Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana instalacji dwużyłowej w bloku.

01 Kwi 2010 17:20 9699 21
  • Poziom 10  
    Witam przeczytałem sporo postów i powiem szczerze że trochę mi to namieszało w głowie dlatego postanowiłem napisać tego posta. Obecnie przeprowadzam remont w 37 metrowym mieszkaniu (dwa pokoje, kuchnia, łazienka). Z wiadomych celów (gotówka) chciałbym wymienić instalację we własnym zakresie.
    Od licznika (zabezpieczenie przedlicznikowe 16A) do mieszkania doprowadzony jest przewód dwu żyłowy, instalacja w mieszkaniu to stare dwu żyłowe albuminowe przewody. Zamierzam wymienić całą instalację łącznie z rozdzielnicą która jest w mieszkaniu. W związku z tym mam kilka pytań. Instalację poprowadzę przewodem 3x2,5mm. Problem mam z gniazdkami w kuchni i łazience (podłączone na osobnym obwodzie) które powinny mieć bolec ochronny. Nie wiem czy bolec mostkować w gniazdku czy bolec podpiąć pod przewód ochrony i przewód ochronny zmostkować w rozdzielnicy z przewodem neutralnym. Dodatkowy dylemat to to że w trakcie demontażu gniazdek w kuchni bolec był podłączony do jednożyłowego przewodu niestety nie udało mi się ustalić gdzie drugi przewód jest podłączony. Mam nadzieję że jasno opisałem mój problem. Z góry dziękuję za wyrozumiałość i pomoc.
  • IGE-XAO
  • Poziom 10  
    Zabezpieczenie przedlicznikowe tylko 16A? Coś mi się wydaje, że to jest za licznikiem. Trochę małe.
  • Moderator Elektrotechnika
    Kol.laiq z tego co piszesz wnioskuję, że nie jesteś elektrykiem a więc dobrze będzie jeśli do tej pracy zaprosisz elektryka chociażby jako nadzorującego ponieważ tu chodzi o Twoje bepieczeństwo jako modernizującego instalację a póżniej użytkownika.Jest bardzo dużo kwestii do rozważenia przed podjęciem jakichkolwiek prac, a Ty podajesz za mało informacji.Pierwsza dość istotna ( z Twojego postu wynika, że mieszkasz w bloku) jaką metodą budowany jest blok, od tego zależy jak można wykonać instalację,jak wykonana stara itd.
  • IGE-XAO
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Dziękuję za dotychczasową pomoc.
    Faktycznie elektrykiem nie jestem, jednak z elektryką miałem do czynienia, kładłem WLZ miałem też uprawnienia SEP. Jednak było to klika lat temu i wielu rzeczy nie pamiętam, dlatego mam nadzieję że z pomocą kolegów z forum uda mi się położyć instalację samemu. Oczywiście po zakończeniu prac montażowych zaproszę elektryka aby to wszytko obejrzał. Co do odpowiedzi do mojego postu. Na umowie wyraźnie jest napisane że zabezpieczenie jest przedlicznikowe 16A moc umowna 3 kW. Jeżeli chodzi o rodzaj sieci to mam problem z ustaleniem tego, jeszcze uderzę do administracji może oni będą w stanie to podać. Co do sieci w układzie TT to wszystkie rury są wymienione na plastikowe. Póki co licznik mam na klatce i nie mam możliwości wymiany przewodu między licznikiem a rozdzielnicą w mieszkaniu.
  • Moderator
    laiq napisał:
    Oczywiście po zakończeniu prac montażowych zaproszę elektryka aby to wszytko obejrzał.

Wszyscy tak piszą, tylko ja nie potrafię odnaleźć w tym grama logiki. Dlaczego PO a nie PRZED? Na pochwałę będziesz oczekiwał? A przecież takie porady bez wizji lokalnej to w większości są mało warte bo zbyt ogólne, jak typowy projekt w budownictwie. A diabeł jak zwykle leży w szczegółach.
    Dlatego, to musztarda po obiedzie. Ja bym odpowiedział na takie zaproszenie: jak se zrobiłeś to tak se miej. Trzeba mnie było wołać wtedy, abyś się dowiedział jak to zrobić. Na badziewie, to ja się wystarczająco już napatrzyłem.
  • Poziom 11  
    Oczywiście że co do rodzaju sieci trzeba być pewnym na 100%. Chciałem jedynie zwrócić uwagę że nie wszystkie stare instalacje są w układzie TN-C.
  • Poziom 10  
    Panowie po kilku telefonach udało mi się ustalić że instalacja w moim bloku jest w układzie TT podobno w łazience idzie uziemienie przewodem miedzianym (sprawdzę dzisiaj po powrocie z pracy), również dowiedziałem się że od czerwca rusza wymian instalacji na klatkach. W związku z tym mam pytanie czy wystarczy jak do czasu remontu instalacji na klatkach przeciągnę przewód uziemiający od łazienki (około 3m przewodu) do rozdzielnicy i tam połączę z przewodem PE a w momencie dostosowania instalacji zamienię go na przewód PE który będzie szedł od licznika. Również w różnicówką poczekam do momentu zmodernizowania instalacji na klatkach. Załączam „schemat” jak miało by to wyglądać.
    Wymiana instalacji dwużyłowej w bloku.
  • Poziom 35  
    Robi się instalację nową, "jak Pan Bóg przykazał":D z przewodem PE a mostki i inne rzeczy robi się w rozdzielnicy - w zależności od tego jaki układ jest na przyjściu. Da się dopasować do wszystkiego.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Witam.

