Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer włącza się dopiero po kilku resetach

edekpedek123 01 Apr 2010 11:41 6662 18
    edekpedek123
    Level 10  
    Witam
    Mam dziwny problem z komputerem, mianowicie włącza się on dopiero po kilku resetach. Wygląda to tak:

-Włączam komputer, świeci się TYLKO czerwona lampka i po kilku sekundach gaśnie, RESET znów to samo RESET włącza się komp. Pojawia się napis "pc in safe mode please re-seeting cpu freqfency in cmos setup" naduszam "f1" i zaczyna się uruchamianie windows
    -pojawi się blue screen z napisem
    "STOP: 0x0000005c(0x0000010B, 0x0000001, 0x0000000, 0x0000000)"
    -RESET znowu włącza się komputer i dopiero po jakiś pięciu resetach zaczyna się normalne ładowanie windows które trwa dłużej niż powinno (jakieś 5 min)
    -i dalej juz jest normalnie czasem tylko potrafi się zresetować samoczynnie jak pojawi się ekran logowania
    -Dodam jeszcze że zegar w windows po tym całym procesie uruchamiania zawsze jest cofnięty o jakieś pół godziny.

To teraz config:

Komputer
    Typ komputera Komputer z procesorem x86 obsługujący interfejs ACPI
    System operacyjny Microsoft Windows 7 Professional (32 bit)
    Internet Explorer 8.0.7600.16385
    DirectX DirectX 11.0

Płyta główna
    Typ procesora DualCore AMD Athlon 64 X2, 1900 MHz (9.5 x 200) 3800+
    Nazwa płyty głównej Abit KN9 (3 PCI, 2 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)
    Mikroukład płyty głównej nVIDIA nForce4 Ultra, AMD Hammer
    Pamięć fizyczna 3072 MB (DDR2 SDRAM)
    DIMM1: Kingston 512 MB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)
    DIMM2: Kingston 512 MB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)
    DIMM4: Kingston 2G-UDIMM 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)
    Typ BIOS'u Award (04/28/08)

Ekran
    Karta wideo NVIDIA GeForce 7300 GT (256 MB)

Multimedia
    Karta dźwiękowa Realtek ALC850 @ nVIDIA nForce4 (CK8-04) - Audio Codec Interface

Magazyn
    Dysk fizyczny SAMSUNG HD501LJ ATA Device (500 GB, 7200 RPM, SATA-II)

Teraz może napiszę co zdążyłem już sprawdzić:
    -Dysk nie ma bad sectorów (sprawdzone programem hd tune pro)
    -Pamięć ram jest sprawna (sprawdzone programem memtest86)
    -Format c: również nic nie daje
    -odłączenie wszystkiego co jest na usb nic nie daje
    -odłączenie cd-romu dvd-romu FDD też nic nie daje

Na koniec dodam tylko że komp był kiedyś podkręcony pracował stabilnie na 2,5 Ghz przez jakiś miesiąc, później przywróciłem standordowe ustawienia i nic się nie działo. Problem zaczął pojawiać się nagle bez żadnych konkretnych przyczyn.
    neophyte
    Level 31  
    Wymień baterię podtrzymującą CMOS.
    Podaj model zasilacza.
    edekpedek123
    Level 10  
    Zapomniałem dodać baterię wymieniłem jakiś miesiąc temu nic to nie dało. Zasilacz to AMACROX WARRIOR AX400-PNF (350W)
    neophyte
    Level 31  
    Posprawdzaj na poszczególnych kościach pamięci.
    Zobacz też czy problem wystepuje po ich delikatnym dovoltowaniu.
    rrmargol
    Level 14  
    spróbuj powalczyć z ustawieniami Bios oraz w może zrób upgrade. Może to coś przyniesie pozytywnego. Może coś z ustawieniami pamięci podręcznej procesora (cache). Spróbuj zresetować ustawienia bios jeśli to możliwe przy pomocy zworki na płycie po uprzednim wyjęciu baterii.
    edekpedek123
    Level 10  
    Zrobiłem upgrade biosu do najnowszej wersji, resetowałem bios za pomocą zworki. Mogę jeszcze dovoltować ramy ale czy coś da ? Zapomniałem napisać że problem pojawia się gdy komputer jest "zimny" jeżeli go wyłączę i uruchomię ponownie za jakieś 10 min to włączy się normalnie.

Edit:
    Widzę że nie ma nowych pomysłów, wyłączę kompa i za jakoś godzinę (musi być zimny) spróbuję dać większe napięcie na ram.

