Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka suszarka do ubrań? Jakie parametry są istotne?

Zukes 05 Mar 2016 10:24 138162 112
e-mierniki
    julab.and
    Level 11  
    tez kilka miesięcy temu zakupiłam suszarkę konkretnie bosch serie 4 bez pompy ciepła niecałe 1200 zł. jestem bardzo zadowolona z tym ciepłem w pomieszczeniach to przesada można wytrzymać zima super latem wystarczy okno otworzyć (jeśli oczywiście ktoś ma taką możliwość). sprzęt jest fajny cichy ma dużo przydatnych funkcji dosusza dokładnie dzięki czujnikowi wilgoci dodatkowo można przewietrzyć mniej używane ubrania garnitury itd. sprawdza się super a zużycie nie wzrosło znacznie no i brak porozstawianych w domu suszarek bezcenny
  • e-mierniki
    chrobry25
    Level 14  
    Słyszałem, że jest coś takiego jak suszenie parą co ma zapewnić brak zagnieceń czyli tzw. "program do szafy". Jak to z tym jest ? Czy każda suszarka kondensacyjna (tylko taką biorę pod uwagę - bez pompy ciepła) ma taki program ?
    Obecnie biorę pod uwagę Bosch WTG 86400PL ale nie mogę odnaleźć informacji właśnie o takim suszeniu. Może jakaś inna firma ?
    Zukes
    Level 10  
    Jestem po 7 latach użytkowania Siemensa ( wt45w560by model wt45w561 to to samo) z pompą ciepła.
    W tzw międzyczasie:
    1. Po dwóch latach - rozwarstwiony bęben (szczęśliwie na gwarancji)
    2. Po 4 latach. Zatkany układ pompy ciepła (błąd konstrukcyjny, po gwarancji musiałem wybulić kasę).
    3. Po 7 latach. Zatkany układ pompy ciepła (ten sam błąd konstrukcyjny) i ... tu najlepsze rozszczelnienie się instalacji pompy ciepła. Kupuję nową suszarkę ale nie siemens ani bosch.

Użytkowanie
    1. Suszarka nie dosusza ubrań. W miarę upływu czasu coraz bardziej.
    2. Wydajność (czyli opłacalności) pompy ciepła spada w miarę eksploatacji bo Niemcy nie dali rady aby kłaki do dostawały się do pompy.

Podsumowując.
    Never/Ever Siemens/Bosch.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Suszarka Bosch WTS86513BY kupiona w 2008.
    Były problemy polegające na tym, że nie chciała się uruchomić. Pomogło trzaśnięcie kilka razy mocno drzwiami. Działa do dziś. Stara, prądożerna konstrukcja bez pompy ciepła.
  • e-mierniki
    nemmek
    Level 9  
    Zukes wrote:
    Kupuję nową suszarkę ale nie siemens ani bosch.

Jaką suszarkę wobec powyższego wybrałeś? Mam w koszyku Boscha bez pompy ciepła i Twoja opinia mnie na razie powstrzymała.
    Zukes
    Level 10  
    Mam suszarkę 7 lat.
    Po 3-4 latach następuję zapchanie wewnętrznego obiegu wody kłakami i trzeba rozebrać urządzenie.
    Jestem techniczny ale nie podjąłem się tego.
    Serwis kasuje 400zł.
    Więc kupując model z pompą ciepła macie jak w banku takie opłaty serwisowe.
    Sami serwisancie twierdzą, że nigdy nie kupią sobie suszarki z pompą ciepła.

Dalej.
    Po upływie 1.5 roku. Rozpadł się bęben suszarki ("solidna" Niemiecka konstrukcja).

Z perspektywy czasu nie kupiłbym ani Siemensa, ani Boscha. Nie kupiłbym suszarki z pompą ciepła.

