Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki zrobić wzmacniacz zasilany napięciem pojedynczym 24V?

01 Kwi 2010 00:03 7568 30
  • Poziom 18  
    Witam! Planuję wzmacniacz na TDA2030 konkretnie KIT NE019. Wzmacniacz planuję zrobić ponieważ mam trafo TS50/16 i chcę je wykorzystać. Wzmacniacz miałby służyć do garażu. Kosz który obliczyłem to ok 60zł. Jego moc to ok 15w na kanał albo i troszkę mniej... Opłaca się czy nie?

Edit: Zmieniłem plan, postanowiłem wykonać Link Trzecie zastosowanie: Dwa mostki TDA2030A, płytki wytrawię więc z resztą nie powinno być problemu. Lecz wydaje mi się że może być ciut za słaby transformator?

Może coś całkowicie innego pod zasilanie pojedyńcze 24V? Tranzystory?
    Widziałem gdzieś na KDxxx ale pod zasilanie symetryczne.
    Trafo pewnie będzie za słabe na zrobienie napięcia symetrycznego z pojedyńczego?
  • TermopastyTermopasty
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    damianojsp112 nie opłaca sie...
    W tej cenie to zbudujesz 5x 2x22wat xD
    Polecam kostke tda1554
  • Poziom 14  
    Tylko spójrz w datasheety i porównaj thd tych kostek.
  • Poziom 18  
    Napisałem ze aż 60zl ponieważ przyjmuje ze nic nie mam w domu i chce wszystko budować z kupionych części. Kupie kit'a ponieważ wytrawianiem się jeszcze nie zajmuje... Jest może Wzmacniacz musi mieć tez dobra obudowę w sensie ze masywna bo jak będzie stal w garażu to może być tam niebezpiecznie... I musi być pojedyncze zasilanie.
    Poczytałem co nieco na temat tda1554 i to nie wypali. Ten TDA ma max. napięcie 18V a moje trafo daje 23V po wyprostowaniu. Jest to trafo TS 50/16 wiem ze może trochę słabe do wzmacniacza ale ja nie oczekuje po nim cudów... Na kit NE019 decyduje się ponieważ ma on możliwość mostkowania bez większych przeróbek, potrzebuje mostka ponieważ na razie napędzał bym tym 1 x Alton 110. Tylko jeszcze nie wiem jak z radiatorem... Co doradzicie? Jaka wielkość dla 8Ohm? Planuje zrobić całkowicie zamkniętą obudowę i dać wiatrak z tylu lub od góry, ponieważ w garażu jest pełno kurzu itd... czy mogę tak zrobić czy potrzeba jednak dobrej wentylacji?
    Proszę o pomoc!;)
  • Poziom 34  
    Witam. Do garażu możesz zrobić szczelną obudowę z radiatorem zamiast tyłu.
  • Poziom 18  
    Tez miałem taki pomysł:) I pewnie ciepło w całości wtedy byłoby odprowadzane poza obudowę? A żeberka radiatora należałoby ustawić pionowo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 18  
    Czy tansformator TS50/16 wystarczy do przyzwoitego grania?
  • Poziom 34  
    Wystarczy do garażu. Moc ok.7W/8Ω i 12-13W/4Ω. W mostku nawet 20-25W.
  • Poziom 18  
    Właśnie głownie będzie pracowało w mostku:) Do mostka należy wymontować C5 i C5' w ich miejsce dać zwory, głośnik dać pomiędzy + lewego a + prawego kanału, czy dobrze mówię?. Czy należy budować układ sterujący wyjściami obu kanałów aby to działało? Czy może być i bez?
  • Poziom 34  
    Najprostszy mostek. Jaki zrobić wzmacniacz zasilany napięciem pojedynczym 24V? . Poza tym chodziło Ci chyba o C6 i C6".
  • Poziom 18  
    W instrukcji do NE019 jest napisane C5 i C5', czy są to nie te kondensatory? Kolega podał mi schemat mostka lecz ja nie będę robił płytki od postaw, będę robił na kicie NE019, w jego instrukcji jest napisane że należy zbudować odwracacz fazy sygnału, stąd pytanie: Czy jest on konieczny? Jakim napięciem go zasilić, zmiennym? Kondensator C5 i C5' chroni głośnik przed przepływem prądu stałego przez głośnik i odpowiada razem z R6 za kształtowanie charakterystyki na wyjściu, a C6 to filtracja zasilania więc chyba jednak należy wy lutować te C5 i C5'?
  • Poziom 18  
    Rzeczywiście był C6 a u mnie C5... Jeszcze tylko odwracacz fazy:(
    Niby prosty układ ale wiadomo im mniej elementów/układów tym lepiej. Jakim napięciem należy go zasilić? Bo nie wspomnieli w instrukcji.
  • Poziom 34  
    Tym samym co wzmacniacz. D3-12V, R2=R3 ok.1k, R4 - 1k, R1 musisz tak dobrać, aby na emiterze było napięcie 3,5V.
  • Poziom 18  
    Jednak chyba rezygnuję z odwracacza fazy gdyż znalazłem na forum temat jak go zastąpić:) https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1423786.html
    Akurat jest opisane nawet jak postąpić przy TDA2030:) Tylko na tych schematach są troszkę inne wartości elementów niż na tym który jest 2 posty wyżej, ale to chyba nie przeszkoda.
  • Poziom 18  
    Niedługo udam się do sklepu elektronicznego i chcę się upewnić czy niczego nie pominąłem:
    Kit Ne019
    Złącze montażowe chinch x 2
    Kondensatory: 10000uF, 4700uF, 4 x 100nF(lizaki)
    Mostek prostowniczy
    Bezpieczniki
    Terminale głośnikowe x 2
    Potencjometr stereo 50k
    Radiator
    Jeszcze coś?
  • Poziom 18  
    I byłbym zapomniał... Dzięki;)
    Zastanawiam się jeszcze nad kondensatorami:
    10000uF + 4700uF czy 25000uF + 10000uF?
    Trafo 50VA więc ta druga opcja mogłaby być lepsza
  • Poziom 18  
    Minęło trochę czasu i powstała nowa koncepcja... Link Trzecie zastosowanie: Dwa mostki TDA2030A, płytki wytrawię więc z resztą nie powinno być problemu. Lecz wydaje mi się że może być ciut za słaby transformator? Dorobię także odwracacz fazy aby układy mogły po przełączeniu pracować jako jeden kanał... Czy to dobry pomysł? Kondensatory dam mniejsze, ponieważ to nie będzie jakiś super wzmacniacz, a kondensatory nie są tanie... Myślę że dla pojedyńczego zasilania wystarczy 10000uF + 4 x 100nF do odfiltrowania tętnień sieci. Jakieś sugestie?

