Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki aparat cyfrowy do 1300 zł?

30 Mar 2010 16:15 1652 3
  • Poziom 9  
    Witajcie. Jestem zmuszona do zakupu cyfrówki. Co byście mi polecali do 1000 - 1300 zł (raty)?

Fotografuję raczej hobbystycznie ale mniej więcej mam pojęcie o sprzęcie etc. Lustro odpada. Za 1500 zł dostanę np. jakąś alfę czy Nikona ale z KITowym obiektywem. A apetyt rośnie w miarę jedzenia więc niedługo i tak bym musiała dokupować inne szkło. Poza tym migawka też ma ograniczenia w eksploatacji. Dochodzi czyszczenie itp. Ogólnie za drogo trochę jak dla mnie.

Typowy kompakt (tzw. "małpka") niestety ale nie zaspokoi moich oczekiwań. Potrzebuję czegoś co będzie posiadać minimum tryby PAS, a najlepiej jakby był pełen manual. Poza tym muszę mieć RAW (albo chociaż TIFF - zawsze to mniej stratny algorytm do JPEGa).

Pozostała mi do wyboru jakaś hybryda. Mam na oku Fuji S200EXR oraz Panasonic`a FZ38 (nigdzie nie mogę doczytać o RAWie w nim). W Fuji podoba mi się mechaniczny pierścień ustawiania ogniskowej. Panasonic ponoć robi lepsze zdjęcia (mniejsza AC).

Aparat będzie głównie wykorzystywany do pejzaży. Od czasu do czasu jakiś portret, makro albo astro (czyt. księżyc w pełni). Makro - hmm jakiś kwiatek lud zdechła mucha. Albo szczegół na aukcję na allegro.pl

Proszę Was drodzy Użytkownicy o pomoc. Pomóżcie mi wybrać któryś z tych modeli albo doradzić jakiś zupełnie inny.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    W takim przypadku lepiej chyba odłożyć więcej gotówki i kupić lustrzankę (czy 100 tys zdjęć na migawce to mało?)
  • Poziom 36  
    Ja jestem zakochany w starym (ale jarym) kompakciku canona, mianowicie powershot A700. W sklepach już go pewnie dawno nie ma ale możesz go spotkać na allegro w super stanie za około 300zł. Tu masz recenzję, specyfikacja techniczna na drugiej stronie: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=4622
    Nie wiem co to są tryby PAS, ale ma full manual i jedyną ułomnością jest tutaj ustawianie wszystkiego "cyfrowo" przyciskami (brak pierścieni, jak to w kompaktach). Makro ma super i często z niego korzystam, normalne zdjęcia robi na prawdę niezłe, robi też dobrej jakości filmiki VGA z których też dużo korzystam (szczerze mówiąc, to była główna cecha jaką się kierowałem przy zakupie).

SUPER udogodnieniem jest możliwość wgrania zhakowanej wersji firmware-u, który odblokowuje mnóstwo opcji (aparat ten jest oparty na procesorze DIGIC II, który jest używany również w znacznie lepszych aparatach canona), m.in. pojawia się możliwość robienia RAW-ów, histogram live, zebra, rozszerza się zakres czasu migawki i innych ustawień, pojawia się funkcja focus bracketing, można zmienić stopień kompresji filmików oraz wiele innych ciekawych rzeczy jak np. automatyczne wyzwalanie migawki po wykryciu ruchu czy uruchamianie własnych skryptów. Ten firmware to CHDK - Link.

Dodatkowo jak na kompakt przystało jest całkiem mały i mieści się do kieszeni, co w połączeniu z niską ceną czyni go świetnym na imprezy i wyprawy "turystyczne" :D (wygodnie go nosić i nie ma aż takiej tragedii jak się zgniecie, popsuje, zamoczy, zgubi :P)

Jeśli czegoś takiego szukasz to polecam, zainteresuj się tym aparatem. Godny polecenia jest też bardzo podobny A630, różnice to głównie obrotowy wyświetlacz i zasilanie z 4xAA zamiast 2xAA co dla jednych jest zaletą (dłużej działa na jednym komplecie) a dla innych, w tym mnie, wadą (większy i cięższy). Jakby co mogę podesłać próbki zdjęć.
  • Poziom 9  
    c4r0 - w sumie to zainteresowałeś mnie tym :-). Możliwe, że aparacik służyłby jako zapasówka np. na imprezy :-).

Sady - potrzebuję uniwersalności. A żadne lustro z KITowym obiektywem (18 -55) mi tego nie zapewni. Policzmy wszystko:

do makro: Industar61L (jedno z lepszych jeżeli nie najlepsze szkło na m42 do makro) - koszt 150 zł. Do tego redukcja z systemu na m42 i zależnie od marki body potrzebny również chip (na tym polu najlepiej wypada Canon - potrzeba tylko dandeliona do potwierdzenia ostrości i Pentax - nie potrzeba niczego oprócz redukcji ;) ).
    portret - pierwszy jaki mi przyszedł na myśl - Helios 44M - piękny bokeh. Cena do 80 zł. Redukcja i chip jak ww.
    Astro - tu już potrzeba jakiegoś zoom`u i to w miarę jasnego. Nawet nie szukam i nie patrzę cen. Drogo i to na pewno.

A kitowy obiektyw jak sama nazwa wskazuje jest do kitu ;).