Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz zelmer meteor,help!!

wojkor 11 Sie 2004 12:35 4800 13
  • #1 11 Sie 2004 12:35
    wojkor
    Poziom 13  

Witam. Stało się tak pewnego razu, że podczas odkurzania nagle obroty zmalały i cos zaczęło śmierdzieć. Rozkręciłem maszynę, obwąchałem i okazalo sie, że zalatuje z silnika. Zacząłem od wymiany kondensatorka, ale oczywiście nie pomogło. Komutator był przypalony dosyć mocno, a szczotki bardzo iskrzyły. Przeczyściłem komutator, co pomogło na 10 sek. Pomyślałem -wirnik do wymiany. Kupiłem wirnik, wymieniłem, ale w dalszym ciągu iskrzy. Zaraz po załączeniu jest dobrze, ale po chwili zaczyna iskrzyć coraz bardziej, z tym, że tylko na jednej szczotce. Zamieniłem szczotki miejscami, ale jest to samo, iskrzy po tej samej stronie. Aha..i szybko grzeje sie wirnik. Czy to wina stojana??

0 13
  • #2 11 Sie 2004 13:12
    POL02
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Sprawdz docisk szczotki od strony iskrzenia.
    Sprawdz połówki wzbudzenia (czy mają jednnakową rezystancję)
    Czy istnieje możliwość przesunięcia (obrót) kątowego szczotek względem stojana?
    Czy silnik ma regulację obrotów (chodzi mi o to czy jest układ elektroniczny regulujący obroty).

0
  • #3 11 Sie 2004 15:01
    wojkor
    Poziom 13  

Docisk szczotki jest dobry, przekładałem caly szczotkotrzymacz.
    Rezystancja na obu połówkach jest jednakowa - 1,8ohm.
    Nie ma możliwości przesunięcia szczotek.
    Jest układ elektroniczny regulacji obrotów.

0
  • #4 11 Sie 2004 15:33
    bujo
    Poziom 12  

Witam,
    Najprawdopodobniej, jest to przegrzany stojan.
    Radziłbym również sprawdzić łożyska oraz turbinę(pzeciągnięcie objawiające się dużymi drganiami powoduje zbyt duże obciążenie silnika

0
  • #5 11 Sie 2004 16:06
    jesta19
    Poziom 24  

być może występuje zwarcie pod obciążeniem,iskrzenie jednej strony musi być spowodowane zmianą rezystancji na jednej z cewek stojana

0
  • #6 11 Sie 2004 17:00
    POL02

Witam.
    Jeżeli jest regulacja czy możesz sprawdzić czy sterowanie jest w dwóch połówkach czy w jednej.
    Wydaje mi się,że silnik sterowany jest napięciem jednopołówkowo.Wniosek - obroty spadły i występuje iskrzenie pod jedną szczotką.Tak się dzieje ze względu na polaryzację,jeden kierunek przepływu prądu.
    Powodem tego może być sterowanie triaka jedną połówką (uszkodzone sterowanie) lub uszkodzony triak (sterowany może być w dwóch połówkach a załączać w jednej).

0
  • #7 11 Sie 2004 20:23
    wojkor
    Poziom 13  

Czyli rozumiem, gdyby pominąć układ regulacji obrotów, powinno być dobrze?? spróbuję....jeśli sobie poradzę z przewodami.... :?

No i pominąłem...ale iskrzenie jest nadal. Z tym, że na obu szczotkach (przedtem też tak było, przepraszam, ale nie zauważyłem, że na obu tak iskrzy). Iskry dochodzą do połowy komutatora, pojedyncze nawet przelatują do drugiej szczotki. No i bardzo sie grzeje wirnik....

0
  • #8 11 Sie 2004 21:06
    POL02

Witam.
    Czy silnik sprawdzaleś na jałowo tzn bez obciążenia (bez zespołu ssąego)?Jeżeli tak to zmontuj z elementem ssącym i wtedy zobacz czy i jakie jest iskrzenie.

0
  • #9 11 Sie 2004 21:06
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 11 Sie 2004 21:34
    wojkor
    Poziom 13  

Tak, sprawdzałem na jałowo. Dobrze, skręcę do kupy i sprawdzę, ale już jutro. Na razie dzięki.

0
  • #11 11 Sie 2004 23:55
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 12 Sie 2004 08:56
    jesta19
    Poziom 24  

jeszcze jedno,po wymianie wirnika należy go dotrzeć,ja podłączam 110V na jakieś 2 godziny

0
  • #13 12 Sie 2004 10:59
    wojkor
    Poziom 13  

Żeczywiście pomogło skręcenie układu ssącego. Iskrzenie jest minimalne, więc chyba wszystko gra!! :D .
    Dziękuje wszystkim bardzo gorąco !!!

0
  • #14 27 Sie 2004 11:43
    Inic
    Poziom 11  

POLO2...mam nadzieje ze Ty nie naprawiasz sprzetu AGD co ???Taka cicha mam nadzieje :)

0