Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka suszarka do ubrań? Jakie parametry są istotne?

Zukes 16 Sep 2010 21:48 138912 112
lampy.pl
    ~wac
    Level 20  
    Ja susze 7 do 10 razy w tygodniu.Mam suszarke w klasie C.Pranie wirowane jest średnio na 1400 obr.Największy rachunek jaki dostałem to 600 zł.W lecie to przychodzi około 450 zł.Z suszarki korzystam cały rok.Za okres zimowy.Dodam jeszcze ,że gotuje się na płycie
  • lampy.pl
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Jeśli macie licznik jednotaryfowy, to prawdopodobnie tylko z powodu suszarki opłaca się zmienić taryfę. Jest to bezpłatne.
    Suszarka bez pompy ciepła zużywa mniej więcej pięciokrotnie więcej energii na suszenie, niż wypranie tej samej ilości prania. Z pompą jest to mniej więcej trzykrotność. Wniosek jest taki, że suszarki to jedne z najbardziej energochłonnych urządzeń. Przy 10 suszeniach w tygodniu roczny koszt energii dla samej suszarki w G11 może wynieść 50*10*3*0,50= 750 zł. Zakładam wypełnienie bębna w 2/3 i porządne odwirowanie.
    editor
    Level 13  
    Jan_Werbinski wrote:

Suszarka bez pompy ciepła zużywa mniej więcej pięciokrotnie więcej energii na suszenie, niż wypranie tej samej ilości prania. Z pompą jest to mniej więcej trzykrotność.

trochę zmieniają się te proporcje. nowa suszarka siemensa zużywa 1,6 kWh na cykl podczas gdy pralka nieco powyżej 1 kWh.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    To niezły wynik.
    Dla pewności przytoczę dokładne dane.
    Pranie bawełna
    40 st. 8 kg. 80 litrów 0,94 kWh.
    W 30 stopniach 0,61 kWh.

Suszenie na maksa do szafy, bawełna 8 kg
    odwirowana w 1400 obrotach 3,74 kWh,
    w 800 obrotach 5,17 kWh.
    zwykły człek
    Level 20  
    Janek to trochę dużo ci bierze ta twoja pralka. Moja (też 8 kg) przy 40° bierze 0,6 kWh i 59 litrów wody, a przy 30° - 0,3 kwh. Zaznaczam, że nie są to jakieś programy "szybkie" tylko normalne. To są kilkudziesięcio % różnice - ogromne. Napisz jaki masz model, bo wygląda na to że przy Twoich 2 praniach ja mam 3.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Tyle jest napisane w instrukcji, a nie z pomiarów. Wsad 8kg, a nie 5 jak w innych.
    zwykły człek
    Level 20  
    Ja też te dane wziąłem z instrukcji i też przy 8 kg załadunku, dlatego mnie zdziwiły parametry które napisałeś. Różnica ogromna. Twoja bierze 1/3 więcej wody i połowe więcej prądu od mojej. Dużo.
  • lampy.pl
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Pralka Bosch WAS 28741PL, suszarka Bosch WTS86513BY.
    Myślę że na grzaniu wody nie da się zaoszczędzić, bo to jest taki sam bęben we wszystkich pralkach 8 kg Siemensa i Boscha, a sprawność grzałek, to zawsze 100%.
    Zużycie energii przez suszarkę z pompą ciepła będzie dużo niższe, ale mi się nie opłaca wymiana, ani nawet zakup tej wydajniejszej. Tym bardziej, że ciepło z suszarki jest wykorzystane do ogrzewania piwnicy. :-)
    Sprawdź dokładnie tabelę. Zmiana temperatury prania o 10 stopni, to kilkadziesiąt % różnicy zużycia energii.
    zwykły człek
    Level 20  
    Ja ma komplet Mastercooka: pralka PFD-1284, a suszarka SKFD-831.
    Wydaje mi się, ze ilość wody ma tu duże znaczenie, bo skoro twoja bierze 20 litrów wiecej wody, to trzeba jednak to ogrzać, a to już odpowiednio prądu pociągnie. Sprawdzałem dokładnie tabelę w instrukcji i jeszcze potem zajrzałem na ich stronę, ściągnąłem instrukcje w PDF i jeszcze raz sprawdziłem. Wszystko się zgadza. Co do suszarki, to się nie wypowiem, bo nie wiem ile ona ciągnie prądu. Znam tylko dane z programu referencyjnego (4,49 kWh), które średnio dają pogląd na sprawę. Wirowanie mam w tej pralce max 1200 obrotów, więc suszarka na bank bierze więcej wachy niż gdybym miał 1400 obrotów, ale moja wina, bo chciałem zaoszczędzieć przy zakupie :). Patrząc jednak na różnicę w cenie zakupu suszarek z pompą i bez, zdecydowanie wziąłbym tą bez. Przynajmniej takie jest moje zdanie - zanim to sie zwróci będę miał połowę kasy na nową, a może i więcej, bo kto wie co będzie za 5-7 lat. Może coś lepszego wymyślą.
    A tak z innej beczki to ostatnio sie zastanawiałem co jest tańsze - gdy pralka sama grzeje sobie wodę, czy jak kupimy pralke z podłączeniem do ciepłej wody i skorzystamy z wody np. z bojlera, który przecież nie chodzi cały czas, a dogrzewa sobie tylko wodę. Co ciągnie więcej prądu?
    Pewnie zależy to też od bojlera, ale weźmy pod uwagę jakiś energooszczędny. Jak znasz odpowiedź to napisz.
    Trzymaj się.
    Zukes
    Level 10  
    Po 2 latach użytkowania Siemensa WT46W560BY ODRADZAM tę suszarkę.

