Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Pavilion dv9000 - dogrzewka VGA czy coś innego?

02 Kwi 2010 16:41 5622 14
  • Poziom 36  
    Witam.

HP Pavilion DV9000 uruchamia się tylko w trybie awaryjnym Windows XP. Podczas próby instalacji od zera, system wywala informację, mniej więcej: "sterownik grafiki się zatrzymał i wymagany jest restart komputera" system wciąż się instaluje, więc nie wyłączam. Komputer działa ale w rozdzielczości podstawowej.

Czyżby dogrzewka chipu VGA? Właśnie na to wygląda (podobno seria DV9000 jest uwalona i odklejające się chipy w tych płytach to standard). Polityka HP w takich przypadkach nie odbiega od polityki innych wiodących firm - "nic o tym nie wiemy" ;-) - tak przynajmniej wynika z lektury różnych forów.

Z jednej strony wadliwe (odklejające się chipy) produkuje nie tylko HP (w tym przypadku) nVidia ale co to obchodzi klienta? Z drugiej strony bardzo prawdopodobne, że to jednak w tym wypadku HP nie zadbało o odpowiednie chłodzenie.

Po części klient sam jest sobie winien - jeśli kupuje płytę na innych niż Intelowe komponenty, miał prawo się tego spodziewać. W końcu odklejające się chipy nVidia czy AMD to standard. Na pocieszenie można by rzec, że nVidia (w porównaniu z AMD czy VIA) jeszcze tako się daje dogrzewać.

W powyższym przypadku, co sądzicie, dogrzewka, czy coś jeszcze, zna ktoś model DV9000 z praktyki serwisowej?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 18  
    Chcesz go naprawić czy tylko uruchomić i sprzedać? Podgrzanie układu to nie naprawa lecz najwyżej diagnostyka która ci może powiedzieć co jest do wymiany.
    Duża część uszkodzeń w dv wynika z zapychania się radiatorów do których ciężko się dostać i nieszczęśliwej konstrukcij obudowy. Podaj co to za model lub płyta główna to ci coś podpowiem.
  • Poziom 29  
    Jest to objaw odklejonych mostków
    Jeśli jest to wersja z procesorem AMD to do reballingu chip karty graficznej (jeśli nie jest zintegrowana z NB)oraz mostek północny nvidi NB.
    Jeśli jest to wersja na procesorze Intela to głównie reballing chipu karty graficznej.
    Po naprawie polecam wymienić thermopad mostka północnego NB, zaktualizować BIOS do najnowszej wersji, wyczyścić cooler i nałożyć dobrą pastę termo przewodzącą.
    Podgrzewanie układu z topnikiem może czasem nic nie dać, zależy to od stopnia utlenienia padów, cyna może się z powrotem nie przykleić, albo usterka się powtórzy.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 13  
    Cóż, jeszcze dużo czasu upłynie zanim wspomniana dogrzewka będzie remedium na wszelkie problemy związane z działaniem układów graficznych , mostków południowych i północnych... A jak nie pomoże albo co gorsza już się nie włączy to .... przecież winna jest Nvidia z AMD i VIA :).
    Cytat:
    Po części klient sam jest sobie winien...
  • Poziom 36  
    oda napisał:
    Cóż, jeszcze dużo czasu upłynie zanim wspomniana dogrzewka będzie remedium na wszelkie problemy związane z działaniem układów graficznych , mostków południowych i północnych...

Tak. Zwłaszcza, że centra serwisowe wiodących producentów stosują dogrzewkę jako normalny wariant naprawy (nie bez powodu zdziwienie kolegi z drugiego postu spowodowało mój uśmiech). Ale nie winię owych centrów (swoją drogą nawymieniałem się tysiące mostków na BGA ale na profesjonalnych maszynach a nie w takich domowych warunkach jak tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1461877.html#7225593 - szacunek i podziw dla tego pana, że hotairem układy graficzne BGA wymienia. Nie wiedziałem, że tak się też da ;-)) i z doświadczenia wiem, że w przypadku pewnych modeli nie ma najmniejszej różnicy pomiędzy tym czy chip zostanie dogrzany, czy wymieniony na fabrycznie nowy. Za kilka miesięcy i tak się odklei ;-). I nie ma na to absolutnie żadnego sposobu.

oda napisał:
    A jak nie pomoże albo co gorsza już się nie włączy to .... przecież winna jest Nvidia z AMD i VIA :).

Ocho, profesjonalista się odezwał ;-P

Popracuj sobie w profesjonalnym centrum serwisowym, napraw parę tysięcy płyt, a dowiesz się jakie są rzeczywiste właściwości chipów poszczególnych producentów - Intel, nVidia, AMD, VIA...

Cytat:
    Po części klient sam jest sobie winien...

Ano niestety. Choć często jest tego zupełnie nieświadomy.
  • Poziom 13  
    Rozumiem, że Ty popracowałeś sobie w profesjonalnym centrum serwisowym, nawymieniałeś się tysiące mostków BGA, naprawiłeś tysiące płyt.... i nie ładuje Ci się sterownik grafiki .... Szkoda było napisać w poście jakiej grafiki, mimo tego , że wersji płyt w DV9000 było kilka, z różnymi układami. Najczęściej na tę przypadłość trafiają się G86-770 i go7600 , więc można się domyślić ;-P . Ja bym osobiście w takim przypadku ją wymienił, przynajmniej dla większego prawdopodobieństwa nie ujrzenia tego komputera ponownie za pół roku z naklejką reklamacja - znowu to samo.
    Ale może uchylisz trochę rąbka tajemnicy pracy profesjonalnych centrów serwisowych i podzielisz się swoimi doświadczeniami na forum. Tutaj nie każdy naprawił tysiące płyt głównych , nie wspominając już o ilości wymienionych mostków na nowe. A za uchylenie tajemnicy dogrzewki skutecznej na kilka miesięcy albo dłużej każdy byłyby Ci dozgonnie wdzięczny...

