Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz impulsowy ANSMANN 100W 12V do halogenów

30 Mar 2010 10:12 4169 1
 • Level 10  
  Witam forumowiczów!

  Niedawno zepsuł mi się zasilacz impulsowy do halogenów w kuchni. Ponieważ nie miałem lepszego pomysłu na naprawę, wylutowałem wszystkie elementy i po kolei sprawdziłem. Okazało się, że uszkodzony był tranzystor BUH50 oraz kondensator 47n przy pierwotnym uzwojeniu transformatora. Tranzystor wymieniłem na BUT56A, bo tego BUH50 nie mogłem kupić. Dałem nowy kondensator i złożyłem wszystko ponownie. Po podłączeniu rozległ się huk i nastała w domu ciemność :/ Okazało się, że na odwrót wlutowałem dwie diody (były na spodniej stronie płytki i nie było oznaczonej polaryzacji). No więc rozebrałem zasilacz jeszcze raz i ponownie sprawdziłem wszystkie elementy. Tym razem uszkodziły się:
  1. Dwie diody 1N4007 (zastąpiłem takimi samymi)
  2. Dwie diody 1N4937 (tu znów był problem z zakupem i zastosowałem BYV26C)
  3. Opornik R3.3 wpięty szeregowo z zasilaniem zaraz na wejściu zasilania 230V. (wymieniony na taki sam)

  Niestety po ponownym złożeniu zasilacz nie działa. Na uzwojeniu pierwotnym transformatora woltomierz AC pokazuje, że napięcie jest poza zakresem, a miernik jest do 750V. Również poza zakresem jest woltomierz DC (tu jest do 1000V). Kiedy mierzę tuż za mostkiem prostowniczym, to na DC pokazuje 250V, a na AC >500V, czy to normalne?

  Czy zamienniki jakie zastosowałem są właściwie dla tego zasilacza? Tranzystor jest na prąd i napięcie nie mniejsze niż ten stary, czasy fall time oraz turn-off time są krótsze niż w starym. Czy jeszcze jakiś parametr jest tu istotny?
  W przypadku diody zwracałem uwagę, by reverse recovery time był nie dłuższy niż w orginalnej oraz oczywiście prąd i napięcie, przy jakim może pracować.
  Mam jeszcze wątpliwość co do opornika, nie jestem do końca pewien, czy paski były pomarańczowe, czy czerwone. Jeśli się mylę, to musiałby być R2.2 zamiast R3.3. Czy taki błąd może wykluczyć działanie zasilacza?
  I jeszcze jedna rzecz: co to jest ten pomarańczowy element? To jest jedyna rzecz której nie sprawdziłem, bo nie wiem jak.

  Dodam jeszcze, że płytkę również całą sprawdziłem pod kątem zwarć i nieciągłości ścieżek, kiedy była rozebrana. O wadliwych lutach też raczej nie ma mowy.

  Poniżej załączam zdjęcie zasilacza, jeśli to będzie potrzebne, to mogę narysować schemat na podstawie PCB.

  Z góry dziękuję za pomoc.

  Zasilacz impulsowy ANSMANN 100W 12V do halogenów
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Level 43  
  Wstawiłeś inny klucz tranzystorowy podstawienie oryginału uruchomi prace zasilacza.