Suszarka ma wadę konstrukcyjną puszczającą kłaki do wymiennika, który właśnie się zapchał. Oczywiście rzeczy były permanentnie NIEDOSUSZONE.

Czekam na serwis ciekawe co wymyśli. Fartownie mam 5 letnią gwarancję.
    ~wac
    Level 20  
    Ja mam nowszy model Siemensa z pompą ciepła WT46W536BY nowszy model od w/w suszarki i musze stwierdzić ,że jest poprostu rewelacyjna.Używana jest niekiedy 10 razy w tygodniu.Nic się nie zatyka.Wymiennik sam się czyści.Pozatym ten mój model ma zwiększona ilość filtrów .Wsadziłem ręke do tego wymiennika i przejechałem palcem.Nie ma żadnych kłaczków ani brudu.Ważna wskazówka to taka, że jak się w niej suszy rzeczy typu koc ,który jest półsuchy po praniu wlewam zawsze dość sporą ilość wody do szufladki na skorpliny i wtedy wymiennik dodatkowo się czyści czystą wodą , bo z koca to nawet pełnej szklanki wody nie ma po suszeniu
    Zukes
    Level 10  
    Pogadamy za 2 lata. U mnie tez było przez dłuższy czas OK.
    Posiadam w zasadzie sam sprzęt AGD firmy Siemens.
    O każdym mógłbym napisać książkę z cyklu "czego sprzedawca ci nie powie",

Dla mnie suszarka psująca się po dwóch latach na skutek wady konstrukcyjnej jest powodem do powiedzenia NIE firmie Siemens i Bosch. Nie wierzę że inżynier projektujący sprzęt tego nie przewidział.
    zwykły człek
    Level 20  
    Zukes a moja chodzi jak złoto - 0 awarii. Czyszczę systematycznie i wszystko co trzeba mam w banalny sposób demontowalne. Czyszczenie to góra 10 minut i żadnego serwisu. Klapka, 2 zatrzaski i wszystko na wierzchu. Pod prysznic na płukanie z syfu i do syszarki. Reszta odkurzaczem i po robocie. Banał.
    Zukes
    Level 10  
    Z opisu wynika, że wymieniłeś klapkę na taką, która umożliwia czyszczenie kondesora. Nie każdy łoś z ulicy to zrobi. Co więcej nie każdy łoś będzie miał tego świadomość że trzeba to zrobić.

Odkurzanie suszarki hmm... chyba czegoś nie doczytałem w instrukcji.
    Inżynierowie z Miele zrywają pewnie boki ze sposobu obsługi suszarki firmy Siemens. Miele tez ideałem nie jest i też ma swoje porażki ale konstrukcje, szczególnie starsze, są mocno przemyślane i pomysł żeby coś tam wymieniać w nowej suszarce aby ją lepiej doczyścić jest karkołomny. Wystarczy porównać układ filtrów, żaden odkurzacz przez wiele lat nie jest potrzebny.

