Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moja instalacja antenowa - rozwiązanie kilku problemów

Radioamator446 02 Kwi 2010 00:38 3767 7
  • #1 02 Kwi 2010 00:38
    Radioamator446
    Poziom 12  

Witam,
    moja instalacja wygląda tak jak na schemacie i problem polega na stratach jakie powstają na jej kolejnych częściach. Chciałbym ich się pozbyć. Robiłem próby przy antenie UKF na rotorze (1) z przedwzmacniaczem (specjalnie wyprodukowany dla mnie na zakres od 65-108MHz) niestety przy skierowaniu na silny obiekt (Chwaszczyno, Jaśkowa, czy EC II) przesterowywał się i musiałem porwócić do wersji bez przedwzmacniacza, czyli na samym symetryzatorze. I chciałbym poprosić o pomoc w realizacji zmniejszenia strat.
    Opis instalacji:
    1 - ant. 5-el. UKF na rotorze w H
    2 - ant. 5-el. UKF w V; kier. S
    3 - dipol UKF
    4 - ant. logarytmiczna K2-K69 skierowana na mniej więcej Iławę

K1, K2, K3, K4, K5 - przekaźniki w.cz. dla wybranej anteny
    Sterowanie poprzez skrętkę (+), wykorzystano 5 żył (dla masy przekaźników wykorzystano oplot koncentryka); pozostałe 3 służą do sterowania rotorem.
    Koncentryk od przekaźników do domu ma ponad 40m + ok. 10-15m od anteny z dachu do przekaźników. Koncentryk nie jest niskiej jakości, zastosowałem taki jak stosuje moja kablówka (udało mi się załatwić), ma on symbol: BX3802181 (zaopatrują się oni u Vector-a :twisted: ).

Przekaźniki zastosowałem ponieważ nie chcę zrzucać kilku kabli do kolejnych anten, lecz jak jeszcze nie miałem przekaźników do poziom sygnału stacji odległych był wystarczający, aby te mogły właściwie grać cały czas w mono. Teraz to, albo delikatnie szumi w mono lub tez faluje. a użyłem 5 przekaźników ponieważ pierwszy mój plan był taki, że antenka w H będzie na rotorze, a pozostałe 3 w V będą ustawione na różne kierunki na których mi zależy. Lecz jak zobaczyłem ile można złapać dzięki rotorowi :D, od razu plan się zmienił i teraz będzie antenka w H i druga antena w V też na rotorze. I teraz chciałbym postawić kolejne pytanie, czy mogę razem z anteną UKF H (<ona oczywiście na górze) zamątować antene logarytmiczną H pniżej na jednym rotorze (jaka powinna byc prawidłowa odległość dla nich)?

O to zdjęcia mojej instalacji. Wiem, że jest kiepsko wykonana (zwłaszcza jeśli chodzi o tablice przekaźników), no ale inaczej się nie dało. Podkreślam, że to wszstko jest zrobione na okres przejściowy zimowy, zwłaszcza antena V. Na ostatnim zdjęciu jest ten symetryzator, moim zdaniem przy takiej ilości ścieżek jest on na UKF, anie na UHF, no chyba, że się mylę :roll: .

Moja instalacja antenowa - rozwiązanie kilku problemów Moja instalacja antenowa - rozwiązanie kilku problemów Moja instalacja antenowa - rozwiązanie kilku problemów Moja instalacja antenowa - rozwiązanie kilku problemów Moja instalacja antenowa - rozwiązanie kilku problemówMoja instalacja antenowa - rozwiązanie kilku problemów Moja instalacja antenowa - rozwiązanie kilku problemów Moja instalacja antenowa - rozwiązanie kilku problemów Moja instalacja antenowa - rozwiązanie kilku problemów Moja instalacja antenowa - rozwiązanie kilku problemów Moja instalacja antenowa - rozwiązanie kilku problemów
    Pozdrawiam, Radioamator 8-)

