Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja lutownicza na Atmega8

JaroFon 02 Kwi 2010 22:00 254619 620
  • Stacja lutownicza na Atmega8

Witam wszystkich. Chciałbym pochwalić się stacją jaką właśnie wykonałem. Układ elektroniczny nie jest moją własną konstrukcją ale stację wykonałem od podstaw.
    Stacja jest oparta na Atmega8, regulacja temperatury skokowo co 10stC, przycisk uśpienie do tymczasowego wyłączenia grzałki lutownicy. Gniazdo , LCD i przyciski zamontowałem bezpośrednio na przednim panelu. Koszt wykonania stosunkowo niewielki:
    :arrow: obudowa- około 10zł
    :arrow: transformator- około 50zł
    :arrow: kolba lutownicza- około 50zł (ja posiadam kolbę Pensola z termoparą 24V)
    :arrow: reszta części około 30zł
    Projekt zapożyczyłem ze strony Pana Kamila S. Link

Stacja lutownicza na Atmega8 Stacja lutownicza na Atmega8 Stacja lutownicza na Atmega8
    Stacja lutownicza na Atmega8 Stacja lutownicza na Atmega8 Stacja lutownicza na Atmega8

Fajne!
  • Semicon
  • #2 02 Kwi 2010 22:26
    marco47
    Poziom 41  

Bez tej kabelkomani nie dało się zaprojektować płytki PCB ? Przecież spokojnie mogłeś to wszystko umieścić na jednej płytce likwidując ten gąszcz połączeń . Powinieneś również bardziej zwracać uwagę na ergonomię płyty czołowej . Gniazdo powinno być po prawej stronie a wyświetlacz po lewej , bo chyba jesteś praworęczny a urządzenie stoi po Twojej prawej stronie .

• #3 02 Kwi 2010 22:30
    JaroFon
    Poziom 23  

Mam zaprojektowaną nową PCB pod stacje i panel przedni bez tych kabelków, tą stacje wykonałem już jakiś czas temu jak jeszcze nie umiałem się posługiwać Eagle do projektowania. Zamierzam wykonać jeszcze jedną stację na nowej PCB

• #4 03 Kwi 2010 07:05
    Mad Bekon
    Poziom 23  

Jaki zastosowałeś algorytm regulacji?
    Jak zidentyfikowałeś charakterystykę napięciowo - temperaturową?

PS. Na litość boską, ludzie... złącza na goldpiny oraz ich plastiki są mega tanie! Lutowanie kabelków do listwy stykowej, to jakiś chory pomysł.

• #5 03 Kwi 2010 09:56
    omicronNs
    Poziom 21  

Też będę musiał wykonać coś podobnego, bo moja Aoyue'a (kolba), ma tendencje do wychładzania się nawet na niezbyt dużych lutach. Skąd się wzięło tak dużo połączeń do wyświetlacza? Mad Bekon >> autor tematu nie pisał programu, wspomniał o tym w pierwszym poście.

• #6 03 Kwi 2010 10:46
    Adek561a
    Poziom 11  

Ile zajęło ci robienie tego?

• #7 03 Kwi 2010 11:25
    profesorek_96
    Poziom 16  

Super konstrukcja.
    Od dłuższego czasu patrząc na takie konstrukcje dręczy mnie pytanie po co wy to wszystko robicie jak można za podobne pieniądze kupić stacje solometa czy jakąś PT czy jeszcze inną. Czy taka samoróbka będzie lepszej jakości niż taki solomet czy PT?

• #8 03 Kwi 2010 11:34
    tronics
    Poziom 36  

Przede wszystkim jak coś się popsuje będzie można naprawić nie martwiąc się gwarancją. No i poskładanie samemu daje frajdę. Fabryki już nie poprawisz za bardzo, za to w samoróbce można dorobić sporo różnych rzeczy.

• Semicon
  • #9 03 Kwi 2010 12:00
    dymbol1992
    Poziom 18  

Nie podoba mi sie całkowicie te mocowanie uSwitsch na plastikach z goldpinów! Trochę potrząśniesz obudową to to wszystko poodlatuje!

• #10 03 Kwi 2010 12:24
    bubi89
    Poziom 21  

Bardzo ładnie to wszystko złożyłeś, jednak ja przyczepię się do okablowania. Mogłeś zastosować taśmę do LCD, a resztę przewodów pospinać w ładne wiązki. Życzę kolejnych udanych konstrukcji.

• #11 03 Kwi 2010 15:27
    omicronNs
    Poziom 21  

Zastanawia mnie jeszcze dlaczego nie wykorzystano wbudowanego komparatora atmega8 do wykrywania zera. Zwłaszcza że niewykorzystane piny są. Już drugi raz widzę rozwiązanie na wzmacniaczu zbocza i przerwaniu zewnętrznym.

