Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Daewoo Matiz 800, wywaliło cały płyn chłodzący pod maskę

Kamar75 03 Apr 2010 15:38 29168 17
Przewód Toplex
 • #1
  Kamar75
  Level 10  
  Witam i jednocześnie proszę o pomoc.

  Od pewnego czasu miałem niewielkie ubytki płynu chłodzącego i uzupełniałem w miarę potrzeb. (Ostatnio coraz bardziej się zwiększały lecz nie mogłem namierzyć żadnego wycieku)
  W ubiegły poniedziałek pojechałem wymienić olej silnikowy przy okazji dolano mi do odpowiedniego poziomu również płyn chłodzący (nie wiem co dolali ale skasowali za to 20 złotych). Mechanik stwierdził, że być może nieszczelny jest korek (ja nie zauważyłem wcześniej żeby się pocił itp.)

  Dzisiaj jadąc wyparskało mi cały płyn chłodzący pod maskę (z nasileniem na tylną oraz lewą stronę patrząc od przodu samochodu) w ciągu 3-5 minut jazdy.

  Zalało wszystko do tego stopnia, że nawet pasek klinowy zaczął piszczeć w trakcie podjazdu pod górkę. (czy o tym również czeka mnie wymiana pasków rozrządu, klinowego i innych jeszcze rzeczy? elektryka też pozalewana :( )

  Chciałbym wlać tam teraz jakąś ciecz, żeby móc namierzyć skąd pryska chłodziwo (miejsce wycieku) lecz nie wiem czym mogę zalać układ chłodzenia, bo szkoda mi pieniędzy na płyn chłodzący który i tak za chwilę wywali pod maskę.

  Chcę wyeliminować potencjalne usterki za które ktoś chętnie by wziął ode mnie pieniądze, a ja i tak nie będę wiedział czy płacę za faktyczną usterkę.

  Wiem, że możliwe przyczyny to uszczelka pod głowicą, nieszczelność przewodów, słabe już opaski, uszczelka kolektora ssącego. Być może coś pominąłem więc proszę również o wskazanie możliwości kolejnych przyczyn.

  Jeszcze jedna prośba, może jest ktoś z Krakowa kto zna naprawdę godnego polecenia mechanika znającego się na marce Daewoo, a nie laika zdziercę?

  Pozdrawiam i mam nadzieję, że uporam się z tym przez święta (też mi święta jak mam taki problem na głowie :( ), gdyż auto teraz stoi i jestem uziemiony na maxa :( .
 • Przewód Toplex
 • Helpful post
  #2
  kukiz1986
  Level 27  
  jak ci tak porządnie prysło to nie z nieszczelnosci napewno, tylko spowodowane jest to ciśnieniem w układzie chłodzenia, albo masz ten woz zle odpowietrzony albo nie otwiera ci sie termostat i gotuje wode, włacza ci sie wentylator na chłodnicy? No i ostatnia najgorsza opcja to uszczelka, bo jak znika płyn i nie ma wycieku to znaczy ze przedostaje sie do komory spalania.
 • Helpful post
  #3
  gimak
  Level 40  
  Quote:
  Chciałbym wlać tam teraz jakąś ciecz, żeby móc namierzyć skąd pryska chłodziwo (miejsce wycieku)