Proszę obrazki wstawiać na serwer elektrody poprzez funkcję Dodaj obrazek w lewej-dolnej części pola wpisu. [SP5ANJ]

0 7
  • #2 02 Kwi 2010 08:53
    pietach
    Poziom 22  

Może to niewiele pomoże ale :
    - w puszce przekaźników polutuj kable jak nakrótszymi odcinkami odizolowanego przewodu,
    - zwykły miedziany drut zamień na srebrzanke,
    - spróbuj bez symetryzatora oraz nie wiem czy to tylko na zdjęciu tak widać jakby niektóre scieżki miały przerwanie albo to tylko farba zeszła.
    - przekaźniki bliżej siebie

oraz znalazłem coś takiego na stronie SP7DTP

"Przy lutowaniu kabli antenowych na UKF ważny jest sposób podłączenia oplotu kabla do gniazda.
    Złe podłączenie spowoduje pogorszenie SWR na paśmie 70cm.
    Dlatego ważne jest, aby oplot kabla był promieniście i w miarę równo rozłożony wokół gniazda"

Ten sam wpis co wykonał moderator powyżej proszę poprawić - GKVIDEO

0
  • #3 02 Kwi 2010 09:19
    Radioamator446
    Poziom 12  

pietach napisał:
    Może to niewiele pomoże ale :
    - w puszce przekaźników polutuj kable jak nakrótszymi odcinkami odizolowanego przewodu,
    - zwykły miedziany drut zamień na srebrzanke,
    - spróbuj bez symetryzatora oraz nie wiem czy to tylko na zdjęciu tak widać jakby niektóre scieżki miały przerwanie albo to tylko farba zeszła.

Ten drut miedziany, to gorąca żyła koncentryka (kawałek wyjęty). Chyba symetryzatora nie mogę wywalić bo będzie niedopasowanie:|. Ścieżki nie są popękane, to tylko soldermaska jest trochę poprzecierana i porysowana.

0
  • #4 02 Kwi 2010 09:53
    Olek II
    Moderator

Witam, symetryzator do wymiany. Najlepszy to na ferrycie. Przekaźniki do wymiany, to jest w.cz. a nie m.cz. Po drugie, wysoki sygnał z anteny i tak będzie przełaził na wyjście pomimo że dana antena będzie odłączona. Mogą wystąpić interferencje. Tego tak się nie robi. Każda antena niepracująca, powinna być zwarta do masy, chociaż przy silnym sygnale niewiele to da. Sygnał radiowy i telewizyjny da się zsumować na dachu, a w pomieszczeniu na dole rozdzielić. Można obok anten zastosować wzmacniacz, który wzmocni zsumowany sygnał. Zapytaj kumpli z kablówki jak to robią.

0
  • #5 02 Kwi 2010 10:48
    Radioamator446
    Poziom 12  

Olek II napisał:
    Witam, symetryzator do wymiany. Najlepszy to na ferrycie. Przekaźniki do wymiany, to jest w.cz. a nie m.cz. Po drugie, wysoki sygnał z anteny i tak będzie przełaził na wyjście pomimo że dana antena będzie odłączona. Mogą wystąpić interferencje. Tego tak się nie robi. Każda antena niepracująca, powinna być zwarta do masy, chociaż przy silnym sygnale niewiele to da. Sygnał radiowy i telewizyjny da się zsumować na dachu, a w pomieszczeniu na dole rozdzielić. Można obok anten zastosować wzmacniacz, który wzmocni zsumowany sygnał. Zapytaj kumpli z kablówki jak to robią.