• #12 03 Kwi 2010 18:40
    JaroFon
    Poziom 23  

Jeśli chodzi o samą konstrukcję to jest złożona tak jak to wygląda bo zrobiłem to na PCB która została zaprojektowana przez autora projektu a szczególnie wsadu do Atmegi8 (link w pierwszym poście). Przyciski, LCD i gniazdo rączki jest zamontowane na panelu obudowy bo przyznam się że składałem stację na szybko bo rozebrałem moją starą stację (musiałem wyciągnąć trafo ze starej i włożyć do nowej) a potrzebowałem lutownicy i dlatego ten pośpiech. Jak składałem tą stację to nie umiałem się posługiwać programem do projektowania PCB, teraz już trochę się nauczyłem i zaprojektowałem nową PCB do samej stacji bez niepotrzebnych kabelków jak również przedni panel. Nowa stacja Będzie wyglądać miej więcej tak:

Jednak nowa PCB wymaga złożenia i przetestowania czy prawidłowo działa i czy niema czasem jakiś błędów.

• #13 03 Kwi 2010 19:46
    karlik
    Poziom 11  

profesorek_96 napisał:
    (...)dręczy mnie pytanie po co wy to wszystko robicie jak można za podobne pieniądze kupić (...)

... bo mało jest rzeczy, które dają taką satysfakcję jak własnoręcznie zaprojektowany, złożony i do tego poprawnie działający układ... :)

• #14 03 Kwi 2010 19:52
    JaroFon
    Poziom 23  

karlik napisał:
    profesorek_96 napisał:
    (...)dręczy mnie pytanie po co wy to wszystko robicie jak można za podobne pieniądze kupić (...)

... bo mało jest rzeczy, które dają taką satysfakcję jak własnoręcznie zaprojektowany, złożony i do tego poprawnie działający układ... :)

I tu kolega ma rację, to wielka frajda złożyć coś co jest mi potrzebne i w dodatku żeby jeszcze to działało tym bardziej że jestem samoukiem

• #15 03 Kwi 2010 20:50
    elektronik999
    Poziom 26  

profesorek_96 napisał:

Ale i tak wychodzi taniej, niż dobra stacja lutownicza. A jeśli się robi dla siebie to na pewno jakością nie odbiega od "górnej półki"

• #16 03 Kwi 2010 20:55
    arturjakis
    Poziom 17  

niestety ale za podobne pieniądze nie kupi się stacji lutowniczej.
    soslomon sl10 to koszt co najmniej 200zł
    jak chcemy wyświetlacz to już 350zł
    a jak mamy trafo to możemy zmieścić się w 80zł
    tyle właśnie wyniosła mnie ta stacja bo kończę akurat jej budowę.
    kolba w tme to koszt 36zł.
    A co do przedstawionej konstrukcji
    podoba mi się z tym że tak jak wspomnieli przedmówcy trochę bałaganu w środku

• #17 03 Kwi 2010 21:03
    JaroFon
    Poziom 23  

arturjakis napisał:

Ten bałagan jest tylko z powodu pośpiechu, potrzebowałem stację bo starą rozebrałem (Mielibyście widzieć mój pierwszy zasilacz laboratoryjny, tam to dopiero był bałagan, ale działał), a jeśli pospinać przewody tak jak już ktoś wcześniej wspomniał to pewnie poprawiło by to wygląd. Zresztą raczej nie zamierzam poprawiać już tego bo chcę wykonać nową stację na nowych PCB

• #18 03 Kwi 2010 21:32
    Coollfon
    Poziom 16  

arturjakis napisał:
    niestety ale za podobne pieniądze nie kupi się stacji lutowniczej.
    soslomon sl10 to koszt co najmniej 200zł
    jak chcemy wyświetlacz to już 350zł
    a jak mamy trafo to możemy zmieścić się w 80zł
    tyle właśnie wyniosła mnie ta stacja bo kończę akurat jej budowę.
    kolba w tme to koszt 36zł.

No, bez przesady ja ostatnio kupiłem nowy wschodni odpowiednik Solomona SL-30 ( ten z wyświetlaczem co niby 350 zł kosztuje ) firmy Velleman za 90 zł.

• #19 04 Kwi 2010 00:09
    kumooo
    Poziom 16  

Drogi Panie JaroFon a będzie taka możliwość udostępnienia tych nowych płytek PCB zaprojektowanych w Eagle ? Sadze że wielu elektrodowiczów na to właśnie czeka :)

• #20 04 Kwi 2010 05:12
    JaroFon
    Poziom 23  

[Цитата = " kumooo "] Уважаемый сэр JaroFon и будет возможность представить новые PCB разработан в Eagle? Я думаю, что многие elektrodowiczów это ждет вас :) [ /] цитатой

Да , пожалуйста. Архив проектов печатных плат к станции, а также две версии на передней панели в зависимости от LCD- PCB используется для производства LCD 16pim стороне в два ряда и ПХД для производства LCD в верхней и нижней 16pin подряд.
    ПХД, которые еще не сделали этого, является вопрос о реализации и контроля.

