Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HIFONICS ZEUS ZX-1264 1200W RMS jaki wzmacniacz?

03 Apr 2010 12:52 8682 34
  • Level 9  
    Witam! Mam pytanie dotyczące doboru wzmacniacza. Ma on napędzać coś takiego: HIFONICS DUAL BANDPASS ZX-12 DUAL-L 2x30cm seria Zeus 600W RMS każdy. Impedancja 4+4 omy. Bardzo proszę o pomoc.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 35  
    Może podaj fundusz...
  • Level 35  
    Monoblok hifonicsa. Nie są złe, zgra się z subami.
  • Level 9  
    monoblock? czyli musi miec 1200 rms przy 4 ohm? bo sa 2 glosniki po 600rms dobrze mysle? a nie moze byc 2 kanalowka 2x600 rms przy 4 ohm?
  • Level 35  
    Dwukanałówka 2x600W 4ohm? Ciężko by Ci było taką znaleźć, dlatego lepiej monoblok stabilny przy 2ohm o mocy 1500-1600W rms 2ohm.
  • Level 9  
    no i tu sie gubie z tymi omami. glosniki maja 4 ohmy. czemu wzmacniacz musi miec 1500-1600 rms 2 ohm?
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 35  
    Bo dwa głośniki połączysz ze sobą i wypadkowa wynosi wtedy 2ohm .
  • Level 9  
    no i o to mi chodzilo. czy ktorys z ponizszych by Pan polecil?
    jbl gto 14001 - 1200rms 4 ohm, 1500 rms 2 ohm
    crunch gtx 3000 - 1000rms 2 ohm
    PRECISION POWER DCX 1500.1. - 1000rms 2 ohm
    LANZAR VIBE 261 2x600 rms 4 ohm, 2x1000rms 2 ohm.
  • Level 30  
    Rewelacyjnym wzmakiem pod tą skrzynie będzie Steg K202. Obecnie za 9xx zł stoi na znanym serwisie aukcyjnym :) Nic lepszego do 1000 zł nie kupisz.
  • Level 9  
    a moze Audio System Twister F2-500? cena podobna. narazie biore pod uwage wlasnie tego stega k202 lub audio system. ktory z tych dwoch?
  • Level 35  
    Jeśli chcesz braki mocy to kup jeden albo drugi, miałem głośniki hifonicsa i wiem że 600W rms na ten model to za mało, potrzeba koło 1kW na głośnik aby wykorzystać potencjał tej skrzyni.

Steg będzie dobry jakościowo, mocowo... hmm przemyśl to sam bo wzmacniacz dobry i jeśli nie chcesz żeby się ta skrzynia tylko tłukła to i steg ci wystarczy do normalnych odsłuchów.

A ten lanzar co podałeś ma zawyżoną te moc.

Dodano po 8 [minuty]:

Audio System Twister F2-500 był by optymalnie z mocą do tej skrzyni dual. Zapasu mocy wielkiej nie miał byś ale za to dobra pracę głośnika, dobry DF.
  • Level 9  
    Ok. Dziekuje bardzo za odpowiedzi. Kupie raczej tego Steg'a. No chyba ze jeszcze ktos ma jakis pomysl to bardzo prosze! Do zakupu pozostal tydzien. Tylko prosze o podanie konkretnej firmy i modelu. Jeszcze raz dziekuje!
  • Level 35  
    Steg K2.03 mocniejszy od K2.02. Gdybyś takiego dostał to rewelacja.
  • Level 30  
    Przekopiuje to co napisałem w innym wątku gdzie mowa była o K202 a ktoś podsunął pomysł bardzo żadkiego na rynku wtórnym F2-500

F2-500 miażdży K202. Czuć to we wszystkim, w dynamice, moim zdaniem w mocy także, w kontroli.

Bezpośrednio zamieniłem u siebie K202 na F2-500, którego notabene odsprzedałem tydzień temu i nowy nabywca tak samo w wielkim szoku.
    Między nimi moim zdaniem jest duży przeskok na korzyść F2-500. Nie można pominąć też kwestii chłodzenia gdzie w F2-500 jest to zdecydowanie lepiej pomyślane i pieca nie nagrzejesz do takiego stanu jak K202, że dotknięcie grozi poparzeniem 2go stopnia

Chłodzenie F2-500 wyglada jak na foto poniżej
    HIFONICS ZEUS ZX-1264 1200W RMS jaki wzmacniacz?

