Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

bednarka - połączenie maszyn

dziobek666 29 Mar 2010 22:30 3435 2
 • #1
  dziobek666
  Level 12  
  Witam, szef sobie umyślił połączyć wszystkie maszynki na hali bednarką, chce objechać dookoła hali i podpiąć do wszystkiego co działa. Mogę szanownych kolegów prosić o jakieś rady przed wykonaniem tej pracy? Chodzi mi tylko o same połączenia, co gdzie połączyć. Rozumie, że wszystkie machiny mają być podpięte jakimś grubym przewodem do bednarki umieszczonej na ścianie, natomiast sama bednarka pod szynę zerową, dobrze rozumie?
 • #2
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Tak się robi tzn połączenia wyrównawcze. Łączy się wszystkie metalowe korpusy maszyn ze sobą przy pomocy grubego przewodu (min 16mm2) a sam otok (nie wiem czy można to tak nazwać) trzeba solidnie uziemić (różnie zależnie jaki macie system sieci przyjęty na tej hali). Sposób jak najbardziej poprawny.
 • #3
  pawel_konin
  Level 20  
  Generalnie cały system powinien wyglądać następująco dookoła budynku na 70 cm w ziemi i 1 m od budynku bednarka gruba już dokładnie nie pamiętam ale chyba 6mm grubość Fe.. następnie łączysz wszystkie boki bednarki spawasz i wyciągasz metr nad ziemie 4 końce(no chyba że budynek to wielobok) do podłączenia w przyszłości instalacji odgromowej i złącza kontrolne tam będą następnie przebijasz się do rozdzielni i ją też trzeba uziemić od rozdzielni powinna być poprowadzona też bednarka na hale więc też musisz się przebić na hale następnie kładziesz na ścianach bednarkę chyba 30cm od ziemi na uchwyty co 1 m jeden uchwyt taka jest zasada nie zapomnij bednarki pomalować w paski :) zielono-żółte a po to się to robi bo taka norma no i metal malowany na zewnętrznej stronie słabo przewodzi napięcie że jak ktoś przypadkiem będzie miał uszkodzony kabel i się dotknie to nie wywali całej rozdzielni :P do położonej na ścianie bednarki według przepisów powinno się dołączać tzn. dospawać kolejną bednarkę idąca do maszyn w zależności jak to macie zrobione czy zasilanie jest prowadzone pod podłogą jak w rozdzielni czy lity beton i porobione zejścia z trasy kablowej nie powinno się na pewno podłączać przewodami PE maszyn(korpusu) do tego jest bednarka i wierci się odpowiednia żądaną średnice i skręcasz na śruby. Przewodami to możesz uziemić sobie trasy a dokładnie ich łączenia wtedy kabelek powiedzmy 6 mm jak na warunki przemysłowe. A na sam koniec musisz wykonać pomiary skuteczności uziemienia stosowny protokolik ze sprawdzenia i osoba posiadająca kwalifikacje elektryczna z pomiarami E i kogoś kto zrobi ci projekt bo jak wiadomo wszystko musi być legalne w razie jak coś się stanie to musi być projekt na zmianę w instalacji protokoły ze sprawdzenia itd. bo jak kogoś odpukać zabije to masz 3-5 lat w kratkach BO NIE WOLNO SAMODZIELNIE ZMIENIAĆ INSTALACJI !! mając up. E 1 gr do 1KV na wszystko musi być papier.