Nie mam problemów z interferencjami. Te przekaźniki są w.cz., takie przynajmniej miały być (Link). Nie chcę sumować wszystkich anten, ponieważ odbieram stacje radiowe z daleka na jednej częstotliwości z różnych kierunków i o różnych polaryzacjach, dlatego używam przekaźników, a nie zwrotnic. Zresztą nie znalazłbym takiej zwrotnicy dla mojej instalacji, aby np. zsumować UKF i antenę logarytmiczną, która odbiera od kanału K2 i przechodzi przez K4-K5, czyli UKF, a zwrotnicę są UKF + K6-69. Wychodzi na to, że nie mógłbym odbierać kanałów poniżej K6, wiem, że u nas w kraju nie ma nadajników pracujących na tych częstotliwościach, ale jeszcze za granicą są:D.
    Pozdrawiam, Radioamator446 8-)

0
  • #6 02 Kwi 2010 14:37
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Proponuję poprawić konstrukcję puszki z przekaźnikami a wszystkie połączenia w.cz. skrócić, podłączyć prawidłowo masy i zaekranować.

Taki montaż nadaje się raczej na KF-y a nie na UKF-y. :cry:

Pozdrawiam.

0
  • #7 06 Cze 2010 23:33
    Radioamator446
    Poziom 12  

Witam,
    zastosowałem się do powyższych zaleceń i wyrzuciłem symetryzator z tej anteny oraz też z pozostałych anten radiowych, zastąpiłem je pętlami. Sygnał się o wiele poprawił i jestem z tego bardzo zadowolony.

Miałbym teraz prośbę o pomoc w rozwiązaniu kolejnych zagadnień.
    Zakupiłem ostatnio drugi rotor na którym zawiśnie Yaga 5-el. UKF na wysięgniku (ok. 1000mm) w polaryzacji pionowej 'V'. I tutaj pojawia się moje pierwsze pytanie, czy mogę zamontować antenę logarytmiczną (lub jeśli kupię, UHF) przy mocowaniu wysięgnika w rotorze (tam gdzie się przykręca go do części obrotowej/góra). Czy ta antena nie będzie jeszcze za blisko i nie zmienią się parametry anten. Jeśli logarytmiczna nie nadawałaby się, to zakupiłbym wtedy antenę na pasmo UHF. Całość będzie na szczycie masztu od zbiorczej ok. 4m nad dachem
    Rozważam zakup między dwiema pozycjami:
    1. Yaga UHF (ma bardziej płaską charakterystykę w całym paśmie, ...)
    2. ATX (ale ta ma większy zysk na wyższych kanałach co jest ważne, lecz na początku mniejsze wzmocnienie od poprzedniej).

Anteny chcę wykorzystywać do DX'u (analog i DVB-T) i lokalnego odbioru (niestety tylko analog :evil: :cry:).

[Wcześniej posiadałem taką > Antenę + przedwzmacniacz Badmor +16db na UHF, jednak ją sprzedałem bo jeden sąsiadce, której zależało na kilku kanałach których zbiorcza nie zapewniała; no cóż trzeba było ratować kobietę w potrzebie :D ).

Jakie (przed-) wzmacniacze mam dobrać dobrać jeśli linia ma ponad 50m, a nadajniki są blisko (TVN ok.4-5km [wiązka najsilniejsza gdzieś przechodzi nie daleko mojego miejsca zamieszkania] oraz ok. 8-9km do Chwaszczyna). Ponownie zastosowałbym Badmor'a +16db?

Jeśli antena dla telewizji nie mogłaby się znaleźć przy tej na UKF w V, to mogę ją też przenieść na rotor od UKF w H, też jak najniżej przy mocowaniu. Jednak cały czas się obawiam, czy nie rozwali to charakterystyk anten UKF, ze względu na tak bliską odległość od nich.

Proszę o rozwianie moich nie pewności. Jeśli czegoś napisałem, to proszę pytać. Czekam na pomocne odpowiedzi.
    Pozdrawiam, Radioamator446 8-)

0
  • #8 09 Cze 2010 10:45
    Radioamator446
    Poziom 12  

Chciałbym ponownie prosić o odpowiedź, wiem, że nie powininem nalegać jednak będę, ponieważ teraz mam więcej czasu i chciałbym instalację wykonać do końca Czerwca. Jeszcze raz bardzo proszę o odpowiedzi na powyższe pytania.

0