Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 64 jako sterownik oświetlenia oraz rolet

ketros 31 Mar 2010 12:08 7411 18
  • #1 31 Mar 2010 12:08
    ketros
    Poziom 9  

Witam,

chciałbym zrealizować poprzez centralę Integra 64 następujące funkcje:

1) sterowanie bezprzewodowo oświetleniem schodów oraz wnęk oświetleniowych (3 punkty w różnych częściach domu), miało by to polegać na tym, że gdy centrala nie czuwa oświetlenie załącza się w godzinach 19 wieczorem a gaśnie o 5 rano. Myślałem nad tym, żeby użyć do tego celu modułu Satel Abax + sterownik bezprzewodowy Satel ASW-100 E, jednak jest on trochę za duży żeby go zmieścić w puszcze instalacyjnej i nie do końca jest to jego przeznaczenie, a nie chciałbym ingerować w elektronikę, dlatego pomyślałem nad sterownikiem Moellera który nadaje na tej samej częstotliwości CSAU-01/01 i jego wielkość jest w sam raz, jednak dzwoniłem do Satela i usłyszałem, że urządzenia się między sobą nie skomunikują, więc tego nie przeskoczę prawda? bo nie ukrywam, że zależałoby mi na możliwości rozbudowy systemu, gdy wymyślę jakieś inne rozwiązania a Abax niewątpliwie by mi to umożliwił jak np. sterowaniem jakąś lampką w celu bardziej wiarygodnej symulacji obecności... A im więcej urządzeń chciałbym sterować tym więcej pilotów radiolinii musiałoby wisieć przy centrali, co nie bardzo by mi odpowiadało.

2) sterowanie roletami elektrycznymi, które są już podłączone do centrali i mogę nimi sterować lokalnie oraz poprzez centralę (osobna grupa parter i osobna grupa piętro z możliwością podzielenia grup na pół i zrobienia 4 grup), jednak zależało by mi na tym, żeby podczas mojej nieobecności (lub obecności ale w innych godzinach) rolety się zamykały oraz otwierały o określonej godzinie, do tego celu mam do wykorzystania sterownik dwu kanałowy astronomiczny SEL 173 DCF (może na jednym kanale oświetlenie z pkt. 1 a na drugim rolety?), tak by symulować tym samym obecność domowników. Chodzi mi również po głowie automatyczne opuszczanie rolet podczas deszczu i gdyby to też przy okazji dało się zaimplementować to byłoby świetnie.

I tak przedstawiają się moje cele, które chciałbym osiągnąć. I tak jak pisałem powyżej, w pkt. 1 wolałbym zastosować Abaxa niż radiolinię gdyż miałbym o wiele więcej możliwości rozbudowy takiego systemu. Liczę na Państwa doświadczenie oraz pomysły na które ja nie wpadłem. Pomocne byłoby również nakreślenie skonfigurowania samej centrali, czyli jak oprogramować wejścia i wyjścia żeby to wszystko się ze sobą nie kłóciło (obecnie czujki PIR mam w strefie 1 a kontaktrony rolet w 2). Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki. Pozdrawiam serdecznie.

0 18
  • Relpol
  • #2 31 Mar 2010 13:19
    rafal_rx
    Poziom 25  

ketros napisał:
    Pomocne byłoby również nakreślenie skonfigurowania samej centrali, czyli jak oprogramować wejścia i wyjścia żeby to wszystko się ze sobą nie kłóciło (obecnie czujki PIR mam w strefie 1 a kontaktrony rolet w 2).

Nie wiem, jak inni forumowicze zareagują, ale za takie rzeczy zwyczajowo wystawia się fakturę :-)

0
  • Relpol
  • #3 31 Mar 2010 13:30
    ketros
    Poziom 9  

Wydaję mi się, że źle mnie Pan zrozumiał, przez nakreślenie miałem na myśli wskazanie funkcji jakich miałbym użyć w tej przykładowej sytuacji, a nie wysłanie gotowego pliku konfiguracyjnego do DloadX lub jakiegoś "gotowca". Z tego co czytałem to na bardziej szczegółowe pytania padają odpowiedzi, bez prośby o dane do FV... Myślę, że każdy z forumowiczów który zechce pomóc sam oceni ile informacji może mi udzielić bez wystawiania rachunku. Pozdrawiam.

