którymś dopiero razem :(
    Możecie podać jakieś 100% pewne programatory (nie wiem czy jest jakaś różnica Laptop a komputer stacjonarny)
    Jeszcze jedno tasiemka od programatora do układu ma 47cm( nie za dużo?)
    Procesor jaki i programator zasilam z osobnego zasilacza +5V.

PS.W biosie port ustawiłem tak jak pisze TU (nie pamiętam która strona), tam też jest przedstawiony ten sam schemat, i nie udało mu się go uruchomić.
  • Poziom 14  
    bb5 napisał:

1)odpada bo ja muszę mieć na końcu wtyczkę (ale co to za problem przerobić) z tym, że on zachowa się tak samo jak bez tych rezystorów :(
    2.Schemat jest taki sam co podałem, tylko dodana dioda sygnalizująca załączenie.Nie wiem czemu nie działa, chodź sprawdzałem już 6 razy :(
    czytałem coś, że powinno się dać rezystor 10kΩ między rst a VCC ale nie wiem czy tak można...
    3.Tak się składa, że zacząłem kiedyś robią ale...stanąłem na tym jak miałem zaprogramować do niego atmegę, bo nie mam czym.
  • Poziom 34  
    Witam. Problemem może być poziom napięć LPT laptopa. Tam jest chyba 3,3V, a nie 5V.
  • Poziom 14  
    Muszę sprawdzić miernikiem
    A może zrobić to na tranzystorach? Zda to egzamin ?
  • Poziom 14  
    No jest coś około 3,3V
    A więc da się to zrobić, żeby do każdego pinu dodać tranzystor jako wzmocnienie?
    Będzie to działać?
  • Poziom 14  
    Czyli musiałbym 7 razy powielić ten schemat :(
    To jest raczej nie opłacalne-taniej wyjdzie kupić programator na USB.
    Zostaje rozwiązanie szukać dobrego człowieka który zaprogramuje mi atmege aby chodziła w programatorze USB.
  • Poziom 28  
    A czy w BIOSie masz ustawiony port LPT na tryb ECP?
  • Poziom 14  
    Tak, ustawiałem już i ECP i inne opcje.
    Teraz sprawdziłem i na tym drugim laptopie po wysłaniu sygnału jest 5V.
  • Poziom 14  
    A więc jak to w końcu zrobić?
    Muszę pilnie zaprogramować atmegę.
    Programuje ktoś z laptopa prze LPT(albo próbował ktoś?)-jaki był efekt.
    Laptop to HP omnibook 500 z stacją dokującą.
    LPT ma 5 a nie 3,3V w niem.
    Inne rzeczy chodzą.W biosie też już dużo próbowałem ale bez skutecznie.
  • Poziom 19  
    Programator z tego schematu jest na pewno dobry - sam złożyłem 2 takie programatory (dokładnie z tego schematu) i oba działają idealnie.
    Upewnij się, czy kondensator na pewno jest podpięty do masy :idea: (bo można inaczej to zinterpretować jak jest na schemacie - sam podłączyłem na początku do zasilania zamiast do masy przez co programator nie działał)
  • Poziom 14  
    Kondensator jest między "+" a "-" zasilania programatora.
  • Poziom 19  
    Kondensator na pewno stały, a nie przez przypadek elektrolit? Dioda dobrze wsadzona? Może lepiej daj zdjęcie tego układu
  • Poziom 14  
    Tak, dioda dobrze wsadzona, kondensator na pewno na stały(taki żółty)
    Układ składałem już i na pająku i teraz właśnie na płytce.
    A czytałem coś o kondensatorze 100nF przy programowanym mikroprocesorze-czy jest on wymagany?
    Ale dziwne jest to, że jak pierwszy raz programowałem z komputera ale połączenie atmega-komputer odbywało się bez żadnych układów a jak połączę tak laptop z atmegą to on raz ją znajduje a jak chcę czyścic czy cokolwiek to już ją gubi..
  • Poziom 19  
    Tak czy siak, schemat jest na 100% poprawny
  • Poziom 14  
    A może to atmega jest machnięta... o tym nie pomyślałem...
    Musze kupić nową i zobaczę.

Dodano po 6 [minuty]:

A takie pytanie
    Atmega 8-16PU ile ma Mhz?
  • Poziom 14  
    A jak wybrałem w programie ISP Programmer Adama Dybkowskiego 8Mhz podczas pierwszego programowania tej atmegi zmienia to coś?
  • Poziom 38  
    Nie, zresztą jak masz nowy procesor to pracuje on na wewnętrznym. A w tym programie wybierasz tak naprawdę szybkość ISP która musi być mniejsza. wybierzesz mniejszą dobrze większą mogą być problemy
  • Poziom 14  
    Niestety mam win 98 i program chyba pod nim nie chodzi (wywala błąd Giveio ) i piesze, że tylko NT XP i 2k a reszta nie :(
  • Poziom 43  
    Witam,
    zarak napisał:
    Niestety mam win 98 i program chyba pod nim nie chodzi (wywala błąd Giveio ) i piesze, że tylko NT XP i 2k a reszta nie :(
    jaka to jest wersja Win'98, standard, czy Win'98 SE, oraz w jakiej wersji językowej?
    Dla Win'98 SE PL warto zainstalować Nieoficjalny Service Pack dla Windows98 Second Edition ->
    http://www.olesno.pl/~pablo/ms-sp/ gdzie po zaistalowaniu go znika wiele problemów.
    Nie musisz wszystkiego instalować - jest w Menu instalacyjnym wybór - tylko to co najważniejsze, czyli:
    - poprawki dostarczone od Microsoft'u,
    - sterowniki do USB,
    - reszta wedle uznania.

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Win 98 SE PL i ma zainstalowany Nieoficjalny Service Pack dla Windows98 Second Edition tylko nie pamiętam jaka wersja ale to nie tyczy się tematu!

A co dokładnie ten program by mi pokazał?(czy jest komunikacja z procesorem?)
  • Poziom 43  
    zarak napisał:
    Win 98 SE PL i ma zainstalowany Nieoficjalny Service Pack dla Windows98 Second Edition tylko nie pamiętam jaka wersja ale to nie tyczy się tematu!

A co dokładnie ten program by mi pokazał? (czy jest komunikacja z procesorem?)
    Ten, to znaczy który ? ? ?
    Poza tym, to wersja programu PonyProg v1.17h obsługująca ten programator: http://www.lancos.com/e2p/betterSTK200.gif nie ma prawa pod Win'98 SE z nieoficjalnym SP nie działać ... :idea: :D ... o ile tylko masz wybrany w BIOSie dwukierunkowy port LPT (na porcie 378hex i IRQ =7) oraz jeśli ma on wyjście 5-cio woltowe.
    Skoro wszystko powyższe masz spełnione, to swych niepowodzeń szukaj, albo w samym programatorze (błąd schematowy, itp.), albo w µCPU który zamierzasz zaprogramować, a o właściwym "wsadzie" i jego postaci już nie wspomnę, boć to jest 'przedszkole' ... :!: 8-O