  Możesz nalać przegotowanej wody. Odpowietrz układ chłodzenia. Jak to zrobić nie powiem, bo nie znam tego silnika, nie wiem również czy ma wskaźnik temperatury czy tylko kontrolkę, nie wiem czy zbiornik wyrównawczy pracuje jako ciśnieniowy. Po w/w czynnościach odpaliłbym silnik i niech sobie chodzi na wolnych obrotach i się nagrzewa. W trakcie nagrzewania obserwowałbym wskaźnik temperatury (jeżeli jest lub kontrolkę – zakładam, że są sprawne) oraz jaka jest temperatura przewodów do chłodnicy (szczególnie górny). Na początku górny wąż powinien być zimny, a po osiągnięciu przez silnik temperatury zbliżonej do właściwej temperatury pracy powinien zrobić się gorący - to świadczy o tym, ze termostat się otwiera (nie wiadomo jeszcze czy całkowicie), po chwili dolny przewód z chłodnicy powinien zrobić się gorący. Jeżeli jest zimny to znaczy, że termostat jest niesprawny. Silnik pracuje nadal i temperatura rośnie (i tutaj nie jestem pewny czy wskaźniku to będzie dostrzegalne) powinien załączyć się wentylator. Jeżeli się nie załącza to może być:
  - brak zasilania wentylatora (bezpiecznik),
  - niesprawny wentylator,
  - niesprawny czujnik temperatury załączający wentylator (jeżeli jest osobny).
  Wentylator powinien chwilę popracować i się wyłączyć. Jeżeli się nie wyłącza to należy sprawdzić temperatury przewodów do chłodnicy, górnego i dolnego. Jeżeli jest duża różnica (wyraźna) temperatur to świadczyłoby o niepełnym przepływie przez chłodnicę. Może to być spowodowane:
  - niepełnym otwarciem termostatu,
  - nie w pełni drożną chłodnicą,
  - niewydajną pompą wodną.
  Wyniki w/w postępowania powinny odpowiedzieć czy układ chłodzenia (jego elementy) jest sprawny, a w przypadku negatywnym zasugerować przyczynę niesprawności.
  Przyczyną niesprawności może być mocno zapowietrzony układ chłodzenia – objaw jak przy niesprawnym termostacie, brak lub ograniczony przepływ przez chłodnicę. Po właściwym odpowietrzeniu problem ustępuje i nie pojawia się więcej. Natomiast jak są przedmuchy do układu to zapowietrzanie układu jest stałe i odpowietrzanie układu daje tylko chwilową poprawę.
  Na to czy są przedmuchy czy ich nie ma daje jednoznaczną odpowiedź test z butelką, który opisywałem już na tym forum wystarczy poszukać.
  Po zalaniu układu wodą możesz na nim jeździć do jesieni, do uzupełniania ubytków stosuj wodę przegotowaną. Na zimę wodę spuścić i zalać układ właściwym płynem.
 • Przewód Toplex
 • Helpful post
  #4
  pEndrju
  Level 13  
  to wina uszczelki pod głowicą jest do wymiany,auto odstawic do warsztatu,chyba ze zalewac układ wodą i jeżdzić tak, ale gorzej bedzie jak po kolejnym zagotowani woda dostanie sie do oleju i wtedy koszty naprawy się zwiekszą,wiec czy warto kompinować??
 • #5
  Kamar75
  Level 10  
  Witam ponownie. Postaram się zastosować do waszych podpowiedzi panowie i zobaczymy jakie są objawy. Podziękowania za podpowiedź odnośnie tej wody przegotowanej! Jak już ustale mniej wiecej gdzie moze byc przyczyna to wtedy na pewno od razu dam znać tutaj jak to wszystko wygląda. Może wtedy bedzie można cos dokładniej ustalić.

  Jeszcze jedno pytanie do Gimaka odnośnie zapowietrzenia się tego układu, czy jeśli po prostu wleje ta wodę i nie odpowietrzę układu, to czy będzie w ogóle możliwe stwierdzenie przyczyn tak jak to opisałeś? Czy jednak powinienem stanowczo odpowietrzyć?
  I drugie pytanie, czy bez odpowietrzenia zalewając tą wodą zakładam, że wody nie wywali pod maskę to czy dojadę do serwisu jakieś 3 km? A może lepiej po prostu na hol? I druga opcja - wodę wywali znowu - holować? (wydaje mi się że raczej tak)

