Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik mocy lasera CD i DVD

WV 31 Mar 2010 12:09 1408 1
  • #1 31 Mar 2010 12:09
    WV
    Poziom 16  

Witam.
    Z góry proszę o nie wyrzucanie postu do kosza, jeżeli coś jest nie tak napisane proszę o przeniesienie tego postu na odpowiednie forum.

Chcę zbudować prosty odbiornik wiązki lasera z DVD i CD by wykorzystać go do serwisu tego sprzętu.
    Na początku próbowałem z diodami podczerwieni i wzmacniaczem na jednym tranzystorze i nie działał,tzn. z piolota sygnał był a z lasera nie, pomimo tego że laser świecił.

Rozebrałem nagrywarkę Philipsa i wyciągłem ze środka dwa lasery i diodę odbiorczą, która wygląda jak zwykła led.
    Te diody do śledzenia ścieżek zostawiłem.

Wstawiłem diodę z odbiorczą lasera do przedwzmacniacza na tranzystorze i zaświeciłem na nią laserem z DVD poprzez opór 50om do 2,5V i wszystko zagrało.
    Detektor wykrył mi świecenie lasera.
    Następnie diodę odbiorczą wstawiłem do przedwzmacniacza podczerwieni by wzmocnić sygnał wykorzystując odbiornik sygnału pilota z telewizora.
    Niestety nie miałem sygnału na wyjściu.
    Na tranzystorku sygnał jest a na wzmacniaczu nie ma dlaczego?
    Chciałem dać wzmacniacz by diody odbiorczej nie przybliżać tak blisko do lasera by zobaczeć czy laser świeci.

Próbowałem teżzwykłe odbiorniki IR i nie działay, pomimo tego że sygnałz pilota widziały.
    Jak zrobić ten przedwzmacniacz by trzymając dalej diodę od lasera zobaczećczy on świeci.
    Pozdrawiam.

0 1
  • #2 31 Mar 2010 12:28
    goldi74
    Poziom 43  

Odbiorniki IR do pilotów mają filtr pasmowy na 36 lub 38 kHz. Niezmodulowanej wiązki one nie zobaczą. Musisz zbudować wzmacniacz bez filtrów pasmowych.

0