Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza na Atmega8

JaroFon 18 Dec 2012 11:52 276648 632
Testo
 • #391
  gryzzly
  Level 22  
  electricianul wrote:
  ..
  Zapytac JaroFon. Jest stacja.On zbudowal.

  Niestety, zapytania do @JaroFon oraz do autora projektu Kamila Szkutnika, pozostają bez odpowiedzi :-(
 • Testo
 • #392
  electricianul
  Level 12  
  Moze ktos inny odpowie.
  Regards
 • #393
  gryzzly
  Level 22  
  electricianul wrote:
  Moze ktos inny odpowie.
  Regards

  Mam nadzieję.
  Bo to byłaby ciekawa modernizacja udanego projektu :)
 • #394
  xrenjix
  Level 22  
  Wrzucił by ktoś na koniec ostateczny projekt PCB bez błędów, i dokładną listę części. Wielka prośba.
 • Testo
 • #396
  maniek1818
  Level 22  
  A co z brakiem cewki przy AVCC :?: Docelowo chcę wgrać tu soft z EP, zaś wyświetlacz podepnę na taśmie (łącznie z pinem R/W).
 • #397
  electricianul
  Level 12  
  Cewki(indukcyjnosc) and electrical AVCC wymagane,obowiazkowy. L=10 MIKROHENRY
  I speak little Polish.Excuse me.
  Regards
 • #398
  dondu
  Moderator on vacation ...
  electricianul wrote:
  Cewki(indukcyjnosc) and electrical AVCC wymagane,obowiazkowy. L=10 MIKROHENRY

  Nie jest obowiązkowy i zależy jedynie od tego, jak dokładne pomiary ADC chcemy osiągnąć.
  Z drugiej strony w takim projekcie jak ten, warto go zastosować, by wyeliminować ewentualne zakłócenia pochodzące z części sterującej grzałką. Ale i tak ze względu na bezwładność cieplną ważniejsze jest programowe uśrednianie wyniku pomiarów.


  electricianul wrote:
  I speak little Polish. Excuse me.

  We can understand you :-)
  Regards
 • #399
  electricianul
  Level 12  
  Dzieky panie DONDU.
  There are certain requirements one has to come up to.I am in the one(the first) form. I'VE FAILED IN MY EXAMINATION. Are there courses for beginners?Are you a researcher?
  Jest istotnych aspektach wplywajacych na dokladnosc pomiarow.Ten artycul -"interesuiet"
  Dzieki za odpowiedz.Many happy returns of the day!
  Regards
 • #401
  maniek1818
  Level 22  
  Jest jest :) Trochę bur... nieporządek zrobił mi się w katalogu eagle. Dodałem linię R/W aby zachować kompatybilność z wsadem z EP.

  Happy new year :!:
 • #402
  Persil82
  Level 11  
  Witam wszystkich!

  Chciałem zbudować w/w stację ale niestety nie w brałem nawet pod uwagę że moja extra-super kolba Weller WSP80 nie ma termopary tylko czujnik PTC (ok.20-100 OHM). Proszę więc o doprojektowanie jakiejś przetwornicy która pozwoli mi na zastosowanie w/w kolby.

  PS. Dla zainteresowanych pomocą materiał informacyjny https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1821389.html#8743384
 • #403
  gryzzly
  Level 22  
  Witam.

  Mam taki sam problem.
  Chciałbym pod tą stację podłączyć moją kolbę od Wellera - WSP80.
  Trafo 100W powinno wytrzymać
  Będę niezmiernie wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
  Rozwiązanie typu gotowa stacja mnie nie satysfakcjonują,
  nic bardziej zadowalającego niż własna stacja :))))
 • #404
  xrenjix
  Level 22  
  Panowie zabrałem się za budowę i na samym początku napotykam schody. Chodzi o płytkę, robię na płytce V3 z jedenastej strony tego wątku zapodanej przez kolegę miszczo997. Otworzyłem projekt w programie żeby wydrukować sobie kalkę do metody termicznej, i zaciekawiło mnie to że na tej płytce GND nie jest zrobione jako poligon. A mnie się wydaje że właśnie powinno to być jako poligon bo wtedy załącza wszystkie masy, a bez tego na moje oko nie wszystkie są połączone.

