Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja instalacji w domku.

03 Kwi 2010 12:41 3904 11
  • Poziom 9  
    Witam.
    Jestem tu nowy ale mam trochę praktyki w elektryce.
    Teraz moje pytanie robię remont piętra domku dwa pokoje kuchnia łazienka i przedpokój prawie 50 m2 do rozdzielni doprowadziłem już wszystkie kable z obwodów i mam tak:
    na każdy pokój po dwa obwody gniazda + oświetlenie
    kuchnia jeden obwód na lodówkę i jeden na resztę gniazdek + obwód oświetlenia
    łazienka jedno gniazdo na pralkę + jeden obwód na resztę gniazd + oświetlenie
    korytarz dwa obwody gniazda + oświetlenie.
    Razem wychodzi dwanaście obwodów czyli 12 kabli wchodzi do rozdzielni 2x12 modułów.
    Przyłącze główne domu jest nowe i ma różnicówkę 3 fazową na cały dom.
    z głównej rozdzielni mam wyciągnięty przewód 3x4mm2 do swojej pod rozdzielni.
    żeby było ok.
    Teraz chce założyć sobie dwie różnicówki osobno na światło i osobno na resztę.

Pytanie moje jest takie znajomy elektryk dał mi dwa wyłączniki róznicowonadprądowe firmy GE o wartości C16 a symbol to DM60 30mA mówi że mogę takie założyć sobie do swojej rozdzielni.

Jako ze trochę kumam z elektryki to te C16 trochę mi nie pasuje dlatego też proszę bardzo o wypowiedz doświadczonych kolegów.
    Proszę też o poważne odpowiedzi.

Dzięki i czekam na odpowiedź.

Tu na forum zdanie zaczyna się dużą literą, a kończy kropką. Używa się też liter ś, ć, ó, ą, ę i podobnych. Proszę jeszcze dzisiaj poprawić. Pkt 15 regulaminu forum. [retrofood]
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 34  
    W zasadzie można by dać człon nad-prądowy żeby nie ugotować 4mm2. Problemem z dużą ilością obwodów jest to, że do każdego można podłączyć po farelce i wszystko będzie działać z tym, że przewód, który dochodzi do rozdzielni się usmaży.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 9  
    Witam czyli rozumiem że jeśli dam tą jedną różnicówkę z członem nadprądowym na obwód gniazd to tak jak bym nie miał esek B16 przed nią.
    Wiem że różnicówki nie są drogie ale 100zł trzeba dać, a jak już mam to miałem nadzieję że da się wykorzystać, ale widzę że bez kupna się nie obędzie.

Dzięki.
  • Poziom 37  
    No i już sam nie wiem poco ci była by C25A. W mieszkaniu to raczej nie stosuje się aparatów o charakterystyce C tylko B, no chyba że odpalasz pilarkę tarczową która ma prąd rozruchu ok 28A jak mi raz wyskoczyło na pomiarze.
    Jeśli chcesz zabezpieczyć każdy pokój (gniazda + oświetlenie) ``eskami`` to wystarczy jako zabezpieczenie przed dotykiem zwykła RCD gdyż zabezpieczasz ją przed zwarciami ``eskami`` człon nad prądowy jest tu zbędny poco przepłacać i dublować zabezpieczenia.
    Widział bym to tak:
    Rozłącznik FR
    Lampki na fazach
    I teraz przykład dla obwodu gniazd aparat RCD i zanim ``eski`` i analogicznie z obwodem oświetlenia.
    RCD 25A wystarczy bo przecież to jest pod rozdzielnia więc nie możesz zagarnąć całej mocy przydzielonej przez ZE dla domu bo przecież chyba masz sąsiadów tam(rodzinę drugą)

