Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 1Hz-1MHz na +-15V

J_Bravo 01 Kwi 2010 08:37 1464 6
  • #1 01 Kwi 2010 08:37
    J_Bravo
    Poziom 27  

Witam. Mam nadzieję że trafiłem z działem.
    Potrzebuje zrobić wzmacniacz z 5V na +-15V o częstotliwości 1Hz-1MHz. Z generatorem sobie poradziłem. AVR+DDS śmiga bezproblemowo, mam tylko problem ze wzmocnieniem sygnału. Z elektroniką cyfrową nie mam problemów, ale w analogówce jestem "raczkujący". Wymyśliłem taki układ:

Wzmacniacz 1Hz-1MHz na +-15V

Ale działa on tylko do 10kHz. Powyżej tej częstotliwości sygnał przechodzi w "pilłę" a około 500kHz zanika. Niby TL064 działa do 1MHz więc nie wiem gdzie popełniam błąd.

0 6
  • Pomocny post
    #2 01 Kwi 2010 09:53
    wiertacz
    Poziom 34  

Problem w tym, że na tym schemacie nie jest przedstawiony wzmacniacz tylko komparator.

0
  • #3 01 Kwi 2010 10:36
    J_Bravo
    Poziom 27  

Tylko że strasznie wolno komparuje ;/ A jak to draństwo przerobić tak żeby działało po mojej myśli?

0
  • #4 01 Kwi 2010 13:43
    wiertacz
    Poziom 34  

Sprecyzuj najpierw co dokładnie chcesz uzyskać.
    Masz generator przebiegu prostokątnego niesymetrycznego względem masy o amplitudzie 5V i chcesz uzyskać przebieg symetryczny względem masy o amplitudzie +/- 15V.
    Czy też twój generator daje sinusoidę.
    Próby robisz w układzie rzeczywistym czy też posługujesz się jakimś symulatorem ?
    A próbowałeś dać jakiś szybszy wzmacniacz ?

0
  • #5 01 Kwi 2010 14:09
    J_Bravo
    Poziom 27  

Chce uzyskać z przebiegu prostokątnego 0-5V przebieg prostokątny +-15V. Przebieg jest niesymetryczny dlatego do drugiej nóżki wzmacniacza podałem dzielnik napięcia. Układ zrobiłem na płytce ale jako że nie działa to kombinuje na CircuitMakerze.

0
  • Pomocny post
    #6 01 Kwi 2010 15:56
    wiertacz
    Poziom 34  

Nie ma znaczenia, że twój sygnał wejściowy jest niesymetryczny względem masy.
    Tym dzielnikiem ustaliłeś napięcie odniesienia komparatora na poziomie 2,5V.
    Gdy sygnał wejściowy jest mniejszy niż te 2,5V to wyjściu będziesz miał stan wysoki czyli ok +12V. Gdy napięcie wejściowe przekroczy 2,5V to wyjście zmieni znak na przeciwny czyli ok -12V.
    Układ jest dobry. Tym bardziej,ze jak piszesz działa przy mniejszych częstotliwościach.
    Musisz dobrać po prostu wzmacniacz o większej częstotliwości.
    Jedynie jeśli chcesz uzyskać napięcie wyjściowe +/- 15V musisz zasilić go napięciem większym niż 15V. Zależnie jakie będzie obciążenie wyjścia wzmacniacza.

0
  • #7 01 Kwi 2010 17:08
    J_Bravo
    Poziom 27  

Witam. Dzieki za pomoc. Po zmianie wzmacniacza na AD8055 na symulacji wszystko działa ok... tylko że ten scalak jest na 5V... Chyba robie coś nie tak bo układy na 10MHz nie chcą działać ;/

Dodano po 5 [minuty]:

AD817 dobrze działa na symulatorze i jest niedrogi. chyba go zamówię i zobaczę co z tego wyjdzie. Ma może ktoś pomysł na modyfikację/ulepszenie/poprawienie układu ?

0