Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz dwukanałowy symetryczny 2x30V 5A Lm317 lm337

~~~pio~~~ 29 Mar 2010 21:06 25829 31
Computer Controls
  • Zasilacz dwukanałowy symetryczny 2x30V 5A Lm317 lm337


    Witam
    Przedstawiam moja pierwsza konstrukcje w dziale DIY, którą jest zasilacz dwukanałowy, symetryczny. Od dawna chciałem mieć zasilacz symetryczny, ponieważ czasem potrzebowałem napięcia symetrycznego. Pewnego dnia kapnąłem się że mogę, wykorzystać 2 transformatory z ładowarek, które mi się plątały w szafce.

    Założenia były takie ze zasilacz powinien być mały i mieć dużą wydajność prądowa, wyświetlać powinien wyświetlać napięcie, prąd, moc i temperaturę, powinien mieć ustawiane napięcie dodatkowo za pomocą przełącznika.

    Zastosowane transformatory maja 24v i około 5A, schemat zasilacza wykorzystałem stąd: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1203441.html dodałem przekaźniki nie dałem zabezpieczenia w postaci tyrystora. Jako moduł wyświetlacza zmodyfikowałem wersje kitu http://download.avt.pl/AVT2857.pdf zamiast DS18B20 wsadziłem termistor (temp. wyświetlana jest za pomocą bargrafu w prawym górnym rogu) dodałem wzmacniacz operacyjny odwracający. Jednak po wykonaniu skakało napięcie i musiałem inaczej zaprojektować płytkę chodziło o masę analogowa i cyfrowa, dodałem jeszcze parę kondensatorów i problem zniknął. Następnym problemem był za mały radiator wiec wymieniłem go na większy, po wymianie przy prądzie 5A zasilacz działa przez 20 minut potem włącza się zabezpieczenie termiczne. Oprócz zabezpieczenia termicznego, posiada zabezpieczenie prądowe (ustawiane) i napięciowe (włączające gdy napięcie przekroczy 31V). Nad wszystkimi zabezpieczeniami panuje atmega8, która steruje przekaźnikami i wentylatorem.Zasilacz posiada możliwość włączenia menu serwisowego w którym wyświetlane są wartości przetwornika ADC Program napisałem w Bascomie.

    Zasilacz ma regulowane napięcie od 1.25-30V i nie zmienia się po włączeniu tranzystorów napięcie jest stabilne nie ma żadnych dryfów.

    Z wykonanego zasilacza jestem zadowolony spełnia moje oczekiwania, niektórzy zapytają, dlaczego nie wykonałem płynnej regulacji prądu odpowiem ze nie potrzeba mi wystarczy włącznik 1.5/5A, choć jak znajdę gdzieś dobry schemat do regulacji prądu to może kiedyś go zmodyfikuje. Koszty wykonania to ok. 100zł nie wliczając transformatorów, które miałem. Zachęcam do komentowania i oddawania głosów. Pozdrawiam

    Zasilacz dwukanałowy symetryczny 2x30V 5A Lm317 lm337 Zasilacz dwukanałowy symetryczny 2x30V 5A Lm317 lm337 Zasilacz dwukanałowy symetryczny 2x30V 5A Lm317 lm337 Zasilacz dwukanałowy symetryczny 2x30V 5A Lm317 lm337 Zasilacz dwukanałowy symetryczny 2x30V 5A Lm317 lm337 Zasilacz dwukanałowy symetryczny 2x30V 5A Lm317 lm337 Zasilacz dwukanałowy symetryczny 2x30V 5A Lm317 lm337 Zasilacz dwukanałowy symetryczny 2x30V 5A Lm317 lm337 Zasilacz dwukanałowy symetryczny 2x30V 5A Lm317 lm337 Zasilacz dwukanałowy symetryczny 2x30V 5A Lm317 lm337 Zasilacz dwukanałowy symetryczny 2x30V 5A Lm317 lm337 Zasilacz dwukanałowy symetryczny 2x30V 5A Lm317 lm337

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    ~~~pio~~~
    Level 15  
    Offline 
    ~~~pio~~~ wrote 70 posts with rating 159, helped 14 times. Live in city Gorlice. Been with us since 2007 year.
