Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki zestaw do mobila (terenowy)

deer 31 Mar 2010 15:42 3728 8
    deer
    Level 11  
    Witam Poszukuje jakiegoś zestawu radio plus antena (doradźcie coś) do przeznaczenia mam około 300zl z bólem 350
    Myślałem nad :

1) MAXON CM10
    2) MAGNUM MX
    3) CRT 77-114
    4) ONWA MK3
    5) ALAN 102
    6) ALAN 199
    7) UNIDEN 510 /520 XL

Powiem tylko ze miałem do czynienia z radiem Alan 18, no ale niestety(z kopcił sie , mam na bazie alana 87 i Prezidenta Jacksona.

Jak byście mieli wybierać, znaczy i mieliście może do czynienia z jakimś z tych radii napiszcie..
    Co do anteny to juz totalnie się nie znam... podajcie proszę jakieś w miarę działające i dające sie zestroić...

wiec czekam co polecacie
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    sirtel
    Level 14  
    Jak dla Ciebie to uniden 510 -520 ma dodatkowo rf-gain ,czyli płynna regulacja czułość odbiornika-funkcja w Twoim przypadku raczej niepotrzebna i dodatkowo komplikuje użytkowanie radia w trudnych warunkach sportowo-terenowych
    dlatego polecam uniden 510 ,antena jeżeli koniecznie na magnesie to tylko z serii ml-145 - długość ok. 145 cm i solidna podstawa- produkuje ją wiele firm-od Sunkera po Presidenta.Zmieścisz się w 350-ale pamiętaj-na antenie nie opłaca się oszczędzać więc nie kupuj przypadkiem króciutkiej typu hustler

Dodano po 2 [minuty]:

Z poza tej listy to najlepiej gdybyś zdobył starą Onwę Mk-1 lub Mk-2 taka gruba ze wskaźnikiem poziomu sygnału pod wyświetlaczem kanałów
    _KOPERS_
    Level 10  
    Witam.
    Sam niedawno miałem ten sam problem. Strasznie dużo sie naczytałem o prawie każdej marce. Miałem do dyspozycji skromny budżet ale dałem radę.
    Co do alanów znalazłem, prócz pozytywnych opinii, sporo negatywów. I to właśnie o serii "100".
    Uniden to uniden, każdy wie co to za sprzęt, jednak trzeba liczyć się z brakiem deklaracji zgodności, podobno radyjko sieje po sąsiednich kanałach, ale nigdy nie użytkowałem, więc znam tylko teorię. Brak homologacji to jednak fakt.
    Magnum mx - miałem go w rękach. Bardzo kiepskie przyciski, chwieją się we wszystkie strony. Znalazłem dużo postów na forach, że psuje sie podwójne poktętło (vol i sq).
    Maxon - jakbym teraz miał zmianiać radyjko i wydać jak najmniej, to kupiłbym maxona. Opinie w sieci mówią same za siebie. Znalazłem na jednym z portali o CB film porównujący kilka radyjek znanych firm (TTI, president i maxon), modeli nie pamiętam. W moim odczuciu maxon wypadł najlepiej. Nawet president sprawdził się gorzej. Wyczytałem, iż maxon jest używany przez różne służby (np.ratownicze).

CRT 77-114 to tak na prawde Sunker Elite Two. Ja używam jego uboższej wersji Elite One. Tanie i spełnia w całości moje oczekiwania. Bardzo czysty odbiór, nadawanie również świetne (według innych mobilków). Brak szumów własnych, ma wbudowany filtr przeciwzakłóceniowy ANL instalacji elektrycznej (bardzo się przydaje). Żaden z alanów serii 100 go nie ma. Jedyne co może sie w nim popsuć to kabel mikrofonu, jest dosyć twardy i po pewnym czasie lubi się złamać przy wtyczce. Koszt wymiany na mękki silikonowy to 15 zł. Z tyłu ma przełącznik EU/PL zmianiający "zera na piątki". Jedyne czego mi brakuje czasem w tym radiu to skala mocy odbieranego sygnału. Ale to nie wada radia.
    Elite Two czyli CRT 77-114 w porównaniu do Elite One ma dodana modulację FM, przełącznik 9/19 i okrągłe pokrętła.