  Aha, a propos wentylatora, nie wiem nawet czy się włącza :/ Po prostu przez cały czas użytkowania samochodu (rok czasu) nie zwróciłem na to uwagi... Wiem, że to śmieszne, ale umknęło mi to - z tego co mi się jednak wydaje to nie włączył się w trakcie jazdy kiedy wywaliło mi ten płyn (w trakcie tych 3-5 minut jazdy wg wskaźnika temperatury ona nie skoczyła gwałtownie w górę tylko normalnie tak jak zawsze doszła do połowy tak jakby silnik łapał temperaturę normalnie nie przegrzewając się, być może to istotna informacja)
 • Helpful post
  #6
  gimak
  Level 40  
  Kolego, tak jak napisałem matiza znam tylko z zewnątrz. Nie wiem jaki jest układ przestrzenny układu chłodzenia i czy sam się odpowietrza. Tego czy wody nie wyrzuci tego też nie wiem, bo nie wiem co jest przyczyną, ale nie powinno do tego dojść na wolnych przy próbie o której pisałem. Możesz te próbę (a nawet radzę)wykonać przy zdjętych korkach na zbiorniku wyrównawczym i chłodnicy (jeżeli jest), wtedy nie powinno dojść (cały czas silnik na wolnych obrotach) do gwałtownego wyrzucenia cieczy (jeżeli układ jest samo odpowietrzający się to powinno nastąpić jego odpowietrzenie). Po zalaniu układu i odpaleniu silnika włącz ogrzewanie kabiny, jeżeli będzie dmuchać coraz cieplejsze powietrze, to oznacza działanie małego obiegu i próbę można kontynuować. Jeżeli mały obieg nie działa to próbę trzeba przerwać, żeby nie doprowadzić do przegrzania silnika (prawdopodobnie układ wymaga jednak odpowietrzenia).
  Quote:
  Aha, a propos wentylatora, nie wiem nawet czy się włącza :/ Po prostu przez cały czas użytkowania samochodu (rok czasu) nie zwróciłem na to uwagi... Wiem, że to śmieszne, ale umknęło mi to - z tego co mi się jednak wydaje to nie włączył się w trakcie jazdy kiedy wywaliło mi ten płyn (w trakcie tych 3-5 minut jazdy wg wskaźnika temperatury ona nie skoczyła gwałtownie w górę tylko normalnie tak jak zawsze doszła do połowy tak jakby silnik łapał temperaturę normalnie nie przegrzewając się, być może to istotna informacja)

  Ta informacja jest o tyle istotna, że wygląda na to, że nie doszło do zagotowania (przegrzania) płynu, ale raczej doszło do gwałtownego wzrostu ciśnienia w układzie w wyniku przedmuchu o dużym natężeniu i to się uwidoczni już na początku próby na wolnych obrotach. Chwilę po odpaleniu silnika obieg będzie puchł i woda będzie się wylewać przez niezakręcone korki.
  Przypuszczam, że kolega ma raczej małe doświadczenie w tej materii, więc chyba lepiej będzie skorzystać z usług serwisu.
 • Helpful post
  #7
  steyr
  Level 11  
  jak dla mnie to albo z kolektora cieknie,albo z pompy,ale z nastawieniem na kolektor[ częsta przypadłość tego modelu],bo piszesz ze masz zachlapana ścianę za silnikiem,układ w matizie sam się odpowietrza,niema dodatkowych odpowietrzników,ale dla pewności na pracującym silniku odkrec korek wyrównawczy,no i co ważne jak reszta pisze możne po prostu go zagotowujesz? jak temp na desce,wchodzi na czerwone pole podczas jazdy?Wentylator w matizie rzadko się włącza,tzn przez to ze ma 2 biegi prędkości obrotowej,wiec miałeś prawa go rzadko słyszeć.
 • #8
  Kamar75
  Level 10  
  Dziękuję za odpowiedzi jeszcze raz i jednak odstawię samochód do warsztatu. Myślę, że mógłbym wyrządzić więcej szkód aniżeli to warte.

  Jeszcze tylko informacyjnie dodam, że nigdy temperatura na wskaźniku deski rozdzielczej nie podniosła się ponad normę (standardowa temperatura - do połowy skali czy to lato czy zima) więc nie został płyn zagotowany na 100%.

  Ostatnie pytanie z mojej strony panowie. Czy jak zaleję wodą układ to mógłbym podjechać samodzielnie do warsztatu oddalonego 3 km? Czy po prostu lepiej będzie jeśli go tam jakoś zaholuje?
  Mam po prostu obawy co do tego czy nie wyrządzę większych szkód jadąc samochodem samodzielnie, a z drugiej strony ciężko mi będzie znaleźć pomoc w zaholowaniu autka we wtorek rano i to w zasadzie jedyny powód dla którego zadaję to pytanie.

