Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena cb- przeróbka na 2m

sirtel 01 Kwi 2010 13:43 3491 8
  • #1 01 Kwi 2010 13:43
    sirtel
    Poziom 14  

Witam-mam pozostałość po antenie pół- fali stacjonarnej z pasma cb-konkretnie ten uchwyt-ceownik-już bez cewki.Chcę potraktować to jako bazę do zrobienia anteny na 2m-zastanawiam się czy zrobić z niej gp z czterema przeciwwagami-proszę o podpowiedz-czy wystarczy wstawić tam promiennik długości 50 cm i takież przeciwwagi i nie muszę już wykonywać cewki?Jako promiennik myślę zastosować tę rurę od pół fali,tylko przyciąć na wymiar,Swoje rozważania podpieram oglądając konstrukcję tzw.pałki Radmorowskiej VHF,oraz opisywanego na forum slim-Jim czyli anteny zrobionej z kabla -wywinięty ekran na to rurka-zastanawiam się na sensownością swojego projektu.

0 8
  • #2 01 Kwi 2010 13:59
    lukashb
    Poziom 39  

Wykonaj 1/4 fali dla 145MHz, i do tego 4 przeciwwagi pod kątem 135 stopni od pionu. Bardzo ładnie się stroi i pracuje taka antena. Nie stosujemy żadnych cewek ponieważ antena o tym wymiarze (1/4 fali) ma impedancję zbliżoną do 50 Ohm co powinno się przełożyć na dobre dopasowanie falowe do urządzenia nadawczego/odbiorczego. Pozdrawiam

0
  • #3 01 Kwi 2010 14:16
    rysta
    Poziom 21  

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie antena typu "J" która:
    1). Jest elektrycznie zwarta z masztem.
    2). Nie wymaga żadnych cewek ani przeciwwag.
    3). Jest stosunkowo szerokopasmowa wskutek czego jej strojenie nie jest krytyczne.

0
  • #4 01 Kwi 2010 14:37
    sirtel
    Poziom 14  

Dziękuję bardzo kolegom za zainteresowanie moim tematem-tematem dotyczącym zaaranżowania pozostałości po półfalówce bazowej CB n na potrzeby pasma 2m-pytanie do kolegi lukashb-czy możesz podać mi wymiary elementów?i ,czy analogicznie jak w półfalówce przy CB,maszt może byc zamontowany-dotykać tego ceownika-w sumie przez brak cewki będzie to właściwie antena rozwarta.

Dodano po 58 [sekundy]:

widze że prima aprilis....administrator systemowy:)

0
  • Pomocny post
    #5 01 Kwi 2010 14:54
    lukashb
    Poziom 39  

Tak więc policzymy trochę. 300/145 = 2,0 czyli długość pełnej fali. 2 x 0,25 = 50cm. Mamy już długość elementu. Trzeba to przemnożyć przez wsp. skrócenia 0,95. Tak więc 50 x 0,95 = 47,5cm. Teraz montujesz to wg. rysunku. Przeciwwagi połączone elektrycznie i mechanicznie z konstrukcją wsporczą anteny. np. przymocowanie obejmą do rury, a gorąca żyła do elementu głównego - pionowego. Antena cb- przeróbka na 2m Pozdrawiam Admin ;)

0
  • #6 01 Kwi 2010 15:24
    sirtel
    Poziom 14  

Świetnie,bardzo dziękuję-może za głęboko brnę,ale czy znaczenie przy tych kalkulacjach będą miały przekroje elementów-rurek?Bo promiennik będzie miał siłą rzeczy średnice zewnętrzną i wewnętrzną pierwszej rury dawnej pół fali z cb a przeciwwagi myślę kupić rurki fi 8.

Dodano po 2 [minuty]:

..I że Jeszce zapytam, bo jednak wykonam tę antenkę na troszkę wyższe freq,tj 154 mhz-jak policzyć wymiary:)

0
  • #7 02 Kwi 2010 07:38
    jkk
    Poziom 19  

Przy wzroście średnicy promiennika antena staje się bardziej szerokopasmowa - sięgnie z przyzwoitym współczynnikiem SWR do 154 MHz.. Co do rozważań - stara antena CB to bardzo dobra baza do produkcji anteny na 2 m. Nawet 2 x 5/8 - takiej już z konkretnym zyskiem. Poszukaj w sieci "Poradnika UKF-ca" Bieńkowskiego - tam znajdziesz dużo przyjaźnie wyłożonej teorii i rozwiązań praktycznych. Na pewno coś wybierzesz. A propos wszelkich ćwierćfalówek - to dobre na pooczątek. A do tego nie jest potrzebna wcale antena CB - wystarczy 5 sztuk 48-cm prętów i gniazdko UC -1 lub BNC...

0
  • #8 02 Kwi 2010 08:24
    pietach
    Poziom 22  

Cytat:
    .I że Jeszce zapytam, bo jednak wykonam tę antenkę na troszkę wyższe freq,tj 154 mhz-jak policzyć wymiary:)

300/154=1,94 m - długość fali
    1,94/4=48,7 cm - 1/4 fali
    48,7*K=48,7*0,96=46,75 cm długość elementów

1
  • #9 02 Kwi 2010 13:17
    sirtel
    Poziom 14  

Super!!Bardzo dziękuję-jesteście super:)Tak,pozostałość po pół falówce CB zostawię sobie na przyszłość na te 2 razy 5/8=te 1/4 zrobię od podstaw,faktycznie-gniazdo bnc ,a może uc1 ,kawałek płytki izolacyjnej typu tekstolit i już-mam pytanie-czy warto inwestować w materiały miedziane?I jak z tym kątem 135 stopni-piszę o ćwierć fali-wydaje mi się że ką ten warto wtedy ,gdy antena bardzo wysoko-aby obniżyć główną wiązkę?
    No nic , trochę jestem laikiem wychowanym przez 27 Mhz,pierwszy raz będę próbował działać n własnoręcznie wykonanej antenie-czuję ze to może być rajcujące:).Serdecznie dziękuję za akces kolegom:
    lukashb
    jkk.
    pietach
    rysta

0