Załączniki:
  • #21 04 Kwi 2010 08:42
    Popak
    Moderator na urlopie...

Witam

Czytam ten temat i zachęcił mnie do zrobienia tej stacji lutowniczej. Mam pytanie do autora.
    Jakiego transformatora użyłeś do zasilania całości? Jakiej mocy?

• #22 04 Kwi 2010 09:31
    JaroFon
    Poziom 23  

DJpopak;) napisał:
    Witam

Czytam ten temat i zachęcił mnie do zrobienia tej stacji lutowniczej. Mam pytanie do autora.
    Jakiego transformatora użyłeś do zasilania całości? Jakiej mocy?

Użyłem transformatora ze starej stacji, toroidalny 2 x 12V 50W. Dokładny model to TST50/004 dostępny w TME, ciężko go dost w sklepie z oświetleniem

Dla Tych którzy nie mają programu Eagle i nie umieją się nim posługiwac daję archiwum z gotowymi plikami PDF do termotransferu

Załączniki:
  • #23 04 Kwi 2010 10:25
    farrix
    Poziom 17  

A czy te wyświetlacze sa może kupowane u sprzedającego na allegro ALTRONICpl bo pisze że to nie są oryginalne sterowniki hd44780 tylko jakies zamienniki i jak one sie spisuja.

Bardzo fajna konstrukcja!!!

• #24 04 Kwi 2010 11:04
    JaroFon
    Poziom 23  

farrix napisał:
    A czy te wyświetlacze sa może kupowane u sprzedającego na allegro ALTRONICpl bo pisze że to nie są oryginalne sterowniki hd44780 tylko jakies zamienniki i jak one sie spisuja.

Bardzo fajna konstrukcja!!!

Tak u tego sprzedawcy kupowałem te wyświetlacze

Dodano po 30 [minuty]:

Adek561a napisał:
    Ile zajęło ci robienie tego?

Kolego zapomniałem odpowiedzieć na twoje pytanie, więc tak: montaż PCB to jakeś 3 godzinki łącznie ze wszystkimi przewodami. Całość zapakowałem w obudowę w późniejszym czasie i zajęło mi to też jakieś 3 godziny

• #25 04 Kwi 2010 11:24
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  

Jaki transformator kupisz to zależy tylko od lutownicy. Zwykle wystarcza transformator 2x12V 50W.

• #26 04 Kwi 2010 11:33
    JaroFon
    Poziom 23  

polprzewodnikowy napisał:
    Jaki transformator kupisz to zależy tylko od lutownicy. Zwykle wystarcza transformator 2x12V 50W.

No i ja właśnie taki mam bo mam rączkę 24V więc muszę mieć trafo 2 x 12V, zresztą większość rączek jest zasilana 24V

Dodano po 7 [minuty]:

Zapomniałem napisać jeszcze jedno, w konstrukcji którą pokazałem powyżej nie zastosowałem wentylatorka ale można go zastosować, wystarczy jakiś mały na 12V który będzie chłodził wnętrze, myślę że pomoże to trochę przy długiej pracy stacji. W projekcie nowej PCB jest już zastosowane gniazdo do wentylatorka. Do gniazda jest podłączone zasilanie 5V. Wentylatorek 12V na zasilaniu 5V będzie cicho pracował.

• #28 04 Kwi 2010 21:28
    JaroFon
    Poziom 23  

xX19piotrek93Xx napisał:
    może być transformator toroidalny TST40 230V/2×24V 40W

taki http://www.nikomp.com.pl/opisy/TST00/TSU2404K.htm

Nie, nie może być, za wysokie napięcie. Jak podłączysz takie trafo to na rączkę lutownicy pójdzie 48V a to o 100% za dużo a i sam układ nie zniesie takiego napięcia, stabilizatory tego nie zniosą

Dodano po 2 [minuty]:

Najlepszy transformator to TST50/004 (2 x 12V), kupisz go w TME

• #29 04 Kwi 2010 22:14
    xX19piotrek93Xx
    Poziom 2  

JaroFon napisał:
    xX19piotrek93Xx napisał:

Nie, nie może być, za wysokie napięcie. Jak podłączysz takie trafo to na rączkę lutownicy pójdzie 48V a to o 100% za dużo a i sam układ nie zniesie takiego napięcia, stabilizatory tego nie zniosą

Dodano po 2 [minuty]:

przepraszam za pomyłke chodziło mi Transformator toroidalny TST40 230V/2×12V 40W

• #30 04 Kwi 2010 22:25
    JaroFon
    Poziom 23  

xX19piotrek93Xx napisał:
    JaroFon napisał:
    xX19piotrek93Xx napisał:

Dodano po 2 [minuty]:

przepraszam za pomyłke chodziło mi Transformator toroidalny TST40 230V/2×12V 40W

Ten transformator który pokazałeś w linku nie może być bo ma napięcie 2 x 24V ale 2 x 12V owszem, może być