  Zaznaczam, że to moja pierwsza taka budowa, i nie posiadam wykształcenia w tym kierunku tylko całkiem w przeciwnym.
 • #406
  xrenjix
  Level 22  
  No właśnie nie, jak mówię obsługi programu "powiedzmy" nauczyłem się przedwczoraj. Z niewiedzy zrobiłem własny poligon na GND, ale tak jak napisałeś wystarczyło kliknąć RATSNEST. Ale na moje szczęście wyszło tak samo. Też pogrubiłem minimalnie najcieńsze ścieżki, jutro będę pierwszy raz trawił płytkę więc lepiej żeby za cienkie nie były.
 • #407
  yogi009
  Level 43  
  Jeśli zaczynasz, staraj się zrobić ścieżki o szerokości 24-32 milsy, nie cieńsze, ustaw też większy odstęp od pola masy, standardowo masz chyba 8 milsów.
 • #408
  sylwiakrzysiek
  Level 12  
  Witam. Nie chciałem zakładać nowego tematu i podepnę się pod ten. Mianowicie mam problem ze stacją lutowniczą zbudowaną na podstawie płytki i schematu P. Kamila ver2 . Złożyłem stacje, wgrałem program, odpaliło sie bez problemu, można regulować temperaturę, wchodzi w tryb uśpienia ale tylko na wyświetlaczu, nastawione jest 160st. pokazuje że uśpienie 60 ale widać jak temperatura znowu skacze. Gdy tylko dotknę ręką do kolby lub do jakiegoś elementu grotem wyskakują mi krzaki na wyświetlaczu, żeby to zlikwidować musze wyłaczyć i właczyć stacje. Dodam że wyswietlacz działa normalnie z oryginalnym schematem i połaczniami. Próbowałem już podpinać rezystor 10k między res atmegi i vcc i nie pomaga. Zabieg z 5 nóżką wyświetlacza spowodował że mam tylko czarny pasek na nim, wiec wróciłem do pierwszej wersji. Scalaki jakie użyłem to : OP07CP, LM311N i MOC3020. Transformator , taki miałem : 2x12V 2x7A kolba to http://www.lispol.com/p/2818/Kolba%20lutownicza%20do%20st.%20ZD-937 ta z linku. Bardzo podobna do pensola.
  Jest jeszcze jedna rzecz, czy to normalne żeby w tej stacji temperatura podnosiła się o około 40-50stopni od nastawionej? Przykładowo nastawiam 200stopni, od zera rośnie bardzo szybko w górę do nawet 280stopni, powoli opada do 200 i znowu do 280.
 • #410
  sylwiakrzysiek
  Level 12  
  Te nagrzewanie to nie jest dla mnie taki duży problem , bardziej chodzi mi o te krzaki na wyświetlaczu i uśpienie na które stacja fizycznie nie reaguje. A jak jest u Ciebie z uśpieniem ? Uspienie to połowa temperatury nastawionej? Moze to być wina wsadu lub samej atmegi? Wydaje mi się ze atmega dostaje sygnal z guźika o uspieniu, na wyświetlaczu się pojawia napis uśpienia tyle że nie ma reakcji układu wykonawczego uspienia. To moja druga konstrukcja po programatorze która zawiera mikrokontroler i nie wiem gdzie szukać.
 • #411
  yogi009
  Level 43  
  U mnie jest ok, ale robiłem stację wg kitu AVT, chociaż wszystko od zera swoimi łapkami. Słowem, możemy mieć nieco innych schemat i prawdopodobnie innych soft. W mojej wersji stacja nie zasypia sama, muszę nacisnąć przycisk, wtedy włączam funkcję sleep, drugie naciśnięcie to off, trzecie to normalna praca.
 • #412
  dondu
  Moderator on vacation ...
  sylwiakrzysiek wrote:
  Gdy tylko dotknę ręką do kolby lub do jakiegoś elementu grotem wyskakują mi krzaki na wyświetlaczu, żeby to zlikwidować musze wyłaczyć i właczyć stacje. Dodam że wyswietlacz działa normalnie z oryginalnym schematem i połaczniami.