0
  • #5 31 Mar 2010 20:40
    ketros
    Poziom 9  

Czytałem już wcześniej powyższe tematy jednak, zasadniczo nic one nie wnoszą do rozwiązania mojego problemu, gdyż tak jak pisałem wcześniej rolety są już połączone z centralą, a wykorzystałem do tego sterowniki rolet STR-22 oraz po 2 przekaźniki z cewką 12V JQX-118F na podnoszenie oraz opuszczanie rolet (w sumie 14 rolet). Jedno wyjście niskoprądowe steruje mi podnoszeniem a drugie opuszczaniem rolet.

Może byłem mało precyzyjny, ale chodziło mi o sposób połączenia programatora astronomicznego ( www.el-team.com.pl/thoferta-pliki/1/sel_173dcf.pdf ) do centrali. Obecnie myślę, żeby go podłączyć poprzez przekaźnik z cewką 230V do jednego z wejść centrali i z niego sterować wyjściami niskoprądowymi na których wpięte są rolety. W centrali oprogramowałbym wejście jako "47 bez akcji alarmowej" a 2 wyjścia sterujące opuszczaniem i podnoszeniem rolet (105 roleta w górę/106 roleta w dół) jako wyzwalane z wejścia do, którego podłączyłbym sterownik astronomiczny. Sterownik ustawiłbym na załączanie od zachodu do wschodu ale wtedy miałbym tylko jeden impuls który by mi zamknął rolety, no chyba, że ustawiłbym go na zadziałanie na ok 1minuty o wschodzie i o zachodzie, ale wtedy pozostaje kwestia jak centrala "rozpozna" kiedy ma podnieść a kiedy opuścić... Poradźcie coś Panowie...:)

Oczywiście cały czas pozostaje aktualne moje pierwsze pytanie odnośnie oświetlenia, wie ktoś jak to rozwiązać za pomocą Abaxa lub innego podobnego systemu?

0
  • #6 01 Kwi 2010 09:03
    rafal_rx
    Poziom 25  

Po pobieżnym przejrzeniu instrukcji stwierdzam, że ten zegar jest dwukanałowy. Wykorzystujesz już jeden z przekaźników? Jeśli nie, sprawa jest prosta.

0
  • #7 01 Kwi 2010 09:33
    ketros
    Poziom 9  

Tak, tylko jeden chciałem wykorzystać do rolet, a drugi do oświetlenia. Da się to zrobić tylko na jednym kanale?

0
  • #8 01 Kwi 2010 15:02
    rafal_rx
    Poziom 25  

ketros napisał:
    Tak, tylko jeden chciałem wykorzystać do rolet, a drugi do oświetlenia. Da się to zrobić tylko na jednym kanale?

Potrzebne by Ci było pudełko, które realizuje następującą funkcję: zmiana stanu na wejściu z niskiego na wysoki aktywuje jedno wyjście, zmiana stanu z wysokiego na niski aktywuje drugie wyjście.

0
  • #9 01 Kwi 2010 17:52
    ketros
    Poziom 9  

A nie mógł bym po prostu jednego wejścia w centrali oprogramować jako NO a drugiego jako NC, nie spełniało by to tej samej funkcji? I jeszcze kwestia ustawień centrali...rozumiem ze dla wejść odpowiednie będą (pierwsze/NO i drugie wejście/NC - 47 bez akcji alarmowej) a dla wyjść (pierwsze wyjście 105/rolety w górę, a drugie 106 rolety w dół wyzwalane kolejno wejściem pierwszym i drugim). Dobrze myślę?:)

Teraz nasunęła mi się myśl, że skoro tak bym skonfigurował centrale to znów nocą kontaktrony we wszystkich oknach nie będą stanowiły ochrony gdyż będę musiał je wyłączyć by nie załączały alarmu przy wyjściu...;/ Jedyne co mi przychodzi do głowy to załączanie kontaktronów timerami w nocy w takich godzinach w których nie będzie ruchu rolet, ale wtedy nie będę mógł korzystać z innych finkcji programatora astronomicznego...Czy to jedyne wyjście z tej sytuacji?

0
  • #10 01 Kwi 2010 21:59
    rafal_rx
    Poziom 25  

Co do sterowania to tak: w zegarze masz przekaźnik z NC, COM i NO. W Integrze podłączasz COM z COM, NC zegara z jednym wejściem zaprogramowanym NC/NO, NO zegara z drugim wejściem zaprogramowanym NC/NO. Czyli oba wejścia ta sama konf. elektryczna.