  • Computer Controls
  • #2
    longeross
    Level 11  
    Projekt ogólnie wygląda w porządku jednak wg mnie pewne rzeczy wymagają dopracowania:
    1.Skoro tranzystory są na przewodach to mogłeś radiator wyprowadzić na zewnątrz przez co zwiększyła by się przestrzeń w środku obudowy.
    2. Dlaczego płytka na 3 zdjęciu leży na radiatorze? Nie boisz się jakiś zwarć do masy?
    3. Wydaję mi się ze wentylator umieszczony w ten sposób zasysa ciepłe powietrze z obudowy.(może jestem w błędzie) Czy nie lepiej by było aby wdmuchiwał zimne skoro i tak masz otwory od spodu obudowy?
  • Computer Controls
  • #3
    bubi89
    Level 21  
    Bardzo ładny zasilacz, wszystko wykonane starannie jak z fabryki. Wentylator z tyłu to pewnie 40x40, mogłeś dać większy. Konstrukcja sprawia wrażenie solidnej i zapewne taka jest. Nie napisałeś nic o tym jak zwiększyłeś wydajność prądową stabilizatorów, czy zastosowałeś dodatkowe tranzystory, czy połączyłeś LM-my równolegle. Życzę kolejnych udanych konstrukcji.

    longeross wrote:

    3. Wydaję mi się ze wentylator umieszczony w ten sposób zasysa ciepłe powietrze z obudowy.(może jestem w błędzie) Czy nie lepiej by było aby wdmuchiwał zimne skoro i tak masz otwory od spodu obudowy?


    Tez mi się tak wydaje i myślę że to dobre rozwiązanie. Gdyby wdmuchiwał powietrze do obudowy musiałby mieć otwory u góry obudowy by ciepłe powietrze mogło nimi "wylatywać". (Choć sam jestem zwolennikiem wdmuchiwania, ale przy tak umiejscowionych otworach wentylacyjnych lepiej wydmuchiwać ciepłe powietrze.)
  • #4
    ~~~pio~~~
    Level 15  
    Na zdjęciu 3 widać płytkę położona na radiatorze ponieważ chciałem pokazać ja od strony elementów. Większa wydajność prądowa zapewniają tranzystory bd912 i bd911 jak w linku. Wentylator 4x4, oczywiście wydmuchuje gorące powietrze ponieważ gorące powietrze ucieka do góry.
  • #5
    seba_x
    Level 31  
    Jak zrealizowałeś pomiar napięcia i prądu ujemnego ? Czy próbowałeś obciążyć go w taki sposób żeby mieć najniższe napięcie i możliwie najwyższy prąd ? Jeśli tak to co się dzieje z tranzystorami ? jak mocno się nagrzewają ? przy jakiej temperaturze włącza się zabezpieczenie termiczne ? Czujnik temperatury jest dość daleko od tranzystorów , czy nie lepiej byłoby dać je blisko siebie ?
    Podłącz żarówkę halogenową 12V / 50W i napisz czy zasilacz przeżył .
  • #6
    drzasiek
    CNC specialists
    Bardzo fajny zasilacz choć nie ukrywam że brak płynnej regulacji prądu trochę mu ujmuje, nie jest to zasilacz laboratoryjny.. Bardzo podoba mi się obudowa, taka "zasilaczowa", szkoda tylko że dałeś takie troszkę szpetne włączniki.. Zasilacz naprawdę miał szansę wyglądać jak fabryczny.. I wg mnie radiator jeśli już jest w środku to powinien być przy wentylatorze tak aby wentylator wydmuchiwał powietrze z niego a nie żeby radiator nagrzał wszystko w środku..
  • #7
    Marcin_xx1
    Level 21  
    Ładna konstrukcja, ale moc rozpraszana na tych tranzystorach sięga granic ich możliwości w temperaturze 25stopni C. Miałem kiedyś zasilacz z takim układem i z tego co pamiętam miał zauważalne wahania napięcia pod obciążeniem, może popełniłem jakiś błąd. Do tego uszkodzenie tranzystora = uszkodzenie LM-a i potencjometru.
    Jeżeli to możliwe to poproszę o informacje o jakości stabilizacji w tym zasilaczu.