  Pokaż:
  - dokładnie ten schemat, który zastosowałeś,
  - projekt PCB,
  - zdjęcia wykonanego układu.
 • #413
  sylwiakrzysiek
  Level 12  
  Witam.
  Stacja lutownicza na Atmega8 Stacja lutownicza na Atmega8 Stacja lutownicza na Atmega8
  to są schematy ze strona P. Kamila. ver2
  Zdejcia mojej płytki, sprawdzane pod kątem zwarć. Już po wymianie scalaków i połaczeniu przepalonej scieżki.
  Stacja lutownicza na Atmega8 Stacja lutownicza na Atmega8
  Wczoraj wieczorem czytając różne tematy natknąłem sie na post w którym ktoś napisał ze pasta lutownicza może robic zwarcia wiec rozebrałem całość i wyczyściłem. Złożyłem nastepnie wszytko w całość zeby odpalic lecz na wyswietlaczu już nic nie było. Było tylko podswietlenie, krew mnie wtedy zalała , zaczałem regulować potencjometrem kontrast i zrobiłem zwarcie bo jak było mało to musiałem coś spalić , i spaliłem chyba nawet wyswietlacz. Spaliły się 4 diody, przynajmniej tak myśle , przepaliła sie jedna scieżka, atmega, i pewnie wszytkie scalaki. Wymieniłem scalaki, wlutowałem nowe diody i połączyłem przepaloną ścieżkę. Po podłączeniu napięcia i wyswietlacza, nie ma podswietlenia, i nie ma zadnych znaków, gdy odwrotnie podłaczyłem wyświetlacz pojawił sie czarny pasek w górnej linii lecz bez podswitlenia. Stacja reaguje na przycisk uspienia bo zapala sie dioda. Prawde mówiąc nie wiem czy jeszcze starczy mi nerwów na dokonczenie tego bo wczoraj miałem chęć otworzyć okno i...
  Niestety jestem uparty, i muszę to skończyć.
 • #414
  dondu
  Moderator on vacation ...
  sylwiakrzysiek wrote:
  Niestety jestem uparty, i muszę to skończyć.

  To bardzo dobra cecha charakteru :)

  Tak na szybko:

  Pin RESET musi mieć wymuszony stan co najmniej za pomocą programu włączającego wewnętrzny rezystor pull-up, ponieważ pozostawienie pinu bez wymuszenia może powodować reset mikorkontrolera: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zakocenia-w-pracy-mikrokontrolerow.html

  Jednakże w takich projektach jak ten, RESET powinien mieć zewnętrzny rezystor 4,7k podciągający do Vcc oraz kondensator 100nF do masy, ale ponieważ kondensator może przeszkadzać w programowaniu, stąd warto dodać zworkę by móc go odłączyć: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/minimalne-podlaczanie-pinow.html


  Dolutuj co najmniej rezystor 4,7k pomiędzy RESET a Vcc.

