Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ldm PDP 615 i 612 mog± chodzić pod jednym wzmacniaczem?

tobiasz1 30 Mar 2010 21:55 2144 18
Tespol
 • #1
  tobiasz1
  Level 18  
  Witam poraz trzeci w tym miesi±cu z kolejnym pytaniem.

  Pytanie jak w temacie a dokładniej posiadam 2 sztuki PDP 615 i 2 sztuki PDP 612, do tego subbasy cięte ok 100hz. Zazwyczaj stawiam na jedn± stronę PDP615 i 612 jako górki. Czy mogę je podpi±ć pod wzmacniacz ADS PLX2400? Chodzi o to czy 615 i 612 mog± zagrać razem na jednym kanale? Do tej pory każde napędzałem osobn± końcówk±.

  Pozdr.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemy¶le. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • Tespol
 • Helpful post
  #2
  toma2005
  Level 16  
  ¦miało, obie po 600W, tylko 1dB różnicy w skuteczno¶ci.
  Kwestia rodzaju poł±czenia (obie po 4R):
  - szeregowo na 8R bezpiecznie.
  - równolegle na 2R tylko z mocn± i pewn± niezawodn± końcówk±.
 • #3
  Hefajstos
  Level 35  
  Quote:
  szeregowo na 8R bezpiecznie.


  Nie pisz bzdur. Nie ł±czy się szeregowo kolumn zawieraj±cych więcej niż jeden gło¶nik i zwrotnicę. Było o tym milion razy. Ryzyko jest spore - od kiepskiego brzmienia, po spalenie driverów.

  Quote:
  równolegle na 2R tylko z mocn± i pewn± niezawodn± końcówk±

  No akurat PLX2400 na górkach poci±gnie to zestawienie bez najmniejszego problemu - te wzmacniacz jest wręcz stworzony do pracy na 2Ω Tylko pozostaje pytanie - jak wpłynie na brzmienie to, że kolumny s± różnego typu. Musisz to sprawdzić, nic w ten sposób nie popsujesz. Po prostu oceń czy gra tak samo dobrze. Wzmacniacz wytrzyma. Problemy mog± się pojawić z basem (ale też niekoniecznie!), w tym przypadku jednak mówimy o nadstawkach, więc kwestia się rozwi±zuje sama...


  --
  pozdrawiam
  Hefi
 • Tespol
 • Helpful post
  #4
  toma2005
  Level 16  
  Hefajstos wrote:

  Nie pisz bzdur. Nie ł±czy się szeregowo kolumn zawieraj±cych więcej niż jeden gło¶nik i zwrotnicę. Było o tym milion razy.

  Można opisać milion pierwszy lub zamie¶cić odno¶niki.
  Nie raz ł±czyłem szeregowo kolumny cięte pasywnie i nic się nie działo.
 • #5
  Hefajstos
  Level 35  
  Wskaż mi chociaż jedn± zawodow± firmę (wraz z miastem i kontaktem) gdzie kolumny ł±czy się szeregowo.

  Tak czy inaczej - do Autora tematu - ADS wytrzyma, a efekt musisz przetestować własnym uchem.


  --
  pozdrawiam
  Hefi
 • Helpful post
  #6
  djdrix
  Level 18  
  Wytrzymało¶ć mocowa w poł±czeniu szeregowym jest tak jak najsłabszy punkt obwodu. Dlatego faktycznie przy cichym graniu wcale nie musi nic się stać, ale przy graniu na większej mocy jest to bardzo ryzykowne. Również z zakresem pasma akustycznego, by nic nie uszkodzić, należy ograniczyć pasmo do najsłabszych kolumn w poł±czeniu równoległym. Należy trochę wyżej ci±ć bo 612 nie dadz± rady z gło¶nikami mid-basowymi tak jak glo¶niki 15". ADS pracuje na 2 ohm bez problemu i nie ma co się zastanawiać iż ta opcja jest najbezpieczniejsza:) pozdrawiam MDSz
 • #7
  Hefajstos
  Level 35  
  No tak - może się okazać, że przy pracy pełnym pasmem 12" już maj± pełne wychylenie, a 15" jeszcze maj± zapas. Ale w tym przypadku proponuję użyć tych PDP 12 i 15" jako nadstawek. Podział proponuję 80Hz 12dB/oct, ew. 100Hz - zobacz która opcja lepiej zabrzmi.