Moderowany przez Matuzalem:

Daruj sobie wycieczki osobiste i komentarze tego typu, a swą "ciekawość" spróbuj zaspokoić poprzez wymianę PW z adresatem tych uwag.

• Poziom 36  
    oda napisał:
    Rozumiem, że Ty popracowałeś sobie w profesjonalnym centrum serwisowym, nawymieniałeś się tysiące mostków BGA, naprawiłeś tysiące płyt.... i nie ładuje Ci się sterownik grafiki .... Szkoda było napisać w poście jakiej grafiki, mimo tego , że wersji płyt w DV9000 było kilka, z różnymi układami. Najczęściej na tę przypadłość trafiają się G86-770 i go7600 , więc można się domyślić ;-P .

Problemowy laptop należy do przyjaciółki z Dublina, i dla niej konsultuję ten przypadek. Nie wszystkie informacje udało mi się jeszcze z niej wyciągnąć. Stąd nieścisłości.

oda napisał:
    Ale może uchylisz trochę rąbka tajemnicy pracy profesjonalnych centrów serwisowych i podzielisz się swoimi doświadczeniami na forum. Tutaj nie każdy naprawił tysiące płyt głównych , nie wspominając już o ilości wymienionych mostków na nowe. A za uchylenie tajemnicy dogrzewki skutecznej na kilka miesięcy albo dłużej każdy byłyby Ci dozgonnie wdzięczny...

Wiesz co, wydaje mi się, że nie o wszystkim mogę tu pisać. Mimo, że w tym centrum już w chwili obecnej nie pracuję, jak również nie kojarzę żadnej klauzuli na umowie, która zabraniałaby mi ujawniania jakichś konkretnych rzeczy, to jednak wolałbym być ostrożny i z góry proszę Kolegów o wyrozumiałość. Z resztą, i tak napisałem sporo...

Do Ciebie również odnosi się to co w posicie powyżej wskazałem.

Matuzalem
  • Poziom 35  
    Witaj, fajnie że mnie podziwiasz, ale ja tym co mam potrafię elegancko płytę naprawić. Niektóre serwisy tak ugotują płytę że wygląda jak skwarka.
    Odnośnie naprawy tego modelu to najlepszym rozwiązaniem jest wymiana układu na nowy roczniki z 2007 roku miały wadliwe układy, układy z 2009 roku podobno pozbawione są tej wady. Jeżeli natomiast chciałbyś tanio to naprawić to wygrzej jądro układu ,a usterka ustąpi - nie ma gwarancji na jak długo, ale to najtańsze rozwiązanie. Reballing przydaje się zrobić bo czasem może się okazać że podczas grzania układu - bez reballingu, powstałe naprężenia spowodują naderwanie połączeń pod układem,a tym samym kolejną usterkę - która może nastąpić w krótkim czasie od ,,naprawy''. Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

PS. film jest na prawdę pouczający jak na Polskie realia. Nie będę pokazywał zdjęć płyt jakie dostałem do naprawy po ,,serwisach'' bo fachowcy zawału by dostali.
  • Poziom 36  
    No więc tak. Laptop jest na CPU Intela (Core 2 Duo T5600 - 1.83GHz (x2), 667MHz FSB, 2MB L2 Cache). Grafika to: Go7600 (NVIDIA GeForce Go7600 512MB Dedicated).

Jakby znalazły się jeszcze jakieś istotne podpowiedzi dla tej konkretnie wersji to będę bardzo wdzięczny.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 36  
    Ok. To teraz poproszę (może być na PW) info o serwisach w Polsce, które podejmą się takiej naprawy, i od razu wstępnej cenie.
  • Poziom 1  
    witam a wiec spotkał mnie problem z dv9685eo a wiec odpaliłem grę ekran zaczoł mrugac po chwili zawiecha zrobilem restarta i grafika sie odpalila w 4 bitach krzaki jakies na ekranie i takie tam wiec zaczolem grzebac w necie co jest nie tak wyczytałem na tym forum o dogrzaniu vga wiec nic nie miałem do stracenia rozebrałem laptopa na częsci pierwsze wyciągłem płyte i opalarka potraktowałem vga złożylem i śmiga w serwisie kasuja 250pln nowa plyta 500 ja ja to zrobilem za free forum uratowalo mi zycie :P warto tak zrobic
  • Poziom 10  
    Hm ja mam taki przypadek w swoim HP 9500dv pavilion. Był w naprawie aż w Kołobrzegu 350 zeta i po pół roku to samo przy okazji po naprawie pojemność akumulatora spadła do 10% i zmienił się odcień - faktura plastiku obudowy akumulatora stąd wniosek ,że to niekoniecznie jest mój. No ale nie oznaczyłem go trwale więc.....
    Wnosek: kolega powyżej dobrze zrobił ze sam podgrzał przynajmniej zaoszczędził 350 zł. Dobrze gdyby opisał jak to zrobił bo sam się zastanawiam :D. Ale opalarka mi padła jakis czas temu i podgrzewa do 70stopni....
    BTW do ilu należy przysmażyć ? Dokładnie temperatura topnienia cyny?

W międzyczasie ratowałem się dystrybucją linuxową pod którą udawało sie odpalić w mniejszej rozdzielczości 800/1478 coś koło tego w trybie vesa PUppy linux 5,2 cd live. Bo preinstalowana Vista za nic i ani mru mru. Ale dziś i to padło.