Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica PC4580B425 jak dostać się do przedniej przeciwwagi

Jurek04 31 Mar 2010 20:53 5866 11
  • #1 31 Mar 2010 20:53
    Jurek04
    Poziom 11  

Witam
    Dwa tygodnie temu wymieniłem buczącą pompę. Okazało się,że poprzez uszczelnienie wirnika dostawała się woda. Po wymianie było ok. Wczoraj przy odwirowaniu zaczęła pralka skakać po posadzce. Skorzystałem ponownie z porad tego forum Ustawiłem pod poziomnicę(mała korekta)Obserwując w trakcie wirowania poprzez dolną przednią pokrywę amortyzatory, nie stwierdziłem nic szczególnego -przy obrotach wirowania 600. Drugie pranie zrobiłem z obrotami wirowania 800, gdyż przy takich pralka gwałtownie przesuwała się na prawą ścianę. Przy wirowaniu nie miałem okazji obserwować amortyzatorów, gdyż musiałem ją trzymać w trakcie podskakiwania. w międzyczasie udało się zmniejszyć obroty wirowania na 600 i dokończyłem pranie. Wsad był prawidłowy, program stopniowymi obrotami równomiernie rozmieścił pranie.
    Co zrobiłem: sprawdziłem dokręcenie górnej przeciwwagi-było ok
    Zacząłem dokręcać przednią przeciwwagę. Dwie śruby z góry dokręciłem około dwa gwinty do reszty śrub się nie dostałem od góry. Nie wiem czy pomoże dalsze dokręcanie dolnych śrub, ale wypadało by jednak zajrzeć pod przednią pokrywę
    Proszę o doradę, jak ją ściągnąć i ewentualnie wypowiedzi czy takie niedokręcenie (1,5-2 gwinty) może być powodem trzepotania pralki

0 11
  • #2 31 Mar 2010 21:12
    ELEKTROMECHANIKTOM
    Poziom 15  

Przednią przeciwwagę możesz spróbować dokręcić zdejmując zewnętrzną opaskę na fartuchu i wywijając fartuch do wnętrza pralki.wtedy przez tą szczelinę będzie dostęp.Można tez ściągnąć całą przednią ścianę ale z tym jest troszkę roboty.Trzeba zdjąć górną pokrywę.Odkręcić dwie śruby mocujące od góry przedni panel.Odkręcić dwie śruby po wyjęciu szufladki na proszek.Potem można ściągnąć górny panel z programatorem.Pod nim są dwie śrubki trzymające blachę przednią.I dwie na dole do których jest dojście po zdjęciu dolnej blachy.Należy tez odkręcić zamek(dwie śrubki)Lub wyjąć wtyczkę od środka.Ale nie wierzę by to coś dało.Nie dokręcenie przeciwwagi raczej objawia się głośnym waleniem.To może być uszkodzony krzyżak na bębnie,uszkodzone amortyzatory.Nie stabilne podłoże lub jeszcze w amice zdarza się ze się urwie mała sprężynka u góry bębna łącząca bęben z obudową.

0
  • #3 01 Kwi 2010 10:48
    Jurek04
    Poziom 11  

Serdeczne dzięki
    Tez mam wątpliwości co do przedniego betonu(brak uderzeń).Jednak porównując moment skrętu dwóch elementów, to jest różnica.
    W dodatku brak stabilności występuje dopiero ponad 600 obrotów., wiec będąc konsekwentny to sprawdzę jeszcze dolne śruby.
    Niestabilne podłoże oraz ustawienie na nóżkach nie wchodzi w grę. Sprężyna jest zawieszona. Krzyżak na bębnie? Wymieniałem w lunie i objawiało się to brakiem symetrii przy obracaniu bębna, tu tego nie ma. Pozostałyby amortyzatory, lecz nie wiem jak się zabrać za demontaż, w lunie to był pikuś Tu są wciśnięte w prowadnice w jakiś dziwny sposób. Poza tym sprzedawcy mają niekompletny amortyzator(czyżby druga strona się nie zużywała).plastiki coś jakby nakrętki występują w dwóch kolorach. Twardszy i miększy? Czytałem, ze pod niektóre amortyzatory wkłada się podkładki cierne, czy tu czasem nie mają zastosowania?
    Proszę jeszcze raz o poradę!