  • #8
    ~~~pio~~~
    Level 15  
    Pomiar napięcia i prądu ujemnego jest realizowane na wzmacniaczach operacyjnych (odwracających) . Termistor jest w dobrym miejscu radiator dobrze rozprowadza ciepło wiec szybko reaguje. Podłączenie żarówki halogenowej 50W oczywiście spowodowało by spalenie tranzystora i rezystora lecz nie spali bo szybsze jest zabezpieczenie prądowe, a jak spali to napięcie na wyjściu wyniesie 32V i zadziała zabezpieczenie napięciowe które ochroni rezystor przed zniszczeniem. Zabezpieczenie termiczne na razie zrobiłem bez pomiarów (tak na dotyk jak jest bardzo gorący, że nie da się do-tnąc to zadziała). Lm jak i tranzystory maja wysoką temperaturę pracy. Co do sprawności to nie robiłem pomiarów jednak obawiam się ze dla napięcia wyższego niż 24v przy obciążeniu sprawność będzie mała (kondensatory 10 000uF).
  • #9
    tmf
    Moderator of Microcontroller designs
    Na tym schemacie do którego podałeś link jest zabezpieczenie zrealizowane za pomocą tyrystora. Brakuje tam jednak bardzo ważnej rzeczy - bezpiecznika. Bez niego tyrystor zewrze mostek, po czym po chwili całość odparuje. Mam nadzieje, że ty jednak bezpiecznik dałeś? No i co z zabezpieczeniem drugiej gałęzi? Chociaż obawiam się, że przy kondensatorach 10mF to i tyrystor odparuje...
    Jakie jest minimalne napięcie wyjściowe? Bo podejrzewam, że dla układu typu stabilizator liniowy + tranzystor mocy napięcie nasycenia to będzie ze 3-4V przy pełnym obciążeniu, co czyni zasilacz małoprzydatny w nowoczesnej elektronice.
    No i czy nie lepiej byłoby zastosować przetwornicę impulsową? Bo w tej postaci to niezła grzałka jest.
    Natomiast wg mnie plusem jest ładne wykonanie, ładna obudowa.
  • #10
    bubi89
    Level 21  
    Tranzystory poleciłbym mocniejsze np. BD249 i BD250.
  • #11
    michał 76
    Level 18  
    Ładny zasilacz. Gdzie kupiłeś obudowę? Czy oprogramowanie tego miernika jest oryginalne od AVT2857 czy przerabiałeś. Wentylator ma płynną regulację czy działa jak w oryginale
  • #12
    dyduś
    Level 20  
    Ja robię tranzystor i układ LM317 w jednej dużej obudowie/ tranzystory o jak największej powierzchni radiatora/ całość przkręcona do grubej blachy jako radiator.Wygląda to jak układ GML..025. na tak wykonanych stabilizatorach osiągam 28V/7A.GRATULUJĘ WYKONANIA ZASILACZA.
  • #13
    ~~~pio~~~
    Level 15  
    Obudowę zrobiłem z starej obudowy od komputera, ramki wyciąłem przykręciłem do deseczki z panela podłogowego i ramki pospawałem. Zewnętrzna obudowa to kawałek blachy l obudowy komp. jeden kant wykorzystałem a drugi wygiąłem, uchwyt kupiłem (jest on od kolumn głośnikowych). Panel przedni i tylni wykonałem z płyty bakelitowej i przykleiłem za-laminowane opisy.

    Wentylator nie ma ustawianych obrotów.

    Kit AVT jest zmodyfikowany, program napisałem sam jak ktoś ma problem z softem to moje GG9561744
  • #14
    MARCIN.SLASK
    Home appliances specialist
    Ciekawy jestem jak zasilacz znosi długotrwałe obciążenia sporym prądem przy niskim napięciu.
    Zasil opornik 1.5Ω 20-30W napięciem 5V i niech zasilacz podziała z 2 godziny.
  • #15
    ertes232
    Level 18  
    Bardzo mi się podoba konstrukcja - jak profesjonalna

    Brak testów
    z obciążenia max prądem
    brak płynnej reg. prądu
    brak zabezp. przed wzrostem napięcia na wyjsciu
    brak transili na wyjsciu zasilacza
    - ( kupiłem raz zasilacz LN303 pro >>> poleciał bo zasilałem nim gen. samowzbudny na bu2525 df )

    pozdr.
  • #16
    ravmar
    Level 22  
    A powiesz może co to za JP na panelu czołowym ?
