Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka suszarka do ubrań? Jakie parametry są istotne?

Zukes 15 Maj 2013 07:02 124092 103
    kaskaq
    Poziom 10  
    Jakoś nie wyobrażam sobie innego zastosowania suszarki niż do suszenia prania. Fakt, że przy okazji jest ciepło w łazience, ale żeby tak na okrągło...
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
    egon12
    Poziom 13  
    macie jakies "ale" do modelu siemens WT48Y780PL ???
    /e12
    becia85
    Poziom 2  
    Witam wszystkich, podbijam temat. Mam dylemat i liczę że ktoś z Was mi pomoże. Otóż zastanawiam się nad suszarką Gorenje D 8664 N a Elektrolux EDH 13487 RW. Gorenje mnie kusi ponieważ ma funkcję "IonTech - wyjątkowe prostowanie włókien jonizatorem powietrza", czy ktoś używa tej suszarki i może się wypowiedzieć czy faktycznie ta jonizacja jest taka super i czy ten model dobrze się sprawuje ?
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
    kovalski2
    Poziom 10  
    Suszarka Gorenje będzie u mnie w poniedziałek, sam jestem ciekaw jak będzie się sprawować. Kupiłem ją dość w ciemno, jednak przekonały mnie do niej łatwo dostępne filtry 2 w drzwiczkach i 1 przed kondensatorem, nie jak to ma miejsce w omawianych wcześniej siemensach. Producent podaje że zużywa 2,02 kWh na cykl suszenia 8kg. Jak widać na poniższym obrazku jest to dla 1000 obr/min przy 1400obr/min jest już 1,51kWh czyli 25% mniej - wynik naprawdę przyzwoity.

W załączniku instrukcja obsługi tegoż sprzętu i źródło poniższych danych.

Jaka suszarka do ubrań? Jakie parametry są istotne?
    becia85
    Poziom 2  
    To napisz koniecznie po pierwszym użyciu czy spełnia ona Twoje oczekiwania, jaka jest jakość suszonych ubrań, stopień zagniecenia, obsługa i czy funkcja jonizacji daje jakiś efekt.

Dodano po 2 [minuty]:

Ogólnie pełno jest wszędzie opinii o Elektroluxie i Simensie a Gorenje ma w sumie też fajną suszarkę jak wynika z opisu tylko brak opisów o jej użytkowaniu :(
    Josa68
    Poziom 1  
    W temacie suszarek, co myślicie o modelu Whirlpool AZA HP 9781. (Zmywarka Whirlpool'a sprawowała się bardzo dobrze). Oprócz energochłonności istotna jest dla mnie cicha praca.
    kovalski2
    Poziom 10  
    Wreszcie przyszła moja suszarka D8664N. Najważniejsze jest to że suszy :) Po pierwszym suszeniu jak zobaczyłem filtr na przednich drzwiczkach to stwierdziłem, że każde urządzenie z automatycznie czyszczącym się filtrem to .... (cenzura). Urządzenie dość głośnie choć nie tak bardzo podobno 66 dB(porównywalnie z pralką), pranie całkowicie dosuszone a suszone były ciuchy dziecięce jak i duże ręczniki. Suszenie włączyłem ok. 24 a pranie zostało wyjęte ok. 8 wygnieceń nie stwierdziłem (na pewno były mniej wygniecione niż te suszone na sznurku). Nie wiem czy jonizator coś daje ja jakoś niespecjalnie to zauważyłem (nie mam porównania). Jak suszyłem w pralkosuszarce DAEWOO w pracy, to mi się guziki pozmniejszały i musiałem wszystkie wymienić, tutaj ten problem nie wystąpił.
    Po 2 suszeniach mimo 3 filtrów na kondensatorze widoczny jest niewielki osad, jednak jest do niego łatwy dostęp, gdyby się całkowicie zabrudził.
    Urządzenie postawiłem na pralce i sprawia wrażenie stabilnej konstrukcji (przymocowane na gumowe przyssawki).
    Zobaczmy jak będzie z trwałością, jeszcze muszę zmierzyć ile to prądu bierze.
    aniapz
    Poziom 1  
    Witam,
    przeczytałam dość uważnie wszystkie wpisy. Zdecydowałam się na suszarkę z pompą ciepła, waham się jednak między trzema modelami:
    1. Electrolux EDH13487RW
    2. Electrolux EDH 97981W
    3. SIEMENS WT 46W563BY
    Byłabym bardzo wdzięczna za radę.
    popey111
    Poziom 21  
    piokrza napisał:
    Wszystko zależy od tego jak dużo i jak często będziemy suszyć. Jeśli mamy licznik jedno taryfowy i suszymy 4-5 razy w tygodniu to się opłaca.

