Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lasery a bezpieczeństwo, jakie lasery są niebezpieczne?

luklas944 26 Dec 2018 23:33 29141 33
Ochrona Domu
 • Ochrona Domu
 • #32
  kololas
  Level 2  
  Kilka ogólnych zasad co do laserów. Trzeba pamiętać że laser to bardzo obszerne słowo. Mają różne rodzaje promieniowania, różną moc, różną gęstość optyczną wiązki. Do tego zwłaszcza w przypadku tanich laserów moc rzeczywista może różnić się od deklarowanej (w kwestiach bezpieczeństwa - na szczęście głównie na minus). Z tych powodów ogólna zasada jest taka, że żadnym urządzeniem laserowym nie należy świecić w oczy, a w przypadku laserów większych mocy powinny pracować za zasłoną. Do pracy z laserem należy zakladać okulary odcinające światło stosowane w wiązce. W pobliżu lasera nie umieszczać nic co mogłoby odbić światło, w tym biżuterii i zegarków z metalową kopertą/bransoletą. Przy pracy z niebieskim laserem popularnym w CNC trzeba pamiętać że nawet okulary z powłoką odbijającą światło niebieskie (do pracy przy komputrze) mogą stworzyć zagrożenie dla osób obok. W przypadku pracy z laserami większych mocy nawet ściany pomieszczenia warto pomalować na matowo. Te środki bezpieczeństwa są szczególnie istotne w przypadku sprzętu DIY, gdzie twórca mógł po prostu zapomnieć o odpowiednich zabezpieczeniach.
  Bardzo niebezpieczne są lasery CO2 - ich wiązka jest niewidoczna dla człowieka, bardzo dobrze absorbowana przez tkankę, a sam laser ma dużą moc. Dlatego w przypadku takich laserów trzeba mieć absolutną pewność, że przestrzegane są wszystkie zasady bezpieczeństwa.
 • Ochrona Domu
 • #33
  c4r0
  Level 36  
  Quote:
  Bardzo niebezpieczne są lasery CO2 - ich wiązka jest niewidoczna dla człowieka, bardzo dobrze absorbowana przez tkankę, a sam laser ma dużą moc.
  Dodam, że z laserami mamy dwa niebezpieczeństwa - pierwsze to uszkodzenia wzroku, a drugie to uszkodzenia spowodowane ciepłem. Można się poparzyć, spowodować pożar itp, i to jest główne zagrożenie w przypadku laserów CO2. Ta długość fali (10µm) nie dociera za bardzo do siatkówki oka bo jest absorbowane wcześniej przez gałkę oczną, więc "standardowe" zagrożenie dla wzroku jest nie takie duże (oczywiście można sobie oczy przysmażyć ale to co innego). Z często stosowanych laserów te najbardziej niebezpieczne dla oczu to lasery pracujące na długości fali około 1µm, np. neodymowe. Promieniowanie o tej długości uszkadza wzrok w tradycyjny sposób a jednocześnie jest już całkowicie niewidoczne.
 • #34
  lestian
  Level 14  
  luklas944 wrote:
  Witam!

  Na Elektrodzie można znaleźć sporo tematów dotyczących laserów, jednak niewiele jest napisane o bezpieczeństwie. A więc tu Pytanie: Jak to jest że na dyskotece wpatruje się w laser świecący mi po oczach i nic się nie dzieję a lasery za 6zł z allegro o mocy 5mw są już niebezpieczne? Piszcie tu jakie lasery są bezpieczne. Pytanie trochę źle sformułowane ale myślę że każdy będzie wiedział o co chodzi. Proszę pisać w ogóle co wiecie na ten temat.

  Z góry dzięki za wypowiedzi.  Wszystkie lasery są niebezpieczne w nieodpowiednich rękach. Temat jest o wiele bardziej złożony niż się wydaje. Trochę pisałem na ten temat na forum już, można znaleźć pod tym linkiem na samym dole:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3140952.html

  pozdrawiam