Pozdrawiam !!

0
  • #4 01 Kwi 2010 19:24
    ELEKTROMECHANIKTOM
    Poziom 15  

Podkładki cierne występują ale to inny rodzaj tłumików niż amortyzatory.Amortyzatory to się wymienia i tyle.Ale w serwisie nie spotkałem się jeszcze by wymieniać amortyzatory w amice.Więc nie poradzę.Jeśli krzyżak jest uszkodzony to nie znaczy ze jest niesymetryczny.Nie spotkałem się z tym.Raczej pęka jedno ramię i przy obrotach zaczyna bić bębnem.Spotkałem się tez z uszkodzeniem łożyska.pralka chodziła cicho.Ale jedno łożysko tak się rozsypało ze już nie pracowało i była cisza i bęben trzymał się na jednym łożysku i tylko miał luzy.Złap sam bęben przez okienko i poruszaj góra duł czy nie ma luzów.Co do wymiany amortyzatorów to w amice trzeba rozebrać całość i wyjąć zbiornik do góry razem z trzpieniami które wchodzą w dolną cześć amortyzatorów.Więc trzeba rozebrać cały przód,porozpinać kable itp.Więc jak zdejmiesz przód to masz tylko kilka śrub od przeciwwagi i od pokrywy przedniej zbiornika.I jedną trzymającą koło pasowe i już możesz sprawdzić stan łożysk i krzyżaka.Lepiej sprawdzić a potem rozbierać dalej.Bo naprawdę w amice amortyzatory to jeszcze się nie spotkałem by wysiadły.Z resztą amortyzatory to najczęściej dają w kość jak pralka wchodzi na obroty to pierwszy moment jest ze szarpnie pralką.Przy stałych obrotach jak już pranie się ułoży to już nawet zużyte dają sobie radę.No chyba że całkiem się urwą. Co do ułożenia przeciwwag to właściwie chodzi o to by nie miały luzu i tyle. I jeśli są dokręcone to jet ok.A jeśli nie to tłuką się okropnie.

0
  • #5 01 Kwi 2010 20:38
    Jurek04
    Poziom 11  

Serdeczne dzięki za sensowne i rzeczowe wypowiedzi.
    Wygląda, ze po świętach czeka mnie grubsza robota przy demontażu.
    Fakt, nie dzieją się kłopoty z wędrowaniem pralki w krótkim czasie od rozpoczęcia wirowania tylko z wejściem w pełne 800 obrotów. Bęben wydaje się być stabilny na łożyskach. Sądząc z wypowiedzi wiesz co mówisz i amortyzatory zostawiam jako ostatnią deskę ratunku.
    Demontując górę, panel przedni, przeciwwagę, okablowanie inne niezbędne detale, przypuszczalnie tylną osłonę tez, to będę miał dostęp do oceny krzyżaka oraz łożysk by lepiej ocenić sytuację.
    Myślę jednak nad drugim wariantem: Używać pralkę z max. obrotami wirowania do 600, a jeżeli coś się pogorszy to powrócić do opcji z demontażem, bo praktycznie rozbierać muszę prawie do czynników pierwszych, a trochę się obawiam aby przy okazji nie porąbać coś z elektroniką

