Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Początkujący programista.

radekkubiak9312 29 Mar 2010 20:25 5201 28
  • #1 29 Mar 2010 20:25
    radekkubiak9312
    Poziom 15  

Witam jeśli to nie ten dział to proszę mnie przenieść.
    A więc tak chciałbym się nauczyć programowania głównie atmega 16,32 oraz attiny 2313.
    Pytanie brzmi jakie książki, programy, płytki (startowe emulatory i do czego służą) jakie najlepiej musiał bym kupić żeby się nauczył programować.
    Posiadam komputer z wyjściami LPT i RS-232 z WINDOWS XP SP3. Płytki jednostronne mogę wykonać sam metodą termo-transferu i je zmontować .
    Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.

0 28
  • TermoPasty.pl
  • #2 29 Mar 2010 21:55
    tadzik85
    Poziom 38  

A więc zestaw startowy możesz zrobić samemu, więcej się nauczysz. Procesor na początek wystarczy mega16. Przyciski diody, wyświetlacz 7-segmentowy. Pamięć eeprom po i2c, rtc, czujnik temperatury ds1820, wyświetlacz alfanumeryczny lcd. potencjometr do zabawy przetwornikami adc. Najlepiej zrób tak byś wszystko mógł łączyć wszystko kabelkami wyprowadzając wyjścia na goldpiny. Programator możesz zrobić samemu. STK200 jest banalny, ewentualnie zakupić jakiś. T na początek w zupełności wystarczy.

Dodano po 2 [minuty]:

A co do literatury, internety jest nią zasiany. Kursów i poradników od groma. W EP i EDW tez znajdziesz. Poza tym zobacz książki wydawnictwa BTC.

Dodano po 4 [minuty]:

Programy, zależy jak bardzo jesteś tym zainteresowany, hobbystom dla niewielkich projektów wystarcza bascom. Jednak programując w C dużo więcej nauczysz się o działaniu AVRów i współpracy z układami peryferyjnymi.

0
  • #3 29 Mar 2010 22:21
    rusala
    Poziom 22  

no a co za tym "C" idzie ściągnij sobie AVR Studio przede wszystkim.

0
  • TermoPasty.pl
  • #4 30 Mar 2010 00:24
    sorex86
    Poziom 15  

Zacznij od atmega8. Dlaczego? Bo jest tania. Kup sobie programator, a resztę zrób sam. Zablokować atmega16 za 10 zł boli bardziej niż atmega8 za 4zł. Możesz używać płytek stykowych ale najlepiej wszystko mieć na pajączku(zlutować na płytce prototypowej) aby wykluczyć błędy kabelkologi. Skoro lubisz bawić się wytrawianiem to na tym forum jest mnóstwo schematów gotowych płytek. Jednak po co tracić czas na kopiowanie płytek od innych ludzi skoro nie zna się jeszcze swoich zainteresowań?

Im prostsza na początku płytka tym lepiej.
    Zrób sobie płytkę z wejściami programatora, lm7805, diodą sygnalizującą zasilanie, oraz wyjścia mikroprocesora połącz z goldpinami. Jak będzie programator widział Twój mikroprocesor, to weź się za obsługe LCD, a potem komunikacje przez RS232. Następnie rozbuduj układ mając taką prostą bazę o np. czujnik temperatury aby poznać jak działa ADC i pomiar wyślij do komputera przez np. "terminal by Bray". Na końcu jak już będziesz wiedział co potrzebujesz to sobie to wytrawisz z dodatkowymi elementami jak EPROM itd. Napisz prosty zegar, stoper coś do odmierzania czasu bo to bardzo przydatna umiejętność.

Skoro masz COMa w komputerze to zainteresuj się MAX232.

Sam nie dawno zaczynałem i uwierz, na tym forum jest WSZYSTKO.