  Tymczasem życzę wam wesołych świąt i spokojnego odpoczynku :)

  ps. za pomoc oczywiście dziękuję - pozdrawiam
 • #9
  gimak
  Level 40  
  Quote:
  Ostatnie pytanie z mojej strony panowie. Czy jak zaleję wodą układ to mógłbym podjechać samodzielnie do warsztatu oddalonego 3 km? Czy po prostu lepiej będzie jeśli go tam jakoś zaholuje?
  Mam po prostu obawy co do tego czy nie wyrządzę większych szkód jadąc samochodem samodzielnie, a z drugiej strony ciężko mi będzie znaleźć pomoc w zaholowaniu autka we wtorek rano i to w zasadzie jedyny powód dla którego zadaję to pytanie.

  Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy jaka jest przyczyna tego ambarasu. Jedno jest pewne, jak nie doszło do zagotowania (wg autora i mnie nie doszło) nieszczelność układu musi być duża i powstała nagle. Nieszczelność na zewnątrz o których kolega steyr pisał można spróbować zlokalizować przez dokładne oględziny elemenów zewnętrznych układu i trochę temu pomóc przez wytworzenie nadciśnienia w układzie chłodzenia (sprężone powietrze nie wiem jakimi warunkami dysponuje kolega). W takim przypadku można by defekt usunąć na miejscu.
  Natomiast w przypadku przedmuchania uszczelki pod głowicą może dojść do przedostania się wody do układu smarowania bezpośrednio lub przez cylindry (zależy od miejsca przedmuchu), o ile to już nie nastąpiło. Szkoda że kolega nie sprawdził zaraz po zdarzeniu jaki był olej na bagnecie (woda z olejem w czasie pracy silnika tworzy emulsję koloru kawy z mlekiem, która ma tendencję w czasie postoju zanikać). W tym przypadku wg mnie po wymianie uszczelki konieczna jest wymiana oleju.
  Jeszcze jedna uwaga nawet w silnikach samo odpowietrzających się do samo odpowietrzenia konieczne jest nagrzanie silnika do otwarcia termostatu.
  Ja na podstawie przemyśleń wyłuszczonych w moich postach zaryzykowałbym. Napełniłbym układ wodą i przy otwartych korkach uruchomił silnik. Jeżeli jest duży przedmuch na uszczelce to zaraz po uruchomieniu silnika zacznie przez jeden z otworów wlewowych wyrzucać wodę i w tym przypadku pozostaje holowanie. Jeżeli nie wywala wody to są dwa wyjścia. Jedno, to doprowadziłbym do odpowietrzenia silnika przez nagrzanie na wolnych obrotach do temperatury otwarcia termostatu, po uzupełnieniu wody, zakręciłbym korki i zaraz do warsztatu. Drugie, zaraz zakręciłbym korki i do warsztatu. W czasie jazdy nie męczyłbym silnika wysokimi obrotami oraz obserwowałbym wskazania temperatury silnika, wykorzystywałbym każdą możliwość zatrzymania się i zobaczenia co dzieje się pod maską silnika (może ujawni się źródło wycieku). W przypadku wycieków lub wyrzucania wody przez korek, wyłączyłbym silnik, poczekał aż trochę przestygnie dolałbym wody i tak na raty dojechał do warsztatu. W przypadku zbliżania się wskazania temperatury do normalnego poziomu też bym się zatrzymywał i pozwolił silnikowi trochę ostygnąć oraz zajrzał pod maskę. Oczywiście postępowanie korygowałbym a zależności od sytuacji jak się rozwinie, a to trudno przewidzieć.
  To co napisałem, są to tylko przemyślenia jak bym postąpił w takim przypadku, ponieważ w rzeczywistości nie spotkałem się z takim przypadkiem.
  Decyzja oczywiście należy do kolegi.
  Powodzenia!
 • Helpful post
  #10
  witoj
  Level 30  
  Korek wlewowy został wymieniony? Bo w nim jest odpowietrzanie i uszkodzony nie wypuszcza ciśnienia na zewnątrz wtedy puszcza uszczelnienie na pompie.
  Testowo zalej wodą układ i zamiast korka szmatka albo nic i sprawdź.
 • Helpful post
  #12
  3fazypradu
  Level 12  
  Mam matiza i wiem że nawet bez korka nic sie nie dzieje.
  Pozatym uciałen już dawno kolektor dolotowy od strony alternatora i zaślepiłem wyjście wody bo tam wiecznie się leje.
  Pozatym podgrzewanie przepustnicy też czasami szwankuje.
  Musisz zalać do pełna wodą i czekać aż sie włączy wentylator na 1 prędkości .
  Oczywiście korek zamknięty, zobaczysz skąd cieknie.

