Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATmega128][AVR Studio 4.14] USB ICE avr jtag - nie działa

aimn 02 Kwi 2010 11:48 3553 2
  • #1 02 Kwi 2010 11:48
    aimn
    Poziom 10  

Witam. Mam programator USB ICE avr jtag, podłączyłem go do płytki z z samym mikrokontrolerem ATmega128 (nic innego nie było przylutowane) i chciałem przetestować programowanie układu w AVR Studio. Programator dobrze odczytywał procesor, wgrywał poprawnie kod programu ale z poniższymi ostrzeżeniami:

Code:
    JTAG ICE: Warning: Reading the program counter, an invalid value (0x7FFFFFFF) was received from the device.

JTAG ICE: Warning: A problem occured while executing this debug command! Please check the connections, the voltage, and the clock system of the target application!

Mimo tego można było debugować program step-by-step, na pinach pojawiało się poprawne napięcie - także praktycznie wszystko działało bez zarzutu.

Gdy dolutowałem resztę płytki (wraz z między innymi kwarcem 8 [MHz]) programator przestał debugować a jego dioda (JTAG LED) miga z bardzo dużą częstotliwością, zamiast świecić stale. Można kliknąć jedynie przyciski Break i Reset w AVR Studio żeby to przerwać, co więcej program nie wgrywa się do procesora, a oprócz wspomnianych ostrzeżenie zaczął pojawiać się błąd odczytu pamięci.

Podłączenie programatora do procesora (co zwykle jest przyczyną tych błędów) mam poprawne, poczytałem, że to może być też wina kwarcu. Ustawiłem w bitach kontrolnych zewnętrzny oscylator 3.00-8.00 MHz (z wyłączonym CKOPT) wówczas błąd i ostrzeżenia przestały się pojawiać, ale programator wciąż nie programował, program się nie wgrywa, debug nie działa, dioda miga z dużą częstotliwością.

Ustawiłem jeszcze częstotliwość JTAG-a w opcjach AVR Studio na 200 [kHz] z 250 [kHz] - gdyż powinna być mniejsza bądź równa od 1/4 częstotliwości procesora, ta zmiana sprawiła, że znowu zaczęły się pojawiać te same ostrzeżenia, po zmianie z powrotem na 250 [kHz] ostrzeżenie nie zniknęły.

Po kolejnej próbie nie pokazują się już ostrzeżenia lecz same błędy:

Code:
    Error reading memory : IO  Address:0  Size:64

Error reading memory : REGISTERS  Address:0  Size:32
    Error reading memory : SRAM  Address:96  Size:160

Nie wiem już co może być nie tak, jak widać za każdym razem jest coś innego, ktoś ma jakiś pomysł?[/code]

• #2 02 Kwi 2010 13:39
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Może problem się rozwiąże, kiedy przejdziesz na najnowszą wersję AVR Studio? Jest jakiś powód dla którego używasz wersji muzealnej?

• #3 02 Kwi 2010 19:02
    aimn
    Poziom 10  

Niestety, zainstalowałem AVR Studio 4.18 + SP2 i programowanie mikrokontrolera kończy się na 3 błędach które umieściłem powyżej.

----------------------------------------------------------------------------

Odkryłem, że to wina mojego kwarcu. Mam podłączony kwarc (8.00 [MHz] z parą kondensatorów 22 [pF]) do nóżek XTAL1 i XTAL2. Gdy ustawię bity kontrolne by mikroprocesor pracował z kwarcem wówczas nie mogę programować przez interfejs JTAG. Gdy zmienię te fuse bity na domyślne czyli wewnętrzny oscylator 1 MHz, układ zaczyna działać. Czy ktoś wie czemu mój kwarc powoduje taki stan?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME