Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Latarka diodowa na 500 diod - 50W mocy

lordqpa 31 Mar 2010 23:07 13882 15
 • Latarka diodowa na 500 diod - 50W mocy

  Projekt latarki złożonej z 500 diod LED, tworzących razem 50 watowego potwora nie jest może najnowocześniejszym cudem techniki, jednak warto zwrócić na niego uwagę. Urządzenie idealnie nadaje się do oświetlania pola namiotowego czy całonocnej imprezy. Popatrzmy na krótkie wideo prezentujące działanie świetlnej bazooki.

  Latarka pożerająca ogromną ilość mocy nie należy do urządzeń, które stosować można na co dzień. Podobnego sprzętu nie znajdziemy na sklepowych półkach, jednak prezentowany egzemplarz może stać się całkiem niezłą inspiracją do budowy własnego potwora.
  Sprzęt o mocy 50 watów nie musi na szczęście pracować z pełną mocą. Konstruktor zadbał o to, by dzięki specjalnym przyciskom użytkownik mógł kontrolować wiązkę światła. Podobne urządzenie z powodzeniem mogłoby posłużyć do samoobrony. Ciekawe, czy potencjalny napastnik przetrwałby spotkanie z oszałamiającą ilością diod.


  Link


  źródło: joemonster.org oraz http://www.ubergizmo.com/15/archives/2010/03/large_led_flashlight.html

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  lordqpa
  Level 24  
  Offline 
  Has specialization in: kserokopiarki, komputery, sieci, linux
  lordqpa wrote 816 posts with rating 32, helped 75 times. Live in city ZGora. Been with us since 2003 year.
 • #2
  LnxTx
  Level 12  
  A gdyby użyć diod mocy? Było by ich z 50 przy tej samej mocy. Nie wiem jak z chłodzeniem.
  Myślę raczej, że autor postawił bardziej na efekt niż na funkcjonalność.
 • #4
  skaktus
  Level 37  
  Ta latarka to totalny bubel...Zwykłe diody, co mija się z celem...Lepiej było by zakupić diody mocy, które dały by więcej światła, przy mniejszym zużyciu "prądu" z akumulatora...Do tego to coś jest totalnie nieporęczne, duże...

  Baaa, nawet można by się pokusić o wykonanie latarki w HID,to co pokazują ludzie na forach - przetwornica z auta + palnik xenonowy i jazda...Ogromny zasięg, moc 35 W, pewnie by pobiła tą latarkę...
 • #5
  bastek201991
  Level 15  
  Nie wiem jak w rzeczywistości bo film i zdjęcia nigdy nie oddają rzeczywistości ale ja bym już wolał jakiegoś xenona czy h4 zapiąć
 • #6
  Hefajstos
  Level 35  
  Dokładnie - mamy HIDy samochodowe tanie 35W (dają się zmusić do pracy z mocą od 28 do 50W na upartego), lampy wyładowcze od 10W w górę (np. Welch Allyn), diody mocy (Ostar, SSC P7). Poza tym, kilkaset diod 5mm robi wrażenie może i w latarce, ale na estradzie i to tej małej (DJe mobilni, wesela) jest normą (PARy LEDowe, fluttery, itp).

  Polecam fajne forum o latarkach, dla wariatów:
  http://www.candlepowerforums.com


  --
  pozdrawiam
  Hefi
 • #7
  skaktus
  Level 37  
  Posiadam latarkę na diodzie CREE, niby nic wielkiego. Zasilanie z li-ion, driver podaje w diodę 600 mA, też niewiele. Latarka zjada na śniadanie "szperacze" z marketów mające po 80 diod...