Dodano po 2 [godziny] 15 [minuty]:

Niestety podbicie napięć nic nie dało
    jajco72
    Level 21  
    Witam, sprawdź kolego jeszcze sam zasilacz (miernikiem), może on, a może na płycie napięcia się posypały (kondensatory - choć płyta "młoda"), dla czystej pewności zdemontowałbym procesor i jeszcze raz osadził w slocie.
    Bios "najnowszy" wcale nie musi byc najlepszy... wiec w dół też można sprawdzić.
    Takie "zimne" niestartowanie to najczęściej wina zasilania.
    Ot tylko podpowiedzi.
    Pozdrawiam
    Jajco72
    neophyte
    Level 31  
    A sprawdzał kolega tak jak pisałem wcześniej na pojedynczych kościach?
    Fakt, że zasilacz mógł nawalić ale może też figle płatać płyta.
    Czy do OC była potrzeba podniesienia Vcore?
    edekpedek123
    Level 10  
    -Tak do OC musiałem podnieść vcore.
    -Niestety nie mam możliwości sprawdzenia zasilacza miernikiem bo takowego nie posiadam, jednak o ile się dobrze orientuję amatrox warrior to dosyć dobry zasilacz.
    -Odpalałem raz komputer bez tej kości 2gb i nadal było to samo. Pozostaje jeszcze sprawdzić te dwie po 512.
    Gumis123
    Level 10  
    99% zasilacz, takie resety go "rozpędzają" i dopiero za któryms razem zastartuje, cos jak stary rozrusznik w aucie ;]
    edekpedek123
    Level 10  
    Sprawdziłem na zasilaczu kolegi, nadal to samo. Odpaliłem też kompa bez tych dwóch 512 również nic to nic dało
    peter44
    Level 12  
    Wygląda na to ,że jakiś element się nagrzewa i dopiero działa jak osiągnie pewną temperaturę.Najczęściej są to wadliwe kondensatory elektrolityczne na płycie gł lub karcie grafiki.

Sprawdź na zimnym komputerze nagrzewając miejscowo płytę gł lub grafikę za pomocą suszarki (nie grzej za długo ani za blisko płyty gł ).Jak wystartuje od razu to będziesz wiedział w którym miejscu jest wadliwy kondensator.
    inforobert
    Level 11  
    zasilacz, jak nie jest na gwarancji to zerwij plomby i zajrzyj do środka czy kondensatory są wypukłe/wylane.

Z suszarką to tez jest pomysł zacznij od nagrzewania zasilacza, jak odpali szybciej to masz zasilacz do naprawy.

Kondensatory wytrzymują ok 2000 roboczogodzin
    zearid
    Level 15  
    Polecam sprawdzenie jak zasilacz trzyma napięcia faktycznie (multimetr, nie bios itp). Może być tak, że zasilacz mając defekt uszkodzi płytę główną.
    W zeszłym roku miałem podobną sytuację. Po pomiarach na spokojnie i sprawdzeniu wszystkiego okazało się, że nawala zasilacz (miał z 3 latka, markowy). W wyniku niestabilnych napięć uległa uszkodzeniu płyta niestety.
    Warto (jeżeli sprzęt nie ma plomby gwarancyjnej) obejrzeć kondensatory w zasilaczu oraz można na wszelki wypadek wzbudzić zasilacz bez płyty i posłuchać pracy. Może być problem z trafo co powinno się objawić dość specyficznym dźwiękiem.
    inforobert
    Level 11  
    zearid wrote:
    Polecam sprawdzenie jak zasilacz trzyma napięcia faktycznie (multimetr, nie bios itp). Może być tak, że zasilacz mając defekt uszkodzi płytę główną.

Odpinasz wszystkie kable od płyty głównej.
    Zwierasz kawałkiem drutu zielony z czarnym(masa), zasilacz się uruchomi.

Jak zmierzyć napięcie w ATX
    edekpedek123
    Level 10  
    Podłączyłem kartę graficzną kolegi nadal to samo, zasilacz też podłączałem więc to raczej nie on. Pozostaje płyta główna
    zearid
    Level 15  
    Hey. Obejrzyj dokładnie MB. Sprawdź w jakim stanie są kondensatory w bloku zasilania (koło procesora) oraz jak masz możliwość sprawdź sam procesor u kogoś.

Może być wina płyty a może też być procesora.

Samo oc jeżeli dobrze wykonane nie powinno szkodzić ale też nie ma 100% pewności.

Możesz dodatkowo przetestować komputer programem BurnInTest(BIT).
    Powinien wykryć błędy jeżeli istnieją ale mówię od razu że to tylko soft więc nie można go traktować jako wyroczni.
    edekpedek123
    Level 10  
    Problem rozwiązany, może komuś się przyda więc napisze co zrobiłem. Tak więc zmuszony byłem oddać komputer do serwisu, po tygodniu powiedzieli mi że zepsuta jest płyta główna i procesor. I że nie da się tego naprawić. Za usługę zapłaciłem 30zł.