Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel 5x2,5mm2 zamiast trzech osobnych 3x2,5mm2

parafka 02 Kwi 2010 19:57 7333 29
  • #1 02 Kwi 2010 19:57
    parafka
    Poziom 20  

Będę przenosić kuchnię do dużego pokoju i muszę ułożyć nową instalację
    przeznaczoną na urządzenia kuchenne:
    - płyta 3~ 7kW
    - piekarnik 3,6kW
    - zmywarka 2,3kW
    - rozdrabniacz 1,3kW + czajnik 2,4kW

Planuję poprowadzić 5x2,5mm2 (10-12m) dla płyty ceramicznej i podłączyć pod istniejące zabezpieczenie 3xB16
    Pozostałe odbiorniki chcę zasilić każdy z innej fazy i podłączyć pod jedno istniejące zabezpieczenie B16 (mały pokój) oraz dwa nowe B16.
    Ponieważ część instalacji chcę ułożyć w podwieszonym już suficie przedpokoju
    to położenie czterech oddzielnych kabli jest mocno kłopotliwe.
    Czy mogę położyć dwa kable 5x2,5, jeden do płyty a drugi do pozostałych urządzeń i rozdzielić go w puszce natynkowej złączkami WAGO na miejscowe obwody gniazd zasilających?
    Wiem, że praktykuje się osobny kabel na każdy obwód fazy ale czy mogę sobie tak ułatwić pracę?

0 29
  • #2 02 Kwi 2010 20:34
    Arturo2005
    Poziom 33  

Nie. Zdajesz sobie sprawe jaki prąd popłynie w przewodzie N?

0
  • #3 02 Kwi 2010 20:39
    parafka
    Poziom 20  

Przecież między fazami jest przesunięcie i nigdy na trzech żyłach nie będzie Uzn w tym samym czasie.
    Dlatego w kablu 5x2,5 jest tylko jeden przewód N

Może sprecyzuję i uproszczę pytanie;
    Czy można zamiast trzech kabli 3x2,5 zasilanych z osobnych faz puścić jeden kabel 5x2,5mm2 i rozdzielić zasilanie (na końcu) na osobne obwody za pomocą złączek WAGO_?

0
  • #4 02 Kwi 2010 20:42
    Arturo2005
    Poziom 33  

- piekarnik 3,6kW
    - zmywarka 2,3kW
    czyli w sumie 9.6 kW na przewodzie 2,5mm2 ?

0
  • #5 02 Kwi 2010 20:47
    parafka
    Poziom 20  

Przecież piszę o dwóch kablach 5x2,5mm2 zamiast kabla 5x2,5 i trzech kabli 3x2,5
    Proszę, przeczytaj dokładnie o co mi chodzi.

1
  • #6 02 Kwi 2010 20:49
    Arturo2005
    Poziom 33  

Cytat:
    Czy mogę położyć dwa kable 5x2,5, jeden do płyty a drugi do pozostałych urządzeń i rozdzielić go w puszce natynkowej złączkami WAGO na miejscowe obwody gniazd zasilających?

Kolego kto tu musi czytać dokładnie?

0
  • #7 02 Kwi 2010 20:51
    parafka
    Poziom 20  

...drugi do pozostałych urządzeń i rozdzielić go w puszce natynkowej złączkami WAGO na miejscowe obwody gniazd zasilających?...

Tak, drugi kabel (5x2,5) chcę rozdzielić na końcu na trzy gniazdka 230V za pomocą WAGO.

1
  • #8 02 Kwi 2010 20:54
    Arturo2005
    Poziom 33  

A co ja napisałem

Arturo2005 napisał:

- piekarnik 3,6kW
    - zmywarka 2,3kW
    czyli w sumie 9.6 kW na przewodzie 2,5mm2 ?

Na przewodzie N ! Prawie 42 A ! I to jest ten drugi rozdzielony w puszce.

-1
  • #9 02 Kwi 2010 20:57
    parafka
    Poziom 20  

O Boże czy Ty wiesz coś o fazach napięcia zasilającego?
    Jakim cudem podłącza się płytę ceramiczną 3x230V 7kW przewodami 2,5mm2?
    Wg twoich obliczeń przez N popłynie 30A
    -sorry ale nie możemy się chyba dogadać, mże ja coś źle tłumaczę i pytam

0
  • #10 02 Kwi 2010 20:59
    Arturo2005
    Poziom 33  

Ok.... skoro wiesz lepiej......

-1
  • #11 02 Kwi 2010 21:13
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Płyta + piekarnik to 10,6kW.

Obciążalność długotrwała przewodów wielożyłowych z żyłami miedzianymi, dla przewodu 5x2,5mm2 wynosi 24A, jak pomnożyć to przez 400V wychodzi 9600W [jeśli źle policzyłem to poprawcie]. Więc za mało.

