Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozszerzenie sieci - Połączenie dwóch routerów

Sebaall 02 Kwi 2010 20:04 4765 16
  • #1 02 Kwi 2010 20:04
    Sebaall
    Poziom 8  

Witam. Mam w domu router, który niestety swoim zasięgiem obejmuje tylko piętro domu (wynika to z budowy stropu - kilkadziesiąt centymetrów lanego betonu) więc postanowiłem, że przepuszczę kabel przez strop (jakoś się to zrobi) i zamontuje na parterze drugi router. I teraz rodzą się pytania. Chcę podłączyć Drugi router (zwany dalej R2) do routera głównego (R1), jednakże do R1 podłączony jest NAS Synology z funkcją DLNA i zależy mi by PS3 i telewizor podłączony do R2 widziały tego NASa.
    1.Będzie to możliwe, by się widziały? Wszakże to będą jakby dwie oddzielne sieci.
    2.Do obu routerów byłyby też podłączone komputery po WiFi. Czy odblokowanie całkowicie Firewalla na R2, czy też wstawienie wszystkich urządzeń do DMZ załatwiłoby sprawę z widocznością NASa i komputerów?
    3. Czytałem, że maksymalna długość kabla w standardzie Ethernet to do 100m. Jak się ma ta teoretyczna wartość do praktyki? Myślę, że zamknąłbym się w 50 metrach, bo niestety będę musiał b. okrężnie przy ścianach prowadzić kabel, aby połączyć oba routery

W załączniku zamieszczam schemat jak ma to wszystko wyglądać, bo raczej opis zagmatwany
    Rozszerzenie sieci - Połączenie dwóch routerów

0 16
  • #2 02 Kwi 2010 20:14
    Lelobass
    Poziom 12  

Zamontuj sobie drugiego routera z funkcją APC, ustawisz w trybie REPEATER i będzie śmigać

0
  • #3 02 Kwi 2010 20:20
    Sebaall
    Poziom 8  

Jak rozumiem chodzi Ci o bezprzewodowe rozszerzenie sieci? Właśnie tego nie chcę robić, bo zależy mi na stabilności, bo chcę z NASa filmy w HD odtwarzać i kabel wydaje mi się bezpieczniejszy

0
  • #4 02 Kwi 2010 20:32
    Renegat_pol
    Poziom 20  

Jeśli ma to wyglądać jak na rysunku (po kablu) to proponuje zastosować switch zamiast rutera. Wyjdzie dużo taniej.

Jeśli chcesz mieć również dostęp do WiFi na dole do dołącz AP. Jeśli nie masz dużej ilości komputerów (po WiFi) to włączasz filtrowanie po MAC na ruterze aby postronni nie mieli dostępu do sieci. Ja tak mam i nie narzekam.

0
  • #5 02 Kwi 2010 20:41
    Sebaall
    Poziom 8  

Zależy mi jednocześnie na WiFi na dole (często latam z lapkiem po domu, czy też z telefonu) jak i na kablowym - więc chyba zostaje tylko drugi router? Więc będzie to działało (zapewne będzie, ale chodzi mi o widoczność komputerów i urządzeń - czy te z R1 będą widziały te z R2 i na odwrót)

0
  • #6 02 Kwi 2010 21:10
    rafal2000
    Poziom 15  

Kolego moim skromnym zdaniem to należałoby w R2 wyłączyć DHCP i przypisać IP z puli R1 i powinno hulać

0
  • #7 02 Kwi 2010 21:15
    piterus99
    Poziom 43  

Nie używać funkcji routera - nie ma potrzeby kupowania urządzenia z takowym, jeśli jednak chcemy, podłączać kabel do portu LAN zamiast WAN po uprzednim wyłączeniu DHCP i ustawieniu LAN IP na niekolidujące z żadnym urządzeniem/zakresem dhcp z sieci.
    Oczywiście nie zapomnieć o ustawieniu zabezpieczeń.
    Jeśli ustawimy różne kanały, ale te same szyfrowania i te same SSID jest szansa, że urządzenia same będą przełączać się pomiędzy nadajnikami.
    Co do odległości kabla, 100m to jest teoria, w praktyce na dobrym kablu i dobrych kartach idzie nawet i 180m. Kup po prostu dobry kabel(np Madex) i na 100% będzie działać.

PS. Filtrowanie po MAC nie jest żadnym zabezpieczeniem.

0
  • #8 02 Kwi 2010 21:26
    Sebaall
    Poziom 8  

To już nic nie wiem... Jak ma to wreszcie być zrobione, tak krowie na rowie?