  --
  pozdrawiam
  Hefi
 • #8
  djdrix
  Level 18  
  Im większa moc dostarczana w tym poł±czeniu (równoległym 612i 615) tym lepiej zastosować podział wyższy. Natomiast tak naprawdę wszystko zależy jakie i czy w ogóle posiadasz basy. jeżeli one pozwol± na wysoki podział (120hz) tym lepiej i bezpieczniej dla ciebie:) Pozdrawiam MDSz.
  PS: Z Hefim uzupełniamy na wzajem swoje wypowiedzi:) My¶lę że s± zrozumiałe ?:)
 • #9
  tobiasz1
  Level 18  
  Basy to hand box BLT400 4 sztuki. To s± tuby więc powyżej 100hz s± trudne do okięznania st±d stosuję podział ok 100hz.
 • #10
  djdrix
  Level 18  
  niby trochę mało mocy, 800W w basie na 1200 w górce, ale ta sprawno¶ć może trochę nadrobić. my¶lę że nie będzie większego problemu w tej konfiguracji.
 • #11
  toma2005
  Level 16  
  Zaraz, nikt nie powiedział dlaczego zwrotnica pasywna przeszkadza w ł±czeniu szeregowym zestawów.

  Natomiast ja wyraĽnie zaznaczyłem, że bierna moc kolumn jest ta sama więc teoretycznie szeregowe poł±czenie identycznie rozłoży moc. Można się zastanowić nad podziałem (ale to przy obu rodzajach poł±czeń).
  Nawet je¶li nie wskażę firmy, która stosowałaby takie poł±czenie to nie znaczy, że tak nie można.
 • #12
  djdrix
  Level 18  
  Teoria toma2005 często z praktyka niewiele ma wspólnego. Mówimy o tym jak było by najlepiej, a nie jak "będzie działało" - "jaki¶ czas" Zakładaj±c poł±czenie szeregowe, padnie w pdp612 jedna 12" to druga tez padnie w mgnieniu oka. Jak padnie druga 12: pada jedna strona nagło¶nienia. W momencie poł±czenia równoległego utrata któregokolwiek przetwornika z przyczyn uszkodzenia przez operatora czy też błędu fabrycznego, nie powoduje uszkodzenie kolejnych przetworników bo wraz ze strat± równolegle doł±czonego przetwornika wzrasta impedancja całego obwodu, co skutkuje mniejsza moc± dostarczan± przez wzmacniacz:)
 • #13
  Hefajstos
  Level 35  
  Ł±czenie szeregowe kolumn sprawia problem choćby z tego powodu, że kolumna ma impedancję nierówn± w funkcji częstotliwo¶ci. 4 czy 8Ω, to tylko aproksymacja, do celów handlowo - pogl±dowych.

  A zwrotnica - rozpatrzmy dwa przykłady, co może się zjarać:

  1. Jedna kolumna ma podział przy 1,5kHz, a druga przy 2,5kHz - dla 2kHz w jednej kolumnie pracuje driver, w drugiej dwa gło¶niki. Dla sygnału 2kHz mamy poł±czone szergowo gło¶niki z driverami. Drivery, jako skuteczniejsze, s± "widoczne" z zewn±trz jako większa impedancja zastępcza. Przy poł±czeniu szeregowym idzie na nie więcej mocy (proporcjonalnie do impedancji w tym przypadku. Okazuję się, że dĽwięk idzie w 90% z jednej kolumny. Słyszysz, że jest ok, ale jeszcze odrobinę gło¶niej i idzie dym.