  A co do forum, Polacy mają własne forum o latarkach i innych światłach - wystarczy w google wpisać światełka ;) Można się tam sporo dowiedzieć do różnych technikach oświetlenia.
 • #8
  MADevil
  Level 18  
  Tak zaawansowany panel kontrolny, aż prosi się o dodanie bardziej zaawansowanych metod sterowania światłem jak na przykład półfazowe impulsatory dwubiegunowe, dzięki którym użytkownik miałby znacznie większa kontrolę nad parametrem V światła, a także mógłby płynnie zmieniać kąt natarcia wiązki w punkcie wyjścia strumienia, przy zachowaniu stałego stosunku zdolności rozdzielczej reflektora do objętości oświetlanej.
 • #9
  KJ
  Level 31  
  Jeden z najgłupszych pomysłów jakie ostatnio widziałem ... 500ledów ... no dobra może i fajnie świeci ... ale zasilanie ich przez oporniki to istny bezsens i marnotrawstwo energii z akumulatorów. Do tego ta obudowa czyniąca wynalazek kompletnie nieporęcznym i nie przydatnym. Gdyby zastosować dobrej jakości diody mocy zasilane przetwornicą z akumulatora litowo jonowego można by uzyskać tyle samo albo i więcej światła a przy tym zmieściło by się w obudowie typowego szperacza.
 • #11
  Hefajstos
  Level 35  
  No... Może nie jak 25W halogen (200lm diody 3W versus 450lm halogenu), ale i tak porównanie wypada na korzyść diody. Widziałem ostatnio w akcji PARy 64 na ledach 3W (30szt w jednej obudowie) i wrażenie było kolosalne, do tego czystość kolorów przebijająca każdy filtr z folii (chyba, że szklany dichroiczny + lampa wyładowcza).

  Tak czy inaczej, aż się prosi w ramach szaleństw o zbudowanie latarki na kilku (nastu) diodach wielozłączowych. 6szt SSC P7 ta o. 5000lm przy poborze na poziomie 60...70W. Akumulator 7Ah starczy na godzinę pracy, to chyba przyzwoiity wynik.


  --
  pozdrawiam
  Hefi
 • #12
  skaktus
  Level 37  
  Hefajstos wrote:
  No... Może nie jak 25W halogen (200lm diody 3W versus 450lm halogenu),


  Dioda XP-G R5 przy 1,5 A potrafi oddać 480 lm... Tylko teraz chłodzenie ;)
 • #13
  OldSkull
  Level 28  
  Chłodzenie to nie problem przy dużych wymiarach całości (mniejszych niż ten potwór). Montujemy 20 diód 3W na radiatorze od athlona (z wentylatorem) i jazda. Chłodzenie pasywne 50-60W to byłaby makabra.

  Moim zdaniem projekt na 500 diód nie ma senu:
  - świeci gorzej niż podobna moc i diody mocy
  - autor mógł się posilić o wymieszanie diód różnych kolorów, aby uzyskać łądniejszą barwę całości
  - autor mógł użyć diód o różnym kącie świecenia
  - jeśli to ma być na jakieś pole namiotowe czy coś - powinno świecić na boki, albo mieć wbudowany jakiś wieszak
  - wielkie to to
  - "sztuka" dla sztuki
 • #14
  Hefajstos
  Level 35  
  Quote:
  Dioda XP-G R5 przy 1,5 A potrafi oddać 480 lm... Tylko teraz chłodzenie Wink


  Fajnie:) Chociaż, to daje 5W :)

  BTW, uważam, że dioda lepiej pracuje przy prądzie rzędu 2/3 maxymalnych możliwości. Lepiej dać 3 LEDy na po prądem 700mA każda niż 2szt pod 1A. Moc wychodzi ta sama, światła więcej, chłodzenie lepsze.


  --
  pozdrawiam
  Hefi
 • #15
  nelik1987

  Level 31  
  Ludzie ten facet zrobił to dla zabawy a nie żeby bić rekordy świata w jasności tej latarki. Ja tylko podziwiam go, że zapamiętał opcje tych wszystkich włączników. Gdyby taką latarkę sprzedawali w sklepie musiała by mieć grubą instrukcję obsługi :)
 • #16
  11111olo
  Level 42  
  Latarka świeci całkiem dobrze jednak jest zdecydowanie za duża (i ciężka też). Jeśli Autorowi chodziło o kierunkowe światło to wyszło całkiem dobrze. Niestety nie wiem jaki zasięg ma ta latarka-prototyp.