Te co masz C16A co z nimi no nie wiem. Jak już to można było by zastosować w obwodzie oświetlenia jako RCD człon nie będzie przeszkadzał bo i tak na każdy obwód dasz B6A więcej nie trzeba.
  • Specjalista elektryk
    Zapomniałeś kompletnie o oddzielnych obwodach dla zmywarki i dla piekarnika, a piszesz, że takowe będą.
  • Poziom 9  
    Witam o widzisz kolego to już jest coś. Konkretnie wygląda to tak mam domek mam własną linię ze słupa skrzynkę trzy BMy potem licznik i różnicówkę 3 fazową i z niej idzie na esy na parter domku. Teraz robię sobie górę i tak jak pisałem wcześniej pod rozdzielnia na piętrze i dalej już wiadomo pisałem wcześniej. Przepraszam że tak męczę ale znajmy dał mi te dwie różnićówki z członem nadprądowym mówił że można założyć a dostałem za darmo myślałem że da się wykorzystać ale dobrze że chociaż jedną się da. Oprócz tego wymyśliłem sobie patent żeby po różnicówkach dać FRy pozostawiając tylko obwód lodówki wtedy wychodzę gdzieś na dłużej pstrykam z FRa i jade sobie spokojnie nie myśląc.

Dzięki za porady.

Przypominam, że istnieje moduł sprawdzania pisowni. [retrofood]
  • Poziom 11  
    Witam kolego kochman ten twój pomysł z tymi FR za RCD to chyba trochę zły jest ,FR spełnia role rozłącznika i jest przeważnie pierwszy,
  • Poziom 9  
    Witam.
    W sumie masz rację ten FR na oświetlenie może być przed RCD, ale na gniazdka chce dać po RCD i po nad prądowym na lodówkę żeby wyłączać wszystko oprócz lodówki.
    A w ogóle mam narysowany schemat rozdzielni to zamieszczę foto i będziecie mogli ocenić.

Pozdrawiam.

Prosiłem, Kolego, żebyś poprawił pierwszy post! [retrofood]
  • Poziom 9  
    Witam.
    Pomyślałem trochę i rozrysowałem schemat tej rozdzielni mam nadzieję że jest dość dobrze.
    Zamieszczam rysunek.
    Proszę o opinię.

Pozdrawiam.

Modernizacja instalacji w domku.
  • Poziom 12  
    Policz moce które chcesz włączyć. Mam wrażenie, że 3X4mm^2 będzie za mało. No i różnicówka... czy na pewno ma człon nadprądowy, czy też jest to dopuszczalne obciążenie? Zakładając jednoczesną pracę pralki, zmywarki, lodówki + TV i jakieś światełko czyli ok 6kW razem będziesz miał ok 25A. A "schemat" rozdzielni może być.
  • Poziom 9  
    Witam.
    Właśnie zaczynam się zastanawiać czy te 4mm2 wystarczy w sumie może być mało do RG mam jakieś 15m.

Z drugiej jednak strony odbiegając trochę od tematu, mam taki przypadek mój kuzyn mieszka w bloku blok 6 pięter, ma mieszkanie większe od mojego blok ma 12 lat. Instalacja w tym mieszkaniu to jest katastrofa elektryczna. wszystkie przewody to 1,5mm2, WLZ do mieszkania to 2,5mm2 na takie mieszkanie ma 5 esów. W mieszkaniu jest pralka zmywarka piekarnik elektryczny czajnik mikofalówka dwa tv po 37'' i komputer. Wybija tylko jeden bezpiecznik jak działa naraz piekarnik i czajnik elektryczny. Powiedzcie mi jak to możliwe ze to działa, już tyle lat.

Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    kochman82 napisał:
    Witam.
    Właśnie zaczynam się zastanawiać . Powiedzcie mi jak to możliwe ze to działa, już tyle lat.

Pozdrawiam.

:D
    A powiedzcie jak działają instalacje na osiedlu Dąbrowa w Łodzi gdzie przewód do mieszkania to YADY 4mm2 , do gniazdek dochodzi YADY 2,5 mm2 do światła YADY 1,5 mm2 i uwaga najlepsza wiadomość mieszkania zabezpieczone są wyłącznikami automatycznymi 1-WST z I - 10 Amper, tak na obwód gniazdek jak i światła. I to chodzi. :D
    Pozdrawiam.