Opłaca się z wielu względów :)
    Biały_hey
    Poziom 1  
    Witam Stoję przed wyborem Suszarki do ubrań. Biorę pod uwagę kilka modeli z różnych względów. Między innymi jest to: wsad 8 kg, bez pompy (bo cena niższa, a na zużyciu energii mi nie zależy). Gradacja w/g kolejności:

1. AEG T76280AC cena ok. 1600 zł optymalna cena ,drzwiczki przezroczyste,

2.ELECTROLUX EDC 78550W mogę ją mieć za 1400 zł, stary model ogólnie już niedostępny (stała długo w magazynie nie wiem w jakich warunkach, ale na gwarancji), Silnik inverter, Certyfikat Woolmark Gold

3. AEG T86280IC cena ok. 1990 zł, Silnik inverter, drzwiczki przezroczyste, ale trochę droga

4. Hotpoint TCD 83 B 6 H Z cena 1300 zł + 4 lata pełnej gwarancji producenta, drzwiczki przezroczyste, cena najniższa ze wszystkich z "dobrą gwarancją" ale czy sprzęt godny uwagi?

Może coś innego o podobnych parametrach..... Proszę o pomoc w wyborze
    mozarella
    Poziom 8  
    Podbijam temat. Jaki model na kwiecień 2014 jest godny polecenia? Może pokazały się jakieś nowości?
    Seahorsi
    Poziom 2  
    hmm właśnie w tym celu przeglądam ten temat! Czy jakiś aktualny ekspert mógłby się wypowiedzieć? Ja powoli zaczynam poszukiwania bo żonka mi suszy głowę i na razie upatrzyłem sobie parę modeli electroluxa...
    rudy102.
    Poziom 1  
    Jakie parametry są najważniejsze? Według mnie praktyczność kupowanego przez nas produktu. Nie widzę sensu brania czegoś, co później nie spełni naszych oczekiwań i stanie się jedynie dodatkowym meblem w naszym mieszkaniu. Osobiście korzystam z suszarki włoskiej firmy, produkt o nazwie STENDIMEGLIO JUNIOR. To idealne rozwiązanie dla osób mieszkających w bloku i nie mających swojego własnego balkonu/tarasu. Suszarka ta wyposażona jest w specjalne ociekacze, które zatrzymają wodę spływającą z naszych ubrań. Można swobodnie ustawić ją na parkiecie bądź dywanie. Zimą - rewelacja. Ponadto mieści aż dwie pralki prania! Nie muszę już odkładać rzeczy i czekać aż wyschną te z pierwszego prania, abym mogła rozwiesić kolejne :)
    Zukes
    Poziom 10  
    Moja suszarka Siemensa WT 46W560BY z pompą ciepła padła po 4 latach użytkowania. Rozwarstwił się bęben.
    Po 4 latach użytkowania odradzam zakup suszarek Siemensa z pompą ciepła (WT 46W561BY, WT 46W560BY, WT46W563BY itp).
    Z ekonomią lipa bo układ się zakłacza i sprawność urządzenia spada by zrównać się z suszarkami klasycznymi.
    Poza tym w ciągu 4 lat dwie poważne naprawy (wszystkie po dwóch latach standardowej gwarancji). Jedna zakłaczona pompa, druga rozwarstwiony bęben (słabe materiały).

Więc lepiej wydać więcej za prąd i kupić coś bez pompy ciepła.

Szczęśliwie mam 5 lat gwarancji ale nie wszyscy będziecie mieć tyle szczęścia.
    derma
    Poziom 9  
    Witam