Wiem, że współczynnik jednoczesności nie jest duży, ale wyobraź sobie przygotowania w domu do dużej imprezy [na jednej płycie pieką się łódka, na drugiej parkocze bigosik a na trzeciej rosołek, w piekarniku dochodzi pieczeń...].

Do kuchenki obowiązkowo 5x4mm2 [obciążalność długotrwała na poziomie 31A [12,4kW]. Przy takiej mocy lepiej skręcane kostki niż wago.

Reszta urządzeń to 6kW. Proponowałbym 3 niezależne kable 3x2,5.

0
  • #13 02 Kwi 2010 21:15
    soadfan
    Poziom 15  

Arturo2005 ma rację, dla przewodu 2,5mm^2 prąd to około 25A. Jeżeli chcesz położyc pięcio żyłowy przewód to minimalny przekrój to 4mm^2. Zakładając, że wszystkie urządzenia bedą pracowac na obciążeniu znamionowym. A to jest możliwe.

1
  • #14 02 Kwi 2010 21:18
    stomat
    Specjalista elektryk

Parafka ma rację, prąd w przewodzie zerowym nie będzie nigdy większy niż w fazowym. Będzie najmniejszy wtedy gdy włączy te swoje wszystkie graty jednocześnie. A co do pomysłu to fachowo to nie będzie, lepiej się trochę pomęcz i połóż oddzielne przewody.
    kolego Miwho moc dla układu trójfazowego trzeba jeszcze pomnożyć przez √3.

0
  • #15 02 Kwi 2010 21:23
    retrofood
    Moderator

parafka napisał:
    B
    Ponieważ część instalacji chcę ułożyć w podwieszonym już suficie przedpokoju
    to położenie czterech oddzielnych kabli jest mocno kłopotliwe.

Przepraszam Cię, Kol.parafka, ale nie mogę nie zadać tego pytania: dlaczego ZAWSZE jest ważniejsza płyta g/k od NORMALNOŚCI, czyli normalnego, zgodnego z zasadami wykonania instalacji???? Dlaczego każdy stara się wycierać rzyć szkłem, byle tylko nie zepsuć kafelka, albo nie odsuwać mebli? Przecież przepisy w instalacjach są jak te na drodze. Warunkują bezpieczną jazdę. Więc dlaczego kafelek jest ważniejszy niż zdrowie żony, mamy, taty, dzieci, czy też zdrowie własne?
    Tego właśnie nie potrafię zrozumieć u profanów.

Dodano po 1 [minuty]:

stomat napisał:
    Parafka ma rację, prąd w przewodzie zerowym nie będzie nigdy większy niż w fazowym. .

Potrafisz to udowodnić?

0
  • #16 02 Kwi 2010 21:24
    stomat
    Specjalista elektryk

A wg Ciebie nie ? Oczywiście w omawianym przypadku.

0
  • #17 02 Kwi 2010 21:26
    parafka
    Poziom 20  

Tak, mam rację jeśli chodzi o prąd w N ale nie zgadzam się, że będzie najmniejszy gdy....[stomat] ale to na inna dyskusję.
    Jednak nikt nie zrozumiał mojego pytania. Debil jestem czy co?
    wyjaśniam;
    Kabel nr 1 5x2,5mm2
    obciążenie: płyta ceram 3x230V 7kW czyli ok. 10A na fazę.

Kabel nr 2 5x2,5mm2
    obciążenie:
    L1 -piekarnik 3,6kW
    L2 -zmywarka 2,3kW
    L3 -czajnik 2,4kW + sporadycznie młynek 1,3kW

Czy teraz wyjaśniłem moją wizję?
    A pytanie brzmi:
    Czy można zamiast trzech kabli 3x2,5 zasilanych z osobnych faz puścić jeden kabel (nr2) 5x2,5mm2 i rozdzielić zasilanie (na końcu) na osobne obwody za pomocą złączek WAGO_?

retrofood:
    Bo i tak nie będę mógł polecieć w tynku bo są miejscami przerwy w ciągu ściennym a większość instalacji i tak jest w podłodze. I muszę kombinować.

0
  • #18 02 Kwi 2010 21:30
    retrofood
    Moderator

stomat napisał:
    A wg Ciebie nie ? Oczywiście w omawianym przypadku.

Może być, że nie. To jest kuchnia, gdzie bywa dużo odbiorów indukcyjnych (silniki). Przeanalizuj wykresy wektorowe np. obciążenia z dwóch faz.
    Ale to nie jest największe zmartwienie. Większym jest uszkodzenie jedynego przewodu N. Wtedy może być gorąco.

