Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony KV-C2721D (chassis AE1) - sprawny ale brak koloru ???

kotak 30 Mar 2010 11:06 3041 6
  • #1 30 Mar 2010 11:06
    kotak
    Poziom 8  

[wcześniej pomyliłem grupy, przepraszam]

cześć,
    znalazłem na strychu sprawny duży telewizor Sony KV-C2721D,
    ma nalepki Trinitron z takimi trzema kółkami (czerwone, zielone, niebieskie).
    gdy zmieniam kanały to cyfra kanału jest koloru zielonego.
    Natomiast obraz jest czarno biały !
    podłączyłem wideo - czarno biały
    podłączyłem do anteny pokojowej - wciąż czarno biały

co może być nie tak ?

zdjęcia:

Sony KV-C2721D (chassis AE1) - sprawny ale brak koloru ??? Sony KV-C2721D (chassis AE1) - sprawny ale brak koloru ???

0 6
  • #2 30 Mar 2010 16:20
    andrzej c
    Poziom 29  

Należy wymienić trymer (a najlepiej zastąpić go kondensatorem 15 pF) w układzie dekodera koloru, przy kwarcu 8,86 MHz. Może to pomóc przywrócić kolor.

0
  • #3 31 Mar 2010 08:39
    kotak
    Poziom 8  

dziękuję za poradę
    ale ktoś wczoraj podpowiedział mi, że są różne systemy SECAM, PAL i NTSC i brak koloru może być związany z tym że telewizor może być w innym systemie niz nadawany u nas ?
    czy to może być prawda ?

0
  • #4 31 Mar 2010 10:20
    h jaworski
    Specjalista AGD

Może być, tylko tv sony z reguły automatycznie identyfikują system kolorów i same go włączają u ciebie tv może mieć problem z identyfikacją systemu koloru i do sprawdzenia to co napisał kolega andrzej c, to jest dość częsta przypadłość w tv sony.

0
  • #5 31 Mar 2010 11:37
    kazikszach
    Poziom 33  

Identyfikacja jest automatyczna, wymiana trymera, a czasami trzeba też kwarc 8,86 MHz.

0
  • #6 31 Mar 2010 12:10
    kotak
    Poziom 8  

Dziękuję, z lutownicą jestem zaznajomiony.
    Poczytałem też na forum żeby oprócz wymiany tego trymera na kondensator, ewentualnie kwarcu sprawdzić zimne luty na płytce dekodera koloru a czasami trzeba wymienić tam układ TDA4555.
    Nie ma też wielkiego bólu jak się coś nie uda ;), choć chciałem go dać dziadkom bo maja jakiś maleńki TV.
    A możecie jeszcze podpowiedzieć na jakiej płytce znajduje się ten dekoder koloru ?

Sony KV-C2721D (chassis AE1) - sprawny ale brak koloru ???

0
  • #7 31 Mar 2010 21:29
    andrzej c
    Poziom 29  

Na płycie B, przy TDA4650.

0