Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczenie momentu obrotowego

30 Mar 2010 18:33 5013 8
  • Poziom 14  
    Witam

Mam koło o średnicy około 50 cm, osadzone na łożyskowanej osi. Waga koła to około 30 kg. Pozycja pionowa. Dobieram do tego napęd, być może z przekładnią. Problem polega na tym jak określić minimalny moment obrotowy na osi, potrzebny do wprawienia w ruch takiego zestawu?

Obliczenie momentu obrotowego
  • Poziom 10  
    Wydaje mi się, że moment obrotowy minimalny powinien być równy momentowi bezwładności tego dysku czyli:
    M=I=0,5m*R^2=0,5*30*0,25=3,75Nm

Przy czym będzie to moment już bezpośrednio na wale tego dysku czyli już za ew. przekładnią
  • Poziom 36  
    topor305 napisał:
    Wydaje mi się, że moment obrotowy minimalny powinien być równy momentowi bezwładności tego dysku czyli:

Przy czym będzie to moment już bezpośrednio na wale tego dysku czyli już za ew. przekładnią
    Istotny jest moment tarcia w łożyskach. Gdyby wynosił 0, to każdy, nawet najmniejszy moment wprowadziłby ten dysk w ruch.
  • Poziom 14  
    Wydaje mi się jednak, że nie tylko tarcie w łożyskach ma tu znaczenia, ale właśnie także moment bezwładności. Ale może się mylę, czy ktoś jeszcze się wypowie?
  • Poziom 36  
    peterrrm napisał:
    Wydaje mi się jednak, że nie tylko tarcie w łożyskach ma tu znaczenia, ale właśnie także moment bezwładności. Ale może się mylę, czy ktoś jeszcze się wypowie?
    Moment bezwładności ma wpływ tylko na przyspieszenie ruchu dysku, nie zaś na fakt wprowadzenia go w ruch.
  • Poziom 31  
    topor305 napisał:
    Wielka nieprawda.

Na samo wprawienie w ruch ma wpływ tylko tarcie. Dopiero wtedy jak ci zacznie zależeć np. na tym, żeby koło dało się do jakiejś prędkości w jakimś czasie rozpędzić moment bezwładności zaczyna jakąś rolę grać.
  • Poziom 14  
    Jednak racja, że na wprawienie w ruch wystarczy pokonanie tarcia w łożyskach. Zgodnie ze wzorem: E=M/I. E-przyspieszenie w ruchu obrotowym, M-moment obrotowy, I-moment bezwładności, każdy moment większy od zera wywoła przyspieszenie większe od zera- a więc ruch.
    Jednak problem wciąż pozostaje, bo jaki dobrać minimalny silnik do tego, aby obrócić koło o np 20 stopni- z dowolną prędkości może być małą?
    czy silnik krokowy 2 Nm na wale wystarczy?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Nie mam wielkich wymagań co do prędkości. Koło ma się obrócić o powiedzmy 10 stopni i zatrzymać się. Obrót ten może trwać nawet 5 sekund. Dokładność uzyskiwana przez silnik krokowy zupełnie by wystarczyła.