  Bez tego ten temat jest bez sensu dalszego pisania.
 • #13
  Kamar75
  Level 10  
  Zastosuje się do waszych porad i dam znać jak się sprawy potoczyły.
  (dla innych mogą tu być ciekawe informacje na przyszłość)
 • Helpful post
  #14
  Toni_TT
  Level 2  
  Według mnie to jest ewidentnie przeciek z kolektora ssącego.

  Odpowiedź znajdziesz w tym wątku: -> matiz 99r pojemnosc 800 ubytek plynu chlodniczego

  Napisałeś że "wywaliło" płyn i ludzie myślą, że się zagotował. Płyn po porostu popłynął po silniku z nieszczelnego kolektora. Miałem to samo, też się nieźle lało.
 • Helpful post
  #15
  stan2300
  Level 17  
  proponowal bym sprawdzenie termostatu ,przy niesprawnie dzialajacym wentylator sie nie wlaczy gdyz nie ma obiegu ,a narasta cisnienie w bloku silnika wowczas przez cisnienie woda z bloku zostaje wypychana spowrotem do zbiorniczka i po przekroczeniu cis. 1 at wyleci przez zawor nadcisnieniowy,dzieje sie to nie tylko w matizach mialem to w seacie ibiza ,czesto w polonezach i innych autach sie to zdarza rowniez
 • #16
  Kamar75
  Level 10  
  Witam panowie :)

  Na szczęście udało mi się samochód zaholować do zakładu mechanicznego i znaleźć przyczynę tej usterki o której pisałem.

  Okazało się, że doszło do wycieku płynu chłodzącego z kolektora ssącego (wypryskało cały płyn chłodniczy pod maskę samochodu - dla uściślenia), który znajduje się z tyłu silnika po lewej stronie. Kolektor ssący został wymieniony na inny i awaria całkowicie ustąpiła. Nie ma również żadnego ubytku płynu chłodzącego po tygodniu użytkowania pojazdu.

  Usunięcie awarii kosztowało mnie 430 złotych
  (robocizna + części - kolektor zregenerowany z innego matiza z identyczną usterką, facet miał już kilka takich usterek kolektorów i ma patent na ich trwałą naprawę, daje gwarancję, że się samo od siebie nie zrypie ponownie)

  Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi i mam nadzieję, że ten temat pomoże też komuś w podobnym kłopocie jak mój.
  Pozdrowienia dla wszystkich :)
 • #17
  Jacek Grabowski
  Level 2  
  Witam.
  Jak cieknie płyn chłodzący z kolektora ssącego w Matizie, to nie odkręcajcie kolektora, bo to podła robota. Po stwierdzeniu wycieku z kolektora wystarczy wziąć brzeszczot bez ramki i odciąć koniec kolektora zatykający kanał wodny. Po odcięciu odkręcam dwie śruby i wyjmuje kawałek kolektora, który służy mi za wzór do dorobienia dekla z płytki aluminiowej o grubości 10 mm. Smaruję płytkę płynną uszczelką, przykręcam i po kłopocie. Zrobiłem kilka takich cięć i jest to szybka i pewna naprawa.
  Pozdrawiam.
 • #18
  Kamar75
  Level 10  
  Temat do zamknięcia. Uwalony kolektor ssący.