Właśnie padła mi suszarka BOSCH model WTS86514BY/17 pękł bęben, po jakiś 4 latach intensywnego użytkowania, rodzina 5 osobowa.(Do tej pory nigdy nie była naprawiana)
    Koszt zakupu bębna wraz z niezbędnymi częściami to około 850 pln plus robocizna pewnie około 300 PLN razem będzie 1150pln. Tak więc naprawa wydaję się bezsensowna.
    Musze kupić nową ale zupełnie nie wiem na jaką firmę i model się zdecydować. Nie wiem czy jest sens wydawać ponad 2 tys. na nową w tym przedziale cenowym. Oscylował bym raczej do kwoty 1.5 tys.
    Proszę o pomoc i ewentualne jakieś sugestie.
    freebsd
    Poziom 37  
    Czy któryś z Kolegów posiadających suszarkę do ubrań z pompą ciepłą posiada też watomierz (licznik energii) i mógł by zmierzyć pobór prądu podczas suszenia? Gdyby udało się wykonać taki pomiar dla kilku suszeń z subiektywną oceną ilości wsadu: dużo/normalnie/mało to był bym zobowiązany. Przez licznik energii (watomierz) rozumiem nawet najprostsze urządzenie wkładane do gniazdka.
    kovalski2
    Poziom 10  
    Ja raz sprawdzałem z czystej ciekawości suszarkę gorenje na cykl suszenia wyszło (jak dobrze pamiętam) 1,21 kWh z tym, że powiedzmy było ok. 50% wsadu pranie wirowane na 1400 obr/min. Dalszych pomiarów nie planuje ponieważ dostęp do gniazdka utrudniony a mój watomierz nie miał uziemiania i suszarka najzwyczajniej "kopie" (elektryczność statyczna z ubrań).
    freebsd
    Poziom 37  
    kovalski2 napisał:
    Ja raz sprawdzałem z czystej ciekawości suszarkę gorenje na cykl suszenia wyszło (jak dobrze pamiętam) 1,21 kWh z tym, że powiedzmy było ok. 50% wsadu pranie wirowane na 1400 obr/min.

Potwierdzę: to jest model z pompą ciepła?
    Sorry! Pisałeś wcześniej, że kupiłeś model D8664N - teraz doczytałem.
    kovalski2
    Poziom 10  
    To wypowiem się jeszcze co do awaryjności. Suszarka miała jedną awarię zerwał się pasek klinowy. Po za tym łożysko lekko "huczy" koszt znikomy dostęp łatwy.
    Pasek to inna bajka wymienił go niedouczony autoryzowany serwisant gorenje na gwarancji.
    freebsd
    Poziom 37  
    kovalski2 napisał:
    Ja raz sprawdzałem z czystej ciekawości suszarkę gorenje na cykl suszenia wyszło (jak dobrze pamiętam) 1,21 kWh z tym, że powiedzmy było ok. 50% wsadu pranie wirowane na 1400 obr/min.

Jeszcze raz dziękuję za informacje.
    Ja mam pralkę, która ma 1200 obrotów na minutę, więc parnie może jest odrobinę bardziej wilgotne. Od początku roku mierzę zużycie energii przez suszarkę kondensacyjną (bez pompy ciepła; klasa B). Chciał bym porównać otrzymane wyniki ze zużyciem energii przez suszarkę z pompą ciepła. Szkoda, że nikt więcej nie ma takich danych.
    Przemeek1988
    Poziom 22  
    derma napisał:
    Witam

Właśnie padła mi suszarka BOSCH model WTS86514BY/17 pękł bęben, po jakiś 4 latach intensywnego użytkowania, rodzina 5 osobowa.(Do tej pory nigdy nie była naprawiana)
    Koszt zakupu bębna wraz z niezbędnymi częściami to około 850 pln plus robocizna pewnie około 300 PLN razem będzie 1150pln. Tak więc naprawa wydaję się bezsensowna.
    Musze kupić nową ale zupełnie nie wiem na jaką firmę i model się zdecydować. Nie wiem czy jest sens wydawać ponad 2 tys. na nową w tym przedziale cenowym. Oscylował bym raczej do kwoty 1.5 tys.
    Proszę o pomoc i ewentualne jakieś sugestie.

Na Pana miejscu skontaktował bym się z centralą/serwisem fabrycznym Bosch/Siemens i opisał całą sytuację. To nie jest usterka typu przepalenie elektroniki czy silnika ale typowa wada materiałowa, która zagraża bezpieczeństwu użytkownika, co więcej sprzęt ma 4 lata ( a z tego co wiem to B/S/H testuje swoje urządzenia na 15 lat niezawodnej pracy). Bosch/Siemens ma raczej pozytywne podejście do klienta i myślę, że by w jakimś stopniu pomogli.

Co do zakupu nowej suszarki, polecam (mimo wszystko) coś z Bosch/Siemens, AEG/Electrolux, Gorenje (też bardzo wysoka jakość obsługi klienta) lub Hotpoint Ariston.
    kovalski2
    Poziom 10  
    Cytat:
    Ja mam pralkę, która ma 1200 obrotów na minutę, więc parnie może jest odrobinę bardziej wilgotne. Od początku roku mierzę zużycie energii przez suszarkę kondensacyjną (bez pompy ciepła; klasa B). Chciał bym porównać otrzymane wyniki ze zużyciem energii przez suszarkę z pompą ciepła. Szkoda, że nikt więcej nie ma takich danych.