Kupiłbym coś z klasie B (np. Elektrolux - choć nie wykluczone że to również szrot niemiecki) i dokupił 5 letnią gwarancję ale tylko w EUro-AGD, bo w Media Markt i Saturnie (solidne niemieckie sklepy ha, ha) jest ona tak skonstruowana, że zostaniecie wyrolowani (amortyzują zwracaną kwotę).
    Jericho24
    Level 20  
    Zukes wrote:
    jest ona tak skonstruowana, że zostaniecie wyrolowani (amortyzują zwracaną kwotę).
    Przecież to jest opisane w warunkach ubezpieczenia, więc każdy może się wcześniej zapoznać przed podjęciem decyzji.
    Piotrekdt
    Level 2  
    Witam serdecznie wszystkich, chce się dołączyć do tematu. Też jestem na kupnie suszarki i co myślicie o takiej z funkcją pary jak np Gorenje DS94ILS/I lub starszy model D98F65F . Nie chce tutaj robić żadnej reklamy , może posiada ktoś podobna suszarkę i podzielił by się jak to się sprawuje i czy warto dopłacać , pozdrawiam
    bkroy
    Level 11  
    Ja mam sprzęt tej marki w domu (płyta, piekarnik, okap, 2x pralki, teraz jest już 3 pralka nowa, suszarka D8665N kupiona 3 lata temu).
    Dla mnie produkt super, nie ma zastrzeżeń. Żona mówiła, że wywalone pieniądze - ja natomiast nie widzę już 3-4 druciaków, zastawionych na cały dzień lub często dłużej, które powodują wzrost wilgoci w domu i uwalniają zapach prania.
    W lecie używana znacznie mniej, bo pranie schnie na dworze. W okresie wrzesień-maj eksploatowane 3-4 razy w tygodniu (sobota często to dzień prania, jedno się pierze, później suszy i w tym czasie pierze się następne). Suszarka jest ustawiona na pralce.
    PanAGD
    Level 23  
    Piotrekdt wrote:
    Gorenje DS94ILS/I lub starszy model D98F65F .

Z nową linią jeszcze miałem styczności. Ale z podobnym modelem do D98F65F mam styczność na co dzień. Od ponad 4 lat suszy dzień w dzień po 2-3 razy, i póki co brak zastrzeżeń ;)
    Piotrekdt
    Level 2  
    Interesuje mnie właśnie jak się sprawuje nowa linia i czy jest sens dopłacać do niej około 300-400 zł , wiem że dawniej pompy ciepła potrafiły przyprawić o zawrót głowy,jestem ciekaw czy w nowej linii wprowadzono jakieś nowe rozwiązania czy też dalej to samo tylko w nowym opakowaniu?
    BoyLer
    Level 11  
    Nowej linii niestety nie znam. Ale w firmie chodzą 3 suszarki niemal non stop (czyli zdecydowanie większe zużycie niż w przeciętnym domu). Są to domowe Bosch, Beko i Gorenje. Beko jako jedyna jest na pompie ciepła. W Boschu dwa razy się zdarzyło, że czujnik pełnego zbiornika wariował, ale to bardzo prosta do naprawy usterka polegająca na wyczyszczeniu okolic czujnika. Ogólnie Bosch to solidny sprzęt i poprzednia suszarka Boscha wytrzymała około 6 lat takiej mega eksploatacji. Beko o dziwo działa od prawie 5 lat bezawaryjnie. Gorenje niestety z tej trójki jest najsłabsze. Suszy najdłużej i już parę razy był potrzebny serwis. Najczęściej pada grzanie.
    Piotrekdt
    Level 2  
    Wychodzi na to że każda z firm posiada w sprzedaży lepsze i gorsze modele . Raczej będę szukał czegoś z pompą ciepła z dwóch względów, małe dzieci czyli delikatne ubrania ,oraz pralnia pod schodami, miejsca nie mało i nie dużo . Jakby drodzy forumowicze wymienili udane modele które użytkuja dłużej niż 4 lata byłbym wdzięczny, pozdrawiam
    Qwertyuiop88
    Level 1  
    Witam, jestem posiadaczem suszarki gorenje D98F65F . Suszarka po dwóch latach przestała mi działać. Nie wyskakuje żaden błąd. Po wybraniu programu i naciśnięciu przycisku start, suszarka oddaje 3 dźwięki i nie chce się uruchomić. Jestem totalnym laikiem w tej dziedzinie, ale może problem jest bardzo prosty do rozwiązania.
    Będę wdzięczny za wskazówki, pozdrawiam.
    TadeS
    Level 11  
    Dzień dobry,
    córka ma suszarkę Elektrolux EW9HEU478R z pompą ciepła , jeszcze na gwarancji. Suszarka suszy dobrze, natomiast od jakiegoś czasu zauważyła, że w zbiorniku na skropliny po suszeniu jest bardzo mała ilość wody niezależnie od wilgotności i ilości prania. Chciała wyczyścić wymiennik ciepła i po otwarciu drzwiczek od wymiennika okazało się, że "stoi" tam kilka cm wody, po otwarciu zaczęła wyciekać na podłogę. Wezwała serwisanta który stwierdził, że pozapychane są kanaliki do zbiornika z pompą, pompa wg niego jest sprawna. Serwis Elektroluksa po jakimś czasie odpisał córce, że mogą wykonać czyszczenie za" jedyne" 630 zł odpłatnie, bo gwarancja czyszczenia nie obejmuje. Uważam to za rozbój w biały dzień. Postanowiłem sam spróbować to wyczyścić, ale potrzebuję wskazówek, jak się do tego dobrać. Jak rozebrać suszarkę, żeby się dostać do wymiennika. Może ktoś ma namiary do instrukcji serwisowej? Bardzo prosiłbym o jakieś wskazówki. Pozdrawiam
    freebsd
    Level 39  
    TadeS wrote:
    wymiennik ciepła i po otwarciu drzwiczek od wymiennika okazało się, że "stoi" tam kilka cm wody,
    W tej wodzie nie ma życia biologicznego lub pozaziemskiego ? :-D Ja bym dążył do jak najszybszego osuszenia, by jakaś pleśń na ubraniach się nie rozsiewała.