Pozdrawiam
    :D

0
  • #6 01 Kwi 2010 21:11
    ELEKTROMECHANIKTOM
    Poziom 15  

Z elektroniką nic nie powinieneś porąbać.Jeśli zachowasz tylko troszkę uwagi i nie będziesz na siłę wciskał wtyczki to pasują one tylko w jedno miejsce.Z resztą wymieniając łożyska itp nie potrzeba odpinać elektroniki.Ja zawsze odsuwam cały panel na bok i tyle.Jeśli chodzi o amortyzatory to mogę się mylić.To ze nie spotkałem uszkodzonych nie znaczy ze u Ciebie nie padły.Wszak wszystko może się uszkodzić.Pracuję w serwisie AGD i naprawiam taki sprzęt i nie tylko tej firmy na gwarancji i nie tylko i patrze na to po prostu z doświadczenia .I pod względem stabilności to właśnie pralki amiki wypadają najlepiej.Przynajmniej na moim terenie nikt się nie skarży na skakanie tych pralek.:D
    A zwróć jeszcze raz uwagę na stabilność pralki na podłodze.Bo naprawdę milimalny luz pod jedną nóżką czasem powoduje spacer pralki po podłodze.Pralki amiki mają plastikową podstawę i jakaś deformacja choćby milimalna może powodować dziwne zachowanie.Choć tak jak mówię to nie spotkałem się z tym.Ale człowiek uczy się całe życie :D

0
  • #7 02 Kwi 2010 10:49
    Jurek04
    Poziom 11  

Serdeczne dzięki za tak szczegółowe informacje o tym typie pralki. Przy takich detalach jakie podałeś, to naprawdę spokojnie można się zabrać za konkretne prace.
    Przyznam się, ze w poprzedniej pralce Luna, zbyt późno zabrałem się za wymianę zużytego łożyska i skończyło się to wymianą bębna. Przy wirowaniu odkształceniu uległa oś bębna, na której zamocowane są łożyska.Ale wtedy już słyszalne było hurgotanie łożyska, a bicie też bardzo mocne i głośne.
    A więc wygląda, ze będzie to druga pralka którą poznam od podstaw. Jeżeli uda mi się wyeliminować tą awarię to na pewno się tutaj zgłoszę
    :D

0
  • #8 09 Kwi 2010 17:16
    ELEKTROMECHANIKTOM
    Poziom 15  

Muszę sprostować jedną rzecz jeśli chodzi amortyzatory.W starszych modelach amica stosowała amortyzatory róznej twardości.Z lewej pojedynczy z czerwoną główką z prawej dwa chyba białe albo zółte nie pamiętam.Dziś się spotkałem właśnie z taką pralką bo wymieniałem w niej łozyska.Pralki te za to mają z przodu tylko połówkowe obciążenie na zbiorniku.Ale pralka ma już 4 lata i drugi raz wymieniane łożyska bo klientka dużo pierze ale amortyzatorki nadal trzymają jak nowe.:D

1
  • #9 13 Kwi 2010 13:24
    Jurek04
    Poziom 11  

Faktycznie, główki amortyzatorów są w kolorach czerwony i białe. Pralki nie rozbierałem bo piorę z maksymalnymi obrotami wirowania 600 i wtedy nic się nie dzieje. Bęben nie ma żadnego luzu na łożyskach, więc jak na razie nie myślę do nich się dostawać. Zauważyłem, ze jedna kontra przy nóżkach nie daje się zablokować(wytarty gwint w plastiku), lecz mimo to nie traci stabilności, no chyba, że w trakcie wirowania następuje wkręcanie i wykręcanie nóżki. Spróbuje dokupić nowa nóżkę.
    dzięki za info :)

0
  • #10 13 Kwi 2010 16:48
    ELEKTROMECHANIKTOM
    Poziom 15  

Brak kontry na nóżce może być powodem jak najbardziej.Nawet minimalny luz może być powodem skakania pralki.

0
  • #11 03 Lip 2010 15:24
    Jurek04
    Poziom 11  

Jak się okazało powodem tej usterki był wypracowany gwint w nóżce pralki.
    Sprawa była o tyle trudna do wykrycia, że przy każdym pomiarze poziomnicą poziomu ustawienia pralki, było zawsze ok. Dopiero kiedy pralka została wyłączona z gniazda w trakcie skakania okazało się, że nóżka jest wkręcona do końca.
    Wymiana nóżki całkowicie załatwiła sprawę.
    Dostarczone wiadomości w całości, a nawet na wyrost wyczerpały problem naprawy tego typu pralki. Przyczyniła się do tego duża wiedza <elekromechaniktoma> i jego zaangażowanie.
    Sprawę uważam za zakończoną.

0