Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

intek m-120 plus prawie ogłuchł i oniemiał

03 Kwi 2010 10:52 2896 6
  • Poziom 11  
    Witam

Kupiłem używany Intek m-120 plus. Przez pierwsze kilka dni było ok, zestrojony z hustler ic 100.
    Dotychczas wkładałem go kiedy wyjeżdżałem z domu. Ostatnia noc został w samochodzie w garażu z odłączonym zasilaniem. Wczoraj rano odmówił wspłółpracy. Po włączeniu nie wyświelil nawet PL na ledach, dopiero po odkręceniu anteny, gruchy i podłączeniu na nowo ruszył. Wieczorem podobna sytuacja PL pojawia się z dużym opóźnieniem a do tego odbiór zdechł. Nadaje w AM na niewielkie odległości, z bliska odbiera czysto (blisko czyli 50 m). Po włączeniu w AM prawie nie szumi, po odkręceniu anteny poziom szumów się nie zmienia. Podejrzewałem antenę, ale na sirio ml145 (100% sprawnej) jest dokładnie to samo. Ma ktoś pomysł co mogło wysiąść i czy jest sens w ogóle w tym radiu grzebać.

EDIT:

Problem rozwiązany. Chińczycy montując to radio oszczędzili jak się da. Mianowicie połączenie gorącej żyły z płytą główną jest krótkim drucikiem (dosłownie cienkim jak nitka) na styk. W dodatku gniazdo osadzone jest w obudowie dość luźno, tak, że nakręcając krzywo antenę lub zbyt silnie ją dociągając można je przekręcić o kilka mm. W efekcie ww. drucik po prostu się ukręca. Solucja to w moim wypadku trochę cyny żeby połączyć 0,5 mm brakującego odcinka kabla. Pewnie lepiej byłoby wylutować kabel z płyty i zastąpić go nowym ale ... działa i nie widać pogorszenia odbioru (i tak jest zaszumiony do granic możliwości).
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 31  
    Urzekła mnie Twoja historia, tylko że nie widzę związku z urwanym kablem do gniazda a "oniemieniem" radia jak to nazwałeś?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 11  
    Związek jest prosty, zamiast anteną radio nadawało i odbierało zamiast anteną kwałkiem 1,5 cm drutu wystającym z płyty. Wydaje mi się, ze wynik 50 m w takiej sytuacji to i tak nieźle.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    szymon_zy napisał:
    Wydaje mi się, ze wynik 50 m w takiej sytuacji to i tak nieźle.

TAK . Faktycznie to dobre osiągnięcie. :D

Ja jednak pokusiłbym się z wymianą tego drucika na przewód "linkę" o długości większej o około 5mm, tak aby nie występowały naprężenia mechaniczne w czasie przekręcania się gniazda UC-1 .

Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    Miałem na myśli
    Cytat:
    Po włączeniu nie wyświelil nawet PL na ledach, dopiero po odkręceniu anteny, gruchy i podłączeniu na nowo ruszył. Wieczorem podobna sytuacja PL pojawia się z dużym opóźnieniem..
    więc nadal nie widzę związku poza innymi opisanymi objawami.
  • Poziom 11  
    Sam tez jeśli chodzi o wyświetlanie PL nie widzę związku, ale wszystkie objawy ustąpiły jedyne co przychodzi mi do głowy to to, ze ten drut mógł zwierać do obudowy? Inna opcja to, ze radio musi mieć obciążenie/przeskanować zakres częstotliwości inaczej CPU w ogóle nie zaczyna się programować na właściwy band? Swoją szosą samo miganie ledów na wyświetlaczu powoduje dźwięk w głośniku więc nie wiem czy w jakiś sposób tego nie ekranować.
  • Poziom 31  
    No to się co nieco wyjaśniło, jeśli słychać to "miganie" w głośniku to najprawdopodobniej gdzieś jest lekki przysiad napięcia, należałoby posprawdzać elki, stabilizator, luty. Pozdrawiam 73!