0
  • #19 02 Kwi 2010 21:30
    stomat
    Specjalista elektryk

Odpowiedź brzmi : NIE
    W czym problem ? I tak masz w chacie "Sodomę i Gomorę".

Jakie silniki ? Piekarnik, zmywarka, czajnik to prawie samo R. Jedynie ten sporadyczny młynek ale raczej na pewno ma kondensator do poprawy cosφ.

0
  • Pomocny post
    #20 02 Kwi 2010 21:32
    pavulon
    Poziom 21  

parafka napisał:

Czy teraz wyjaśniłem moją wizję?
    A pytanie brzmi:
    Czy można zamiast trzech kabli 3x2,5 zasilanych z osobnych faz puścić jeden kabel (nr2) 5x2,5mm2 i rozdzielić zasilanie (na końcu) na osobne obwody za pomocą złączek WAGO_?

Nie nie można!

Nie jest to dobrą praktyką elektroinstalatorską - 3 obwody = 3 przewody bez żadnych ulepszeń. Jeżeli oczywiście się uprzesz to trudno, ale jako elektryk powinieneś sie postarać jednak o te 3 przewody mimo wszystko.

0
  • #21 02 Kwi 2010 21:35
    parafka
    Poziom 20  

Panowie, proszę pomóżcie w temacie,
    a po za nim to:
    -wszystkie moje odbiorniki są podłączone L-N i utrata N nic nie popali.
    -indukcyjności mam tyle co kot napłakał więc nie przejmujmy się 3-cią harmoniczną.

pavulon:
    Rozumiem, że moje rozwiązanie jest mało eleganckie ale póki co chyba nie jest niezgodne z prawem/normą itp.
    Kable postaram się ładnie umocować do stelaża w suficie i przy dwóch kablach będzie zdecydowanie mniejszy optycznie bałagan i prowizorka.

0
  • #22 02 Kwi 2010 21:41
    retrofood
    Moderator

parafka napisał:
    Panowie, proszę pomóżcie w temacie,
    a po za nim to:
    -wszystkie moje odbiorniki są podłączone L-N i utrata N nic nie popali.
    -indukcyjności mam tyle co kot napłakał więc nie przejmujmy się 3-cią harmoniczną.

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że przy tak połączonych odbiorach, w przypadku jakiejkolwiek przerwy w przewodzie N, masz dzielnik napięcia międzyfazowego na podłączonych odbiornikach. Przy nierównych mocach, napięcie rozłoży się odpowiednio. Z wszelkimi tego konsekwencjami.
    Kiedyś takie zasilanie było prawnie zabronione.

0
  • #24 02 Kwi 2010 21:56
    parafka
    Poziom 20  

No cóż, taka natura czlowieka. Mam małe mieszkanie i na większe mnie nie stać dlatego muszę kombinować na granicy rozsądku.
    A koledzy pisali także o 42A w N. Temat faktycznie jest rozrośnięty ale chyba nie z mojej winy

retrofood napisał:
    Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że przy tak połączonych odbiorach, w przypadku jakiejkolwiek przerwy w przewodzie N, masz dzielnik napięcia międzyfazowego na podłączonych odbiornikach. Przy nierównych mocach, napięcie rozłoży się odpowiednio. Z wszelkimi tego konsekwencjami.
    Kiedyś takie zasilanie było prawnie zabronione.

Czy mógłbyś mi wyjaśnić?
    Wszystko będzie połączone L-N więc chyba nie będzie sytuacji awaryjnej L1-L2?
    -pytam poważnie bo nie chcę zabić żony
    Czy rozdzielenie kabla 5x2,5 na trzy gniazdka 230V jest naprawdę aż tak wielkim FoPa ?

1
  • Pomocny post
    #25 02 Kwi 2010 22:26
    czesiu
    Poziom 33  

Zauważ że gdy przerwa N wystąpi w kablu 5x2,5 to urządzenia w kuchni będą zasilane 3 różnymi fazami a z drugiej strony połączone ze sobą w puszce w której przewód 5x2,5 łączy się z trzema 3x2,5 to potencjał tego punktu będzie "pływał" między 0V a 400V.
    Gdyby były trzy przewody a punkt połączenia wszystkich N instalacji całego mieszkania znajdował się w rozdzielnicy to takie niebezpieczeństwo nie występuje (pomijając możliwość uszkodzenia N przed rozdzielnicą mieszkaniową ale to już inna bajka).

0
  • #26 02 Kwi 2010 23:01
    parafka
    Poziom 20  

O! I to jest odpowiedź! Bardzo dziękuję.
    Czyli "mocny" piekarnik może mi podać 400V na np. "słabą" lodówkę.
    Zrozumiałem to zagrożenie.
    I na dodatek różnicowka nawet nie drgnie.
    Jeszcze raz dziękuję.