Wg poniższego filmu to praca przy czyszczeniu suszarki do ubrań z pompą ciepła zdecydowanie jest warta ceny zaproponowanej przez serwis. Kilka godzin pracy jak nic.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Macie problemy, bo nie czyścicie wymiennika chociaż raz na kilka miesięcy. Moja suszarka z 2008 w dalszym ciągu działa...
    TadeS
    Level 11  
    Co z tego że córka czyściła co miesiąc pędzelkiem i odkurzaczem kratkę wymiennika od zewnątrz, jeśli część farfocli przeszła dalej i zatkała kanały.
    Z tego wynika, że filtr w bębnie jest do bani i przepuszcza brudy dalej. To jest tak skonstruowane, żeby od klienta wyciągnąć dodatkową kasę. W instrukcji obsługi suszarki nie jest napisane, co ile czyścić wymiennik, jest napisane co ile czasu czyścić filtr (co jedno suszenie). Dlatego muszę sam to rozebrać, bo trudno, żeby córka płaciła co pół roku ponad 600 zł za czyszczenie. Widziałem, że w suszarkach bodajże Beko jest przed wymiennikiem dodatkowy wyjmowany filtr, który łatwo można umyć wodą.

Dodano po 28 [minuty]:

Teraz dopiero obejrzałem filmiki od freebsd (dzięki za nie) i zobaczyłem co mnie czeka. Na tym drugim filmie widać, że suszarka whirpool ma jednak dodatkowy filtr przed wymiennikiem, a mimo to farfocle przedostają się dalej. Do Jan_Werbinski : nie wiem jaką masz suszarkę, ale chciałem zaznaczyć, że sprzęt produkowany dawniej był lepszej jakości i miał większą żywotność. Wprowadzanie tzw. "wynalazków" mających na celu obniżenie kosztów materiałów i produkcji spowodowało znaczne obniżenie jakości wyrobów nie tylko agd - "byle wytrzymało do końca gwarancji". Tak jak zaznaczyłem w poprzednim poście, córka czyściła kratkę wymiennika co ok. miesiąc, ale tylko z zewnątrz bo inaczej się nie da, a reszta farfocli poleciała dalej i zapchała kanały.
    TadeS
    Level 11  
    Suszarka już wyczyszczona. Żeby dostać się do skraplacza i parownika trzeba rozebrać całą suszarkę. Oczywiście kanałek odpływowy wody zapchany całkowicie kłakami z ubrań. Jak ta woda miała się dostać do zbiornika z pompą- nie wiem. I to jest tak sprytnie skonstruowane przez producenta specjalnie, żeby się szybko zapchało. Kanałek ma otwór do zbiornika z pompą o wymiarach jakieś 15 na 6 mm, nie mierzyłem, ale tak na oko. Dno kanałka jest położone niżej niż dno pojemnika z pompą, jeszcze na końcu jest próg o wysokości ok. 4 mm. Na długości kanałka są też progi. Jak te farfocle mają popłynąć do pompy jak te progi je zatrzymują. Wzorując się na filmie z YouTube zrobiłem dodatkowy filtr przed wymiennikiem z cienkiej agrowłókniny osadzonej w cienkiej ramce aluminiowej. Po kilku suszeniach widać że na filtrze osadzają się kłaki, których