Co do anteny... Wszystko zależy jak chcesz ją zamontować. Ja mam na stałe i według serwisantów jest to najlepszy sposób, ale nie każdy tak chce. Model jaki posiadam to Lemm AT-900 (mocowana na stałe w zupełności wystarcza, słyszę mobilki w mieście oddalonym o 12 km, zależy oczywiście od anteny tego co nadaje), nadawanie ok 5 km. Obecnie kupiłbym AT-1200 albo AT-1700. Da się je również postawić na magnes lub na uchwyt do bagażnika. Dobry stosunek ceny do jakości. Bardzo dużo mobilków używa również anteny "ML-145" (jak poprzednik wspomniał), a to chyba także świadczy o i ich jakości.

To jedynie moje subektywne odczucia. Nie potrzebowałem sprzętu z bajerami, które w czasie jazdy wymagają ingerencji i skupiania się na nich.

Pozdrawiam i radzę poczytać mnóstwo opinii w sieci na temat każdego modelu radia. To ułatwia decyzję i pozwala porównać każde z osobna.

Szerokości :-)
    Bushman10980
    Level 22  
    Przy wyborze radia patrz na funkcje Ci potrzebne, zaletami w tanich radiach są:
    - dwie emisje AM/FM
    - przycisk/przełącznik 9/19
    - wskaźnik poziomu sygnału
    - filtry ANL/NB jeżeli masz więcej elektroniki w aucie lub "benzyniaka".

Co do anteny to ja bym brał tylko montowaną na stałe, domyślając się że masz auto wyższe niż przeciętna osobówka o wysokości 1m i zamontowana na relingu lub środku dachu oszczędzi ci nerwów przy jeździe po lesie z niskimi gałęziami.
    deer
    Level 11  
    W zasadzie zależy mi na małych gabarytach, FM/AM... ,no ale będę chyba celował coś pomiędzy MAXON cm10 lub tego crt 77-114(ma klawisze w gruszce co chyba jest przydatne...,ciekawe tylko jak ich jakość ... i jak później z dokupieniem ewentualnej gruchy..?

no ale fajnie dzięki z dotychczasowe odp :)

kupił bym coś lepszego, ale że to do auta, a jeżdżą w nim różni ludzie wiec nie będe ryzykował urwania gałki, czy tez przekręcenia, poobijania itp w jakimś super radyjku Chinka wystarczy :) byle była sprawdzona ..
    _KOPERS_
    Level 10  
    Kiedyś rozważałem również TTI 550. Najmniejsze radio jakie widziałem, ma filtr ANL, ASC i multistandard AM/FM. Cena taka jak ten maxon czy CRT.

Pozdrawiam.
    deer
    Level 11  
    TTi tez fajne ale jakoś mnie ta nazwa nie przekonuje.., tak samo jak intek m-100 ? tez male ,troszkę grubsze od tti, może ktoś coś szerzej może powiedzieć o nich ?
    _KOPERS_
    Level 10  
    Przepraszam - TTI 550 nie ma multistandardu. Ma go model 660.
    W sumie opinie użytkowników są zróżnicowane. Podobno TTI to nie jest jakaś rewelacyjna marka, ale mają całkiem rozbudowane produkty za niewielką cenę.
    I tu właśnie włącza sie u mnie konflikt rozsądek -> cena i funkcjonalność. Dlaczego? Bo kusi mnie włąśnie ten multistandard (przy wyjazdach za granicę bardzo przydatne). Jednak radyjka te są wykonane w technologii SMD i czytałem, że trudniej je narawić.
    I to jest drugie (po maxonie) radio, które bym wybrał. Ale tylko model 660. 550 nie ma multistandardu, 770 to niewypał a 880 to olbrzymie wymiarami monstrum (aczkolwiek najbardziej rozbudowane funkcyjnie).