Strona do fusebit:
    http://www.engbedded.com/fusecalc/

Wyświetlacz LCD:
    http://radzio.dxp.pl/hd44780/hd44780_avr_4-bit_norw_c.htm

Prosty schemat:
    http://www.hobby.abxyz.bplaced.net/img/art001_schemat1.png

0
  • #5 30 Mar 2010 01:48
    rusala
    Poziom 22  

nie przesadzajmy z tą różnicą w cenie 8 i 16 - tak opierając się o TME to różnica przy 1 sztuce wynosi 2.20 brutto. Ponadto 16 ma pewną zaletę - interfejs JTAG, któy może kolega zechce w przyszłości wykorzystać. I raczej proponuję zacząćod RSa a nie od LCD bo to najłatwiejsza forma komunikacji z prockiem w dwie strony (no dobra można tez mieć przyciski i diody ale mozliwości są mniejsze).

0
  • #6 30 Mar 2010 20:53
    radekkubiak9312
    Poziom 15  

no już mam mały mętlik w głowie czyli co na sam początek kupić płytkę stykową, jakieś układy, złożyć stk200 i może tak na przyszłość jaka jest najlepsza płytka testowa ?

0
  • #7 30 Mar 2010 20:59
    rusala
    Poziom 22  

jeżeli nie chcesz sobie trwaić i lutować najlepiej w SMD prpocla to stykowa jest OK. A pod pojęciem "płytka testowa" masz na myśli makietę? Każdy powie Ci, że najlepsza jest ta którąma ;-) Zerknij tu www.akaikaba.pl to jest akurat moja ;-)

0
  • #8 30 Mar 2010 21:21
    radekkubiak9312
    Poziom 15  

No niezła ta płyka ale w smd to ja nie umiem robić :)

Proszę poprawić pisownię.
    Robak

Dodano po 3 [minuty]:

Ale mam hot air własnej roboty może mógł bym spróbować a jeszcze takie pytanko jak się łączy płytkę takimi jakby tulejkami w płytce dwustronnej.

0
  • #9 30 Mar 2010 21:22
    rusala
    Poziom 22  

no ale termotransfer masz opanowany to nie będzie problemu ;-) za jakiś czas sam stwierdzisz, że wiercenie tylu dziur jest be ;] Nie potrzeba hot aira odrazu tymbardziej, że elementy birne w najpopularniejszym rozmiarze 0805 łatwo sięlutuje normalną lutownicą a ATmegi w SMD też majądośc przyjemny raster.

Co do tulejek to jak sądzę chodzi CI o taki "nity", których mozna niby w ręcznie robionych płytkach użyć. Nie orientuję się dokładnie oale o ile pamiętam to strasznie wielkie to jest i szkoda zachodu. Poskojnie zrobisz sobie "przelotki" lutując kawalek drutu po obu stronach albo nóżkę elementu przewlekanego. Na upartego jeżeli Ci sięchce to dasz rade zrobić druciane przelotki nawet pod prockiem i innymi scalakami. Tylko najlepiej minimalizować ilośc przelotek na domowych dwustronnych płytkach.

0
  • #10 30 Mar 2010 22:50
    radekkubiak9312
    Poziom 15  

Może tak kupie na początek którąś z książek bo wole mieć wszystko czarno na białym niż czytać z monitora :
    MIKROKONTROLERY DLA POCZĄTKUJĄCYCH,
    PROGRAMOWANIE MIKROKONTROLERÓW AVR W JĘZYKU BASCOM,
    PROGRAMOWANIE MIKROKONTROLERÓW AVR W JĘZYKU C
    którą byście może polecili czy może macie coś innego do zaoferowania :)

0
  • #11 31 Mar 2010 00:02
    wojtek8-7
    Poziom 12  

Z literatury polecam książkę Doliński "programowanie mikrokntrolerów AVR" czy jakoś tak.... Sam z niej korzystam i jest dobra. I oczywiście AVRStudio to podstawa...