    nie zatrzymał filtr w bębnie. Tę agrowłókninę trzeba będzie wymieniać co kilka suszeń (łatwy sposób wymiany). Nie widać żeby czas suszenia się zwiększył, a jeśli to w minimalnym stopniu. Na pewno odradzałbym córce drugi zakup tej suszarki. Jaka suszarka do ubrań? Jakie parametry są istotne? Jaka suszarka do ubrań? Jakie parametry są istotne? W załączeniu zdjęcia, ale nie wiem czy uda mi się umieścić, bo nie robiłem tego.

Dodano po 2 [minuty]:

Przepraszam, nie te zdjęcia wkleiłem Jaka suszarka do ubrań? Jakie parametry są istotne? Jaka suszarka do ubrań? Jakie parametry są istotne?
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    TadeS wrote:
    Do Jan_Werbinski : nie wiem jaką masz suszarkę, ale chciałem zaznaczyć, że sprzęt produkowany dawniej był lepszej jakości i miał większą żywotność.

To nieprawda.
    Takie opinie słyszałem kiedy w 2008 kupowałem swoje AGD i 15 lat temu używany do dziś samochód. Są one błędne i mają co najmniej dwie przyczyny: rzeczywiste i celowe obniżanie trwałości niektórych produktów np żarówek oraz postęp techniczny. Jeżeli jakiś element maszyny obliczonej na 10-15 lat żywotności jest całkowicie sprawny po tym czasie i nie wykazuje oznak zużycia, to nastąpiło marnotrawstwo zasobów. Zostało użyte zbyt dużo materiału lub pracy. Można było ten element zrobić taniej i zaoferować konsumentowi tańszy produkt. Idealnie byłoby gdyby wszystkie elementy zużywały się dokładnie w tym samym czasie i w okresie planowanej żywotności produktu.
    Dzięki tej tendencji do oszczędzania możemy sobie kupić jedno lub kilka dużych AGD za jedno wynagrodzenie miesięczne. Kilkadziesiąt lat temu było to niemożliwe.

Wymiennik myje się kiedy jest brudny. Najlepiej nie dopuszczać do jego nadmiernego zabrudzenia. U mnie jest to okres od kilku do kilkunastu miesięcy. Filtr siatkowy opróżniam co 1-3 cykle suszenia.
    Zukes
    Level 10  
    Minęło już chyba 10 lat kiedy użytkuję Siemensa z pompą. Nauczyłem się go czyścić. Ale nie jest to praca dla każdego. Czyszczenie polega na rozebraniu suszarki i przepłukaniu toru wodnego. Pomaga na 1-1.5 roku.
    Jakoś daje się z tym żyć. Ale kolejna suszarka nie może mieć pompy i "self clean". Te opcje są fajne w power poincie i excelu w życiu się nie sprawdzają.
    Wallander
    Level 15  
    Zukes wrote:
    Minęło już chyba 10 lat kiedy użytkuję Siemensa z pompą. Nauczyłem się go czyścić. Ale nie jest to praca dla każdego. Czyszczenie polega na rozebraniu suszarki i przepłukaniu toru wodnego. Pomaga na 1-1.5 roku.
    Jakoś daje się z tym żyć. Ale kolejną suszarka nie może mieć pompy i self clean. Te opcje fajne w power poincie i excelu w życiu się nie sprawdzają
    Problem tylko w tym że suszarki bez pompy to powoli unikaty.