0
  • #9 02 Kwi 2010 21:30
    piterus99
    Poziom 43  

1. Kładziesz kabel(skrętka kat. 5e średniej klasy), zaciskasz końcówki
    2. Podłączasz do R1 do portu LAN(R2 na razie nie podłączony)
    3. Podłączasz komputer do R2 i konfigurujesz:
    a) Wyłączasz DHCP
    b) Zmieniasz zabezpieczenia sieci bezprzewodowej
    c) Zmieniasz LAN IP
    d) Zapisujesz konfigurację
    4. Podłączasz kabel do portu LAN w R2.

Nie zapomnij o zasilaniu;)

0
  • #10 02 Kwi 2010 21:36
    Sebaall
    Poziom 8  

Aha :) I oczywiście na R2 ta sama pula adresów co R1? Tzn jak na R1 mam 192.168.1.X to tak samo na R2 tyle, że z nie zajętych adresów? Normalny router z AP podoła temu zadaniu, czy trzeba jakiejś specjalnej funkcji? wybaczcie za tyle pytań, ale w sieciach jestem laik

0
  • #11 02 Kwi 2010 21:40
    piterus99
    Poziom 43  

Nic na R2 poza wyłączeniem DHCP nie ustawiasz, podłączone urządzenia do R2 zaadresuje R1

Normalny router z radiem to jest aż za dużo, ale będzie działać. Ważne by pamiętać o tamtych krokach a)-d)

0
  • #12 02 Kwi 2010 21:44
    Sebaall
    Poziom 8  

Dzięki wielkie :) Po świętach będę się za to zabierał :)
    PS. Dopiero teraz zauważyłem, że jesteś, piterus99, z Bolesławca :) ja też - jeśli mowa o Bolesławcu Śl.
    Prosiłbym o niezamykanie tematu - być może (mam nadzieję, że nie) pojawią się jakieś problemy już na etapie praktycznym :)

EDIT//

Po wyłączeniu tego DHCP na R2, R1 będzie tak jakby zewnętrznym serwerem DHCP?

0
  • #13 03 Kwi 2010 11:42
    Sebaall
    Poziom 8  

Skombinowałem na szybko drugi router i zmontowałem to :)
    Wszystko działa pięknie. Wszystkie urządzenia się widzą. po ustawieniu tych samych SSID i kluczy wykrywana jest jedna sieć na dwóch sygnałach (komórki pokazują, że są dwa punkty dostępowe, a Windows, że sieć jest w g i n)

Teraz tylko kupić właściwy router i puścić kabel

0
  • #14 24 Kwi 2010 10:32
    D-fens
    Poziom 8  

Podepnę sie do tematu ponieważ mam podobny problem. Przeanalizowałem wypowiedzi powyżej i po części nawet się udało.
    Na 2 piętrze mam netia wimax podpiety do wrt54gl z którego skrętką sygnał leci do switcha rozprowadzajac go do gniazdek. Router zaopatruje po WiFi 2 lapki na górze. Niestety na parterze sygnału nie ma. Kupilem więc tp-link wr340g i wpiąłem do gniazdka na dole do portu lan. Po wskazówkach z postów sytuacja przedstawia się tak: na telefonie i laptopie z xp ne po WiFi jest. Na lapku z Vista widzi sieć o tej samej nazwie jak ta na górze ale połączyć się nie chce.
    Dane z ustawień sieci na wrt54gl: wpa-psk, ssid bez broadcastingu, ip 192.168.2.1, dynamiczne przydzielane ip.

Czy łopatologicznie możecie mi wytłumaczyć co i jak trzeba ustawić w tp linku żeby działało jak należy?
    Z ustawień które pamietam w tej chwili to na pewno dhcp disabled, ssid i zabezpieczenia identyczne jak na linksysie.
    Pozdrawiam i dzięki z góry za pomoc.

0
  • #15 24 Kwi 2010 11:59
    piterus99
    Poziom 43  

Kanał inny ustaw. Jak najdalej od wrt54gl, usuń sieć z Visty i jeszcze raz spróbuj.

0
  • #16 24 Kwi 2010 13:07
    D-fens
    Poziom 8  

Tak też zrobię. A czy przy przemieszczaniu sie z góry na dół powinno mnie rozlaczac i automatycznie podłączyć do drugiego routera czy powinna być "ciągłość" połączenia?

0
  • #17 24 Kwi 2010 15:31
    piterus99
    Poziom 43  

Raczej na moment moze rozlaczyc, ale nie powinno byc zle

0
  Szukaj w 5mln produktów