Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Pomysły] Elektryczna zapalniczka żarowa

pi0tr 31 Mar 2010 12:27 3435 5
  • #1 31 Mar 2010 12:27
    pi0tr
    Poziom 10  

Potrzebujemy na palarnie zapalniczkę która by wytrzymała spore obciążenie. Odpadają zapalniczki na gaz, benzynę. Jest zakaz używania otwartego ognia. Dodatkowo chodzi o coś stacjonarnego przymocowanego do ściany.
    W użyciu mieliśmy zapalniczki samochodowe wbudowane w obudowę ale niestety szybko się zużywają i dodatkowo jest jeden niebezpieczny element. Używane często rozgrzewają obudowę i uchwyt się topi, a za którymś razem może już nie odskoczyć.
    Wpadłem na pomysł użycia świec żarowych z diesla. Szybko się nagrzewają i wyglądają na wytrzymałe. Włącznie następowało by przyciskiem zwiernym. Problem w tym ja to zabudować i zasilić. Może wy podrzucicie jakieś pomysły.

0 5
  • #2 31 Mar 2010 12:37
    skaktus
    Poziom 37  

Zasilanie takim samym napięciem jak w aucie-do tego duże trafo - minimum 100 W. Jak zbudować - twoja własna pomysłowość jeśli chodzi o budowę.

0
  • #3 31 Mar 2010 12:45
    pi0tr
    Poziom 10  

Zapalniczki samochodowe mieliśmy zasilane starymi zasilaczami od laptopów max 4,5A. Świeca żarowa domyślam się że bierze minimum trzy razy tyle. Jak to się może skończyć dla takiego zasilacza? Sfajczy się, czy po prostu nie nagrzeje takiej świecy.

0
  • #4 31 Mar 2010 13:21
    skaktus
    Poziom 37  

Nie nagrzeje a i sam może być przeciążony i posłużyć na chwilę do odpalania.

W sumie, nie wiem gdzie robicie i w jakich warunkach, ale ogień otwarty i żarzący się pet ma podobne właściwości zapalne, więc jedno i drugie powinno być zakazane.

0
  • #5 31 Mar 2010 22:52
    elektryku5
    Poziom 37  

Można przecież użyć drutu oporowego i toroidu tak z 100-300W lub stary zasilacz atx na minimum 8A , 4.5A to jednak trochę za mało.
    Świeca żarowa z diesla może pożreć nawet 30A, jak nie więcej, chyba że zasiliłbyś ją napięciem 3-5V wtedy prąd spadnie znacząco.

0
  • #6 02 Kwi 2010 11:06
    pi0tr
    Poziom 10  

Drut oporowy ma niestety to do siebie że dość szybko się przepala. W ostateczności go wykorzystamy.

0