Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Który dsPIC na początek przygody?

Wojtas512 30 Mar 2010 21:41 3213 14
  • #1 30 Mar 2010 21:41
    Wojtas512
    Poziom 9  

Witam wszystkich!!
    Pisze tego posta ponieważ jestem w trakcie budowy małego robocika jeżdżącego napędzanego silnikami z enkoderami. Do sterowania tych silników chciałbym użyć procesorów dsPIC, mam juz programator ( ICD2 clone), ale nie za bardzo wiem który z tych dsPIC-ów wybrać.
    Odwiedzałem stroną Microchipa
    ( http://www.microchip.com/ParamChartSearch/chart.aspx?branchID=8182&m id=14&lang=en oraz http://www.microchip.com/ParamChartSearch/chart.aspx?branchID=8183&m id=14&lang=en), ale wcale mi to nie ułatwiło wyboru
    Co do QEI to czy dobrze rozumiem że procesory te mają jeden bądź dwa liczniki enkoderów, podczas gdy wyjść PWM jest nawet 6?
    Czy któryś z bardziej doświadczonych Kolegów mógłby doradzic, który mikrokontroler wybrac?
    Przy zastosowaniu w robociku chciałbym wykorzystać tego procka do sterowania silnikami, ew jakimś wyświetlaczem, diodami LED...
    Bardzo prosze o pomoc.
    PS Może Koledzy moga polecić jakąs płytkę PCB ( albo schemat ) do zastosowania w takim robocie, bądź płytke uruchomieniowa- do nauki programowania dsPIC-a?
    Pozdrawiam.

0 14
  • #2 30 Mar 2010 21:47
    Mat_91
    Poziom 25  

Sam sobie musisz odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:
    1) na jakie napięcie potrzebujesz układ (3v3- dspic33, 5v- dspic30)
    2) ile pinów I/O będziesz potrzebował
    3) jakie peryferia będą Ci potrzebne
    4) ile pamięci flash będziesz potrzebował

Odpowiadając na te pytania przeglądaj sobie liste uC na stronie producenta, po kolei będziesz eliminował dane układy aż zostanie Ci kilka do wyboru.
    Ogólnie ciężko jest coś doradzić bo tych układów jest cała masa.

EDIT: z tego co widze to QEI mają głównie seria GS lub MC, tak że już masz zawężone pole do poszukiwań.

0
  • #3 30 Mar 2010 22:04
    Wojtas512
    Poziom 9  

Dzieki za szybka odpowiedź.
    Z tego co widziałem na stronach producenta to do sterowania silnikami jest seria MC, natomiast mam watpliwości co do ilości tych wejść enkoderowych- jest ich maxymalnie 2?
    Peryferia na razie będą stanowiły przyciski i diody LED ( nauka programowania:)).
    Co do pamięci- to nie mam pojęcia ile moge potrzebować:(
    Poczytam jeszcze o tych układach i napisze jaki uC zamierzam kupić.
    Pozdrawiam.

Witam znowu.
    Zdecyduje sie chyba na układ dsPIC30F4012, mimo ze ma tylko jeden licznik enkoderów.
    Moze Koledzy podpowiedzą gdzie moógłbym dostac dsPIC z podwójnym licznikiem?Pozdrowionka.

0
  • #4 10 Maj 2010 20:52
    Wojtas512
    Poziom 9  

Witam Wszystkich!
    Mineło troszke czasu , zdążyłem wyposażyc się w troszke sprzętu:
    1. Mikrokontrolery dsPIC30F4012
    2. Programator ICD2 Clone
    3. Płytka testowa z linku: http://www.inexglobal.com/downloads/nx-dspic30F_e.pdf

4. Oprogramowanie MPLab

Zaczynam przygodę z programowaniem i mam prośbę: czy któryś z bardzoej doświadczonych Kolegów mógłby opisać sposób postępowania przy programowaniu w/w sprzętem?
    Co do jezyka programowania to ucze sie w C.

Przeczytałem MPLab quick start ale idąc ta drogą wywala mi komunikat:

ICD0161: Verify failed (MemType = Test, Address = 0x800000, Expected Val = 0x40080, Val Read = 0x80)

Mają Koledzy doswiadczenia które pomogłyby rozwiazac ten problem? Pozdrawiam.

ICD0275: Programming failed.