I jakie są u Ciebie wyniki pomiarów?? Bo pewnie przy dzisiejszych cenach energii (szczególnie w taryfie "nocnej") to pewnie nie opłaca się kupować takiej z pompą ciepłą, bo różnica w cenie na poziomie ok. 600 PLN co nam daje ok. 2000 kWh. Biorąc pod uwagę, że w nowe urządzenie wytrzyma max. 10 lat to oszczędność na prądzie stoi pod znakiem zapytania.
    Ja osobiście kupiłem tylko dlatego w klasie A+ bo moja żonka to straszna złotówa, a tak jej tłumacze - susz bo mało prądu przecież bierze :) Dzięki temu nie mam po domu bielizny i ręczników gdzieś na grzejnikach porozwieszanej.

Cytat:
    a z tego co wiem to B/S/H testuje swoje urządzenia na 15 lat niezawodnej pracy

Chyba trochę za optymistyczne podejście. Koledze chyba się z miele pomyliło.
    freebsd
    Poziom 37  
    kovalski2 napisał:
    I jakie są u Ciebie wyniki pomiarów?? Bo pewnie przy dzisiejszych cenach energii (szczególnie w taryfie "nocnej") to pewnie nie opłaca się kupować takiej z pompą ciepłą, bo różnica w cenie na poziomie ok. 600 PLN co nam daje ok. 2000 kWh. Biorąc pod uwagę, że w nowe urządzenie wytrzyma max. 10 lat to oszczędność na prądzie stoi pod znakiem zapytania.
    Ja osobiście kupiłem tylko dlatego w klasie A+ bo moja żonka to straszna złotówa, a tak jej tłumacze - susz bo mało prądu przecież bierze Dzięki temu nie mam po domu bielizny i ręczników gdzieś na grzejnikach porozwieszanej.

Nie mam taryfy nocnej, ale zapewne po zainstalowaniu "inteligentnych" liczników energii, w całym kraju, oferty z zakładu energetycznego podzielą dobę na kilka części i pranie z suszeniem będzie trzeba robić w nocy i w weekendy.

Właśnie ze względu na duże prawdopodobieństwo wystąpienia usterki wybrałem suszarkę o konstrukcji "klasycznej", bez pompy ciepła. Awaryjność urządzeń jest poruszona w tym wątku na elektrodzie (wg. mnie bardzo ciekawy temat): Tajemnice korporacji - Ściemy wielkich marek (samsung, lg)
    Konstrukcja mojej suszarki jest prosta jak budowa cepa: Suszarka kondensacyjna do ubrań - wyciszenie W środku jest jeden silnik (napędzający bęben i dwa wentylatory), łożysko, pasek klinowy, jeden filtr. Oczywiście jest też bęben :-) i wyjmowalny wymiennik ciepła. Do tego bardzo prosty sterownik z równie prostym czujnikiem wilgotności ubrań. Pralka jest dużo bardziej skomplikowana...

Bardzo mocno zastanawiałem sie nad kupnem suszarki "A+" (właśnie Gorenje lub AEG). Trochę przez przypadek kupiłem "B". Na razie jesteśmy z żoną z niej bardzo zadowoleni. Bardzo :-).
    Zużycie energii... hm... rachunek po instalacji suszarki do ubrań zmniejszył nam się o 10zł. Pytanie: dlaczego? W tym samym czasie zainstalowałem oświetlenie LED w kuchni. Jest również zdecydowanie mniej prasowania. Który z tych czynników był decydujący? Może oba? Nie wiem.
    Czytając ten wątek zauważyłem też, że w suszarkach z pompą ciepła występują problemy z dosuszeniem rzeczy. Z tego co pamiętam z instrukcji obsługi to suszarki z pompą są też głośniejsze, a suszenie trwa dłużnej. Tylko, że prawdziwość tych informacji może potwierdzić tylko osobiste porównanie.

Wyniki moich pomiarów zużycia energii zamieszczam tu: Zużycie prądu przez suszarkę do ubrań i pralkę. Obecnie (22 stycznia) mam wykonanych około 13 pomiarów. Mam zamiar aktualizować dane, aż zgromadzę minimum 20 wyników. Może wystarczy mi cierpliwości by przez dwa miesiące wykonywać pomiary (do końca lutego). Dało by mi to też informację ile prań w miesiącu wykonujemy.
    Każdy musi sam policzyć sobie opłacalność zakupu suszarki danego typu. Występują różnice w ilości prań w miesiącu, taryfach. Do tego może należy uwzględnić nadchodzące zmiany w postaci "inteligentnych" liczników energii (nowych taryf) i w ogóle wzrostowi cen energii (np.: dopłaty do odnawialnych źródeł energii zafundowane w tym tygodniu).
    Ja gromadzę dane z użytkowania zwykłej suszarki kondensacyjnej. Gdyby ktoś pokusił się o zebranie podobnych danych dotyczących suszarki z pompą ciepła była by podstawa do porównań.
    Przemeek1988
    Poziom 22  
    Cytat:
    Ja mam pralkę, która ma 1200 obrotów na minutę, więc parnie może jest odrobinę bardziej wilgotne. Od początku roku mierzę zużycie energii przez suszarkę kondensacyjną (bez pompy ciepła; klasa B). Chciał bym porównać otrzymane wyniki ze zużyciem energii przez suszarkę z pompą