Pierwsza rzecz, to przedlicznik 16A a za licznikiem Ski B16 i B20. O ile B16 jeszcze ujdą w tłoku o tyle B20 nie powinno mieć miejsca, chyba, że będziesz w niedalekiej przyszłości wnioskował do ZE o zwiększenie mocy [wymiana zabezpieczenia przedlicznikowego na większe].

W sytuacji przedstawionej na rysunku, przy każdorazowym zwarciu będziesz biegał do skrzynki na klatce, bo przedlicznik przy zastosowaniu takich zabezpieczeń, jakie podałeś przepali się za każdym razem.

Co do uziemienia, to zalecałbym dalece idącą ostrożność. Bez pomiarów parametrów tego przewodu bałbym się przypinać go do rozdzielni. Nie ma pewności, że jest od faktycznie uziemiony... a o niebezpieczeństwach stosowania byle jakich uziemień w sieci TT sporo już było na forum.

Skoro od czerwca rusza wymiana, to wstrzymaj się z tym uziemieniem i nie próbuj na siłę go wcisnąć. Na Twoim miejscu zostawiłbym wszystkie żółto-zielone nie podłączone do czasu zmiany WLZ. Potem pewnie dociągną Ci 3-przewodową instalację i będzie można przypiąć do szyny przewody PE, w przeciwnym razie bez uziemiania PE w rozdzielni w razie awarii pojawi się na PE napięcie na wszystkich urządzeniach przypiętych do gniazdek z bolcem...

Instalacja i tak jest zabezpieczona przez SWZ. Pomyśl tylko o tych zabezpieczeniach :)

Pozdrawiam.
    Miwhoo.
  • Poziom 10  
    Dzięki za szybkie odpowiedzi. Co do zabezpieczeń to rysunek przerabiałem z innego i z pośpiechu nie zmieniłem wartości na prawidłowe. W mojej instalacji są 16A na obwodach do gniazdek i 10A na obwodach do oświetlenia.
    Mam nadzieję że przy wymianie nie pozostaną przy układzie TT. Że to jest TT dowiedziałem się z firmy która odpowiada za elektrykę w budynku. Rozmawiałem również z RWE ale tam nie byli mi w stanie podać takiej informacji odsyłali mnie od numeru do numeru, swoją droga to dziwne że RWE nie jest w stanie tego podać. Za układem TT przemawia (oczywiście to są moje domysły) fakt że gniazdka w kuchni i gniazdko w łazience miało do bolca ochronnego podłączony przewód którego koniec nie był doprowadzony do rozdzielnicy. Podejrzewam że ten przewód jest podłączony do tego niby uziomy w łazience. Może dzisiaj uda mi się to sprawdzić.
  • Poziom 11  
    Nie wiem czy zostawienie PE nie podłączonych to dobry pomysł.

Do autora tematu:
    RCD zastosuj od razu nie czekaj z tym do wymiany WLZ.
    A na co ci wyłączniki B20 w mieszkaniu?
    A do czego PE podłączyć, jeśli teraz jest 2-przewodowe i jeszcze TT?
    Zerować tego nie wolno... a jak autor podłączy wszystkie PE do szyny i jej nie uziemi,to będzie jak napisałem wcześniej... Awaria rozniesie za pośrednictwem szyny PE potencjał na wszystkie obudowy urządzeń podłączonych do gniazd z kołkiem ochronnym.
  • Poziom 10  
    Spróbuje jutro jeszcze jednego podejścia do RWE a nuż trafię na inne osoby i czegoś się jednak dowiem. Skoro administracja zamierza wymieniać instalację to myślę że jakieś rozeznanie powinni mieć zrobione. Uderzę jeszcze raz do administracji może uda mi się potwierdzić na 100% układ sieci (o ile to w ogóle jest możliwe).
  • Poziom 35  
    Miwhoo napisał:
    A do czego PE podłączyć, jeśli teraz jest 2-przewodowe i jeszcze TT?
    Zerować tego nie wolno... a jak autor podłączy wszystkie PE do szyny i jej nie uziemi,to będzie jak napisałem wcześniej... Awaria rozniesie za pośrednictwem szyny PE potencjał na wszystkie obudowy urządzeń podłączonych do gniazd z kołkiem ochronnym.