0
  • Pomocny post
    #11 02 Kwi 2010 10:25
    puchatek69
    Poziom 16  

Niewiem czy pomogę, ale wtrącę się do dyskusji. Po co komplikować sobie sprawę zewnętrznym zegarem astronomicznym skoro Integra ma ma swoje TIMERY, które można zaprogramować w podobny sposób jak jest to zrobione w zegarze astronomicznym. Ja do sterowania oświetleniem zewnętrznym zaprogramowałem TIMERY Integry wg tabeli zegara wschodów/zachodów słońca ze średnią 10dni (zajęte 37 Timerów). Po co dokładność 2-3 minut w zmianach w kolejnych dniach. Dodatkowo mam podpiętą czujkę zmierzchową przez przekaźnik na wejście do centrali. Odpowiednia kominacja iloczynówsum wyjść steruje oświetleniem. W podobny sposób można sterować roletami i czym się tylko da.

Co do sterowania Abaxem - można "wydłubać" elektronikę z gniazdek 230V Abaxa i wtedy nie zajmuje już tyle miejsca i można to upchać w głębszej puszce podynkowej.

W załącznikach tabela wschodów/zachodów od innego sterownika na której bazowałem pisząc własną tabelę.

0
  • #12 29 Lis 2010 10:44
    w5h0so
    Poziom 12  

puchatek69 napisał:
    Niewiem czy pomogę, ale wtrącę się do dyskusji. Po co komplikować sobie sprawę zewnętrznym zegarem astronomicznym skoro Integra ma ma swoje TIMERY, które można zaprogramować w podobny sposób jak jest to zrobione w zegarze astronomicznym.

Czy mógłbyś podpowiedzieć jak je programowałeś? Pobieżne spojrzałem na te opcje w DloadX i wydaje mi się, że te timery działają w rytmie tygodniowym. Tzn. można ustawić, że w poniedziałek i we wtorek włącza i wyłącza się o jakiejś godzinie. Nie wiem jak zaprogramować, aby np. w 1 tygodniu roku włączał się o 6:10, w drugim o 6:15, itd. Wyjątki też nie wyglądają na opcje, której szukam bo potrzeba podać rok, co oznacza konieczność przeprogramowania co roku.

0
  • #14 24 Gru 2010 21:23
    w5h0so
    Poziom 12  

Podbijam. Może komuś się coś nasunie.

0
  • #15 25 Gru 2010 23:41
    kris1966
    Poziom 17  

Timery mają wyjątki. Myślę że należy w każdego z nich wpisać datę i godzinę zał/wył. ,i zrobić z nich iloczyn. Tylko że trzeba wbić rok co ogranicza czas działania.

0
  • #16 26 Gru 2010 00:12
    w5h0so
    Poziom 12  

kris1966 napisał:
    Timery mają wyjątki. (...) Tylko że trzeba wbić rok co ogranicza czas działania.

Przestawianie timerów co roku to rozwiązanie raczej dla masochistów. Dla mnie odpada.

0
  • #17 26 Gru 2010 00:36
    kris1966
    Poziom 17  

Nie jest tak źle. 64 timery x 4 wyjątki x 10 dni = coś koło 7 lat . Miłego klepania.

0
  • #18 27 Gru 2010 23:50
    w5h0so
    Poziom 12  

Zaprogramowałem timery od 29 do 64 na 4 lata do przodu (4 wyjątki). Trwało to trochę. Pocieszam się, że za 4 lata będę musiał zmienić tylko ostatnie cyfry w datach. ;-)

0
  • #19 05 Sty 2011 12:14
    w5h0so
    Poziom 12  

I pojawił się problem już po kilku dniach od zaprogramowaniu timerów. Gdy czas działania "wyjątku" się kończy time pozostaje aktywny. Tzn. gdy załączy się o np. 16:00 ostatniego dnia okresu ustawionego w wyjątku, to pozostaje aktywny również dnia następnego. Nie następuje jego wyłączenie, co zdaje się jest poprawne (ostatnią komendą danego okresu było włączenie). W ten sposób po roku wszystkie timery będą aktywne, a już po 10 dniach światło świeci całą dobę (jeden timer aktywny "na stałę" i drugi, który się włącza i wyłącza, ale to nie ma znaczenia). Tylko, że nie o to mi chodziło. ;-)

Jak ustawić timery (wyjątki?) tak, aby wyłączały się gdy kończy się okres obowiązywania wyjątku?

0