Cytat:
    a z tego co wiem to B/S/H testuje swoje urządzenia na 15 lat niezawodnej pracy

Chyba trochę za optymistyczne podejście. Koledze chyba się z miele pomyliło.

Bosch/Siemens testuje urządzenia na 10-15 lat eksploatacji, Miele na 20 lat.
    freebsd
    Poziom 37  
    W ciągu trzech miesięcy dokonałem pomiarów zużycia energii przez pralkę, oraz przez suszarkę do ubrań. Podkreślę, że są to pomiary przeprowadzane w domu, w realnych warunkach. Pomiary chcę jeszcze kontynuować, by objąć nimi miesiące letnie.
    Tak długi czas przeprowadzania pomiarów, oraz taka ich ilość, pozwala z dużą dokładnością obliczyć średnie zużycie energii przez pralkę i suszarkę. Można już przewiadywać roczne zużycie energii. Przy takiej częstotliwości prań przewidywana ich ilość w roku wynosi obecnie 156.
    Po trzech miesiącach średnio jedno pranie zużywa energii elektrycznej za 0,56zł, a suszenie ubrań 1,05zł: Zużycie prądu przez suszarkę do ubrań i pralkę

Cały czas szukam właściciela suszarki do ubrań z pompą ciepła, który przeprowadził by podobny pomiar zużycia energii.
    bkroy
    Poziom 11  
    Witam,

Planuję zakup suszarki do ubrań (nie mylić z pralko-suszarką).
    Czy możecie coś powiedzieć nt sprzętu marki Gorenje? Czy ktoś z was używa modeli z pompą ciepła?

Pozdr.
    BoyLer
    Poziom 10  
    Też szukam jakiejś nowej suszarki do ubrań. Kolejny raz najważniejszy współczynnik to wytrzymałość sprzętu i czas suszenia. Pobór energii nie jest najważniejszym parametrem, a zupełnie pomijalny jest poziom hałasu.
    Bosch po kilku latach odmówił posłuszeństwa (podczas suszenia cała lata, coś w niej wali i wyleciały jakieś kawałki metalu, czytałem że w siemensach i boschach bębny po kilku latach się rozpadają i chyba w tym wypadku jest tak samo). Poza tym suszarka przez lata spełniała swoje zadanie.
    Mam też do czynienia z Beko z pompą ciepła, ale wyraźnie dłużej suszy, wkurzająca jest konieczność ciągłego wytrzepywania filtra gąbkowego, przez co można tylko pylicy się nabawić. No i te filtry są bardzo nietrwałe.
    Jest wstanie ktoś coś polecić? Cena im niższa tym lepiej :)
    lysyarnold
    Poziom 12  
    Ostatnio usłyszałem informację że suszarka żeby pracowała prawidłowo powinna być podłączona do wody żeby woda wytrącała skropliny. Czy może ktoś podpowiedzieć czy to prawda i o ile zużycie prądu który teraz nie jest jakoś wybitnie drogi mnie nie przeraża to ilość dodatkowo zużywanej wody przy suszeniu jest ciekawym dla mnie tematem.
    freebsd
    Poziom 37  
    lysyarnold napisał:
    Ostatnio usłyszałem informację że suszarka żeby pracowała prawidłowo powinna być podłączona do wody żeby woda wytrącała skropliny.

Dotyczy to raczej pralko-suszarek i wtedy warto zwrócić uwagę na to ile taki urządzenie zużywa wody w cyklu suszenia.
    marcindu35
    Poziom 11  
    Ja jakis czas temu kupowałem sobie nowy sprzęcik . Pralko suszarkę marki Hotpoint-Ariston AQD1070D 49 EU/B . Jestem zadowolony.
    duża pojemność
    wiele programów
    wszystkie programy dobrze opisane
    oraz ma dobrą klasę energetyczną

Obecnie najtaniej jest w sklepie rtv Euro agd gdzie jest możliwość wzięcia jej na raty ( z czego skorzystałem, sprzęt nie jest taki drogi bo kosztuje 1800 zł ale raty co miesiąc o wiele lżeń się spłaca...).