A kto mówi żeby podłączać? Chodziło mi o wymianę kabli i przygotowanie instalacji do wpięcia w cokolwiek. TT można zrobić ze wszystkiego - z TT niewiele:D
    Jeśli tak, to OK. Kable z tego wszystkiego, to stosunkowo niewielki koszt :)
    Gniazda 3x2,5, zasilanie oświetlenia 3x1,5, do podwójnych źródeł światła 4x1,5 [od podwójnych włączników]. Do kompletu RCD. Rozdzielnicę najlepiej 12 modułów, żeby zapasu troszkę było.. może w przyszłości 3 fazy przyjdą :)

Lepiej przygotować wszystko i potem przełączać / dołączać niż jeszcze raz dłubać to samo...
  • Poziom 39  
    Cytat kol. laiq
    Cytat:
    Z wiadomych celów (gotówka) chciałbym wymienić instalację we własnym zakresie.

Cytat:
    Zamierzam wymienić całą instalację łącznie z rozdzielnicą która jest w mieszkaniu.

Oraz:
    Cytat:
    Nie wiem czy bolec mostkować w gniazdku czy bolec podpiąć pod przewód ochrony i przewód ochronny zmostkować w rozdzielnicy z przewodem neutralnym.

Jeśli będziesz wymieniał przewody, to co i do czego chcesz "mostkować"!?
    Poziom tej odpowiedzi świadczy o tym, że nie rozumiesz pojęcia "zerowania", oraz, że nie są Ci znane układy sieciowe.
    Cytat:
    Dodatkowy dylemat to to że w trakcie demontażu gniazdek w kuchni bolec był podłączony do jednożyłowego przewodu niestety nie udało mi się ustalić gdzie drugi przewód jest podłączony.

Jak dalej wyczytałem- jest to przewód PE który "idzie w próżnię". Istnieje jeszcze taka możliwość, że budynek zasilony jest w układzie sieciowym TN, a przewód niewiadomego pochodzenia ma swój udział w zerowaniu pośrednim, które to dopuszczało wykorzystanie metalowych rur wodociągowych w obwodach zabezpieczonych max. 16A (po spełnieniu pewnych warunków). Ale skoro wymienili je na PCV, to kto wie, co tam jest nawydziwiane...

Cytat:
    Panowie po kilku telefonach udało mi się ustalić że instalacja w moim bloku jest w układzie TT podobno w łazience idzie uziemienie przewodem miedzianym (sprawdzę dzisiaj po powrocie z pracy),

Więc sprawdź to. Chyba nie sądzisz, że w dowolnym miejscu przetniesz ten "przewód" aby się do niego przyłączyć- przyłączyć szynę PE Twojej rozdzielnicy.
    A jaką ma wartość rezystancji to "uziemienie" w łazience? No chyba wiesz, skoro od tego przewodu ma zależeć Twoje być- albo i nie...
  • Poziom 10  
    Wczoraj ekipa budowlana zrobiła „porządek” w łazience w związku z tym mogłem dokładnie przyjrzeć się jak to wygląda. Przewody które były przykręcone do bolców ochronnych w gniazdach pewnie pierwotnie były przyłączone do rury z wodą po wymianie rur na PCV zostały odcięte i już nikt nie zadał sobie trudu aby przyłączyć je do przewodu który został wstawiony zamiast rury. Sprawdziłem skąd biegnie przewód który mam w łazience. Jest to aluminium grubości 12mm przewód ten biegnie z piwnicy przez mój pion i dalej do góry, natomiast w piwnicy przewód jest podłączony do bednarki. Cała bednarka jak i przewody wyglądają na świeżo robione (nowy tynk, uchwyty itp.), Bednarka pomalowana jest na żółto-zielony kolor, do bednarki również podłączone są żółto-zielone przewody ze skrzynek telewizji kablowej. Czy z takich informacjach można wywnioskować że instalacja to raczej TT niż TN-C?
  • Poziom 13  
    Jeśli mowa o błędach merytorycznych to admin powinien zamknąć cały ten wątek,ponieważ doradzacie zrobienie czegoś czego i tak mu nie wolno bez uprawnień czyli namawiacie do popełnienia wykroczenia jak nie przestępstwa,to jest budynek publiczny a nie prywatny domek aby robić tam samoróbki prowizorki,kto ci odbierze taką instalację?ingerując bez znajomości w ogólnie istniejącą instalację ponosisz za to odpowiedzialność,to tak jakbyś rurę z gazem sam zakładał,nie daj Boże jakąś awarię
    Kolego zdania zaczynamy wielką literą. Proszę popraw bo będę zmuszony usunąć ten post.
    Kolego to się zwracamy po piwku,do mnie się mówi- Proszę Pana