Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewacz Kaskada plus 18kW diody

02 Kwi 2010 10:30 3680 14
  • IGE-XAO
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Za słabe diody - pod względem napięciowym lub prądowym.

Jakie są teraz wlutowane? Jaka jest rola tej płytki?
  • Poziom 15  
    Nie robi różnicy czy sam wlutowuję diody, czy kupuję oryginalną płytkę.

Z jednej strony są podłączone 3 fazy, z drugiej N przez czujnik temperatury 75 stopni. Czujnik sprawny. Załączenie czujnika powoduje wyrzucenie bezpiecznika.
    Nie wiem jaka jest jej rola, ale zapewne jest to m.in. filtr z uwagi na warystory.
  • Spec od Falowników
    Jak się połączy fazę z N przez diodę, to bezpiecznik musi wylecieć, a dioda musi się spalić. To znak, że wszystko działa, jak należy.
  • IGE-XAO
  • Moderator
    Przesuwam do serwisu AGD
  • Poziom 15  
    To znaczy, że co ? Zabezpieczenie jest jednorazowe ?

Za każdym razem jak zadziała zabezpieczenie termiczne, to spali te diody ?
    No niech tam, tylko dlaczego się przegrzewa w takim razie ?
  • Spec od Falowników
    Miałem raczej na myśli, że dioda się spali, jeśli dostanie 400V. Tam musi coś być w szereg w obwodzie. Może cewka wybijakowa zabezpieczenia termicznego? A nie faza i N, bo to bez sensu, chyba, że ktoś lubi zapach spalenizny.
  • Poziom 15  
    Nie ma nic więcej. Diody są podłączone zaporowo (katody) pod fazy, równolegle z każdą diodą jest warystor. Anody diod połączone razem do N przez bimetalowy termostat 70 kilka stopni. Termostat normalnie otwarty, zwiera przy przegrzewaniu się grzałki.
  • Spec od Falowników
    To je niemożebne. A diody nie są na pewno podłączone zaporowo, chyba, że masz w domu trzy fazy prądu stałego. Przy przemiennym muszą tak czy tak przewodzić. :D:D
  • Poziom 15  
    Chodziło mi raczej o zobrazowanie w jaki sposób są wlutowane, a nie jak przewodzą.
  • Poziom 32  
    Znane rozwiązanie z suszarek medycznych produkowanych za czasów PRL.
    Równolegle z zasilaniem był wpięty termostat od żelazka ustawiony na 200°C.
    Po przekroczeniu tej temperatury zwierało zasilanie i padał albo bezpiecznik na obwodzie gniazd albo jak był tam gwoźdź to się jarała suszarka.
    Widocznie to to samo projektował tamtejszy inż. ;)
  • Spec od Falowników
    Prepraszam, ale schemat znajdujący się na forum potwierdza tę idiotyczną konstrukcję.
    Można wstawić diody 200A od spawarki albo zrobić coś, aby temperatura 70C nie była nigdy osiągana przez wodę (udrożnić przepływ, ograniczyć moc grzałek).
  • Poziom 2  
    a ja mam troche inny problem

w zimie kaskada zamarzła i szlag trafił mocowanie zespołu grzałek i rurkę doprowadzającą do niego wodę.

Rurkę wymieniłem, wyprostowałem pierścienie trzymajace w kupie zespół grzałek i ... woda jest tylko letnia. Podłaczenie sprawdzałem 3 x i grzałki są podłaczone prawidłowo, czy jak woda zamarzła i ścisnęła grzałki, to mogła je uszkodzić?

omomierz pokazuje że wszystko powinno być ok
  • Poziom 15  
    Mogła jak najbardziej. Bardziej prawdopodobne jest jednak uszkodzenie ciśnieniowego włącznika grzałek. Te "coś" umieszczone za sprężynkami. Podnieś ręcznie ramie i jeżeli woda będzie w kranie gorąca, to uszkodzona jest pewnie gumowa membrana wewnątrz białego korpusu. lampki zapalają się wszystkie ?
  • Poziom 17  
    Witam
    Potrzebuje instrukcję a dokładnie schemat elektryczny do tego podgrzewacza