  2. Żarowka w zwrotnicy. Gdy się za¶wieci, na kolumnę w której pierwsza ¶wieci się żarówka pójdzie więcej mocy. I dym...

  W dodatku pamiętaj, że kolumna, to bardzo skomplikowany układ - schemat zastępczy jest niemal niemożliwy do narysowania. A co z faz±, wyrównaniem czasowym? To się potem przekłada na czytelno¶ć wokalu, zrozumiało¶ć w ostatnich rzędach publiki czy odporno¶ć na sprzężenia.

  Co do proporcji, to odwrotki zyskaj± skuteczno¶ci±. Podział proponuję 100Hz. I nie bać się posłuchać przy 80 i 120Hz :)


  --
  pozdrawiam
  Hefi
 • #14
  tobiasz1
  Level 18  
  Dziękuję za pomoc. 18 kwietnia pierwsza pożyczę plx-a od kolegi i wypróbuję. Kolega chce go sprzedać za 1800zł chyba warto. Widziałem jeszcze na allegro jolly rodger A20 ma podobn± moc, dużo tańszy ale nie wiem czy da radę przy 2 ohm.
 • #15
  gófer
  Level 34  
  Jeżeli ten PLX nie jest styrany to bierz, b.dobra cena. Odwrotki polecałbym ustawić centralnie jedna obok drugiej, może to nieco poprawić pasmo od dołu.
 • Helpful post
  #16
  Hefajstos
  Level 35  
  Widziałem PLX2400 za 1800zł na allegro. Jeżeli to jest ten kolegi, to niech go zdejmie, bo przy tej cenie zaraz kto¶ obcy go kupi. Cena bardzo dobra!

  A-20 - ok wzmacniacz, ale w tym przypadku nie warto oszczędzać tych 300zł. Raz, że trochę słabszy, dwa, że nawet producent nie gwarantuje stabilnego 2Ω (z tego co pamiętam A-20 ma: 500/800/1000W przy 8/4/2,7Ω, przy 2Ω ma chyba 800W i dopisane, że niezalecane. A PLX podwaja moc przy przej¶ciu z 8 na 4Ω i przy 2Ω ma póltora razy tego co na 4. Czyli jak większo¶ć sprzętu przy przej¶ciu z 8 na 4Ω).
  GwóĽdĽ do trumny - Rogera sprzedaje użytkownik z ujemnymi punktami za komentarze.


  --
  pozdrawiam
  Hefi
 • #17
  tobiasz1
  Level 18  
  Na szczę¶cie mój kolega wystawił na allegro Plx-a za 2500.:D. Narazie aukcja zakończona bez sprzedaży.
 • #18
  tobiasz1
  Level 18  
  Sprawdzone. Działa bez problemów. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
 • #19
  stz3
  Level 20  
  [quote=A-20 - ok wzmacniacz, ale w tym przypadku nie warto oszczędzać tych 300zł. Raz, że trochę słabszy, dwa, że nawet producent nie gwarantuje stabilnego 2Ω (z tego co pamiętam A-20 ma: 500/800/1000W przy 8/4/2,7Ω, przy 2Ω ma chyba 800W i dopisane, że niezalecane. A PLX podwaja moc przy przej¶ciu z 8 na 4Ω i przy 2Ω ma póltora razy tego co na 4. Czyli jak większo¶ć sprzętu przy przej¶ciu z 8 na 4Ω).
  [/quote]
  Tak się składa, że użytkuję A-20 i PLX-2400 i nie powiedziałbym, że A-20 jest słabszy. Używam go przy 2 ohmach i chodzi bez najmniejszego problemu. Zreszt± popatrz na zamieszczone dane. Potwierdzaj± to również moje pomiary. Ldm PDP 615 i 612 mog± chodzić pod jednym wzmacniaczem?
  Ldm PDP 615 i 612 mog± chodzić pod jednym wzmacniaczem?