Komentarz zbędny ;)
  • Level 9  
    Dziekuje bardzo wszystkim za odpowiedz. Wybor padl na f2-500.
  • Level 9  
    Witam. Sprzęt podłączony. Mianowicie Hifonics gra pod f2-500. Teraz mam pytanie. 1.Czy do całości potrzebny jest kondensator? (jaki?)
    2. Wzmacniacz jak każdy wie jest dwu kanałowy z możliwością mostkowania. Gościu który mi to podłączał podpiął jeden głośnik pod jeden kanał a drugi pod drugi. Nie znam się na tym, ale chyba powinny być 2 głośniki podłączone szeregowo do jednego zmostkowanego kanału? Dobrze myślę?
  • Level 25  
    Łączysz głośniki równolegle i dajesz w mostek
  • Level 18  
    Jak chcesz wiedzieć czy kondensator Ci jest potrzebny to powiedz jaki masz aku i alternator (ile Ah) i jakimi kablami chcesz to zasilać, bo dobre kable to podstawa dobrego zasilania (pomijając aku i alternator)
  • Level 9  
    Akumulator 55 Ah. Alternator nie mam pojęcia. Kable 35 mm2 jakiejś firmy alphard.
  • Level 25  
    Aku Cieniutki, alternator najważniejszy więc sprawdź
  • Level 17  
    Albo chociaż podaj model auta ale sądze po aku że altek większy niż 70ah nie będzie
  • Level 18  
    I na dodatek kable alpierda... jak możesz to zmień na jakieś Dietz-a albo coś lepszego (GZ ma dobre kable) przy 1,1kW mocy z takim aku i alternatorem mogą byś mega spadki
  • Level 17  
    Mega spadki to zamało powiedziane...
  • Level 18  
    I to jest właśnie myślenie na odwrót, zamiast zapewnić prąd instalacji na początku to ludzie kupują skrzrynie z mocą XXXX rms-u i mają NADZIEJE że to zasilą....
  • Level 35  
    Kable jakiej firmy to nie istotne byle byly OFC... Lepsza dobra spawarka niz przeplacanie za dietza....

A co do podejscia ludzi no coz... na elce raczej nie ma wyjatkow wszyscy tylko czysty , mocny , gleboki bas szukaja...

Na szczescie w rzeczywistosci mlodzi ludzie zaczynajacy zabawe w CA chca sluchac muzyki i ida w strone SQ czesto nawet bez suba tylki dobrze zrobiony i zasilony przod a pozniej ze spokojem maly dobry subik na uzupelnienia pasma...

Bo gdyby wszyscy szukali tysiecy volt a ich wiedza konczyla by sie na partyzanckim podlaczeniu kabli to bylo by to przygnebiajace... I wlasnie CA bylo by kojarzone tylko z bum... cyk... z przyslowiowej bumety czy golfa gdzie nie muzyka gra a tablica rejestracyjna :D
  • Level 9  
    Nie musicie od razu tak ze mną jechać że zacząłem wszystko źle itd. Przód mam zrobiony idealnie tak jak chciałem (pominę kwestię co jest z przodu jaki wzmak to zasila bo nie o to pytałem). Chodzi o tył. Dokładnie o skrzynię taką jak w temacie i wzmacniacz który ją napędza. Te dwie rzeczy oddałem do " profesjonalisty" który zajmuje się na co dzień montażem sprzętu CA. Z jego zapewnień wynikało że jest wszystko ok. Kable są wystarczające a kondensator jest zbędny. Przez przypadek zajrzał tam inny "profesjonalista" i stwierdził że jest lipa. Kable lipa, kondensatora nie ma też lipa. Który z nich ma rację?
  • Level 17  
    Trzeba by to zobaczyć aby ocenić i nikt po tobie nie jedzie tylko zwraca ci uwagę byś wiedział o pewnych rzeczach na przyszłość.A co do kabli to jeżeli są OFC to myślę że 35mm powinno być ok.Kondensator jest potrzebny by ustabilizować spadki napięcia gdy uderza bass a akumulator nie zawsze zdąży oddać prąd.A czy jest potrzebny w twojej instalacji?1,2kw Rms i aku 55ah - 10 kondensatorów nic nie da.Ja zaczołbym od instalacji.Wymienił aku i altek na większy,zmienił przewód od altka do akumulatora na grubszy a nawet w miarę potrzeb przewody na jakieś "Dobre"
  • Level 35  
    Chcesz odpowiedzi na twoje pytania to odpowiedz na nasze , skoro fachowcy sie wypowiadali to chyba pierwsze co zrobili sprawdzili jaki altek siedzi w samochodzie i pomierzyli ewentualne spadki wykonujac bilans energetyczny...

Dodano po 8 [minuty]:

Szukasz wzmaka 1,2kW - 1,5kW w 2ohm raczej klasa D bo raczej w AB bys mial problem zeby sie wyplacic , wiec biorac pod uwage wysoka wydajnosc wzmakow klasy D oraz to zeby przy 13 V byc w stanie wyprodukowac 1,2 kW wzmak musi pobrac okolo 100A ( nie liczac wydajnosci ) a biorac pod uwage sprawnosc wzmaka pewnie okolo 120A. Reasumujac taki powinienes miec zapas na prace samego CA gdy dodamy do tego okolo 30a na pobor innych odbiornikow pradu w samochodzie ( swiatla , dmuchawa itd. ) to altek powinien byc okolo 150A..... Jak takiego nie masz to masz problem bo zadne kondki i inne zabawki nie powieksza produkcji pradu w samochodzie i zawsze bedzie tego pradu za malo zeby wytworzyc moc potrzebna do poprawnego napedzenia glosnikow.... rozwiazanie wymiana alternatora lub dolorzenie drugiego...

A jak masz watpliwosci to pogadaj ze swoimi "fachowcami" moze beda mieli latwiejsze dla ciebie "rozwiazania" zapewne lepsze dla ich kieszeni