Nie chodzi o to żeby dołować Siemensa, chodzi o to by kupujący wiedzieli co ich czeka i dokonali swojego wyboru.
    zwykły człek
    Level 20  
    Zukes, źle mnie zrozumiałeś... pisaliśmy 2 lata temu jak kupowałeś tą suszarkę (przewiń do góry) i napisałem Ci jaką ja mam (SKFD-831). Tu wszystko jest demontowalne. Klapka jest na dole na zawiasach i masz dostęp do wszystkiego. System filtrowania nie jest może najlepszy dlatego trzeba co jakiś czas oczyścić komorę wywiewną, ale w tym modelu jest to mega łatwe. Właśnie do tego używam odkurzacza :).
    Zukes
    Level 10  
    Zatem wniosek jest jeden. Sprawiający mniej kłopotów model suszarki firmy Siemens to model BEZ POMPY ciepła.
    Krzysieq666
    Level 9  
    Witam odgrzewając kotleta. Choć temat sprzed dwóch lat, dla naszej rodzinki jak najbardziej aktualny. Rodzina 2 dorosłych, 3 maluchy więc góry prania i prasowania. A ponieważ dzieci rosną, to ilość prania też raczej będzie miała tendencję do rośnięcia.

Taki model nas zainteresował z gamy Electroluxa - EDH97981W. Pytanie czy warto kupić sprzęt tej marki? Miał ktoś styczność z tym konkretnym modelem? Dodatkowa kwestia to sprawa tego wymiennika ciepła. Myślałem, że te urządzenia mają jakąś dodatkową rurę odprowadzającą ciepło, ale okazuje się (po przestudiowaniu pdfa z instrukcją) że nic takiego w tym przynajmniej modelu nie ma.

U nas suszarka ma stać w łazience na poddaszu, gdzie jest okno dachowe. Mieszkamy tu od niedawna, więc jeszcze nie mogę się wypowiedzieć na temat tego, czy jest ona dobrze czy źle wentylowana. Jest kratka wentylacyjna, jest okno. Także decyzja czy iść w pompę ciepła czy nie tyle kwestia ceny urządzenia, co sensowności takiego zakupu. Wydaje mi się, że warto, ale może czegoś jeszcze nie wiem? Jak jest z awaryjnością takich suszarek (poza felernym modelem Siemensa, o którym głośno było w tym temacie)?

Jeszcze jedna sprawa - zarówno pralkę jak i suszarkę chcieliśmy ustawić na gumowych matach tłumiących wibracje. Które suszarki wydzielają więcej ciepła - te z pompą czy te bez?
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Moja suszarka też niedosusza. Ale dzieje się tak tylko z ubraniami z tworzyw sztucznych np polary, odzież turystyczna, koce. Bawełna jest idealnie sucha. Prawdopodobnie czujnik wilgotności nie umie prawidłowo zmierzyć poziomu wody w syntetykach.

Co do zapychania wymiennika. Trzeba go co jakiś czas czyścić z paprochów które przechodzą przez filtr paprochów.
    loogool
    Level 1  
    Witam,
    Też od jakiegoś czasu myslę o electrolux edh 97981w.
    Czy ma ktoś taką, może coś o niej powiedzieć?
    Opinie ma świetne i jest i ch dużo.
    Czy lepiej coś innego?
    Zależy mi też na ogrzewaniu pomieszczeń.
    dialer
    Level 2  
    Dopiszę swoje doświadczenia w poszukiwaniu suszarki :)
    Założeniem było kupienie suszarki w klasie A
    Po długich poszukiwaniach pozostały:
    1. Electrolux EDH98981W
    2. Miele T8861- niedostępny w Polsce ale można zamówić wysyłkę z Niemiec do Polski (w cenie dużo lepszej niż byłby z Polskiej dystrybucji:)
    Akurat te modele bo mają:
    - najlepiej rozwiązany system filtrów (3 filtry przed wymiennikiem)
    - dostęp do wymiennika (małego fragmentu ale zawsze :)

Po analizach i kalkulacjach ostatecznie wybór padł na Miele w klasie B.
    Miele w klasie A zwróci się może po 8-10 latach (ceny z polskiej dystrybucji).
    Brak możliwości wyjęcia i wyczyszczenia wymiennika i skomplikowana konstrukcja klasy A zniechęciły mnie całkowicie.
    Natomiast Electrolux(AEG) na niemieckich stronach ma opinię psujących się oraz to że mają nieszczelne drzwi.