Poczytałem w sieci troszke o tym komunikacie, dołączam shotscreeny z ekranu MPLaba:

1
  • #5 13 Maj 2010 16:30
    Wojtas512
    Poziom 9  

Witam ponownie!
    Jak pisałem wczesniej, mam programator ICD2 Clone.
    Do wczoraj swieciły sie w nim dwie diodki-zielona i żółta, jednak po moich eksperymentach swieci sie tylko zielona.
    Komputer nie widzi go przy podłączaniu, sprawdzałem na innych komputerach-ta sama sytuacja.
    czy któryś z Kolegów wie co mogło się stac?
    Wczoraj przeinastalowywałem MPLaba na wersję 7.5 bo miałem problem z programowaniem dsPICa 30f4012 ( próbowałem programowac go na tej samej płytce testowej orygianlnym ICD3 i wszystko grało a Clonem wyskakiwał błąd "Invalid target device"
    Jak go moge przywróć do życia?
    Pozdrawiam.
    Wojtek
    PS Poniżej zdjecie

0
  • Pomocny post
    #6 13 Maj 2010 16:41
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

Rozprogramował się jeden z układów ICD2 - standardowa sprawa, dopóki nie wykorzystasz zabezpieczonych wsadów z mojej strony

http://www.freddiechopin.info/index.php/pl/download/category/2-icd2-99-smd

4\/3!!

0
  • #7 13 Maj 2010 16:45
    Wojtas512
    Poziom 9  

Oki, dzieki wielkie, sciągnołem sobie tylko nie za bardzo wiem co dalej?
    W jaki sposób mogę wrzucic te wsady do mikrokontrolerów ( i jesli bede wiedział jak-to czy wrzucac do obu czy wiadomo który sie rozprogramował?)?
    Pozdrawiam.

0
  • #8 13 Maj 2010 16:47
    Freddie Chopin

Zwykle rozprogramowywuje się 18F, musisz go zaprogramować innym programatorem, podłączając się pod odpowiednie linie

4\/3!!

0
  • #9 13 Maj 2010 16:52
    Wojtas512
    Poziom 9  

Czyli wyjmuje układ z podstawki, wkładam do wczesniej przygotowanej podstawki z płytką i odpowiedni wyjsciami do programatora ( np ICD3 - czy dobrze rozumiem?
    Czy w tej płytce muszą być podłączone jakies peryferia ( oscylator, itp)?
    Jesli tego typu zjawiska czesto sie dzieją to zrobie oddzielna płytke do takich napraw i bede ją miał zawsze blisko:)
    Pozdrawiam.

0
  • #10 13 Maj 2010 18:26
    Freddie Chopin

Nie musisz niczego wyjmować, można się podlutować do odpowiednich pinów.

Jak wgrasz zabezpieczone wsady to nigdy się tak nie będzie działo. Jak zwykłe, to cały czas.

4\/3!!

0
  • #11 23 Maj 2010 14:37
    Wojtas512
    Poziom 9  

Witam!
    Zrobiłem prosta płytke pod 18F z podstawką i zaprogramowałem wsadami z linku Kolegi Freddiego, ICD2 wrócił do życia;)
    Ale znowu mam problem z zaprogramowaniem układu z moich postów powżej, ICD2 nie wykrywa mi mikrokontrolera, tzn wykrywa za pierwszym razem po nacisnieciu np. Programmer>>Connect, ale jak powtórzę tą czynność za chwile to juz wyskakuje "Invalid target device..."
    Ilustracja na dołączonym obrazku.
    Czym może to być powodowane?

Przy ustawieniach jak na obrazku:
    ICD2 wykrywa układ za kazdym razem, ale po wybraniu opcji programmer>>erase device oraz sprawdzeniu ( check blank device) pokazuje ze device nie jest blank:
    Zaś po wybraniu opcji Debugger>> program nastepuje próba weryfikacji po której pojawia się błąd:

Może Koledzy cos podpowiedzą?
    Będę wdzieczny za każdą podopwiedź.
    Pozdrawiam.
    PS Próbowałem podlączać kondesatory 22uF do lini PGC i PGD- pogorszyło to tylko sprawę ( MPLab wyrzucał " Invalid target device")....
    Uzywam MPLaba v7.50

0
  • #12 31 Maj 2010 12:39
    kamilelektroda
    Poziom 11  

Pytanie do autora gdzie kupowałeś mikrokontroler ? są jakieś tanie źródła ? :)

Pozdrawiam Kamil.

0
  • #13 31 Maj 2010 14:05
    utak3r
    Poziom 25  

Ceny piców w tme i farnellu są porównywalne... 18F chodzą od kilkunastu do prawie 30zł, zależnie od modelu.

0
  • #14 31 Maj 2010 16:27
    kamilelektroda
    Poziom 11  

Dziękuje za odpowiedź, czyli trzeba liczyć ok. 20zł za szt. :)

0
  • #15 31 Maj 2010 20:06
    Wojtas512
    Poziom 9  

Witam!
    Programator kupiłem razem z mikrokontrolerami za 120 zł, a te uC które programuje to sample z Microchipa;)
    Pozdrawiam.

0