Jeśli radio ma być stosowane w mobilu terenowym, w terenie, do komunikacji z innymi uczestnikami rajdów itp. to wystarczy zwykłe nierozbudowane zbytnio radyjko. Zależy kto jakie funkcje chce mieć.
    jacekzamki
    Level 16  
    deer wrote:
    Witam Poszukuje jakiegoś zestawu radio plus antena (doradźcie coś) do przeznaczenia mam około 300zl z bólem 350
    Myślałem nad :

1) MAXON CM10
    2) MAGNUM MX
    3) CRT 77-114
    4) ONWA MK3
    5) ALAN 102
    6) ALAN 199
    7) UNIDEN 510 /520 XL

witam;
    temat już dość stary więc prawdopodobnie dokonałeś już wyboru. Pozwolę sobie jednak dorzucić kilka uwag, być może pomocnych innym.
    Zajmuję się sprzętem CB więc przez moje łapy przewija się mnóstwo różnych rtf - mogę dokonać jakiś ocen.

Z powyższych modeli:
    - maxon - brak rf gain, kiepska jakość modulacji, asq działający nieprecyzyjnie, dzwięk z głośnika głuchy. Na plus - jakość wykonania;
    - magnum mx - jakość wykonania fatalna - nie polecam;
    - crt - jak juz kolega wyżej zauważył to po prostu sunker elite two. Radyjko z dobrą modulacją, dobrym squelchem, głosny głośnik, wyraźny odbiór. Wykonanie dobre, aczkolwiek zdarzają się problemy z zimnymi lutami , pękającymi kablami mikrofonu (ale to nie problem).Brak rfgain. Radio jednak generuje szum własny i dość duży - ale mimo tego da się przeżyć; niezłe radio z najtańszych;
    - onwa (występuje także jako lemm tiger) - gdyby nie fatalna jakość potencjometrów i jakość wykonania obudowy byłoby to niemal idealne tanie radio. Swietna modulacja, świetny odsłuch, nie generuje dużych szumów własnych. Brak rfgain. Niestety jakość.... zdarzały się partie sprzętu które sprzęgały się z antenami magnesowymi - nasi rozmówcy słyszeli jeno pisk (usterka łatwa do usunięcia jednak występująca);
    - alan 102 - ten nowszy, z nowym mikrofonem i zakręcanym wtykiem ew. tak. Jednak za drogi do oferowanych mozliwości (na poziomie mk3/crt);Brak rfgain;
    - alan 109 - usterki wyświetlaczy, cicha modulacja, plastikowa obudowa, wykonanie fatalne, zimne luty...jedyny plus - rfgain;
    - uniden - jak już to 520 z rf gainem - 510 go nie posiada. JEŚLI trafimy na egz w miarę poprawnie przestrojony to czemu nie. Problem polega na tym, że wiele dostępnych egz jest fatalnie przestrojonych...

Ze swej strony proponowałbym:
    - jesli sprzęt ma być maksymalnie tani ale o jakości w miarę akceptowalnej - mk3(lemm tiger) lub crt - jest to absolutne minimum sprzętowe;
    - jesli uda się trafić na SOLIDNIE przestrojonego unidena 520 - brać;

Jeśli możesz przeznaczyć na zakup nieco więcej - proponuję rozważenie zakupu lafayette atena/yosan 120. Modele solidnie wykonane, rfgain, multistandard, swietna modulacja. To radio polecam gorąco.

Co do tti/inteków.... słabo wykonane radia o odpustowym wyglądzie z trzeszczącymi potencjometrami od nowości...Do tego brak powtarzalności parametrów jest zdumiewająca.

O wynalazkach typu cobra (oczywiście ta najtańsza plastikowa z pewnego serwisu aukcyjnego), omega nie wspominam...

Jeśli chodzi o anteny - wyznaję prostą zasadę - przy radiu z rf gainem możemy pozwolic sobie na dłuższą antenę, przy radiu bez rf - krótsza. Ale bez przesady - żadne kikuciki po 30cm.

I tak - z dłuższych polecam z uwagi na stosunek jakość/cena - sirio ML.
    Z krótszych - metrówki (rozsądny kompromis) - tutaj zdecydowanie sirio omega27, wilson little wil, sirio as100 (w tej kolejności). Hustlery mają problem z trwałością i wykonaniem, wszystkie podróbki sunkera, quera nie są warte wspominania.

Jeden wyjątek w temacie krótszych anten czynię dla sirio t3-27 oraz Super-Floridy. To całkiem przyzwoite helikalne anteny.

Mam nadzieję że w czymś pomogłem.
    pozdrawiam