0
  • #13 31 Mar 2010 01:28
    rusala
    Poziom 22  

AVRStudio to darmowe środowisko firmy Atmel (czyli producenta AVRów) do programowania w assemblerze z doączonym darmowym kompilatorem GCC (dla języka C oczywiście). Ma też wbudowany symulator i debugger.

0
  • #14 31 Mar 2010 11:02
    wojtek8-7
    Poziom 12  

Tak, to ta książka. Co do AVRStudio to tak jak napisał mój poprzednik jest to bardzo fajne narzędzie do pisania, symulowania programów dla AVR-ów, umożliwia również programowanie procesorów. Dodam jeszcze, że AVRStudio jest darmowy i można go ściągnąć ze strony Atmel.

0
  • #15 19 Sie 2010 01:35
    cugi253
    Poziom 16  

Witam czy moge zastosować ten programator http://mirley.firlej.org/programator_stk200 oraz ta podstawke http://mirley.firlej.org/podstawka_programujaca?? Bedzie to po złozeniu do kupy działac, bedzie kompatybilne? aa moze zamiast tej podstawki moglbym od razu programaor podlaczyc do tej plytki testowej http://elportal.pl/index.php?module=ContentExpress&func=display&ceid=377? Jestem strasznym narazie laikiem w dzialem programowania dlatego prosze o wybaczenie glupich pytan.

0
  • #16 19 Sie 2010 02:11
    McMonster
    Poziom 32  

Ta podstawka chyba sama w sobie jest programatorem działającym tak, jak STK200. Najlepiej kup sobie STK500 lub jakiegoś klona USBasp.

0
  • #17 20 Sie 2010 23:05
    cugi253
    Poziom 16  

Mam jeszcze takie pytanie czy ktoś mógł by mi dorysować do schematu jak podłączyć diodę LED aby świeciła(migała) przy programowaniu procesora

0
  • #18 24 Sie 2010 00:40
    cugi253
    Poziom 16  

mam jeszcze jedno takie pytanie moze bedzie wydawac sie smieszne co dla niektorych z was, ale... czy wtyczka tego programatora http://mirley.firlej.org/programator_stk200 jest kompatybilna z wtyczka tej plytki testowej http://elportal.pl/index.php?module=ContentExpress&func=display&ceid=377? Wedlug mnie sa inne oznaczenia, ale moze to oznacza to samo?? I jeszcze jedno pytanie czy jesli podlacze zasilanie do tej plytki testowej to juz nie bede musial dodatkowo zasilac programatora aby zaprogramowac Atmege8?

0
  • #19 24 Sie 2010 10:55
    m.bartczak
    Poziom 16  

Tak naprawdę to standardem podłączenia jest łącze ISP, wszystkie inne to są wymysły lokalnego konstruktora :)

Standardowe ISP to:

Nie oznacza to że inne podłączenia są złe - po prostu trzeba pamiętać aby wszystkie kable trafiły do odpowiednich nóżek.

Ja zrobiłem sobie też taki specjalny kabelek który z jednej strony ma wtyczkę ISP (do programatora), a z drugiej pojedyncze zaciski na goldpiny które podpinam gdzie zechcę.

Zasilanie przez programator może nie wystarczyć, wszystko zależy od tego ile potrzebuje płytka testowa.

Ja osobiście mam programator podłączony i zasilany przez USB, więc w wypadku praktycznie każdego układu który ma coś więcej niż CPU i najwolniejszy zegar muszę mieć zasilanie osobne. Z doświadczenia mogę powiedzieć że lepiej mieć podłączone zasilanie niż go nie mieć. Parę razy miałem zagwozdkę przy 'losowym' programowaniu się procka.

0
  • #20 27 Sie 2010 03:06
    cugi253
    Poziom 16  

A wiec mam problem. przypomne zlozylem programator https://obrazki.elektroda.pl/88_1282338298.gif i plytke testowa http://elportal.pl/index.php?module=ContentExpress&func=display&ceid=377 ?

W kablu laczacego programator i plytke zamienilem pin 4 z 5( wg mnie tak musi byc aby dostosowac programator do plytki(myle sie?)