  • #17
    ~~~pio~~~
    Level 15  
    Zasilacz działa długo na dużym prądzie aż zabezpieczenie termiczne zadziała, proszę dokładniej czytać opis. Zasilacz wykonałem dla swoich potrzeb tylko czasem potrzebuje dużego prądu gdy podłączam jakiś wzmacniacz, zwykle potrzebuje do 1.5A. (Znaczek JP to od nazwiska i imienia). Pozdr
  • #18
    humek
    Level 32  
    Elektrycznie układ podoba mi się, w miarę prosty a działa lecz mechanicznie troszkę niedopracowany.Dużo miejsca w środku więc można przenieść radiator w pobliże wentylatora i zamontować go tak by strumień powietrza "omiatał"żebra radiatora,wtedy to zasilacz bedzie o wiele dłużej pracować zanim się wyłączy i zadziała jego zabezpieczenie.Pozdrawiam i podziwiam za charyzmę konstruktorska w "leniwych" obecnych czasach.
  • #19
    nico41
    Level 13  
    Witam.
    Mam pytanie do kolegi ~~~pio~~~ czy może się kolega podzielić schematem i wsadem do miernika? właśnie jestem w trakcie budowy podobnego zasilacza. Tyle że mój będzie miał 6 kanałów(po 3 na połowie dodatniej i ujemnej).
  • #20
    ~~~pio~~~
    Level 15  
    Załączam plik z programem, nie pamiętam czy to finalna wersja ale jest tam dużo...
    Schematu ideowego nie mam, odwzorowywałem się na kicie AVT jak wyżej^ i rysowałem schemat pomocniczy na kartce a z niej bezpośrednio rysowałem wzór płytki.
  • #21
    Rafał 116
    Level 17  
    longeross wrote:

    1.Skoro tranzystory są na przewodach to mogłeś radiator wyprowadzić na zewnątrz przez co zwiększyła by się przestrzeń w środku obudowy.


    A po co przestrzeń w środku obudowy?
  • #22
    1996arek
    Level 20  
    Przestrzeń w środku po to, żeby powietrze lepiej cyrkulowało. Elementy nie będą się tak szybko grzały.
  • #23
    Rafał 116
    Level 17  
    no nie wiem ale spoko jeżeli tak uważasz moim zdaniem dobrym rozwiązaniem byłyby otwory wentylacyjne w górnej części obudowy lub nawet wentylator poprawiło by to chłodzenie bo jak wiadomo ciepłe powietrze idzie do góry.
  • #24
    AlexHenrique
    Level 2  
    Bardzo podoba mi się LCD i wiadomości. Czy możesz podzielić się schematu i kodu źródłowego mikrokontrolera?

    I really like the LCD and its messages. Could you share the schema and the source code of the microcontroller?
  • #25
    maxiomax
    Level 12  
    Bardzo staranna konstrukcja. Dobre osiągi, jednak wydaje mi się, że po dołożeniu do tych układów (LM317 i LM337) tranzystorów aby zwiększyć wydajność, tracą one zabezpieczenie przeciwzwarciowe co w przypadku zasilacza jest bardzo ważne. 5/6
    Pozdrawiam
  • #26
    sympatyczniak
    Level 2  
    Witam
    A jak to zrobiłeś, że wyświetlacz jest podświetlany ja kupiłem AVT2857b i tam nie ma podświetlania a chciałbym żeby czytelność była bardziej widoczna
  • #27
    robnon01
    Level 12  
    sympatyczniak wrote:
    Witam
    A jak to zrobiłeś, że wyświetlacz jest podświetlany ja kupiłem AVT2857b i tam nie ma podświetlania a chciałbym żeby czytelność była bardziej widoczna

    A skąd wiesz że twój nie ma podświetlenia?
    Ze schematu i płytki pcb tego kitu widzę że jest nie podłączone.
    Pin 16 do minusa, a pin 15 do plusa przez rezystor, jeśli się nie mylę.
  • #28
    sympatyczniak
    Level 2  
    może masz racje muszę to sprawdzic ale nie wiem jaki rezystor zastosowac
  • #29
    robnon01
    Level 12  
    sympatyczniak wrote:
    może masz racje muszę to sprawdzic ale nie wiem jaki rezystor zastosowac

    Od kilku do 100Ohm, to zależy jak jasno ma podświetlać.
    Koniecznie musisz jeszcze wymienić stabilizator o większej wydajności prądowej.
  • #30
    sympatyczniak
    Level 2  
    dzięki za podpowiedź tak tez myśłem że78L05 nie pociągnie tyle wymienie na 7805 powinien sobie poradzić