Miele w klasie B jest bardzo prosta konstrukcyjnie a ilość pyłu dostająca się do wymiennika przekonuje mnie, że to był dobry wybór i że wcześniej czy później każdy wymiennik klasy A się zapcha (nawet z bardzo dokładnym filtrem gąbkowym w Miele)

pozdrawiam,
    dialer
    Zukes
    Level 10  
    Jeszcze raz się potwierdza teza: "na chwilę obecną NIE MA SUSZAREK Z POMPĄ ciepła, które z definicji nie były by skazane na popsucie."

Szkoda kasy lepiej kupić bardziej energochłonną suszarkę be pompy którą można czyścić.

Siemens potrzebuje około 24 miesięcy aby się zapchać. CO powoduje koniecznoć czyszczenia w serwisie bo suszareczkę trzeba ro rosołu rozebrać. A i tak w pompie kudły pozostają.
    marcinkat1
    Level 10  
    Witam. Czy ktoś może się podzielić opiniami o Electrolux EDH 3498 RDL.
    czy warto
    dialer
    Level 2  
    Chyba w tym wątku w temacie suszarek z pompą ciepła wszystko zostało napisane :)
    Dodatkowo suszarki z "szybą" mają tylko 2 poziomy filtracji i to słabo szczelnej.
    Jeżeli już ma być z pompą i może być electrolux to lepiej EDH98981W ma 3 poziomy filtracji i to o większej powierzchni.
    Ze wszystkich jakie oglądałem to poza Miele ww model ma najlepiej rozwiązane filtry.
    kaskaq
    Level 11  
    Teraz pojawiały się podobno suszarki hybrydowe z pompę ciepła i z grzałką, dzięki czemu można odpowiednio do potrzeby minimalizować zużycie energii i skracać czas suszenia.
    dialer
    Level 2  
    kaskaq wrote:
    suszarki hybrydowe z pompę ciepła i z grzałką,

A możesz podać przykład takiego rozwiązania? bo wydaje się ciekawe.
    kaskaq
    Level 11  
    To nowa technologia Eco-Hybrid, w której masz do wyboru suszenie powietrzem, jak również standardowe tryby suszenia z użyciem wody. Taka pralko suszarka ma silnik Inverter Direct Drive i ogromną pojemność.
    adriana_d
    Level 9  
    Witam, proszę o pomoc w wyborze.

Od prawie 5 lat użytkuję suszarkę kondensacyjną electroluxa a w zasadzie powinnam napisać, że użytkowałam bo obecnie suszarka dogorywa i muszę kupić nową.

Jestem pewna, że ma to być suszarka z pompa ciepła i po przeczytaniu wielu opinii zdecydowałam się prawie na najbardziej popularnego electroluxa EDH97981W

ALE...

Kusi mnie jeszcze gorenje D8664N i nie wiem zupełnie na co się zdecydować?

Użytkuje może ktoś te suszarki?

Czy gorenje to jest w firma nad którą warto się w ogóle zastanawiać?

Będę bardzo wdzięczna za poradę :)
    leszek-56
    Level 19  
    Podchodzę trochę inaczej do sprawy energoszczędności suszarki , mieszkam w domku więc i tak muszę grzać sam więc kupiłem suszarkę kondensacyjną i po prostu grzeję suszarką .Jest to trochę drożej niż gazowe ale po prostu dostarczam ciepła do domu od suszarki . A że 70 % czasu nie jest w naszych domach zbyt ciepło wiec nie tracę . Oczywiście latem staram się suszyć w ogródku .Poprawcie mnie jeśli się mylę .
    adriana_d
    Level 9  
    Ja używam suszarki do suszenia bielizny a nie do grzania pomieszczenia. Bywa, że chodzi od rana do wieczora np w sobotę a w tygodniu w ogóle. Jakoś nie wyobrażam sobie uzależnienia jej użycia od tego czy w łazience zimno czy ciepło...?!?