Podłaczam programator do zlacza LPT przez przedluzacz dlugosci 80 cm i po wlaczeniu kompa zielona dioda zaczyna sie swiecic(slabo), plytke testowa zasilam +5V. I jest problem przy probie zaprogramowania przez PONYPROG2000 wyskakuje "Device missing or unknown device(-24)" w okienku tym mam do wyboru "abort", "retry", "ignore" , po nacisnieciu ignore probuje zaprogramowac ale konczy sie to failed. Czy ktos wie co robie zle?? Dziekuje za wszelkie sugestie

jeszcze nadmienie zegdy odlacze zasilacz od plytki testowej i lampka swieci tylko z zasilania lpt to po wybraniu write i ignore dioda zaczyna troszke przygasac w czasie programowania.

nie moge tez podlaczyc bezposrednio programatora do portu lpt w komputerze gdyz w kompie mam lpt(zenskie)(to z dziurkami) i w programatorze tez takie samo. przedluzacz mam z obydwu stron zakonczone lpt z igielkami(meskie?)

ustawienia w programie jakie ustawiam to wybieram z prawym gornym rogu Atmega8 oraz w setup->interface setup... "Parallel-> Avr ISP I/0 "

czy to wogole mozliwe ze od razu po podlaczeniu lpt do programatora, dioda lekko świeci?

0
  • #21 27 Sie 2010 21:02
    mmathis
    Poziom 10  

Witam. Również jestem początkującym programistą i elektronikiem. Ale mam problem. Chciałbym złożyć programator jak na obrazku http://www.dioda.com.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_487a359ec32687183.png ale nie bardzo wiem które piny złącza po prawej stronie to MOSI MISO, RST, SCK. Dodatkowego źródła zasilania nie będzie. RS232 ma przecież własne, więc pin7 odpada. a Pin1 to zasilanie, to wiem. Proszę o pomoc

0
  • #22 27 Sie 2010 22:28
    cugi253
    Poziom 16  

pomoze ktos z tym problemem?? moze ktos ma jakies domysly? co by mozna sparwdzic jeszcze?

0
  • #23 27 Sie 2010 22:41
    landy13
    Poziom 29  

cugi253 napisał:

W kablu laczacego programator i plytke zamienilem pin 4 z 5( wg mnie tak musi byc aby dostosowac programator do plytki(myle sie?)

Link do Elportalu nie działa, więc nie wiadomo co jest na tej płytce. Ale jeśli skrosowałeś MISO z MOSI i odwrotnie, to źle zrobiłeś. MISO ma być do MISO, a MOSI do MOSI.

0
  • #24 27 Sie 2010 22:47
    McMonster
    Poziom 32  

Działa, tylko autor nie użył znaczników URL i znak zapytania dokleił się do adresu na samym końcu.

0
  • #25 27 Sie 2010 23:09
    mario06
    Poziom 15  

mmathis napisał:
    ... Dodatkowego źródła zasilania nie będzie. RS232 ma przecież własne ..

Gdzie ma zasilanie ? Jedynie pin masy jest.

0
  • #26 27 Sie 2010 23:26
    cugi253
    Poziom 16  

juz poprawilem te linki do plytek mozna zobaczyc

0
  • #27 30 Sie 2010 09:04
    mmathis
    Poziom 10  

mario06 napisał:
    Gdzie ma zasilanie ? Jedynie pin masy jest.

Na 3 pinie złącza RS. Jumper w dodatkowym zasilaniu łączy ścieżkę z pinu 3 RS (12V) (w schemacie dodatkowego zasilania pin 2 jumpera) i wejście stabilizatora napięcia (pin 3 jumpera). Dodatkowe zasilanie można pominąć i scieżki połączyć. A na wyjściu ze stabilizatora jest 5 V :)

A może się mylę?

Pomóżcie określić piny po prawej stronie, który to MOSI, MISO RST i CLK. Z góry dziękuję

0