Edit: Czytając forum natknąłem się na stwierdzenie że nie można zmostkować już zmostkowanego wzmacniacza, czy to prawda?
  • Poziom 34  
    A jak chciałbyś zmostkować mostek? 10000uF do tego wzmacniacza w zupełności wystarczy. Z odwracaczem fazy będzie bardziej uniwersalny. Co do transformatora to sam zobaczysz. Do muzyki pewnie wystarczy.
  • Poziom 18  
    Cytat:
    Z odwracaczem fazy będzie bardziej uniwersalny.

Co to znaczy?
    Czy jeśli jeden zmostkowany kanał będzie miał 20W i drugi też to czy po zmostokwaniu odwracaczem fazy tych że kanałów uzyskam 1 x 40W?
  • Poziom 34  
    Nie. Jak wyobrażasz sobie podłączenie głośnika? Wzmacniacz pojedynczy - głośnik między wyjście a masę. (prawie zawsze) Wzmacniacz mostkowy - głośnik między wyjścia obu wzmacniaczy. Podwójny wzmacniacz mostkowy - głośnik ???
  • Poziom 38  
    Według mnie wzmacniacz nie będzie zbyt dobry , THD tych kości to chyba 10% , więc jakość będzie taka sobie.
    Chciałem zrobić wzmacniacz na TDA2050 (wersja na 32W) i jak zobaczyłem THD to aż się wystraszyłem i zrezygnowałem na rzecz KD502.
    Powiem tak , na ośmiu tranzystorach można zrobić niezły wzmacniacz , starczy pogooglać albo skopiować końcówkę z jakiejś unitry, np. trawiaty.
  • Poziom 18  
    Ciekawe z tymi tranzystorami... Ale ja robię wszystko pod transformator, czyli najdroższą część. Jest to TS50/16 17.8V na wtórnym, po wyprostowaniu i filtracji ok 23V. Czy jest coś na tranzystorach po zasilanie pojedyńcze? Bo z takich wzmacniaczy to znalazłem tylko TDA2030... O co chodziło koledze slawussj z tym że z odwracaczem fazy będzie bardziej uniwersalny?
  • Poziom 18  
    Prośba do Moderatora: Czy mógłby moderator usunąć ankietę? Ponieważ już się nie przyda i w dalszym toku wypowiedzi będzie zbędna. Uprzejmie dziękuję:).
  • Poziom 14  
    Możesz zastosować tda2050 i uzyskasz 25W przy 8 ohm a nawet 32W wzory płytek i schematy masz w tym datasheecie http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/stmicroelectronics/1461.pdf . A w poniższym datsheecie od tda2040 masz mostek na tych końcówkach i zamiast tda2040 wstawiasz bez żadnych przeróbek tda2050(sprawdzone :) ) i wszystko ładnie gra ale do mostka potrzebne ci jest zasilanie symetryczne no chyba że ktoś ci przerobi go na zasilanie pojedyncze :)
    http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/stmicroelectronics/1460.pdf
  • Poziom 18  
    Wiem że uzyskam większą moc itd... stosując TDA2030 lub TDA2050. Pod zasilanie pojedyńcze się nie opłaci przerabiać, choć jeśli ktoś miałby przerobione to chętnie wykorzystam... Z pojedyńczego można zrobić symetryczne lecz przy tym transformatorze to już będzie padaczka... Zaciekawiło mnie z tymi tranzystorami, tylko że według mojej informacji wszystko jest pod zasilanie symetryczne...
  • Poziom 14  
    TDA2050 jest na zasilanie pojedyncze i odpowiednie do twojego trafa bo więcej z niego nie wyciśniesz niż może to TDA2050

A jak chcesz tranzystorowca na zasilanie pojedyncze to prosze bardzo tylko że ten jest na napięcie 53 V ale możesz spróbować podłączyć go na 22V :) do odważnych świat należy :) będzie działać ale będziesz musiał go wyregulować .

• Poziom 18  
    Można by zastosować mostek aplikacji TDA2030 do kostki TDA2050. Wyprowadzenia są te same, jednak należy zmienić kilka elementów o czym jest napisane tutaj Link. Wtedy moc zwiększyła by się, tylko nadal zagadka jest transformator.