0
  • Pomocny post
    #27 02 Kwi 2010 23:17
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Dopowiem to, co Koledzy sygnalizowali i przed czym ostrzegali. Najlepiej na faktach.

Dostałem wezwanie do firmy, w której "poszły" monitory, komputer, telefax i coś tam jeszcze. Instalacja wykonana w korytach do zasilania w/w urzadzeń.
    Elektryk wyprowadził z rozdzielnicy przewód pięciożyłowy, aby następnie rozprowadzić zasilania do poszczególnych odbiorników 1-fazowych przewodami 3-żyłowymi.
    Rozgałęzienie (w korycie) wykonał za pomocą złączek WAGO. Złączka N (wspólna) została upalona - stało się to, co nie powinno - powstało tzw. "pływające zero" (jak mawiają starzy elektrycy).
    Straty spore, notatka zdarzenia, elektryk "ugotowany" przez klientów.

Takie jest właśnie zagrożenie przy tego typu instalacjach, Kolego parafka

0
  • #28 03 Kwi 2010 16:18
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam

Przykład podany przez Pawła (ele_pp) pokazuje jak wielu jeszcze elektrykom (albo i nie elektrykom) brakuje wyobraźni w prawidłowym rozwiązaniu niektórych połączeń. Użycie przewodu 5x2,5 jest, jak koledzy zauważyli błędem. Dla wielu jednak będzie ok, bo prąd w gniazdkach jest i kuchenka grzeje.

Co do prądu w przewodzie N instalacji trójfazowej to wiadomo - jak napisał kol. stomat - nie powinien przekroczyć prądu przewodu L. I tu koledze stomat wierzę, chociaż dokładnie tego nie sprawdzałem. Oczywiście zakładam, że nie występują odbiorniki nieliniowe. Wydaje mi się że zastosowanie odbiorników indukcyjnych i/lub pojemnościowych nie powinno mieć tutaj znaczenia.

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na dwie rzeczy:

1.Kolega parafka chciałby użyć przewodu 5x2,5 do zasilania gniazd w kuchni. Gniazda będzie zasilał trójfazowo, więc z prądem przewodu N nie będzie problemu. Prawdopodobnie po kilku latach kolega parafka lub inny elektryk "zmodernizuje" instalację podłączając obwody pod tę samą fazę, bo stwierdzi, że jest bezpieczniej mieć w kuchni gniazda zas. z tej samej fazy. Warunki pracy przewodu N zmienią się na niekorzyść.

2. Choć jestem zwolennikiem stosowania złączek WAGO nigdy bym nie wpadł, że taką złączką można łączyć przewód N instalacji trójfazowej. Złączki te cechują bądź co bądź jakąś zawodnością i czasami trzeba je wymienić. Awaria takiej złączki na w/w przewodzie to możliwość powstania szkód a także pożaru.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #29 03 Kwi 2010 18:45
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

WAGO z powodzeniem nada się do łączenia w puszkach oświetlenia pod włącznikami... do gniazd wszelkiej maści lepiej zastosować stare poczciwe kostki skręcane. Dają większą pewność przy takiej mocy, bo powierzchnia styku jest większa.
    Na pewno zapomnieć należy o łączeniu tak newralgicznego punktu jak N w 3 fazowym odbiorniku. Niby pierdoła, ale jak styk straci, to powstanie pływające zero, a naprawa tak podłączonego urządzenia będzie droższa niż kostka...

Poza tym na każdej kostce WAGO jest opis: 1,5-2,5mm2 16A
    Jasno i prosto opisane.

Pozdrawiam.
    Miwhoo.

0
  • #30 05 Kwi 2010 18:13
    parafka
    Poziom 20  

Darom napisał:

1....Kolega parafka chciałby użyć przewodu 5x2,5 do zasilania gniazd w kuchni. Gniazda będzie zasilał trójfazowo...-DAREK-

Nigdzie nie pisałem, że będę zasilał zmywarkę i piekarnik trójfazowo...

Darom napisał:

2. Choć jestem zwolennikiem stosowania złączek WAGO nigdy bym nie wpadł, że taką złączką można łączyć przewód N instalacji trójfazowej. Złączki te cechują bądź co bądź jakąś zawodnością i czasami trzeba je wymienić. Awaria takiej złączki na w/w przewodzie to możliwość powstania szkód a także pożaru.
    -DAREK-

I o to pytałem a kol. Czesiu + kol. ele_pp wyjaśnili szczegółowo i dalsze gdybanie nie ma sensu.
    Temat do zamknięcia z wnioskiem:
    NIE dla WAGO w przewodach N przy sieci 3f 3x230V

0