  Na resztę popatrzę wieczorem.
 • #415
  sylwiakrzysiek
  Level 12  
  Zastosowałem się do rady, wlutowałem 5.6k . dodatkowo znalazłem nie przylutowny jeden punkt, podłaczyłem wszytko od nowa i działa tak samo jak wczesniej tyle że bez podswitlenia ( pewnie po wczorajszym go coś strzeliło) .Normalne napisy są do momentu kiedy nie dotknę grotem do czegoś metalowego. Wczesniej nawet po dotknięciu samej kolby dłonią pojawiały sie te krzaki. Teraz nie. Nie mam pojecia dlaczgo tak sie dzieje. Na metalu zbierają się ładunki elektryczne i one przedostają sie do układu scaalonego tworząc zakłócenia?
  Wyswietlacz tak samo się zachowuje jak odłączyłem raz grzałkę ktora była nagrzana i odwrotnie, jak termopara była odłączona a grzałka podłączona.
  Zrobiłem jeszcze jeden test odłaczyłem jeczcze grzałke, i termopare a zostawiłem sama masę , po dotknięciu czgegoś metalowego ta sama historia.
  Sprawdziłem jeszcze termopare miernikiem i "piszczy" jak na zwarciu.
  Może grzałka ma wewnatrz zwarcie?....

  Odłaczyłem teraz tą mase grzałki i już nie ma krzaczków przy probie lutowania i dotykania grzejnika. Tylko dlaczego tak się działo skoro kolba ma tą możliwosć . jakiś opornik trzeba dać miedzy masa układu a grzałki?
  Jeszcze jedno pytanie, mianowicie temperatura topienia sie cyny u mnie na czubku grota to 450stopni, znowu coś w układznie nie tak czy może sama kolba ? Ja obstawiam kolbe.
 • #417
  sylwiakrzysiek
  Level 12  
  Je też tak myślałem. Chyba zainwestuje w inna kolbę - szkoda by było tylko kasy jeżeli to wina układu sterującego. Jak teraz mam kupić nową kolbę to na pewno nie za 20zł , ta kosztowała 23zł... Teraz juz nie ma problemu z tymi krzakami bo odłączyłem masę, pojawiaja sie tylko przy "mocniejszym stuknięciu" w kolbę o coś metalowego zniosę to bo normalnie przecież nie stuka się kolbą.
  Tak jak piszesz kolego, jakiś ładunek musi się dostawać przez kolbę do układu, Poczekam jeszcze trochę, może ktoś znajdzie rozwiązanie a jak nie to kupie nową kolbe i wyświetlacz zarazem, do testów zostanie ten bez podswitlenia :D zeby nowego nie spalić.
  I jeszcze te uśpienie, u mnie one dziwnie działa od początku, gdy mam 160° to uspienie spada na 60°, z 230 spada na 30. Jak nie patrzeć to nie jest połowa. :D
  tak jakby 2 i 3 cyfra nastawy. Wydaje mi się że to jest wina programu. Wgrywałem 2 różne, ze strony Pana Kamila oraz "poprawione" przez użytkownika : PF. Nie zauważyłem różnicy w działaniu.
  Jestem ciekawy czy da się skrócić czas impulsu nagrzewania tak aby wahania temperatury nie były rzędu 30-40°
 • #418
  yogi009
  Level 43  
  Ja też używam kolby za 23zł i nie mam kłopotów. Co do tych objawów, sprawdź dokładnie okolice LM311, sprawdzałeś wzmocnienie jakie on realizuje? Zmiana temperatury uśpienia może wynikać z błędnego kodu (choć na razie nie bardzo sobie wyobrażam takie objawy występujące losowo), ale także z odczytów termopary wzmocnionych przez komparator. I chyba tam bym zaczął węszyć.
 • #419
  pier
  Level 23  
  Witam.
  Zrobiłem tą stację według projektu z EP.
  Przeprojektowałem trochę płytki. Na płytce zasilacza zrobiłem miejsce na radiator dla Triaka. Płytkę sterującą dostosowałem do swojego wyświetlacza i dałem inny układ przycisków.
  Ruszyła za pierwszym razem, zero problemów. Sprawdzałem wszystko ze sto razy przed uruchomieniem. Kolbę mam Pensol Irone N.
  Stacja lutownicza na Atmega8

  Jeszcze tylko włącznik, opisy na panelu, malowanie i będzie gotowa.